زادگاه محبوبم لالاخیل سرصادق

بنام خدا

لالاخیل

زادگاهم لالاخیل

اگه از بازار غجور بطرف شمال و به سمت علیاتو و ششپر و ناهور به راه بیفتی بعد از نیم ساعت میر سی به منطقه که آن را لالاخیل نامیده اند. علت نام گزاری آن معلوم نیست.

لالاخیل یکی از منطقه سرصادق است سرصادق دارای سه منطقه است حصار وبیک ولالاخیل.این منطقه در میان کوهای نسبتا بلندی واقع شده است از شرق کوه موسوم به کوه غار و از غرب، کوه بلند سیاه کوه و از شمال دره «رویگردو» آن را در بغل گرفته است.( که اگر این قول را ادامه دهی سر از کوتل علیاتو در می آوری ) من دوران خاکبازی و کودکی ام را در دامان همین کوها سپری نموده ام لذا از سنگ سنگ این منطقه خاطرات شرین دوران کودکی ام را با خود دارم. سرزمین آشنا و دوست داشتنی ام همیشه در خاطراتم مرور می شود.

لالاخیل - جاغوری

آری وقتی چشم به جهان گشودم خودم را در این سرزمین یافتم. مدتی از عمرم را در این منطقه آبایی ام سپری نمودم نوجوان شدم زمان جنگ بود بزرکترها می­گفتند شوری متجاوز در کشور ما تجاوز نموده و خاک ما را اشغال نموده است لذا مردم دست به اسلحه برده علیه تجاوز گران به جهاد و مبارزه زده اند. یادم می آید وقتی قوای دولتی و شوروی در منطقه آمده بود، مردم با چه خلوص و ایثار فراوان برای مجاهدین هرآنچه در خانه داشتند می آوردند و شاید بعضی ها از غذای بچه اش کم می­گذاشت، برای آنها می­آوردند. سر انجام آنها با خفت و خواری از منطقه جاغوری رفتند. کشور در حال جنگ نا برابر بود از مدرسه دولتی خبری نبود در شهرها کسی نمی توانستند بروند ما بودیم روستای محروم، سرانجام برای تحصیل راهی ایران شدم و در این سرزمین تحصیل نمودم. آری سخن از لالاخیل بود ناخواسته از خودم گفتم و نوشتم مرا عفود کنید ناخواسته از موضوع خارج شدم. از دیربازدر لالاخیل زندگی جریان داشته است. وجود چشمه گوارا که از دل شن ها جریان می­یابد و تمامی منطقه را مشروب و سیراب می­سازد بهانه برای زندگی بوده است. درختان بلند شاه بید و اررهای سربلند، خرمی و شادابی و سرسبزی دلنواز وقشنگی را بوجود آورده است.از کنار این چشمه گورا و شرین اگر بگذری و ننوشی ضرر نموده ای گویی آب آن از وسط بهشت می گذرد! در این منطقه بیش از 300 نفر زندگی می­نمایند زیرا بیش از 80 خانواده در آن جاساکن اند.

لالاخیل جاغوری

دانش طلبی مردم: مردم این خطه همانند دیگر مردمان جاغوری گرایش زیادی به علم و دانش دارند علی رغم تهی دستی، فرزندان خویش را به مکتب می­فرستند تا با کسب علم و دانش در فردای کشور افرادی مفیدی باشند.خانواده­ی یافت نمی­شود که بچه و دخترش را از رفتن به مکتب جلو گیری نماید.همین امر سبب شده است عده ای وارد دانشگاه کشور شوند و عده ی هم با فراغت از مراکز علمی و دانشگاهی جذب موسسات شوند تا با کار و تلاش به آبادانی کشور کمک نمایند.

لالاخیل - جاغوری

خدا باوری مردم مردم خون گرم و خدا جو و مومن با تعاون و همکاری بدون کشمکش های قومی درکنار هم برادر وار زندگی می­نمایند این منطقه از نظر ایمان و تقوی و خدا باوری از مردمان مثل زدنی است. تا کنون کسی دیده نشده است که نسبت به مسایل دینی و انجام تکالیف الهی کاهلی و سستی نماید. ما در این منطقه فردی که مشهور به بی نمازی و یا روزه خوری باشد سراغ نداریم. همگی مردمان این خطه از خدا باوران و مومنانی با ایمان قوی و باور راسخ بوده و از ارادتمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت می­باشند.

حسینیه لالاخیل مراسم 15 شعبان

دو تا مسجد و یک حسینه زیبا و قشنگ در منطقه وجود دارد که بدست همین مردم خداجو ساخته شده است وقتی در حسنیه وارد می شوی احساس آرامش می­نمایی فضای معنوی و زیبایی ظاهری و نقاشی دست به دست هم داده احساس خوش آیندی به تو دست می­دهد.

