!اجرای 72 پروژه فقط در مرکز ولایت غزنی

وقتی دیدگانم به عنوان جالب خبر افتاد که از ” اجرای 72 پروژه درغزنی” گزارش داده بودند بسیار خوشحال  و امید وار شدم. خدارا شکر کردم که بالاخره پس ازده سال کم کم  بوی باز سازی به مشام مردم ما هم خواهد رسید ومردم ولسوالیهای پرجمعیت اطراف غزنی که سهم شان از باز سازی فقط شنیدن خبرهای شیرین و پرطمطراق آن از رادیو و تلویزیون برای دیگران بوده است اینک با اجرای این 72 پروژه درولایت غزنی حتما سهمی برای خودشان نیزخواهد بود و وقت آن رسیده که نزدیک به یک ملیون مردم ولسوالیهای محروم و صلح طلب ولایت غزنی نیز طعم شیرین خدمت و باز سازی را کمی مزمزه کنند.

اما ای کاش دنباله خبر را نمی خواندم وبازهم مثل همیشه انحصارپروژه های بازسازی رافقط در مرکز ولایت غزنی به بهانه آمادگی برای پایتختی فرهنگی جهان اسلام در سال 2013 را نمی دیدم! آمادگی برای مرکزیت فرهنگی وتمدنی همان دینی که می گوییم مظهر رحمت و رأفت و عدالت است! آیا گرسنگی و محرومیت ونیاز شدید مردم نمی تواند بهانه ی مناسب ودلیل کافی برای بازسازی ولسوالیهای دور دست غزنی باشد؟ آیا پایتخت جهان اسلام باید نماد تبعیض و تعصبهایی خشن و بی رحمانه قومی باشد؟ آیا ولسوالیهای اطراف غزنی عضوی از پیکره ی این ولایت که لباس فاخر پایتختی جهان اسلام را برتن می کند نیست؟آیا از صبرو سکوت مردمان این ولسوالیهای آرام و دانش پرور باید سوء استفاده کرد؟ آیا کجای  این تنگ نظریها و کوته فکریهای مقامات نشان وحدت ملی و برادری همه مردم کشور و رأفت و اخوت اسلامی است؟ آیا مسئولین حکومتی اعتقادی به خالق یگانه و حضور در محکمه عدل الهی در فردای قیامت ندارند؟ و… 

 بست باستان در گزارش خود از راه اندازی این ۷۲ پروژه تنها در مرکز ولایت غزنی سخنان والی این ولایت  را اینگونه نقل نموده است: موسی خان اكبر زاده والی غزنی بعد از ظهر ديروز در يك كنفرانس خبری به رسانه ها گفت قرار است كه مؤسسۀ ” يو اس آی دی” يا نهاد توسعه بين المللی امريكا و قوای ناتو در افغانستان در خصوص پروژه های سال 2013 در غزنی سهم فعال تری اتخاذ نمايند.

او افزود جنرال “جان آلن” فرمانده عمومی ناتو در افغانستان به برنامۀ معرفی شهر غزنی به عنوان مركز تمدن اسلامی علاقه مندی خاص نشان داده و برای اجرای پروژه های مرتبط به این برنامه وعده سپرده است.

والی غزنی گفت بیشتر پروژه هایی که به فرمانده ناتو پیشنهاد شده، پروژه های زیربنایی است و مشمول برنامه هایی چون انتقال برق از كابل به غزنی و سيستم آبرسانی می باشد.

وی افزود که نیروهای ناتو برای بهبود اوضاع امنیتی در غزنی نیز برنامه هایی روی دست دارند.

گفتنی است كه فرمانده عمومی ناتو در افغانستان بعد از ظهر ديروز به هدف بررسی اوضاع امنیتی و بحث روی پروژه های سال 2013 به غزنی سفر کرده بود.


برچسب‌ها: ولایت غزنی, غزنی, بازسازی درغزنی +;نوشته شده در ;سه شنبه بیست و پنجم مرداد 1390ساعت;14:0 توسط;عبدالله بیدار; |;


9 دیدگاه برای “!اجرای 72 پروژه فقط در مرکز ولایت غزنی
 1. چهارشنبه 26 مرداد1390 ساعت: 10:53

  میگویند: هرکی مربی دارد مربا میخورد! تمام فتنه زیرپای همین نیروهای ناتو است. اینها برای صلح و دموکراسی و آزادی و امنیت و بازسازی نیامده اند. هدفهای خودرا دارند و به قبیله وقومی که در تغییر و تحولات افغانستان موثر است، باج میدهند و جای پا میخرند.

