مسیر جاغوری قره باغ تا اطلاع ثانوی مسدود شد

بسمه تعالی

اوردن صندوق های رای دهی به جاغوری

باسپاس فراواند به پیشگاه خداوند مهربان که توفیق عطا فرمود تا یک بار دیگر مختصر گزارش خدمت عزیزانم ارائه دهم  و سلام دورد بی پایان خدمت همه دوستان خوبم امید وارم که در هر کجای این کره خاکی تشریف دارید صحتمند و سرحال باشید و این حقیر را از دعا خیر تان محرم نفرماید .

دو روز می شود که هم هوا سرد شده و هم هوای جاغوری غبار آلود است به گفته پیر مرد ها خدا خیر پیش کند این قسم غبار خیلی خطرناک است یا کشت خون را می اندازد و یا کدام سیلاب های خطرناک می شود و … امیدوارم که این قسم نباشد و  تحلیل پیر مرد ها هم واقعیت نداشته باشد.

و اما دو روز دیگر مانده که انتخابات برگزار شود وبلاخره امروز گوش ها و فکر های ما  از سر صدا های بلندگو نامزدان آرام شده است و بازار کمپان بسیار کم رنگ می باشد . روز های قبل بلند گو ها بالای موتر ها نصب بود و موزیک های عجیب غریب مانده می شد و … اما انتخابات و کاندیداتوری جاغوری که تعدد نامزدان  و عکس های با اکشن فلمی شان در و دیورار ها جای نمانده  یک بار دیگر برای جاغوری ها مشکلات را درست کرده است .

روز گذشته مسیر راه جاغوری الی قره باغ از سوی طالبان به شدت تحت محاصره بوده و همه موتر های که از غزنی بطرف جاغوری در حرکت بودند را سخت تلاشی می کردند و از جمله تعداد از دوستان جاغوری را طالبان با خود گرفته گفته می شود که یکی شان آقای سرور پسر مامور عزیزاز منطقه پشتنه جاغوری می باشد. سرور را طالبان بخاطر انتقال پستر یکی از نامزدان گرفته است آقای سرور در موتر علی داد سیر قول سوار بوده اند.  بگفته علی داد و خواهر زاده سرور  وقت نزدیک چند خانه که در دشت قره باغ است رسیدیم  متوجه شدیم  که طالبان کنار سرک ایستاد هستند و  تلاشی می کنند و پستر های را از داخل موتر بیرون انداختیم به مسیر خود ادامه دادیم وقت نزدیک طالبان رسیدم یک موتری هم رسید به آنها گفت که من از کوه نگاه می کردم این یک جیزی را از موتر بیرون انداخت و علی داد گفت از ما سوال کرد چه بود ما گفتم هیچ چیز . موتری را روان کرد تا آن را بیاورد بعد از چند دقیقه موتر همه پستر های یک از نامزدان پارلمانی را بالای موتور جمع کرده اورد. آنها پستر را به یک دیگر خود نشان می دادند و می گفتن خود نفربدست ما افتاده و خنده می کردند. در همین زمان دست های ما را دست بند زدند و همراه خود بردند.  بعد از چند دقیقه علی داد را با زمانت یکی از باشندگان منطقه زردالو آزاد می کند و جواز سیر موتر اش را طالبان پیش خود قید می کنند و برای علی داد می گوید که موتور که داخل موتر است پاین کنید موتور سکیل مودیل 2010 صفر کیلومتر از سرور بود و علی داد را آزاد می کند برایش می گوید بروید 500 هزار بخاطر سرور بیاورید و بیست هزار بخاطر جواز سیر موتر خود.  اگر این کار را نکردی باز کسی که ضمانت تو را کرده است می گیرم و یا اگر کدام روز دیگر تو را در این مسیر گیر کردیم زنده نه خواهم ماند . و از جمله این ها یکی موتر داران آقای علی محمد از منطقه  منتکه جاغوری فریب یک از نامزدان محترم را می خورد  در وقت تلاشی طالبان  تعداد چند هزار دانه عکس آقای محمد علی علیزاده که نامزد وکیل در شورا ملی کشور می باشد داخل موتر شخص مذکور پیدا می کنند به گفته شاهدان عینی بنده خدا را با کنداغ تفنگ بسیار زیاد مورد لت کوب قرار می دهد.  و بعد از تلاشی بقیه موتر ها را می گویند بروید و علی محمد را با موتر اش با خود شان می برند .

وموتر وان محمد علی  در وقت تحقیقات برای طالبان گفته من یک غریب کار هستم یک شخص آمد در نمایندگی کابل یک کارتن را آورد گفت این مقدار دوا است برای یکی از دوا خانه شریفی جاغوری ، کرایه اش داد رفت طالبان موتروان را آزاد کرده و موتر را و یک نفر دیگر که معلوم نیست کی است در نزد خود گروگان گرفته اند.  و برای موتر وان گفته که باید شخصی که این کارتن را برای شما داده است برای ما بیاورید بعد هم موتر و هم نفر که پیش ما است آزاد خواهم شد . موتر وان را دیدم الحمدالله وضعیت اش آنقدر هم خراب نبود اما جای ضربه های کنداغ در صورت اش ظاهر بود .

