همایش علمی” دین و زندگی و دومین پیش نشست ملی غزنی شناسی

سلام دوستان

چهارمین دور همایش علمی” دین و زندگی و دومین پیش نشست ملی غزنی شناسی “ ديروز چهار شنبه مورخه ۱۶/۶/۹۰ با حضورعلما ، طلاب ،اساتید ، جوانان و نوجوانان، فرهنگیان و مردم فرهنگ دوست جاغوری از سراسر ولسوالي جاغوري  درمسجد جامع حضرت رسول اکرم (ص) سنگماشه مركز جاغوری برگزار گردید .

این همایش که با همت جمع از طلاب حوزه علميه قم  با هدف اشنایی بییشتر مردم به دین و اثرات آن در زندگی و اجتماع دایرگردیده بود ، مقالات علمی و در رابطه با دین و زندگی ارائه شد. هرکدام چکیده ازمقالات انتخابی شان را به خوانش گرفته و ازطرف دانشمندان و علما و مردم که دراین همایش حضورداشتند ستایش گردید.

در این مقالات مولفین با اشاره به اینکه انچه وجود دین را در زندگی انسانها ضروری می سازد نیاز انسان به دین است گفتند : دین امده است تا کارگزاران و مدیران را تربیت نموده تا انان با تربیت دینی ، زندگی را در مسیراصلی ان جهت دهی نماید. انان نقش و اهمیت دین در زندگی را مانند نقش اب نسبت به بقا و ادامه حیات بشریت عنوان کردند. به گفته انان همانگونه که اب پاسخی به تشنکی انسانهاست دین نیز پاسخی به نیازهای اساسی انسان است. چراکه این امرفطری و دارای ارزش ذاتی است .

دین شیوه زندگیست وانسانها بدون داشتن یک متد وروش بسختی میتوانند به زندگی خود ادامه حیات بدهند. دین وتربیت دینی واسلامی راه را برای زندگی سالمترفراهم می سازد.به گفته پژوهشگران وعلمای حاضردر همایش  نقش دین وزندگی ، دین مقدس اسلام با دستورات الهی خویش کارگزاران را تشویق میکند به اینکه عواملی چون فرهنگ ، علم ، کار وتلاش و اموزش را درخود ایجاد کرده و زندگی را مطابق با فطرت و دین مقدس اسلام تنظیم کنند. که همانا این زندگی این چنینی سرانجامش سعادت دنیا و اخرت است.

همچنین دومین پیش نشست ملی غزنی شناسی  با هدف تحلیل و بررسی غزنی نیز بعد از ظهر همين روز در تايم دوم برگزار گردید. شهر غزنی  درسال 2013  بنام پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شده دوستان در تلاش اند تا زمینه ای این کار را از لحلظ فرهنکی فراهم نمایند و در این راستا پیش نشست های را در دستور کار خود قرار داده است .

در دومین پیش نشست  مقالات و دست نوشته های تحلیلی دانشمندان ارائه گردید. این همایش ازسوي  مجمع علما وطلاب جاغوری ، و مجتمع دینی و فرهنگی مركز جاغوري برگزار شد.

شرح بشتر  اين همايش در گزارش بعد انشاء الله 

تا آماده شدن گزارش التماس دعا

مومن زاده مركز جاغوري

+;نوشته شده در ;پنجشنبه هفدهم شهریور 1390ساعت;13:25 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


8 دیدگاه برای “همایش علمی” دین و زندگی و دومین پیش نشست ملی غزنی شناسی
 1. جمعه 18 شهریور1390 ساعت: 18:2

  خوبست جای خوشحال ی می باشد ولی باید احتیاط کرد که بهانه به دست آنهایی که دنبال بهانه استند ندهیم که وضعیت بی توجهی به ما از این کرده بیشتر نشود. تشکر

 2. شنبه 19 شهریور1390 ساعت: 10:11

  به ان عده قومای که مقیم ایران است سلام . راستی در 9 سپتمبر ایرانی ها در مشهد و تهران دهمین سالگرد احمدشاه مسعودرا گرفته بود یانه . زیرا قبلا از طرف دولت ایران این مراسم گرفته میشد زیرا تا جیکها هم خون ایرانیها بوده و میباشد .
  دیشب یکی از دختر ایرانی با شبکه اهلبیت تماس تلفنی داشت و سوال کرد که من علاقه مند با یک پسر افغانی شیعه شدم و پیش هر اخوند ایرانی و حتا محضر هم رفتیم عقد و نکاه مان را بسته نکرد و چرا دولت ایران اجازه این کا ر را اجازه نمیدهد .
  خیلی از افغانیها با دختران ایرانی ازدواج نموده اما از طرف دولت قانونی شمرده نمیشود .اخر این قانون ناب محمدی است . چرا این قدر تبغیض است ای قومای مقیم ایران سوال من از شماست

