تلاش غرب برای تخریب روابط افغانستان- ایران!

سلام دوستان

نماد دوستی دو کشور

ایران به عنوان یک از کشور های همسایه نمی توان حضورش را در عرصه سیاسی افغانستان نادیده گرفت برای اینکه ایران بیشترین حطوط مرزی را با افغانستان دارد لااقل برای حفظ امنیت خودش که شده نیز نمی تواند اتفاق های در همسایه گی اش می افتد نادیده بگیرد . از طرف دیگر پیوند نا گسستنی ایران وافغانستان که همانا فرهنگ مشترک می باشد توانسته است جلوی بسیاری توطئه ها را بگیرد همه ای شیطنت ها عقیم بماند . به همین دلیل دول غربی از این همه نقاط ومنافع مشترک همیشه در بیم بوده ودایما در صدد تخریب روابط افغانستان وایران می باشد . نمونه عینی شان را می توانیم در صحبت های جناب آقای فدا حسین مالکی مشاهده نمایم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، سفیر ایران در کشور ادعا کرده است که کشورهای غربی در پی اخلال روابط تهران و کابل هستند.

فدا حسین مالکی که با خبرگزاری ایرنا صحبت می کرد، مناسبات افغانستان و ایران را خوب توصیف کرد و گفت که نزدیکی دو کشور، تلاشهای غرب برای تخریب روابط افغانستان و ایران را با شکست روبرو کرده است.

آقای مالکی گفت کارشکنی‌ها علنی نیست، به عنوان نمونه، اگر یک شرکت ایرانی عهده‌دار اجرای طرح عمرانی در افغانستان شود، غرب از طریق دستگاه اداری این کشور فشار می‌آورند تا آن پروژه در نهایت به شرکت ایرانی سپرده نشود.

وی افزود با توجه به روابط خوب تهران و کابل، معمولاً این مانع تراشی ها و فشارها به نتیجه نمی‌رسد.

سفیر ایران در کابل همچنین گفت که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تمایل ندارند روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تهران و کابل گسترش یابد.

گفتنی است که مقامات ایرانی همواره حضور ناتو در افغانستان را نیز یک عمل اشغالگرانه می دانند و خواستار خروج نظامیان خارجی از افغانستان است اما دولت افغانستان تاکید دارد که حضور نظامی جهان در افغانستان، برای مبارزه با تروریسم است. مقامات افغان بارها گفته اند که اجازه نمی دهند کشورهای همسایه افغانستان با تهدیدی از ناحیه ای حضور نظامی آمریکا در این کشور روبرو شوند.

من برداشتم این است  که متاسفانه آنهای که امروز در اسلام آباد جلسه سه جانبه را دایر کرده اند تحت عنوان امنیت در افغانستان ونظایر گرد هم شده اند در گفتار شان صادق نیستند  اینها بجایی امنیت بر سرمنافع خود شان در افغانستان با هم سر منازعه دارند . وگرنه نادیده گرفتن ایران در مسایل امنیتی افغانستان کاری بسیار ساده لو حانه خواهند بود .

این ها اگر می خواهند مسایل افغانستان واقعا حل شوند این کار در قالب جلسات کلان تر بدور واز هر گونه هیاهوی  وصادقانه امکان پذیر است . در غیر این صورت این دور باطل کماکان ادامه خواهند یافت . در نتیجه رسوایی برای  گردانندگان این سناریوی از پیش تعین شده  و رنج محنت این ملت زجر کشیده را در پی خواهند داشت .

تاریخ انتشار:   ۰۸:۰۳    ۱۳۹۰/۵/۱۱
 کد خبر: 25172
 

+;نوشته شده در ;سه شنبه یازدهم مرداد 1390ساعت;9:37 توسط;مديريت موج سوم ; |;پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*