لالاخیل - جاغوری

شغل اصلی مردم کشاورزی است اما بدلیل کمبودی زمین تعدادی برای کار در کشورهای دیگر هجرت نموده اند و عده ی مشغول تجارت در بازار است.می دانم هرکسی خارج از آن هستند دلشان برای آن جا پر می زند به امید روزی که این زمینه فراهم شود تا همه در کنار هم باشیم. والسلام محسنی(غفوری)

+;نوشته شده در ;جمعه دوازدهم آذر 1389ساعت;8:57 توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;


18 دیدگاه برای “زادگاه محبوبم لالاخیل سرصادق
 1. جمعه 12 آذر1389 ساعت: 21:32
  afsos sad afsos ki mardomi ma hanoz kor korana ba donbale mazhab hasten onha ki mazhabi hastan mamolan pak nestan whay ba haletan ki mazhab parast bashin. bedanin ki shomaha az kafer bad tar asten

 2. شنبه 13 آذر1389 ساعت: 0:2
  دوست عزیز سلام

  این خدا جو چه رقم مردم است؟ یعنی بیست و چهار ساعت خدا را جستجو می کنند؟ چرا این اصطلاحات … را در وطن ما رواج می دهید؟

  معلوم است که مردم ما بسیار مذهبی هستند. خوب کسی که در زندگی اش غیر از کلنگ و بیل ندیده باشد حتما مذهبی و کور و کر است. دست سید را می بوسد و به ملا سواری می دهد و در عاشورا هم سینه زده خود را بی جان می کند.

 3. شنبه 13 آذر1389 ساعت: 0:39
  سلام و درود میفرستم خدمت برادر محترم خداداد غفوری از اینکه معلوماتی در بارۀ زادگاهش نوشته است متشکرم ولی یک نکته را قابل یاد آوری میدانم که شما منطقۀ را بنام علیاتو نوشتید که به نظرم اشتباه است.
  همانطوری که زبان اصلی مردم هزاره تورکی و مغولی بوده نام اکثر مناطق هزاره های هم به همان زبان نام گذاری شده است. فکر میکنم که نام اصلی آن منطقه اولیاد تو میباشد که اولیاد نام درختی است شبه به پنجه چنار که در گذشته در این منطقه به حد فراوان یافت میشده است و حالا هم شاید چنین درختان باشد، به همین دلیل نام منطقه را اولیاد تو گذاشته بودند. شبه این کلمات در مناطق هزارستان فراوان یافت میشود. مثلاً اود قول، قره باغ، یکه ولنگ، قرغنه تو، شیبر تو وغیره

 4. شنبه 13 آذر1389 ساعت: 3:26
  آقای غفوری! به قول آقای دیدار که با این معرفی ناف خو کندی

  از صادرات و واردات لا لا خیل معلومات ندادی راستی واحد پول لا لا خیل چه است
  اگر لطف کنید در مورد تایز نویسی مولا عوض هم بنویسید که تا چه هد رونق دارد

 5. شنبه 13 آذر1389 ساعت: 4:8
  یعضی دوست ها یا خودش را گم کردن و یا از خدا دور شده است. خدا جو بودن به این معنی نیست که همه آنها به خاطریکه عقل و سواد ندارد خدا جو است. شاید آنها عقل و سواد اش بیشتر از من و تو باشد .

  بگو عزیزم چند سال است که به خارج آمدی و حالا دم از سواد و عقل می زنی؟ شاید هنوز خود شما سواد درست حسابی نداری و یا به دین مسحی گریختی!!!

 6. شنبه 13 آذر1389 ساعت: 20:10
  سلام

  اگر سواد می داشتند در قرن بیست و یکم با گوی گاو نان پخته نمی کردند. خانه های شان هم مثل خانه های دوران خلافت معاویه است. همین که تو زده زده خود را به استرالیا رسانده ای نشان می دهد که دین ما چقدر خوشبختی می آورد!

 7. یکشنبه 14 آذر1389 ساعت: 5:31
  اکرم و صمد من مطمئن هستم که شما ۲ نفر مسیحی‌ شده اید ولی‌ اینرا هم بیدان که مادر و پدر تو هم همین قسم زندگی میکنند با گوی گاو نان پخته میکنند و غیره شاید شما چند سال است در اروپا زندگی کنید ولی‌ آخر …. از دنیا میرویند و ……

 8. یکشنبه 14 آذر1389 ساعت: 5:43
  اکرم … تو را من خوب می‌دانم که …. ‌ هستی‌ که بر خلاف اسلام و امام حسین (ع) حرف‌های مزخرف میزنی تو چه میدانی که این سینی زنی‌ چقدر عشق میورزند به امام حسین ( ع ) کسانی‌ که میزنند زنده باد دستداران امام حسین ( ع )

 9. یکشنبه 14 آذر1389 ساعت: 13:43
  واه واه یک جوری حرف می زنی انگار تو و پدر و ماردت هیج وقت از گوی گاپ و کوسفند استفاده نکرده و خانه های تان از خانه های ملکه انگلیس بهتر تر بوده.

