گزارش مراسم یاد بود شهید مزاری و یارانش در قم

بنام خدا

بسمه تعالی

امروز مراسم با شکوهی یاد بود شیهد مزاری و یارانش در قم برگزار شد در این مراسم که با تلاوت آیات کلام الله مجید شروع شد بعد از نوحه خوانی زینب یگانه دختر شهید مزاری مقاله خود را ارایه نمود سپس حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر ناصری سخنان خود را تحت عنوان شاخصه های شخصیت مزاری ایراد نمود که به طور اختصار تقدیم تان می شود.

سوال اساسی است که چه شاخصهای وجو دارد که بعداز این همه سال نام شهید مزاری زنده و جاوید است در میان تمامی مصلحان سالار شهیدان کربلا جای گاه مخصوصی دارد در میان اشخاص جامعه ما جایگاه شهید مزاری جایگاه خاصی است.

شاخصهای شخصیت مزاری:

1-   خداباوری. یکی از خصوصیات ایشان خدا باوری است و این یکی از خصوصیات مردم هزاره است که دین دار واهل زهد است که در میان جامعه دیگر افغانستان وجودندارد یکی از کسانی که در شخصیت مزاری تاثیر داشت شهید بلخی است که راه را برای او معین می­کند و می گوید باید درس بخوانی، عسکری بروی تحصیلات خود را کامل نمایی و تا سطوح عالی ادامه دهی. شخصیت ها بزرکی در جهان و افغانستان برای تلاش برای آرمان قومش مجرد زندگی کرده اند ولی سرانجام ازدواج می کند علی رغم اینکه تمام وجود این شخص را درد قوم و مردم فراگرفته بود ولی تشکیل خانواده می دهد . شهید مزاری در زندگی شخصی خود تلاش می کند که از وجوهات استفاده نکند و در برابر مشکلات سخت روز گار دست و پنجه نرم می کند ولی آن خود سازی و تقوایی که داشت از سهم امام و بیت المال استفاده نکرد و این یک شاخص است شخصی که خیلی کم است. درکنار تحصیل به حج رفت و این توفیق را یافت که از ذلال معنویت کمال استفاده را نماید این توفیقات نصیب اوشد تا در آینده نجات بخش مردم و قومش گردد و از خانواده شهدا است پدر و برادر و تعدادی از خانوداه اش را از دست می­دهد.

2-    مردم دوستی محور دوم و شاخص دوم مردم دوستی است یکی از خصوصیات اهل بیت طهارت مردم دوستی و شیفتگی به مردم است رسول مکرم اسلام علی رغم مشکلاتی که از مردم کشید ولی باز در حق آنها دعا می­کند و این خصوصیت در مورد شهید مزاری نیز صادق است از عسکری و تحصیل در نجف و … همه آن در همین راستا بود مردم دوستی و شیفته مردم بودن در زمانی که از هرطرف محاصره شده بود و جانش در خطر بود گفت یک لحظه زندکی کردن جدای از شما مردم برای من هیچ ارزشی ندارد. تشکیل حزب حسینی و سازمان نصر و حذب وحدت هم برای دفاع از مردم بود و برای انسجام و وحدت و ایجاد قدرت وسامان دهی جهاد و مبارزه این مردم بود معتقد بود بایدهمگی یکی شود علی رغم فشار بربقای احزاب از سوی برخی افراد مهم و دارای نفوذ ولی او حزب وحد را بوجود آورد و در این را ه زحمات زیادی را متحمل شد او خودش در صحنه بود در میان مردم بود که بقیه شخصیت  ها و روشنفرکان چنین نبودند این مسله از عمق دردش ناشی می شد برای او غذا و لباس برای خودش مطرح نبود همه اش برای مردم می خواست و رسول مکرم اسلام و امام علی نیز چنین بودند او طبیب دوار بود در میان مردم میر فت و به درد مردم گوش میداد.

3-    ساده زیستی خصوصیت دیگری ساده زیستی بود یکی از ضرب المثل در میان مردم ما است که می گوید که را پول داد که سود نخود که را زور داد که زورواری نکرد. او باهمه امکاناتی که در اختیارش بود ولی ساده زندگی می­کرد .

4-   توجه به فرهنگ یکی از خصوصیات اوتوجه به فرهنگ است. تاسیس موسسه جوادیه و مجله حبل الله و…نشان میدهد که او به فرهنگ توجه جدی داشت که در آن زمان دیگران به آن توجه نمی کردند.

5-    مبارزه جهانی یکی دیگر از خصوصیات اواست زندانی شدن او در ایران و… از مسایلی است که او خود ار محدود به افغانستان نمی دید در عراق و ایران نیز علیه ظلم و ستم مبارزه نمود در ایران زندانی شد و شخصیت های بزرک ایرانی همراه او در زندان بودند و او دوشادوش مبارزین منطقه مبارزه می کرد.

6-    خطر پذیری یکی از خصوصیات او خطرپذیریست. او مرد خطر بود با تمام وجودش در راه مبارزه با ستم کاران و نظام خفقان و اختناق تلاش می کرد و از کسی در راستای اهداف و آرمانش از کسی نهراسید در قضیه افشار گفت شما از این که دشمن شکایت می کنید از خود بنالید از خود شکوه نمایید هشت هزار نفر اعاشه می کند ولی در روز جنگ هزار نفرنبود در روز ترس و خطر اندکی می ماند آنهای که اهل خطر اند …

7-   گم نکردن راه یکی دیگر از خصوصیت ایشان گم نکردن راه  است ادامه حرکت درست در مسیراست این را ما از پیامبران و امامان یاد گرفته ایم که راه راگم نکنیم بودند کسانی که در ابتدا شعار های خوبی میداد اما در طول مسیر دچار زرق و برق زندگی شدند و راه را گم کردند اما شهید مزاری همواره در مسیر به راه و اهداف توجه داشت تلاش می­کرد غرور قوم خدشه دار نشود دست نوشته های جنرال عظیمی را بخوانید که رهبران ما چه کرده اند که انسان شرم می کند ولی در زندگی شهید مزاری یک مورد شما سراغ نداریید که نقض پیمان کرده باشد یکی از چیزهای که او


3 دیدگاه برای “گزارش مراسم یاد بود شهید مزاری و یارانش در قم
 1. شنبه 21 اسفند1389 ساعت: 7:26

  سلام بر بابه مزاری و یاران باوفایش که بیرق عدالت را برپا کردن و خواهان برابری و برادری
  در افغانستان بود
  روحش شاد و نامش جاویدان باد

  از زحمات اقای غفوری تقدیر میشود

 2. دوشنبه 23 اسفند1389 ساعت: 0:3

  درود بر مزاری بزرگ وتمامی فرزندان برومندش.

  جای شما خالی امسال دکتر ناصری در این سخنرانی سنگ تمام گذاشت و بسیار زیبا و جامع و کاربردی سخنرانی نمود. اگر امکانش هست یکی از دوستان عین این سخنرانی را پیاده نموده برای همه بگذارد.

 3. چهارشنبه 25 اسفند1389 ساعت: 19:37

  من نیزضمن تشکر از مدیرت سایت از جناب دکتر سپاسگزارم وفرمایش استاد فاضلی
  کیانی را تایید می کنم انشالله عین سخنرانی ایشان با تصاویر نشر گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*