سرد شدن هوای جاغوری – و مصاحبه با محترم باشی حبیب الله

باشی حبیب

سلام دوستان

امروز دو شنبه مورخه 18 / 7 /1390 هواي جاغوري نسبتا سرد ،‌آسمان ابري ، باران نيز نرمك نرمك مي بارد البته تازه متوجه شدم که سر کوه اطراف برف نیز باریده است  واین اولین برف است  که در سرکوه های جاغوری از دور مشاهده  می کنیم .

 افسانه امنیت میسردشت  قرباغ  وپخته شدن این مسیر هرچند گاهی به مناسبت های گوش های ما را نوازش می دهند .  دیگر برای ما و مردم جاغوری شبیه افسانه مادر بزرگ وپدر بزرگ می ماند که برای بچه های شان صحبت می کند  . این بار نیز گزارش هاي كه ما شنده ايم مسؤليت امنیت راه  قره باغ جاغوري را جناب آقای باشی حبیب والسوال محترم ولسوالی خوکیانی به عهده گرفته اند .

عکس از هوای امروز جاغوری

 مسیر که  واقعا بارها  مردم جاغوري از اين مسير نگراني داشته اند و جاي نگراني نيز مي باشد  اين موضوع را حتي با والي غزني ، قوماندان امنيه ولايت غزني  و حتي با وزارت داخله هم صحبت ها صورت گرفته است كه تا کنون به جاي نرسيده است    وقتي  كه وزير داخله به غزني سفري داشتند قرار گزارش ايشان هم از مسير نا امن قره باغ جاغوري بازديد داشته اند . و همه آنها وعده جدي داده بودند كه امنيت اين مسير را مي گيرند و ديگر مشكلي براي ولسوالي هاي كه از اين مسير تردد دارند وجود ندارد و مخصوصا ولسوالي جاغوري .

اما با تاسف بايد گفت كه رفته رفته دامنه ای  نامني ها در اين مسير بشتر می شود و حتي ما شاهد کشته شدن تعدادی  از همشهري ها و زخمي شدند پليس هاي كه در اين مسير كار مي كردند بوديم .

برای واضح شدن چند چون ماجرا مصاحبه داريم با محترم آقاي جنرال باشي حبيب الله ولسوال فعلي ولسوالي خوگياني ولايت غزني  و همچنان مسؤل امنيتي مسير غزني الي ناهور ولايت غزني .

 قبل از همه تشكر مي نماييم از محترم جنرال صاحب باشي حبيب الله كه لطف داشته اند و در اين مصاحبه حاضر شده است . ابتدا با ايشان این سوال را در میان می گذارم  كه باشي صاحب محترم در قدم اول اگر در مورد پروگرام امنيتي دشت قره باغ كه اغلبا مردم و مسافرين و موتر وانان جاغوري و بقيه ولسوالي هاي كه از اين مسير تردد دارند به مشكل مواجه هستند  خوشبختانه شندیم که  شما مسؤليت امنيت آن را به عهده گرفته ايد قبلا نیز در مصاحبه که باشما داشتم  ادعان کرده بودید که اگر مسئولیت این راه همراه با امکانات دراختیار ما قرار بدهند ما با تمام  قدرت خواهیم گرفت سوال که  خدمت تان مطرح می کنم آیا این مسئله صحت دارد ؟  با چنین وضعی شما در آينده چه پلان هاي در این زمینه روی دست  روي دست داريد ؟

باشي حبيب الله : بنام خدا سلام خدمت تمام خوانندگان عزيز سايت جاغوري يك سايت . سایت كه واقعا در این چند سال اخیر خدمت شایان در عرصه ای اطلاع رسانی به مردم جاغوری کرده  است ما چنین سایت بروزی را از مرکز ولایات هم سراغ نداریم تا چه برسد به یک ولسوالی . جاغوری يك واقعا یک وبی نظیر  است  و انشاء الله كه يك مي ماند.  واقعا خدا را شكر گذار هستيم كه با زحمات مومن زاده عزیز و همکاران شان  در جاغوري همچون زمينه وجود دارد كه مشكلات مردم را مطرح مي سازند .