 3. شنبه 19 شهریور1390 ساعت: 19:26

  ما مردم عجب مردم ساده لوح و صادقی هستیم!!!
  باورکنید حتی رهبران کلان مانیزموضع سیاسی خودرا براساس تبلیغات رادیو وتلویزیونی و… کشورها، عیار می کنند!!
  درحالیکه رادیو وتلویزیون ورسانه های دیگر، فقط بلندگوهای تبلیغاتی است که با آنچه که درواقع و پشت پرده است از زمین تا آسمان تفاوت دارد.
  خیلی از کشورها در رادیو وتلویزیون خودرا درست برعکس آنچه که هست معرفی می کنند ولی ما آدمای صاف وصادق، خیلی زود فریب تبلیغات
  رنگارنگ دیگران را می خوریم.
  بنا براین باید یاد بگیریم و به دیگران نیز یاد بدهیم که هوشیار و واقع بین باشند. تا هوشیار نشویم کی از بردگی وبدبختی نجات پیدا می کنیم؟!

 4. یکشنبه 20 شهریور1390 ساعت: 12:43

  سلام .معلوم دار است که ایرانی ها خود را با تا جیک ها هم خون میداند زیرا در زمان حکومت ربانی برای تا جیکها سلاح و برای شهید مزاری اخبار ارسال میکرد .
  در میدان نور تهران در یک مجتمع فر هنگی مشغول کار بودم یکی از روز ها خانم بنام خانم تا جیک امد در مورد حفاظ خانه شان با من حرف زد که تر میمش کنم و اخر کار از این خانم سوال کردم که شما تا جیک میباشید در جوابم گفته من شوهرم از تا جیکهای افغا نستان است و هردوی مادر یکی از دبیر ستان معلم هستیم و شوهرم شناسنامه ایرانی دارد و همه مردم محله مرا بنام خانم تا جیک میشناسد .
  حرف اخر . ایرانیها از قیافه هزارگی خوشش نمیاید بسیار راسیست مردم میباشد . این را همه میدانند قومای نازنین!!

 5. سه شنبه 22 شهریور1390 ساعت: 0:26

  در روایات می خوانیم دو دسته هستند که بوی بدی میدهند. یکی مرد زنا کننده یا زن زنا دهنده که اگر بدون توبه از دنیا برود عورتین آنها بوی بسیار بدی میدهند. و جهنم را می گندانند. یکی هم عالم بی عمل، عالم بی عمل همه بدنش بوی گند می دهد، مثلاً اگر یک عالم بی عمل در دنیا فقط خانه اش را متعفن و فاسد کرده و زن و بچه اش را بدبین به علم و به روحانیت نموده فقط اطراف خودش را فاسد و بی دین نموده اما یکدفعه عالمی دهی را خراب کرد شهری را خراب کرد و برای خاطر بی تقوائیش مملکتی را خراب کرده لذا آنجا عذابش خیلی دردناک است با افراد عادی فرق دارد.
  و عالم غیر مهذب از عالم بی عمل بدتر است، برای اینکه قرآن شریف عالم غیر مهذب را به سگ درنده تشبیه کرده عالمی که تقوی نداشت در قرآن تشبیه شده بود به حمار اما عالمی که خود را تهذیب نکرده در سورۀ اعراف تشبیه به سگ شده: وَاتلُ عَلیهِم نَبَأَ الذّی اتَیناهُ آیاتِنا فَانسَلَخَ مِنها فَاَتبَعَهُ الشّیطانُ فَکانَ مِنَ الغاوینَ:
  پیامبر برای اینها بخوان و برای اینها بگو یک کسی بود علم داشت، امّا منسلخ از علمش شد به علمش عمل نکرد برای اینکه غیر مهذب بود متابعت از شیطان کرد گمراه شد. « وَلَو شِئنا لَرَفَعناهُ بِها وَلِکنَّهُ اَخلَدَ اِلی الأرض وَاتّبَعَ هَواهُ.»4 علمش او را باید بالا برده باشد علمش باید عالم ملکوت را تسخیر کرده باشد، امّا برای اینکه صفت رذیله داشت وی را میخکوب در زمین کرد. بعد فرماید:
  مَثَلُهُ کَمَثَلِ الکَلبِ اِن تَحمِل عَلَیه یَلهَث اَو تَترُکُهُ یَلهَث. مثل آن عالم غیر مهذب مثل آن درنده ای است که اگر حمله به او بکنند دهانش را باز می کند، زبانش را بیرون می آورد و حمله می کند و اگر هم حمله بآن نکنند او حمله می کند او هار است او بچه را می گیرد او بزرگ و کوچک را می گیرد، می فرماید عالم غیر مهذب چنین است وجودش مضرّ برای اسلام است، وجودش مضرّ برای خودش و طائفه اش هست، وجودش مضر برای پیامبر اکرم(ص) می باشد.
  اگر خدای نکرده یک عالمی پول پرست شد ابوهریره می شود