به گفته نمایندگی جاغوری طالبان پنج صد هزار برای رهای سرور خواسته و دیروز  از اقاریبان  شان مبلغ 5صد هزار کلدار پاکستانی را می برده اند  تا موتروان را آزاد کنند اما طالبان پول کلدار را قبول نه میکنند

امروز صبح تعداد از موسفیدان منطقه بخاطر رهای سرور رفته اند  تا شخص  مذکور را آز قید طالبان مسلح آزاد کنند اما اینها که رفته طالبان گفته یک صد هزار افغانی اش را بروی شما موسفیدان بخشیده می شود و بقیه پول را باید بدهید.

نامه که از طرف طالبان برای مردم جاغوری آمده است به دست رس ما قرار نگرفته اما به زودی انشاء الله به دست رسی ما هم قرار خواهم گرفت به دید عموم خواهیم گذاشت .

خبر دیگر اینکه :

راس ساعت 10:00 قبل از ظهر روز پنجشنبه  مورخه 25/6/89 تعداد چهار فروند چرخ بال پي ار تي در مركز جاغوري فرود آمد اين چرخ بال ها سه بار در داخل تعمير ولسوالي جديد جاغوري و مقابل تعمیر  پاين شد . ظاهرا اين چرخ بال ها براي آوردن صندوق هاي راي دهي در مركز جاغوري فر
ود آمده بودند .  

بعد از ظهر به ولسوالی رفتم که شاید خبر بیشتری دستگیرما شود آیا واقعا  تيم پي يار تي به بخاطر آوردن صندوق هاي راي دهي آمده بوده يا نه كدام كار ديگر داشتند .  و گفته می شود که تعداد واجدین شرایط رای دهی در جاغوری را نیز کم کردند و به 70 هزار رای رسانیده اند چند چونماجرا معلوم نیست  قرار شده بود که برای کم شدن رای مردم جاغوری نشست های صورت بگیرد اما تا حالا خبری نیست   حالا نه ميدانم كه اين كار پيش از انتخابات صورت مي گرد يا نه؟  فکر نکنم تبلیغات انتخاباتی  مجال برای این گونه مسایل بدهند  !!!

اما وقتي كه در داخل تعمير ولسوالي جديد جاغوري وارد شدم ديدم كه همان خبر آوردن صندوق  درست است .

در اين سه  چرخ بال ها حامل تعداد 500 دانه صندوق راي دهي به علاوه  مواد و وسایل  ديگر كه به روز راي گيري احتمالا لازم است بوده ،  و در داخل ولسوالي جاغوري تخلیه  شده است . 

و در همين وقت بود كه جناب آقاي ايوبي ريس دفتر ساحوي يونما در جاغوري  را ديدم و بعد از احوال پرسي  از جناب ایشان  قضیه را جویا  شدم .  آقاي ايوبي صاحب  در پاسخ به  این سوال : که هدف از آمدن چرخ بال ها امروز به جاغوري چه بوده است ؟ جناب ایشان لطف كرد با ما همكاري نمودند گفت :

كه هدف از  آمدن اين چرخ بال ها آوردن تعداد 500 دانه صندوق راي دهي و ديگر مواد هاي لازم وضروری را  براي روز برگزاري انتخابات در مركز جاغوري بوده  است .

و ایشان اضافه نمود  : كه اين 500 دانه صندوق براي سه ولسوالي است 

 1 – ولسوالي جاغوري

2 – ولسوالي  مالستان

 3  –  ولسوالي ناهور مي باشد كه اين سه ولسوالي مربوط يك دفتر است كه مركز دفتر اين سه ولسوالي در مركز جاغوري مي باشد .

آقاي ايوبي صاحب بفرمايد با توجه با جمعیت و مناطق زیادی این سه ولسوالی  آيا اين 500 دانه صندوق كه شما گفتيد براي سه ولسوالي است كفايت مي كند ؟

آقای ایوبی  : به فكر من كه نه چون گفته شده كه بايد در هر صندوق بايد200 صد برگه راي انداخته شود اما فكر نكنم كه در هر ساحه كه صندوق گذاشته مي شود مردم بتواند به راحتی در هر صندوق دست رسی پیدا کند با توجه مناطق کوهستانی بودن آن   200 صد برگه راي انداختن مشکل به نظر می رسد  در این وقت محدود کاری دیگر هم نمی شود انجام داد  .