 2. چهارشنبه 26 مرداد1390 ساعت: 11:45

  هزاره ها مرده اند حیف است برای مرده ها بودجه اختصاص داده شود. غیر از هزاره ها ی مرکز بامیان که از خیرات سر چند شخصیت باشهامت و بیدار و از برکت وجود مؤسسات مدنی و اجتماعی خارجی صدای اعتراض خودرا گهگاهی بلند می کنند و به نسبت اعتراض شان به ولایت شان توجه نیز می شود اما هزاره های دیگر ولایات افغانستان چند سال است که مرده اند و صدای اعتراض جدی و قاطعانه از آنها بگوش نمی رسد وگرنه تا این حد نسبت به آنها بی توجهی نمی شد. مثلا هزاره ها ی دایکندی، غزنی، ارزگان، بهسود، هلمند، پروان، کابل، مزار ، تخار، هرات، غور، و… آنقدر مورد بی توجهی قرار گرفته که حتی درلیست بودجه های ولایتی وملی اصلا وجودندارند و با اینکه امنیت را بصورت کامل حفظ کرده اند وهیج باری اضافی به دوش دولت نگذاشته اند اما هنوز رنگ باز سازی را اصلا ندیده اند.
  کاش هزاره های مرکز بامیان کمی به دیگران نیز نحوه ی اعتراض و اظهار وجود یاد می دادند که دیگران نیز کم کم به صحنه می آمدند و حق خودرا طلب می کردند.

 3. چهارشنبه 26 مرداد1390 ساعت: 11:54

  اگه کوتایی و کارخرابی از طرف دولت نبه چطور ده روزای پیش ازانتخابات رئیس جمهوری یکدفعه ده کار سرکا شروع کیده بودند و وقتی رأی شان ره جمع کیده بردند کار ره هم تعطیل کیدند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ششششش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


 4. چهارشنبه 26 مرداد1390 ساعت: 14:57

  نه نصیر جان برادر گمان نکنم ناتو اینقدر بی رحم باشد. زود احساساتی نشوید مو وشما خودمان مردم بی زبان و بی کس هستیم. حرفهای خودرا به جایی رسانده نمی توانیم دانشمند ترین مردم هزاره می گویند جاغوری است کجاست همان نفر بدرد بخور جاغوری؟ یا جاهای دیگر؟ که سازمان ملل و خارجیها صدایش را بشنوند؟ حتما شبکه های تلویزیون هزارگی را می بینید خوب فکر کنید که نیروهای ناتو زیر نظر دارد ازاین شبکه ها چه پخش می شود. آیا استقلال و آزادی هزاره هار ا نشان می دهند یا تقلید کور کورانه هزاره ها را از دیگر مردمان؟

  مو غیر از بهزاد او هم اگر ازره باشد دیگه هیج کس ندریم عزیزان.

 5. چهارشنبه 26 مرداد1390 ساعت: 22:37

  آقای علی مدد اینقدر تخم نا امیدی نپاش هزاره ها نمرده اند هزاره ها تا حالا در کوبند بوده اند شما آنها را با دیگرو که صد ها سال ده شار بوده اند برابر نکن. کمی حوصله دشته باش مردم از مو ام بخیر کم کم یاد میگیرند

 6. پنجشنبه 27 مرداد1390 ساعت: 12:6

  جناب قربانی خیلی درست میفرمایید. ما چوب تقلید کورکورانه خود … را خورده و میخوریم. تقلید و وابستگی به … ! و با اینکه بارها از این سوراخ گزیده شده ایم و سیلی خورده ایم، بازهم دنبال …. سالانه صدها ملا از قم تشریف می آورند و چه زهرهایی که به نفع ……در جامعه نمی پاشند. تبلیغات واهی و دوغی و دروغی مذهبی … ما را کر و کور کرده؛ به حدی که تا لب از لب باز کنیم، باصدها زبان از هرسو تکفیر میشویم؛ گویا که نعوذ بالله خدا و چهارده معصوم در گرو …. است. به همین خاطر انتظار نمی رود که ناتو و امریکایی که نقطه مقابل تضاد و تخاصم ….. در منطقه است، با هزاره وابسته به ….. ان کمک کند؛ این را خود امریکایی ها صراحتا گفته و میگویند. هزاره از ….. فقط عکس های … و پرچمهای عاشورایی دریافت میکند؛ بس است دیگه؛ بالاتر ازین دیگر چه میخواهد!!!!!!

 7. پنجشنبه 27 مرداد1390 ساعت: 23:21

  راستی نمی شه در سنگ ماشه کدام جامعه مدنی و گروه فرهنگی و سیاسی که اعتراضات سالم مدنی را سازماندهی کند راه انداخت؟
  اگر بشود بسیار مفید خواهد بود با اعتراضات انترنتی تنها کاری ساخته نیست اگرچه مهمتر از همه کارهای دیگر است که جهت دهی افکار را به عهده دارد. تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*