همانطور كه بنده بار بار گفته ام كه اول از خدا دوم از علما جاغوري ، روشن فكران جاغوري ،  و شخصيت هاي جاغوري انتظار داریم که با ما همكار باشند . بنده در روز جمعه به ياري خداي بزرگ پرسونل خود را در دشت قره باغ جا به جا كردم و بوسته ها را تسليم شدم و انشاء الله در آينده از خدا اين قسم اميد داريم كه براي جاغوري ديگر كدام مشكل پيش نیايد . و هيچگونه قابل تشويش نيست انشاء الله امنيت برقرار مي شود و تا آنجاي كه از توان ما باشد ما سر، جان  استاد هستيم .  اين حرف هاي را كه من مي گويم صرف از خودم نيست حرف قوماندان صاحب امنيه ولايت غزني و اخلاص والي صاحب غزني  و ريس  عمومي امنيت ولايت غزني است كه  آنها با ما همكاري دارند . و همراه با ما كمك مي كنند . و حرف ديگر اينكه دوستان ناتو مخصوصا امريكائي ها به ما وعده قطعي داده اند كه بايد كار سرك جاغوري قره باغ متوقف نشود و قراردادي را نيز از زلال نو پس آورده اند و به آنها گفته اند يا پول را بدهيد يا كار را شروع كنيد .

بلی این مسئله صحت دارد . من كه بخاطر كار هاي پوسته  آمدم و در خود منطقه همه چيز آماده است حتي  نانواي برديم و نيز از نگاه سلاح هاي كه  ضرورت بود در دست رس ما  به همكاري قوماندان صاحب ولايت غزني قرار دارده اند از این ناحیه مشکل نداریم  .

و ما براي مردم جاغوري و ولسوالي هاي كه از اين مسير تردد دارند وعده مي دهيم  كه به ياري خدا از اين به بعد هيچ مشكلي براي شان پيش نه خواهند آمد .

و ديگر هيچ طالب و يا طالب نما ها و يا كساني كه شايد در داخل منطقه همكار طالب باشند ديگر هيچ كار نه مي توانند بکند و ما براي مردم خود اطمنان ميدهيم كه با سر و جان در خدمت شان هستيم . 

واما حرف ديگر اينكه باید موتر وانان نیز با ما همکاری نمایند . گاهی دوستان موتر دار ما وقتي كساني كه در پوسته مقرر هستند چيزي براي انتقال براي آنها بدهند زحمت این کار را بکشند . اگر آنها به بهانه طالب نبردند دیگه همکاری نشد .

 طالب كي است كه شما ترس مي خوريد از خدا ترس و حراس داشته باشند . و نیز این را یاد آور می شوم اگر همين كساني ك
ه در پوسته مقرر هستند كدام روز دست درازي به جب مردم داشت به من خبر بدهند تا من جلو بد و بدكار را بگيرم و انشاء الله به حول قوه الهی مي گيرم .

و ما از شما اين توقع را داريم كه بايد صداي ما را به گوش مردم برسانيد كه تا ما خود ما در منطقه خود تامين امنيت نكنيم هيچ كسي براي ما كار نمي كند  و ما از شما اين را مي خواهيم كه شما بايد موضوع را انكاس بدهيد كه نبايد صحنه هاي بهسود و ناهور سر مردم جاغوري تكرار شود . ما صد در صد براي مردم اطمنان مي دهيم و ما در خدمت مردم خود هستيم .

سوال : باشي صاحب شما صد فيصد براي مردم اطمنان مي دهيد و شما هم در جريان هستيد كه والي صاحب غزني ، قوماندان صاحب امني غزني و حتي وزارت داخله قبلا در این مورد نیز وعده های دادند در اين مورد قدم برداشتند اما باز هم نا امني به اوج خود رسيد  آيا منظور تان  اين است كه شما مي خواهيد با طالبان يك نوع گفتگو داشته  باشيد يعني با يك نوع مذاكره مشكل را حل كنيد تا براي مردم مزاحمت ايجا نشود يا کدام برنامه دیگر دارید ؟ چطوری؟

باشي حبيب الله : بلي در قدم اول سعي ما هم بر اين است كه ما تلاش مي كنيم با مذاكره موضوع حل شود چون اگر طالب است آنها نيز از افغانستان است و مطمنا از ولسوالي قره باغ مي باشد  حتی اگر از قرباغ نباشد  بدون همکاری با اهالی محل نمی تواند کدام تحرک از خود نشان بدهند  پس قبل از همه باید  عذر همسایه های خود را تمام کنیم در ميان آنها انسان هاي خوب نيز مي باشد .

و اگر نشد و ما را مجبور كرد باز  راه هاي ديگر را درپيش مي گیریم  چون ما  ومردم که ازاین مسیر تردد می کند  سر و زندگي شان برای شان اهمیت دارد دیگر حوصله این مردم به سر آمده  وقت آن رسیده که در مقابل این زور گوی ها باید  بیاستیم حال هر کسی می خواهد باشد  . و ما مرد اين كار هستم آماده ایم كه براي امنيت اين مسير در مقابل نا امني ها دست وپنچه نرم كنم .

