تظاهرات بخاطر کمبود برگه رای دهی در جاغوری

تظاهرات بخاطر کمبود برگه رای دهی درجاغوری

تظاهرات به علت تمام شدن برگه ای رای دهی

سلام مجدد خدمت شما دوستان عزیز  

همان قسم که در گزارش قبل خواندید همه محلات رای دهندگان از ساعت 7 صبح امروز شنبه مورخه 27/6/۸۹ دروازه های کاری اش را بروی رای دهندگاه باز نموده و شروع به خدمات کردند .

اما سر ساعت 12:00 ظهر برگه رای تمام شده بود و تعداد زیاد از مردم مخصوصا خانم ها مانده بودند که رای بدهند. اما مسولین می گفتند که ما به درفترساحوی  کمیسیون انتخابات تماس گرفتیم آنها می گویند که برگه در داخل کمیسیون نمانده است .

تظارات مردم جاغوری به علت کمشدن برگه رای دهی

به گفته ولسوال اقای ظفر شریف و  قوماندان امینه جاغوری آقای رمضانعلی که به نقل از دفتر ساحوی جاغوری گفتند : دفتر ساحوی جاغوری در مرکز تماس گرفته آنها گفته ما 57 هزار برگه را که وجدین شرایط را به مرکز جاغوری انتقال دادیم اما ناظرین و بعضی از نامزدان ولسوالی جاغوری شکایت داشتند که تعداد 45 هزار برگه رای دهی بیشتر برای محلات توضع نشده است. به گفته اهالی منطقه المیتو ساعت 7 صبح دروازه های محلات رای دهی به روی مردم المیتو باز شد و لی به خاطر کمبود  برگه رای دهی ساعت 9 صبح همه محلات رای دهی منطقه المیتو به روی احالی منطقه مسدود گردیده است همچنان طی تماس تلیفونی که به منطقه ناوه انگوری داشتم آنها نیز گفتند که کارات رای دهی سری ساعت 7 صبح شروع گردید تا ساعت 11 ظهر ادامه داشت و بنا به کمبود  برگه رای دهی تعطیل گردیده است .  منطقه چهل باغتو ، بابه ،سعید احمد علودال ، خوال تاک ، حیدر ، چوب بدرزار، جودری ، و بقیه محلات نیز قبل از ساعت کاری  که کمیسیون انتخابات قرار داده بود بنا به نبود برگه تعطیل می گردد. .

تظاهرات مردم در جاغوری

اما مردم مرکز از ساعت 12:00 ظهر الی ساعت 220 بعد ازظهر بخاطر کمبود و تمام شدن  برگه صبر کردند اما هر دقیقه خشم مردم زیاد و زیادتر شده می رفت. بالاخره خشم مردم بالا آمد دست به تظاهرات زدند و همه از مقابل مکتب لیسه سلطانی با شعار های مرک بر تبعیض و مرک بر جهل کاران مرگ بر فاشیزم  به طرف دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات حرکت کردند. هر لحظه  تجمع مردم در مقابل دفتر ساحوی زیاد تر شده می رفت تا اینکه مقابل دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات رسیدند . مسؤلین را با دست پا چگی زیاد موجه ساخته بودند. تمام کارمندان بالای دیوار حیات ساختمان دفتر کمیسیون بالا شده بودند تا آسیب به آنها نرسد . تاکید داشتند که مردم شریف و اگاه جاغوری لطفا کمی دیگر هم حوصله داشته باشید ما صدای شما را به مرکز انتقال می دهیم ولطفا دست به خراب کاری نزنید تا اینکه ارگان های دولتی از راه رسید تلیفون های هر یک چالان بود همه به مرکز ولایت زنگ می زدند و از مظاهره راپور می دادند.

از میان مردم آقای جعفری بحیث سخن گوی مردم بالای زنجر دولتی بالا شد  و گفت : ما خواستار برگه رای دهی هستیم و تا که به مقصد خود نرسیده باشیم دست از تظاهرات بر نمی داریم و در همین زمان بود که ولسوال جاغوری توسط بلند گوی رنجر برای مردم گفت : من برای والی ولایت غزنی زنگ زدم و هرکس که حاضر است باید با والی حرف بزنید آقای جعفری گوشی را گرفت خطاب به والی غزنی گفت : بفرماید دیگه صدای تلیفون را من نشیندم سر صدای مظاهره گران هم خیلی زیاد بود بعد که تلیفون قطع شد. آقای جعفری برای مردم گفت والی به ما گفت که تا ساعت 4:00 بعد ازظهر برگه برای محلات جاغوری می رسانم و لطفا شما دست به خراب کاری نزنید و همچنان آقای احمد حسین جاغوری که خودش یکی از کاندیداتوران جاغوری می باشد نیز در این تظاهرات اشتراک داشتند ایشان برای مردم گفت من به مرکز تماس گرفتم و حالا به معلم قاسم بابه تماس خواهیم گرفت تا سه محل دوباره در مرکز جاغوری فعال گردد .

آقای جعفری در حال صحبت با والی غزنی

بعد از آقای احمد حسین جاغوری آقای ایوبی مدیر اداری دفتر ساحوی جاغوری از بالای دیوار حولی برای مردم گفت : ما صدای تظاهرات را از طریق تلفن به گوش مقامات مرکز رساندیم و آنها امری شش محل را برای ما داده است شما لطفا به محلات رای دهی برگردید. ما در همین دقایق برگه رای دهی را برای تان می آوریم .

