مصاحبه با ولسوال باشی حبیب

باشی حبیب

 در ادامه سفر  قومندانی امنیه ولایت غزنی به جاغوری  وادامه مصاحبه های هیئت همراه ،  این بار مصاحبه داریم با ولسوال باشی حبیب .

باشي صاحب همانطور كه خود تان در جريان هستيد الحمد الله جاغوري يك فضايي نسبتا آرام  حاکم است و در سفر قبلي مقامات دولتي غزني به منطقه جاغوري آمده بودند شايعات بين مردم بود كه قوماندان باشي حبيب الله را در سفر شان  بازداشت كرده  و با خود شان برده است  و فعلا مصروف كدام وظيفه دیگر مي باشيد ؟ !!!

باشی حبیب الله :بنام خدا سلام خدمت همه خوانندگان محترم سايت جاغوري يك و تشكر از دست اندركاران شان .

بنده هم به نوبه خودم خدا را شكر گذارم كه جاغوري عزيز در سرتاسر افغانستان يك فضائي آرام است و وقت كه مقامات دولتي در جاغوري آمدند رفتيم خانه خودم و از انجا رفتيم غزني و مدت سه ما در غزني بودم و در غزني به حيث ولسوال ولسوالي خكياني تعين شدم . بشمول ولسوالي تمام پرسنل قومانداني امنيه از خود ما است و به اميد خدا و همكاري دولت اسلامي افغانستان انشاء الله كه در ولسوالي خوكياني يك تغيرات را مي آوريم .

وقت كه ما از جاغوري به طرف غزني رفتيم بعضي از دوستان متاسفانه  شايعه را بين مردم پخش كرده بودند كه باشي حبيب الله را بردند و حالا من مي گويم كه نه انشاء الله باشي حبيب الله هيچ وقت از دولت دور نيست و هيچ وقت خود خواهي نكرده  ندارد . هميشه در خدمت دولت بوده و مخصوصا در خدمت مردم جاغوري مي باشد . حالا از دوستان جاغوري خصوصا از علما ، روشنفكران ، و نخبگان قوم خواهشمندم كه مشكلات جاغوري را در نظر داشته باشند و خود خواهي ها و دل تنگي هاي را بگذارند كنار دست به دست هم بدهيم و بخاطر مشكلات جاغوري به همكاري تمام مردم جاغوري احتیاج داریم  بايد پيش والي برويم كه بايد مشكلات ما را حل نمايد. به صرف مطرح کردن با هیئت های که می ایند درست نمی شود . این هیئت ها درد های شما را مطرح می کند ولی واقعیت این است این ها را خود شما مرد پی گیری نکنید بجایی نمی رسد .

 ايا اين براي ما شرم نيست كه در هر سال چندين بار راه هاي به روي ما و مردم ما مسدود مي شود و خواهش ما از دولت مان اين است كه بايد مشكل ما را حل نمايد و اگر در توان شان نيست ما در خدمت شان هستيم و ما را اكمال نمايد و ما مرد آن هستیم كه در مقابل دشمن خود ایستاد شویم و از حق خود دفاع كنيم  و حالا من مي گويم كه مدت 36 سال است كه در اين راستا كار كردم و خدمت كردم . كه در اين مدت كسي به ما يك قيران كمك نكرنده است .

جاغوری یک : باشي صاحب قرار كه ما اطلاع دارم شما پوسته در سرحد جاغوري گيلان داشتيد و از هر موتر خود 30 افغاني و موتر هاي كلان 50 افغاني الي 80 افغاني مي گرفتيد و حالا شما مي گويد كه مردم يك قيران كمك نكرده است و گفته ها حاكي از آن است كه مردم پيش مقامات بالا نيز شكايات از شما داشته است چه گفتني داريد ؟

 

باشي حبيب الله : بلي مدت يك سال شش ماه  اين مردم  في موتر 30 افغاني با ما كمك مي كردند و اشتباهات پيش آمده بود كه پيش والي صاحب عریضه كرده بودند كه باشي حبيب الله از ما پول مي گيرند اما اين 30 افغاني هيچ درد را دوا نه مي كرد .