 سوال : باشي صاحب ايا شما تا حالا در ولسوالي خوكياني مصروف وظيفه مي باشيد يا خير  ؟

 باشي حبيب الله : بلي ما ولسوال ولسوالي خوكياني ولايت غزني نیز هستيم و ما در آنجا امنيت را بر قرار كرديم و در مدت 9 ماه يك فير هم طرف ما صورت نگرفته است . همچنان امنيت مسير ولسوالي ناهور نيز به عهده من است كه الحمدالله امنيت خوبي برقرار شده و مي باشد .

پوسته ديگر كه ما در مسير گيلان داريم همه شاهد هستيد كه امنيت خوبي در اين مسير نيز برقرار است و اگر كدام دزد يا جاهل ديگر تحت هر عنوان پيدا مي شود و مردم را مورد اذيت قرار مي دهند ما اول براي شان احوال مي دهيم اگر حل شد كه خوب . اگر نشد از گوش شان گرفته مي آوريم . همه اين كار بستگي به همت ما  وهمکاری مردم دارد  .

ونکته دیگر اینکه : نیروی حفاظتی ومردم  باید باما صادقانه همکاری اطلاعاتی داشته باشد من مطمن هستم  اگر برادران ومسولین ولسوالی جاغوری  و مردم جاغوري جلو آجند هاي طالب را بگيرند  وآنها  را اگر می شناسند  معرفی کند ديگر هيچ مشكل وجود ندارد . این را باید اعتراف کنم  هنوز کسانی هستند که دست به این کار می زند و ما مردم کم ظرفیت هستیم  هنوز با مقوله ای منافع قومی  و ملی اشنایی چندان نداریم  و گر نه همکاری با طالب  آنهم برای گرفتن و اذیت هموطنان چه مفهو می میتواند داشته باشد .

حرف ديگر اينكه در همين مدت كم ما كار سرك جاغوري قره باغ را به جريان انداخته ايم و اگر اين مسير پخته شود  بسیاری از مشکلات از بین می رود و زمینه نويد های زیاد  براي جاغوري فراهم مي شود . از جمله ارتقای ولسوالی به ولایت .

 سوال : باشي صاحب محترم شما گفتيد  اگر كار سرك جاغوري جريان يافت و پخته شود و شايد ولسوالي جاغوري ارتقا پيدا كند حرف اگر و مگر بسيار زياد در این مورد بوده و  ما بار ها شاهد اين قسم اگر و مگر بوده ايم . اگر شما بگويد يكي از اهداف تامين امنيت مسير قره باغ جاغوري به منظور كار سرك مي باشد . ما قبلا همراه تيم باز سازي ولايتي ولايت غزني (پي آر تي ) نیز يك مصاحبه داشتيم آنها گفتند در صورت كه مسير تامين امنيت باشد و بوديجه به كار سرك اختصاص داده شده به جاي خود باقي خواهند بود . در صورت كه تامين امنيت نه باشد با شركت كه ما قرار داد كرده ايم اگر اينها در هر ده روز يك كيلو متر كار نكنند ممكن است كار سرك كنسل شود و بوديجه آن نيز به كدام ولايت ديگر اختصاص داده شود باشی صاحب مردم دیگر از این اگر و مگر خسته شده اند بهتر است جدي تر صحبت كنيم شما چه اطمنان به این مردم  می دهید که این اگر مگر از آن اگر مگر های قبلی نباشد  ببخشید که واضح صحبت می کنم ؟

 باشي حبيب الله : من به مردانگي مي گويم به اميد خدا اگر پي آر تي دروغ نه مي زند كه انشاء الله اين قسم  نیست آنها دوستان ما است مخصوصا دوستان امريكائي ما بنده مردانه استاد هستم و امنيت را به گردن گرفته و مي گيرم و اگر طالب سر نيرو ها اسكورتی  ما يك فير كردند شما بيايد مرا دار بزنيد از اين ناحيه من به همه اطمنان مي دهم .