  شاید درون خانه شما مثلی درون خانه خلافت معاویه بوده و است. ما در همون جاغوری بهترین خانه و زندگی داشتیم و هنوز داریم, دین و خدا پرست بویم و هنوز هستیم. مثلی شما ها نیستیم همین که به خارج رسیدیم هویت دین و مذهب خود را فراموش کنیم. از دیسکو بیا برون فکر کن که بودی و حالا که شدی!!!!

 10. یکشنبه 14 آذر1389 ساعت: 13:51
  به صمد: عزیزم یک بار دیگه نوشته هایت را بخوان اگر کدام معنی داشت سلام بنده را بهش برسان. تازه بنده هیچ زحمتی نکشیدم برای آمدن در آسترالیا!!! در آنجا در هواپیما سوار شدم و در آسترالیا پیاده شدم.

  اگر صد سال هم در این کشور زندگی کنم خودم را انشاالله گم نخواهم کرد و به کذاشته های توهینی نخواهم کرد.

 11. یکشنبه 14 آذر1389 ساعت: 17:2
  سلام مومین زاده عزیز چرا نظر مرا سانسور کردی کسانی‌ که همچون حرف‌های مزخرف میزنند شایسته همچون حرف‌های است که من زدم ولی‌ متأسفانه سانسور شد

  جان

 12. دوشنبه 15 آذر1389 ساعت: 16:6
  سلام راستی نافت کنده شده ؟ اگرنافت کنده شده پیشی ملا اصغری برو که خوب ناف می گیرد راستی ناف کندغو تعویض هم دارد که ملاغوض را برایت معرفی کرده یکدانه تعویض بگیر که خوب شود بهر حال خدا تورا ساله ها نگهدارد واز شر ناف کندغو نجات دهد که بد مرض است خدا نکند که کسی گرفتارشود موفق باد

 13. سه شنبه 16 آذر1389 ساعت: 8:27
  دوستان ماو شما از یک آش و کاسه هستیم بګزارید همین سایت ملال اور نشود بهتر است شماره های یک دیګر را بګرید باهم همکلام شوید موفق باشید خدا هردوی شما را حفظ کند در خارج و داخل بیرار یکدیګر خود هستید.

 14. یکشنبه 6 آذر1390 ساعت: 7:51
  به جناب آقای غفوری که با مطلب وعکسها یش از لالا خیل خانه کودکی های من وخودش مرا شاد نمود .

  خوشم که بردی مرا جان من به لا لا خیل
  خـــــدای بـــــاد نگبــــان آن قشنگ آغیل

  دعای من به جوانان آن دیار این است
  همه کمال بیارند همه شوند شـــــاغل

  امید آنکه دوی (1) های حال وفردایش
  همه کتاب بخوانند چو تو شوند فـــــاضل

  سپاس باد خـــــــدا را که سالیان پیش
  که زیسته ایم صباحی با مردم عاقل

  خــــــدا نصیب نماید که بار دیگر هــم
  و زیست وحال نمایم به یک چنین آغیل

  سلا م من برسانید به اهل لا لا خیل
  به مر دمان وفا دار و زنده و عادل

  بگو که لشکر و مــــردان ایل خلفا کیم ( خلیفه حکیم)
  به دوستدار تو یارند به دوشمنت قاتـل
  محمد علی حکیمی از لشکرگاه شنبه 5 قوس 1390

  1 دوی Daway ( لقب ایام کوکی جناب دورانعـلی غفوری که حالا شکرخدا برای خود ومردمش کسی است) و منظور از دوی ها همان کودکان است .Hakimi.ms@gmail.com

 15. محمدآصف محمدی ازلالاخیل می 7, 2013 در 2:45 ب.ظ - پاسخ

  باسلام عرض شود بنده قبلایکی ازساکنان لالاخیل بودم ومن شخصا ازعمویم آقای غفوری کمال تشکری وقدردانی رادارم که زحمت کشیده ومنطقه ی مارابه همه دوست داران سایت جاغوری معرفی نموده وهم چنین ازمدیرسایت جاغوری تشکرمینمایم که این دانستنی رادرسایت خوددرمعرض دیدقرارداده است. (به امیدافغانستان آبادوسربلند)

 16. محمدآصف محمدی ازلالاخیل می 15, 2013 در 5:13 ق.ظ - پاسخ

  Ba arz salam khdmat tamam watan daran azizam omid waram dar qadam awal khob bashid yak nasihat dotana ba tama dostan kah kharag az afg zandagi mikonad kah shoma chera in qadar nasbat ba den wa watan tan bad bin shodin kami ba khod byayad tashakor

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*