متاسفانه مردی را  اگر سرش  بریده مي شود  و اگر مال و اموال شان به غارت برود حاضر هستند . اما به دادن سي افغاني حاضر نيستند باز هم شما را به خدا قسم تا مدت 36 سالي كسي با من يك افغاني كمك كرده بودند اگر كسي است بيايد بگويند.

باز هم ما تحمل مردم خود را داريم و خواهش من ازمردم اين است كه بيايد دست به دست هم بدهيم و ما هميشه در خدمت شما هستيم .

همچنان چند روز قبل با والي صاحب ولايت عزني صحبت كردم كه ما حاضر هستم كه در منطقه دشت قره باغ يك پوسته ایجاد نمايم و حاضر هستم كه ده ها نفر ديگر را نيز قرباني بدهيم و اما اين قسم زندگي ذلت را نه مي خواهيم .

جاغوری یک : باشي صاحب در آينده  شخصا خود تان  بخاطر امنيت مسير راه هاي موصلاتي جاغوري باز هم تلاش خواهد كرديد اگر این مسولیت بهعهده شما گذاشتهشود قبول می کیند ؟

باشي حبيب الله : بلي صد در صد ما تلاش خود را كرديم وتلاش خواهيم كرد و همچنان اين مشكل را بايد وزارت دفاع حل كند و تعداد پليس در ولايت غزني 2 هزار الي 2200 نفر مي باشد ولي اردو ملي از 6000 نفر هم بالا تر است . و همچنان خودم با جناب والي صاحب غزني و قوماندان امنيه غزني و ديگر مسؤلين امنيتي گپ مي زنيم تا اين مشكل هر چه زود تر حل شود .

باتشكر از باشي صاحب حبيب الله كه لطف كردند با جاغوري يك در گفتگو حاضر شودند.  اين بود مصاحبه  با مقامات ولايت عزني . تا گزارش ديگر الله يار و نگهدار همه تان

مومن زاده مركز جاغوري

+;نوشته شده در ;دوشنبه پنجم اردیبهشت 1390ساعت;14:9 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


29 دیدگاه برای “مصاحبه با ولسوال باشی حبیب
 1. دوشنبه 5 اردیبهشت1390 ساعت: 20:44

  مردم جاغوري ازظلمهاي باشي حبيب به تنك آمده است. درزمان طالب جاغوري تحريم طالب نبود بلكه تحريم باشي بود.
  خوب است كه او در همانجا مصروف است و گرنه……

 2. سه شنبه 6 اردیبهشت1390 ساعت: 0:48

  باشی جان گر چند مردم از تو خاطره خوش ندارد و باز هم ازینکه ازره خود از مو هستی کوشش کون که خدمت قوم را فرا موش نکن و اگر نه چوب خداوند بیصدا هست و باز هم از نگاه دلسوسی میگم که باز فکرت را بگیر که اوغانا به همکاری طالب نپرا نیت .

 3. سه شنبه 6 اردیبهشت1390 ساعت: 2:21

  Salam dostan hamin aqai bashi Habib ,Ibrahim Abassi, Wasiq va… nabod ki Taliban ra da jaghori avordan va che zolmi ki sare mardom mazlom ma nakardan alan baz mekhad beyad Wolosvali jaghori shawad ? in aqa ki aslan besavad kamil hast aya emkan dare yak besavad nomayende mardom farhang dost va ahli marefat jaghori shawad ?

 4. سه شنبه 6 اردیبهشت1390 ساعت: 22:10

  دوستان عزیز باشی حبیب سگش بر نسیم انگوری شرف دارد. گرچند سواد ندارد ولی هرچه باشد از خود ما است و مثل نسیم انگوری خیانت های کلان نکرده است.

