از چند مکتب در دایکندی یک فرمانده نظامی امریکایی حتی بازدید کرد

دایکندی

شبکه سراسری مردم هزاره از بازدید یکی از نظامیان امریکایی از چند مکتب در دایکندی خبر می دهد و این حادثه را به فال نیک می گیرد تا شاید این فرمانده نظامی از وجود صدها هزار انسان در پشت کوههای دایکندی به خارجیها خبر بدهد وسبب توجه آنها به مردم مظلوم و فراموش شده ی هزارجات که در محرومیت و تنگنای مطلق بسر می برند، بشود. مردمی که حتی هنوز از ابتدایی ترین خدمات دولت و شهری برخوردارنیستند و مکاتب شان را خود با هزینه طاقت فرسا فعال نگه داشته اند .

اکثر دانش آموزان دایکندی در ویرانه ها و زیر خیمه ها و بدون امکانات تحصیلی درس می خوانند. مردم، مقصر اصلی نمایندگان، سیاستمداران و نویسندگان ورهبران را می داند که در انتقال پیامهای اصلی آنان به خارج و معرفی چهره واقعی دانش دوست و صلح طلب آنان به جامعه جهانی ناتوان بوده درفکر جیب خود و به روز مرگی ، بی آرمانی، مردم فروشی و گدایی پیش دلالان بزرگ سیاست  گرفتار شده اند.

مکتب در دایکندی

سایت جامع مردم هزاره می نویسد: دایکندی ولایت هزاره نشین در قلب افغانستان است. مردم این ولایت به دلیل هزاره بودن قربانی تبعیض حکومت مرکزی می باشند. در چند سال حاکمیت حامد کرزی، این ولایت کمترین سهم را از کمک های جهانی و دولتی داشته است. تاکنون بودجه های ملی برای ولایت دایکندی کمتر از نیم درصد در سال است. نیروهای آمریکایی مستقر در ولایت ارزگان چند بار از این ولایت بازدید داشته اند. با وجود اینکه چند بار مردم دایکندی از حضور نیروهای بین المللی در افغانستان حمایت کرده اند اما این موضوع باعث جلب کمک های جامعه جهانی نشده است. شبکه سراسری مردم هزاره به مقامات محلی ولایت دایکندی متذکر می شود که باید از حضور نیروهای بین المللی به بهترین نحو استفاده کرد و علاوه بر تامین امنیت، از آنان خواست که انجام طرح های زیر بنایی را روی دست بگیرند.

+;نوشته شده در ;سه شنبه ششم اردیبهشت 1390ساعت;13:10 توسط;عبدالله بیدار; |;


6 دیدگاه برای “از چند مکتب در دایکندی یک فرمانده نظامی امریکایی حتی بازدید کرد
 1. سه شنبه 6 اردیبهشت1390 ساعت: 13:41

  هه هه هه ههههههههههههههههه!!!!

  خلی جالبه حتی دیدار کرد! شاید هم نیشه میشه بوده چطور گذاشته اند او ن بنده خداره که به دایکندی سر بزند.

 2. سه شنبه 6 اردیبهشت1390 ساعت: 20:6

  دیدار نه ، بلکه حتی بازدید کرده !! بیدار جان به امید دوغ دیگرو اوگره نموشه و به امید گاو دیگرو غولبه نموشه . باید تلاش کنیم کشور را با دست خود ولوخالی است هر روز یک سنگ بر سنگ دیگر بگذاریم و آن را آباد کنیم.

 3. چهارشنبه 7 اردیبهشت1390 ساعت: 12:58

  اصلاح جان حرف تان درست است اما از تاریخ بابه کلنخو خبر داری یانه که بابی از مو از تو از دوغ تر ش خود شان هم نتا نیست اوگره در ست کنه بچه های هزاره به قیمت دو اوغانی فروش شد و تا امروز هم بودن من و تو جرم است . اغای خلیلی و محقق با معا مله گری شان با خرزی باز قبر من و تو را عمیق تر کرد و تو هم در مورد عودت هزاره ازین خرابات که نام شان هم ناله و فغان است در استرالیا خوش باشی و اینها صدای شما را به گوش دنیا میر ساند و از پار سال و قبلش بخا طر بهسو د تظاهرات و با مقامات عالی استرالیا صحبت نمودند و پشتوانه مالی برای باقی مانده هست و….

 4. پنجشنبه 8 اردیبهشت1390 ساعت: 8:11

  با سلام به بیدار جان
  خبری جالبی داده ای و این چیزی جدیدی در تاریخ معاصر است که گذاشته اند یک فرمانده حتی دیدار کند!!!!
  البته این آمریکاییهای که مادیدیم با آن آمریکاییهایی که شنیده بودیم تفاوتهای زیادی دارد. آنچه شنیده بودیم اینکه آنها آدم های بی غرض و بی طرف اند و برای کمک به مردم افغانستان آمده اند. ولی آنچه تاهنوز ثابت شده اینکه آنها چنین نمیکنند یا نمی گذارند چنین کنند وگرنه جامعه بزرگ هزاره ما بیشترین لیاقت و نیز صداقت ملی و انسانی شان را نشان داده اند ولی در مقابل آنچه در سطح ملی از حاکمان نژادگرا و در سطح بین الملل از خارجیان نا آگاه دیده اند بی مهری تام و تمام بوده است.
  اینها دردهایی است که باید درتمام سایتهای معروف مطرح می شد که نشد و انشاالله که درسایه بیداری شما مطرح شود.
  منتظر مقاله های بعدی تانیم.

 5. یکشنبه 11 اردیبهشت1390 ساعت: 16:52

  ازی تورا بیخی دل ادم بد موشه دیگه گب برای زدن نبوده که خودونخو د ازی گبا مصروف کرده اید خدا شموره انصاف بدیه الیگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*