ترکیب قومی پارلمان جدیدافغانستان

فرارسیدن اربعین حسینی را به همه مسلمانان و شیعیان جهان و همه بازدیدکنندگان محترم تسلیت عرض میکنم!

براساس اطلاعیه رسمی که از سوی دفتر ریاست جمهوری اسلامی افغانستان صادرشده است پارلمان جدید جمهوری اسلامی افغانستان که دوره دوم آن در نظام سیاسی جدید و پس از طالبان به شمار می رود در روز چهارشنبه هفته جاری مطابق با ششم دلو سال روان(۱۳۸۹) رسما افتتاح خواهد شد. ضمن آروزی موفقیت برای این دوره کاری پارلمان افغانستان امیدوارم که وکلای ملت به وعده های خود در دوران انتخابات وفادار و به تعهدی که با تحلیف در مقابل قرآن کریم می سپارند تا آخر دوره وکالت خود پای بند بمانند.

یکی از سوالهای مهمی که ممکن است در اذهان عموم مردم افغانستان و بخصوص مردم شیعه و هزاره وجود دارد این است که ترکیب پارلمان جدید افغانستان بلحاظ قومی چگونه است؟ در این مورد از سوی پژوهشكده مطالعات پارلمانی مركز مطالعات استراتژیك كابل، که نتیجه آن در شبکه اطلاع رسانی افغانستان به نشر رسیده است تحقیقی انجام شده است که حاوی اطلاعات مفیدی در این مورد است.خبر و نتیجه این تحقیق را ازسایت فوق خدمت شما تقدیم میدارم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، بر اساس تحقیق انجام شده از سوی پژوهشكده مطالعات پارلمانی مركز مطالعات استراتژیك كابل، در این انتخابات طرفداران دولت موفقیت چندانی برای ورود به پارلمان نداشته اند، در حالیكه ائتلاف تغییر و امید به رهبری عبدالله عبدالله كه اپوزیسیون دولت افغانستان است ادعای اشغال 90 كرسی را دارد.

بر اساس تحقیق این مركز مطالعاتی، حزب اسلامی كه برخی از اعضای سابق حزب اسلامی حكمتیار نیز در آن حضور دارند و ریاست آن را عبدالهادی ارغندیوال بر عهده دارد، 16 درصد از كل اعضای پارلمان یا به عبارتی 41 كرسی را به خود اختصاص داده است.

نتیجه تحقیق این مركز نشان می‌دهد كه 14 تن از اعضای حزب جمعیت اسلامی به پارلمان راه یافته اند.

بر اساس این منبع، حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق توانسته است كه 8 كرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد و حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری كریم خلیلی تنها 5 كرسی را به خود اختصاص داده است.

نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد كه عامل قومیت تاثیر عمیقی بر نتیجه انتخابات داشته و هزاره‌ها بیشتر از سایر اقوام در این انتخابات شركت داشته اند.

بر اساس این گزارش و براساس اطلاعات فارس نیوز، حضور نمایندگان هزاره در پارلمان افزایش یافته در حالی كه نمایندگان پشتون كاهش یافته اند.

این بررسی نشان می‌دهد كه 4 كرسی را حزب پیوند ملی افغانستان به رهبری سید منصور نادری و 4 كرسی دیگر را احزاب چپ كه مربوط به جریان‏های كمونیستی هستند به خود اخصاص داده اند.

حزب حزب افغان ملت تنها توانسته است 2 عضو در پارلمان داشته باشد.

در این گزارش آمده است كه پشتون‏ها 96، تاجیك‌ها 53، هزاره‌ها 61، ازبك‌ها 15، ایماق‌ها 8 عضو در تركیب پارلمان جدید دارند و سایر كرسی‌ها به تركمن‌ها، عرب‌ها، نورستانی‌ها، بلوچ‌ها ، پشه ای‌ها و ترك‌ها اختصاص دارد.

پارلمان افغانستان 249 عضو دارد و قرار است دومین پارلمان افغانستان روز چهارشنبه افتتاح شود.

منبع:http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=18625

+;نوشته شده در ;سه شنبه پنجم بهمن 1389ساعت;11:37 توسط;افضلی; |;


6 دیدگاه برای “ترکیب قومی پارلمان جدیدافغانستان
 1. سه شنبه 5 بهمن1389 ساعت: 17:3

  سلام و با عرض تسلّیت اربعین حسینی ـ وبا تشکر از گرداننگان این سایت , موء فّقیّت هرچه بیشتر تان را تمنّا دارم.

 2. سه شنبه 5 بهمن1389 ساعت: 17:43

  سلام :
  من هم به نوبت خود اربعین سالار شهیدان و سرور آزاده گان بنیاد گذار جهاد واقعی امام حسین(ع) را به عموم انسانیت و رهروان و آزاد مردان تسلیت عرص میکنم

 3. سه شنبه 5 بهمن1389 ساعت: 19:8

  با عرض سلام خدمت همه دوستان و محترم افضلی تشکر از زحمت تان که ما را در جریان اخبار کشور فرار میدهید ضمنآ من یک سوال دارم مردم هزاره و ترکمن فرق دارد یا یک ملت است؟ من عقده دارم که ترکمن و هزاره یک ملت واحد است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*