 5. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 0:23

  از روزی که باشی حبیب جنایتکار از از جاغوری بیرون رانده شده الحمدالله وضعیت امنیتی جاغوری بهتر شده و بخصوص در مناطق ناوه جاغوری داعوا و جنجالهای زمین و تجاوز به ناموس مردم هم کمتر شده دلیلش هم این است که دیگر اوباش مانند باشی حبیب در منطقه وجود ندارد
  باشی حبیب اوباش صحبت از امنیت راه قرباغ میکند کسی نیست که ازش سوال کند که در مدت 30 سال که در انگوری پادشاهی داشتی چرا امنیت راه ها را تامین نکردی؟؟ و از پول و مال مردم گرفته تا ناموس مردمی انگوری را یا خودت مورد تجاوز قرار دادی یا در مسیر قندهار به اوغو فروختی.
  با وجود اینکه جاغوری شخصیتهای لایق زیادی دارد بنظرم بسیار شرم آور و توهین به مردم جاغوری است که در سایت بنام جاغوری مصاحبه جنایتکار ترین اوباش جاغوری نشر میشود. نشر این مصاحبه دروست در راستای حمایت از جنایتکاران است

 6. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 1:48

  باشی خدا توره ده قهر و غضب خود گرفتار کند که حالا دم از قوم دوستی میزنی،چه تعداد از جوانهای خوب جاغوری از دست تو شیاد و ظالم سر به نیست شدند؟در زمان طالب صدها نفر را از جاغوری با عظمت به دست نا پاک تو شهید شدند،هزاره ایکه مانند تو بی غیرت و بی همت باشد بد تر از پشتون و طالب است.روح بلند مامور اسحق شهید تورا عذاب وجدان دهد،برای مردم فرهنگ دوست جاغوری ننگ است،که مصاحبه این پلید در سایت جاغوری یک نشر می شود.خداوند ظلم های تو و امثال تورا جبران کند و انشالله این روزی آمدنی است،زیرا این وعده الهی است.

 7. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 5:4

  سلام دوستان عزیز سایت جاغوری یک!!

  خدمات ۳۶ ساله آقای باشی‌ حبیب جان قرار ذیل هست!

  ۱ دوزدی کردن مال و اموال مردم.

  ۲ کشتن صد‌ها جوان جاغوری و در دادن صد‌ها جنگ در جاغوری

  ۳ تجاوز کردن با ناموس مردم

  ۴ نوکری کردن پشتون‌ها و تاجیک ها

  ۵ آوردن طالبان را در جاغوری

  ۶ زیری فشار دادن مردمی که نمیفهمید تفنگ یعنی‌ چی‌ ؟ با زور سری‌شان تفنگ خریدن تحویل طالبان دادن…..

 8. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 12:4

  سلام به تمام دوستان هزاره دوست .
  نیاز به تعریف و تمجید ندارد از خورد و بزرگ جاغوری باشی حبیب را می شناسد .
  پول برای باشی حبیب همه چیز است .یک زمان باشی طالب درجه یک بود یک زمان قوماندان حزب حکمتیار بود که چه قدر جوانان ما را به شهادت نرساندند برای حکمتیار شمشیر می زد و برای خوش خدمتی طالبان چه کار های که نکردند .وقتیکه طالبان شکست خورد به امریکا چسپیده و پول همه چیز باشی است .
  خود فروش همین آدم را می گوید حالا که مردم نمی خواهد رفته برای پول در بین پشتونها شاید برای بادار خود خدمت کند .این لکه ای ننگ است در دامن مردم ما ……………انهای که از باشی حمایت می کند هم حزبی هایش می باشد که در جنایت باشی دست دارد اگر یک کار مثبت باشی انجام داده در کار نامه ای باشی بنویسید به جای مصاحبه با باشی قوماندان حکمتیار ،طالب و خود فروش از داکتر سیما سمر یک مصاحبه می گرفتید که کفش سیما سمر از تمام این خود فروش ها بیشتر خدمت کرده است چه رسد به خود داکتر سیما که خدا طول هیات بدهد .

 9. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 14:25

  بیچاره با شی را بحال خودش وا گذار نمایید زیرا باشی هم طالب زده شده و خوب میدانید که باشی دیگر هر گز با طالب یار نخاد بود زیرا سه نفر از اعضای فامیل باشی توسط طالب شهید شد و بطور یقین که باشی خوب درک کرده و بعد ازین در فکر خدمت به مردم شان خواهد بود و براستی که دیگران مثل اقای عرفانی هم تا هنوز هیچ شمشیر خیر برای هزاره نزده ودر جنگهای داخیلی کشتار شان کمتر از باشی نبوده است و این هردو در کشتار مردم هزاره مستقیم ویا غیر مستقیم دست داشته بوده بده !!