آقاي ايوبي صاحب حالا كه دو روز  به روز انتخابات نمانده  آيا آمادگي هاي لازم برای برگذاری انتخابات گرفته شده يا خير؟

آقاي ايوبي جواب داد :  بلي در ولسوالي جاغوري ، ولسوالي ناهور و ولسوالي مالستان آمادگي هاي لازم گرفته شده و از  اين ناحیه كدام مشكل نيست.  در ولسوالي هاي نا امن كه امنيت شان خراب است شايد  آمادگي هاي لازم صورت نگرفته باشد و ایشان  گفت : كه تمام مواد كه در روز انتخابات لازم و ضروري است در مركز جاغوري آماده است وامروز و فراد به هر ساحه و مركز راي دهي روان مي گردد .

آخرين سوال من از جناب آقاي ايوبي اين بود :  آيا نظارت بر انتخابات به عهده ی کیست ؟ ناظران كه شما مي خواهد براي روز انتخابات  استخدام كنيد  آیا اين اشخاص قابل اعتبار و اعتماد  است ؟

آقاي ايوبي فرمود  : بلي اين تعداد اشخاص كه چند مدت  مي شود ما استخدام كرديم مسایلی نظارت به آنها آموزش داده شده  ، اشخاص اند كه از همه شان امتحان گرفته شد،  و از قبل براي ساحات ناظر تعين شده است .

تشكر از جناب آقاي ايوبي صاحب كارمند دفتر ساحوي يونما در مركز جاغوري كه لطف نموده با ما همكاري نمودند .

تشکر از شما جناب آقای مومن زاده که وظیفه مهم اطلاع رسانی به عهده دارید .

 مومن زاده  – جاغوری 

+;نوشته شده در ;پنجشنبه بیست و پنجم شهریور 1389ساعت;16:56 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


7 دیدگاه برای “مسیر جاغوری قره باغ تا اطلاع ثانوی مسدود شد
 1. جمعه 26 شهریور1389 ساعت: 4:27

  سلام دوستان:ای کاش بجای همین آغایون که اسم های شان بی نهایت طویل وپرعرض هستند 100نفر دزد ورهزن وجود می داشث ونام جاغوری را نگاه میکرد
  هرتخلص واسم فامیلی است که یک شتر آنرا حمل نمی تواندودرقت عمل به نیم جو نمی ارزند. ایکاش تنها ابوذر شهید زنده بودی تا از جاغوری هرروز این نوع خبر های زنننده را نمی شنیدیم.

 2. جمعه 26 شهریور1389 ساعت: 5:21

  به نام خداسلام بر خوانیندگان محترم و مومن زاده عزیز به پای صندوق رائ رفتن یک وجیبه انسانی است برادران عزیز درموقیع که می خواهید
  رائ خودرا در صندوق بیندازید پنچ ثانیه مکسکنید وژدان خود را قاضی بگرید بعد
  وکیل خودرا ایتخاب نماید بیندازید اگر میخواهید روح بابه مزاری را شاد نماید
  به اقای خداد عرفانی رای بدهید که واریث میراث بابه شهید مزاری در جاغوری است
  میراث مزاری پول ثروت نیست میراث مزاری این است که میگوید
  من میخواهیم که دیگر هزاره بودن جرم نباشد

 3. جمعه 26 شهریور1389 ساعت: 7:57

  سلام ودرود بر جناب مومن زاده عزیز!وتشکر از گزارشهای تر وتازه تان ونیز آرزوی سربلندی برای مردم شریف جاغوری دراین انتخابات.من آرزودارم که مردم فهیم جاغوری بتواند چند نماینده ای به شورای ملی بفرستد!واز آقای مومن زاده استدعا دارم که درطول برگزاری انتخابات مایان را ازگزارشهای انتخاباتی جاغوری محروم نفرماید.

 4. شنبه 27 شهریور1389 ساعت: 3:28

  هشــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدار
  خبـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــردار

  به سید سجادی رای ندهید زیرا ما دیگر نمیخواهیم سید قیوم سجادی و شیخ آصیف محسنی و غیره منافع مردم مارا به بازی بگیرند

  مردم!!!!!!!!!!!

  چرا نمیدانید که قیوم سجادی فقت در وقت انتخابات سراغ مردم جاغوری می آید اگر متوجه شده باشید در طول پنج سال گزشته قیوم سجادی کچکترین حرف به نفع هزاره ها نگفته است چه رسد به اینکه کاری برای جاغوری انجام داده باشد.

  به نظر من از بین 19 یا 20 نفر کاندیدا در جاغوری دو نفر میتواند نماینده جاغوری ها در پارلمان باشد، بقیه هم خوبند اما نمیتوانند نماینده گی از ملت سربلند جاغوری بکنند.

  مردم باید قوم پرستی و منطقه پرستی و جهل سالاری را کنار بگزارند و تنها به حاجی سعادت و عبدالمجید ناصری رای بدهند زیرا این دو نفر هم تجربه دارند و هم تحصیلات.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*