 6. سه شنبه 22 شهریور1390 ساعت: 15:3

  قومایی گل سلام: امیدوارم بهره ی از این سمینارها گرفته باشید .یک نکته را باید عرض کنم که دولت … در صدد این برنامه است که اذهان عامه افغانستان را با خود داشته باشد وتلاش می کند .واما این های که از قم می آید به هدایت … وبه یک ماموریت خاص از انجا اعزام می شود ودر درون جامعه ما می اید. این ها همان جیره خور های … است که سالهای سال دولت ایران بالای انان کار می کند وانان را همانند تروریست ها تربیه می کند باور کنید که این همه هزینه هنکفتی را بالای اینها به مصرف می رساند واخرهم از ایشان کار می خواهد.امیدوارم که کدام برک سبزی رابه دست آنها ندهید.ووووووووووووو

 7. پنجشنبه 24 شهریور1390 ساعت: 16:58

  با سلام وتقدیم ارادت وبا اجازه همه شما عزیزان، یک پیام آزاد می گذارم.
  دوستان! پیروزی ونجات هرمردمی فقط وفقط به میزان مشارکت آنان در راه نجات و عزت دسته جمعی شان است. هیجگاه و هیجگاهی یک جامعه با تلاش فردی بعض افرادشان به نجات و عزّت دسته جمعی نمی رسد. درست مثل یک موتر که با حرکت یک تایر یا تعدادی از ابزار وآلاتش هرگز موفق به حرکت ورسیدن به مقصد نمی شود. نکته ی مهمتر اینکه همیشه منافع کلان فردی وابسته به منافع کلان عمومی است. مثلا هم سرمایه دارشدن در جامعه ی محروم دشوار است وهم یک سرمایه دار، تا مردم وجامعه اش ازامنیت، بازسازی، اقتدار و… برخوردار نشود سرمایه اش مثل کشتی روی آب در وضعیت متزلزل وشکننده قرار دارد واحتمال نابودشدنش زیاد است.
  پس برادران عزیزم!! بیایید همه باهم دسته جمعی برای نجات تلاش کنیم. هرکسی از توان خودش استفاده کند مثلاکسی که دانش وقلم دارد با قلم خود، کسی که هنرهای دیگر دارد با آنها، کسی که پول دارد با پول خودش نویسندگان وصاحب قلمان متعهد و دلسوز وسایتها و وبلاگهای خوب را کمک کند. کسی که آبروو روابط اجتماعی دارد از راه ارتباطات و…
  بیایید این فرهنگ مترقّی وتکامل بخش را در جامعه جا بیندازیم که "کسی احترام وشخصیت واقعی اش بیشتر است که خیرخواهی وخدمتش برای جامعه بیشتر باشد".
  برای منافع فردی واولاد خودش هرزنده جانی تلاش می کند. هنرو رمز آدمیت این است که آدم برای جامعه وهمنوعانش کار کند و اگر شخصیت در جمع کردن سرمایه شخصی باشد موش از هرزنده جانی بیشترشخصیت دارد زیرا حرص وطمعش برای جمع آوری وذخیره ی غذا برای بچه هایش از همه بیشتراست.
  پست ترین انسان در جامعه کسی است که قلبش آنقدر کوچک باشد که فقط وفقط منافع خود وخانواده اش را جای دهد و برای خیرومنفعت همنوعان و همسایه هایش جایی نداشته باشد!! اگر لطف نموده این پیام را به چندنفر دیگر ارسال نماییدهم ثواب برده اید وهم درجهت خیرخواهی برای مردم تان کار کرده اید. به امید حاکمیت عدالت وبرابری انسانی واسلامی در افغانستان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*