 10. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 18:17

  اوبرارو ارکس طریقه نداشت خک دسرشی امی باشی حبیب پارسال چیز کار کد دفقیهی گفت دتو برارخو رای میدم بدبخت شفایی را خورد که توملای خو تانا نمی لوم دعباسی گفت تولالی کلو وحزبی مه هستی مه از تویم وداکتر ناصری ره دلشی خوش کدکه اول دیار بعدبیرار وعرفانی راگفت ووقی ره اشته پدرانلتی نمیخروم و…!

 11. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 23:57

  ولله لالی جان مه چه بوگوم ارچه تاریف وتمجید بوده برارو لطف کیده نمیشته کیده
  ولی خدایش آدم زیاد بدی ام نیه قیافه شی ام امی ره موگه خوب سی کید قد قرقولی شی چیز اللی یه

 12. پنجشنبه 8 اردیبهشت1390 ساعت: 0:49

  سلام دوستان واقعا نظرا ت تان کاملا درست است در خیانت اول عمر سعد دوم باشی خبیث باشی تو نه امنیت را میفهمی نه عدالت ونه انسانیت را لحضه نشسته قرقولی خوره قاضی کو بخدا در جا حکم اعدام ونابودی توره صادر مونه اخر کمی حیا برای ادم خوبه ایکاش امو شاو زلزله میشد نطفی امزی رقم ادما بسته نموشودی روی جاغوری ره سیاکدی آته ره ده خاک مالیدی حوتقل ره نام بدکدی گردو ره خو ده………..دادی

 13. پنجشنبه 8 اردیبهشت1390 ساعت: 2:50

  عرفانی یک کار نامه خوب در تاریخ هزاره دارد ان اینست که در دفاع از هست و بود مردم از بامیان تا اروزگان تا جا غوری برای مردم هزاره جنگیده است نه برای اوغو .
  آخرین لشکر حزب وحدت بود که تسلیم شد .همین باشی روباهی پیش گرگ بود .عرفانی سردار و سر لشکر ماست که مقایسه کردن باشی و عرفانی نامردی است .
  اگر روزی مردم هزاره از سرداران جنگ خود تاریخ بنویسد نام عرفانی در ردیف سرداران غیور هزاره خواهد بود .جدا از مسایل قومی و طایفه ای که بدرد خود تان می خورد .حیدریان از نروژ .

 14. پنجشنبه 8 اردیبهشت1390 ساعت: 8:42

  راستی نپرسیده اید که ولایت شدن جاغوری کجا رسیده و چرا بعد از آنهمه شور وشوق وسر وصدا یک بار خوابید و آرام گرفت؟
  مثل اینکه همه فهمیده اندکه آقای کرزی فقط حرف زده و وعده داده عمل کردن به وعده از شان ایشان بدور است!!!!!!!!!

 15. جمعه 9 اردیبهشت1390 ساعت: 1:29

  سلام دوستان!
  من خودم طرفدار هیچ کدام شان نیستم و من میخواهم حقیقت را بگویم در جواب حیدریان نه باشی ادم خوب بوده و نه عرفانی هر دو تای شان از جنایتکاران بسیار خطرناک جاغوری بوده و هست.
  عرفانی هیچ کدام خدمت را برای جاغوری نکرد بجز از خیانت همیشه رشوت خوری میکرد.
  خدا هردو تای شان را در را نیک هدایت کند

 16. شنبه 10 اردیبهشت1390 ساعت: 12:51

  سلام اقای حیدریان زنده باشی حقیقت را گفته خان صایب از هرفای تو مالومه
  که از امو هزاره های اجیر شده خدا حافیظ

 17. دوشنبه 12 اردیبهشت1390 ساعت: 10:2

  تنها باشی حبیب نیست که جاغوری را نا امن کرده است او در سالیان طولانی بچه جوجه زیاد تولید کرده است :ناظر بنگی ،سلام کور ،یاوری.دانش بوغمیره..همچنان به ناامنی وخردوانی سرگرمند.

