بیانیه علماوموسفیدان مهاجرین افغانی مقیم قم و تهران

بنام خدا

حلول ماه مبارگ رجب و سالروز میلاد با سعادت حضرت امام محمدباقر(ع) را به همه مسلمانان و شما دوستان خواننده تبریک و تهنیت عرض میکنم.

انسان موجودی فرهنگی است.فرهنگ دایره وسیع وگسترده ای دارد که درخلاصه ترین معنی آن سبک وشیوه زندگی انسان است و شامل اعتقادات و ارزشها و آداب و رسوم اجتماعی و حتی میراث تاریخی میگردد.فرهنگ خود مخلوق انسان است که هم موجب تداوم حیات بشری و هم تنظیم کننده حیات اجتماعی و فردی انسانها میگردد.بدلیل خصلت مخلوق بودن آن است که فرهنگ انسانی در طول تاریخ دستخوش تغییر و تحول گردیده و پس از این نیز خواهد گردید.

 امروز حتی پدیده ی بنام صنعت فرهنگ یا فرهنگی که ساخته و پرداخته کشور و افراد و یا شرکتهای خاص است و به کشورهای دیگر و میان اقوام مختلف در سراسر جهان صادر میگردد مطرح است که موجب دغدغه خاطر بسیاری از جامعه شناسان و مصلحان اجتماعی گردیده است. متاسفانه درمیان کشورهای جهان بیشتر کشورهای درحال رشد یا همان آسیای و ملتهای مسلمان در معرض اینگونه تهدیدها و فرهنگهای تحمیلی قرار دارند.به همین دلیل است که باید مراقب فرهنگ و سبگ زندگی خود بود. که گاهی ممکن است نا خواسته و نا آگاهانه یک قوم و یک ملت به سمتی بروند که خواسته دشمنان او و بر ضد ارزشهای دینی و انسانی است.

امروز متاسفانه مظاهری از سبک زندگی و فرهنگ تحمیلی و تجملاتی که کاملا مغایر و در تضاد با ارزشهای دینی و اسلامی است بین مردم ما در افغانستان و خارج از افغانستان بین مهاجرین افغانی رواج و شیوع پیداکرده است.اصلاح فرهنگهای غلط به عهده خود مردم و بخصوص آگاهان هرجمع و جامعه ای است.در همین راستا عده ی از علما و موسفیدان مهاجرین افغانستانی مقیم شهرهای قم و تهران اطلاعیه ای را صادر کرده اند که با تایید دفترمرجع بزرگوار تقلید حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی (مدظله ) نیز همراه و در وبسایت رسمی معظم له نشر یافته است.بنده با مقدمه کوتاه فوق این اطلاعیه را  در این وبلاگ نشر میکنم تا باشد که بدانیم برخی از آداب و رسوم اجتماعی و مراسمهای ما مورد تایید دین اسلام نیست و باید درجهت اصلاح آن اقدامی کرده و گامهای عملی برداشته شود.

بسمه تعالی

بیانیه علما، معتمدین ، موسفیدان تمام اقوام مهاجرین افغانی مقیم شهر مقدس قم و تهران
در رابطه با بعضی از رسم و رواج های پرهزینه

در دنیای متحول کنونی بروز و ظهور دگرگونی های شرایط زیست و زندگانی مخصوصاً در عالم هجرت و آوارگی که در هر روز، مشکلی بر مشکلات روزهای قبل افزوده می شود لذا از باب ترحم و دلسوزی و رأفت دینی و اسلامی بعضی از رسم و رسومات دینی و ملی با توجه به جایگاه نا امن اجتماعی و موقعیت ناپایدار و نامطلوب کنونی مهاجرین به دور از انصاف نخواهد بود که نگاهی به برخی از سنت های بی اصل و اساس رایج در بین مردم ما انداخته همچون بقیه مردم دنیا طرح های اصلاحی که مورد تایید دین و به نفع دنیای ما هست ارائه بدهیم.
ما علما و ریش سفیدان مهاجرین از باب «کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته» در سه موضوع مهم:
 1ـ دفن میت 2ـ فاتحه گیریها 3ـ عروسی ها، نظریات و پیشنهاداتی داریم امیدواریم همه اقشار مختلف مردم ما که ساکن جمهوری اسلامی ایران هستند به آن جامه عمل بپوشانند.

اول: هزینه دفن میت

اگر یکی از اعضای خانواده¬ها فوت نماید مراحل تجهیز مانند غسل، کفن و دفن و انتقال مشیعین به قبرستان و برگشت به خانه متوفی پذیرایی از  مردم هزینه¬ی سنگینی را در بر می گیرد که در توان اکثر خانواده¬های مهاجر نیست.
به مهاجرین بزرگوار پیشنهاد می نماییم این مصارف را به حداقل برسانند. از گرفتن اتوبوس برای رفت و برگشت به منزل متوفی جهت تسلیت و غذا خوری در خانه صاحبان عزا که موجب هزینه سنگین می گردد باید اجتناب گردد. در حالی که درفرهنگ اسلامی مستحب است خانواده¬ی عزا دار سه شبانه روز غذا طبخ نکنند بلکه همسایه ها و اقوام، صاحبان مصیبت را غذا بدهند متاسفانه امروز قضیه به عکس شده است.

دوم: هزینه فاتحه گیری

متاسفانه خرج مجالس فاتحه در بعضی موارد کمر شکن و اسراف است که اکثراً مهاجرین به خاطر مردم و سیال داری اینگونه مجالس را برگزار می کنند. اما برای واجبات متوفی از قبیل نماز و روزه قضایی و … اصلاً وارثین توجهی ندارند بلکه تمام همشان پذیرایی خوب در روز هفتم، سوم و اربعین متوفی می باشد.
در این رابطه پیشنهاد می گردد که بهترین گزینه زمانی برای فاتحه بعد از ظهر است زیرا هزینه زیادی را در بر نمی گیرد و محترمانه برگزار می شود. اگر فاتحه گیرنده از طبقه ثروتمندان و مرفهین باشند همان هزینه را در منزل مورد پذیرایی مهمانان خود قرار داده یا برای کارهای خیر دیگر از قبیل تأمین بعضی از هزینه های ازدواج جوانان فقیر و دستگیری از فقرا و ایتام و … برنامه ریزی کنند تا روح متوفی برای همیشه از بازماندگانشان شاد باشد.

سوم: هزینه سنگین ازدواج

آنچه در اسلام مستحب است ولیمه عروسی است و مقدار جهاز و لوازم زندگی برای داماد و عروس که طرفین عروس و داماد تهیه می نمایند. اما متاسفپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*