اما نظرات  مردم متفاوت بود یکی می گفتند تا حالا کمیسیون می گفت اصلا برگه به دفتر ساحوی جاغوری نیست حالا این برگه ها از کجا شد ؟!!!

 و بعضی ها هم می گفتند چرا این برگه ها را قبلا برای محلات روان نکرده بوند . همچنان تعداد هم می گفتند شاید این برگه ها برای … مانده باشدند تا سری … صورت بگیرد و بعد از این که صندوق ها به دفتر جاغوری جمع شد. هر نامزد که سراغ  کارمندان دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات را بگیرند در بدل مقدار ناچیز دالر و یا … معامله می گردید.

و اما یک تعداد دیگر می گفتند چطور شد آیا از طریق تلفن این برگه ها رسید قضیه چه است ؟ با اس مس کردن فرستادند  و …

ام


8 دیدگاه برای “تظاهرات بخاطر کمبود برگه رای دهی در جاغوری
 1. شنبه 27 شهریور1389 ساعت: 21:58
  سلام فکر نکردیم فکر شدیم. و باز هم اگر فکر نکینم فکر می شویم. و سال های سال فکر شدیم……………………………..

  در علم سیاست این عمل را میگوید بازی استراتیژیکی، زنده باد ناسیونالیستی

  هر فرد هزاره! ناسیونالیست نیست او هزاره نیست……………… به گفته مزاری او خائین است.

 2. شنبه 27 شهریور1389 ساعت: 22:4
  این است درایت ولسوال و کار مندهای نا لایق شان . ای خران بیعقل مگر نمیدانید که این دولت عمدا کارت رای دهی را برای شما کم روان میکند و شما تا اکنون دل تان به چه خوش است . ولسوال واقعا بیکفیات است . افسوس برای مردم زحمت کش جاغوری .

 3. یکشنبه 28 شهریور1389 ساعت: 10:25
  مرگ برحکومت فاشیستی کرزی!!!! توقع نمیرفت تااین حد توطئه علیه هزاره هاچیده شده باشد دربامیان ورق غور روان می شود دردشت برچی برگه کم می شود درجاغوری مالستان وناهور برگه کم می شود آیا این انتخابات اول است که این یک امر تصادفی باشد؟ نه !!! این یک توطئه است مردم عزیزآگاه باشید درمعرض تهدید بزرگ عبدالرحمان دوم قراردارید.

 4. یکشنبه 28 شهریور1389 ساعت: 15:51
  kambud barg ray az tarafe hokomat ba hais iak harbe va be sorate tarhe az pesh barname rezi shode baray ghazni va digar welayat be khatere in boode ke kandida hay hazare va mokhalef natavanad be parloman rah peida konand. dar in amr shak nest ke daste rais komisione intekhabat ba karzay dar iak kase bode ast.

 5. یکشنبه 28 شهریور1389 ساعت: 15:59
  کمبود برگ رای از طرف حکومت به حیث یک حربه و به صورت طرح از پیش برنامه ریزی شده برای غزنی و دیگر ولایات به خاطر این بوده که کاندیدا‌های هزاره و مخالف، نتوانند به پارلمان راه پیدا کنند. در این امر شک نیست که دست رئیس کمیسیون انتخابات با کرزای در یک کاسه بود است.

 6. دوشنبه 29 شهریور1389 ساعت: 1:29
  مرگ برتمامیت خواهان مرگ بر حکومت فاشیست مرگ برافغان ملت مرگ برباقی مانده گان تفکر عبدالرحمن خانی !!! مردم شریف جاغوری دیدیدکه قضیه ازچه قراراست فهمی دیدید که چه طوطه بزرگی درکاراست فهمیدید که دشمن چه طرح می ریزد، ولی شما وظیفه ای خود را درست انجام دادید اما این مسولین نالایق بودند که برنامه نداشتن ویا پیروی ازفاشیستان می کردند ویاندانسته سردراخور دشمن هستند – اما کاندیداتوران ولسوالی جاغوری وسایر هزاره جات که تقلیل نکردید ؟فهمیدید قضیه ازچه قراراست فهمدید معنای اینکه درقانون اساسی دردولت دموکراسی هرفرد حق کاندیداتوری دارد ؟!!! قبل ازاینکه شما به خود و جامعه ای هزاره خیانت کنید دشمن این مجال را به شما نداد قبل ازشما دشمن خیانت اش جسورتر وسریعتر شد – قبل ازاینکه یگ فرصت 5 ساله را شما ازدست مردم خود بگرید دشمن قبل ازقبل برنامه ریزی کرده بود حالا چه عزری درپیش گاه خدا وجامعه ای هزاره ای که یگانه امید مردمی شان شما بودید دارید ؟؟؟ نه تنها درمقابل مردم درمقابل وجدان خود چه می اندیشی ؟؟ مگر غیرازخیانت !! تازه یادت می اید که جلادان عبدالرحمن وقتی که مردم هزاره ای که زولانه بردست پا اش بود وقتی که ازمسیر جاغوری عبور می دادن ازگرسنگی روی علف خم می شدند ؛ تازه ان هم اگر تاریخ چند سال قبل خود را خوانده باشی اگرهم نخوانده باشی وامصیبتا ……..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*