 18. سه شنبه 13 اردیبهشت1390 ساعت: 2:53

  سلام دوستان:
  باشی حبیب یک شخص با تجربه و کارکشته است آنقدر هم بد نیست.
  و اگر بد هم باشه بازم از خود ما است.      
   همیشه دربین مردم خود بوده چه در زمان طالیبان چه بعداز طالیبان وپیش ازاو
   در حذب اسلامی و با هرگروهی دیگر که ده جاغوری آمده بوده ساخت سازداشته.       و این کار هر کس نیست.

 19. سه شنبه 13 اردیبهشت1390 ساعت: 3:57

  ازخداوند ميخواهيم تا باشی حبیب و ابراهیم عباسی پاتو و واسیق نيز مانند اسامه هرچه زود تر مردار شود تا مردم جاغوری از شر اين …… رهايي يابند خداوند از قطره قطره خون جوانان جاغوری وبي گناه از باشی حبیب و ابراهیم عباسی پاتو و واسیق پرسان كند.

 20. سه شنبه 13 اردیبهشت1390 ساعت: 11:25

  الیگو چکار دارید ده باشی حبیب بیچاره اگر شمو اینقدر از او بد بو گید او خاد گه اوغانیستان را ترک کرد ااز او باد شمو چه خاک ده سرخو باد کنید اوره ده پیش رفقایش ده پیش دشمنانش خیلی کوچیک کدید بس است اگر ده خانه کس است یگ حرف بس است

 21. چهارشنبه 14 اردیبهشت1390 ساعت: 9:10

  او قواره شی و قرقولی شی خو بسیار آدم عاجز مالوم موشه. مګر زمان طالبا قد طالبو بود ده کابول کم کم کارای بد مو کد ده مقابل قومای خو موکد ولی در جاغوری امی قوماندان صایبا کول شی دست شی ده خون مردم آغوشته یه امی کشتو کشتون زمان حزب ګراړی ده جاغوری خو یادشیم استه چه حال جور کده بود امی باشی صاحبُ امی عرفان امی عباسی امی واسق و باقی رفیقای شی خو خیره ایران اییارا امیتر به ګروه ګروه تقسیم کده بود که ده بین خو جنګ کین یکدیګی خورا بوکشین

 22. چهارشنبه 14 اردیبهشت1390 ساعت: 12:50

  کسانی که از جنایت کار مانند باشی حبیب تعریف میکند حتمآ از اعضای باند جنایت پیشه باشی حبیب میباشد. باند های که در زمان حکومت طالبان د.. جوان انگوری و جاغوری را در مسیر راه قندهار به طالبان می فروخت. خدا این انسانهای کسیف را لعنت کند.

 23. جمعه 16 اردیبهشت1390 ساعت: 15:52

  سلام خدمت تمام دوستان:
  من تاهنوذ باشی حبیب الله را ازنزدیک مشاهده نکردم ولی قضاوت من اینست که باشی خیانت کارنه بلکه خدمت گزاراست . بخاطراینکه اگرپوسته باشی حبیب درمرز گیلان نباشد اولاَمکتب انگوری ازدست گروه طالبان غیرفعال خواهدشد دوم شاید یک تعداد بی بندوباران هم ازطرف طالبان پول اخذ کرده وبی امنیتی را در آنجا بیشتر سازند ولی درمعاملات زمان طالبانش کارندارم که چی کرد یانه کرد خوشبختانه درزمان طالبان هم درجاغوری مکاتب فعال بود که درمنطقه المیتون درزمان طالبان مکتب دوخترانه فعال شد باید حقایق را هم ماوشما بینویسیم کاش به مانند باشی حبیب یک ده نفر دیگرهم درجاغوری یاساحات هزاره جات مان میبود.
  سیدعصمت الله از المیتو

 24. جمعه 16 اردیبهشت1390 ساعت: 21:7

  سلام دوستان عزیز وگرامی!
   خدمت شما عرض کنم من مخالف نظرات شما نیستم.  من نه ازباند جنایت کاراهستم ونه طرفدارش فقط یک وطن دوست هستم. 
   آدم باید یک مسأ له مهم را بپذیرد که جاغوری زیباه به هرره قم  آدم نیاز دارد.
   نا گفته نماند اگر باشی صاحب ده جاغوری نمی بود.
   طالبان امی برادرمان عباس اوتقل را ازناهور هم گم میکرد.
   سگی باشی حبیب از طالب شرف دیره!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*