 سوال : باشي صاحب شما هميشه در صحبت هاي تان خواهان همكاري علما ، روشن فكران ، فرهنگيان منطقه مي شويد و شما در جريان هستيد كه بخاطر تامين امنيت موسفيدان و علماي جاغوري چندين بار همراه كلان هاي منطقه شير و بله ،‌ و مناطق سر مرزي صحبت ها و نشست ها داشته اند و آنها براي اينها وعده دادند و تعهد كردن كه اين مسير از اين به بعد امن است اما فكر كنم باز هم سر اين تعهد خود استاد نشدند و نا امني ها به اوج خود رسيد . يعني شما كه خواهان همكاري مردم مي شويد از انها  مشخصا چه نوع همکاری را انت
ظار دارید  ؟

باشي حبيب الله : ما خواهان اين نيستم كه شخصيت هاي جاغوري و روشن فكران جاغوري و همچنان روحانيت جاغوري بروند پيش طالب . واضح است که  طالب هميشه خواست هاي خود را خواسته و مي خواهند . صرف با ما  در زمینه های که قبلا یاد آوری کردم  همكاري نمايند  اگر خود ما به قرباني حاضر نشويم كسي ديگر هيچ وقت به فكر ما نه بوده و هيچ وقت به غم من تو نه مي باشد و نمی اندیشد  .

وقتي جاغوري سه لگ نفوذ داشته باشد و داراي 51 باب ليسه و 97 باب مكتب باشد اگر از كل جاغوري ما چند نفر قرباني بدهيم باور كنيد شورشيان را از قره باغ گم مي كنيم . ما فکر می کنیم این کار باید تا بجای باریک کشانده نشده  صورت بگیرد  وما باید از فرصت بوجود آمده استفاده کنیم .

خواهش و چيز كه من از مردم مي خواهم آن اينكه همديگر پذيري داشته باشند ديگر وقت گروه و گروه بازی گذشت . دیگر در گذشته کی چه کار کرده  فکر کنم فکر کنم الان که تیغ دشمن بر گلوی ما قرار گرفته وقت این حرفها  نیست .  الان هرکسی ادعای  خدمت دارند  این ما و این امکانات واین میدان  . من وعده مي دهم كه هيچ مشكل پيش روي تان نه مي آيد و از مسير جاغوري قره باغ مانند مسير گيلان شما را اطمنان مي دهيم كه اول ما به  خود اطمنان داريم و بعد مردم خود را اطمنان مي دهم .

 و تا حال که بهانه همه امنیت راه بود حال  اگر پي آر تي دروغ نه مي گويد واقعا می خواهند کار کنند خوب من در خدمت شان هستم بيايند ما امنيت را مي گيرم و آنها كار كنند . البته باز هم ما به این سادگی آنها ول نمی کنیم  با آنها صحبت مي كنيم . به اميد موفقيت تمام مردم جاغوري و امنيت سراسر در كل افغانستان والسلام عليكم و رحمت الله .

 تشكر از محترم جنرال باشي حبيب الله ولسوالي محترم ولسوالي خوكياني ولايت غزني كه لطف كردند  تشريف آورده اند در اين گفتگو با ما شرکت کردند .

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مركز جاغوري

+;نوشته شده در ;دوشنبه هجدهم مهر 1390ساعت;8:50 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


15 دیدگاه برای “سرد شدن هوای جاغوری – و مصاحبه با محترم باشی حبیب الله
 1. دوشنبه 18 مهر1390 ساعت: 11:52

  اولا از مومن زاده عزیز و گرامی تشکر و سپاس که ما را در جریان آخرین رویدادهای جاغوری ومنطقه قرار میدهند.
  ثانیا ، برای باشی صاحب حبیب و همکارانشان آرزوی مزید توفیقات را داریم که بتوانند بقول خودشان مرد ومردانه امنیت این مسیر وحشت ودحشت را که همیشه مردم ما در آن آسیب دیده اند تأمین نمایند.
  بیایید کمی به زمان فرصت دهیم و ببینیم که باشی صاحب وهمکارانشان چقدر در این راه گامهای عملی برمیدارند و به مردم خدمت می نمایند. اگر که بعد از مدت زمانی امینیت این راه به نحو احسن تأمین شد و سرک هم پخته شد آنوقت یکایک مردم جاغوری دست ایشان را خواهند بوسید و این افتخار نیک در تاریخ جاغوری به اسم ایشان ثبت خواهد شد.
  واگرنه که این مصاحبه به عنوان یگ سند مکتوب باقی خواهد ماند و فردای که این وعده تحقق نیابد در جلوی چشمان شان قرار خواهد گرفت.
  البته ناگفته نماند که در این مسئله همکاری تمامی ارگان های مسئول در ولایت غزنی هم قابل تأمل است. چه در بخش اکمالات و چه در بخش های دیگر.
  به امید موفقیت و پیروزی هرچه بیشتر و بیشتر شان.
  یاحق

 2. دوشنبه 18 مهر1390 ساعت: 15:13

  مومن زاده گرامی و محترم سلام! خسته نباشید. تشکر فراوان از گزارشات خوب و به موقع تان. از تلاشهای تان ممنون

 3. دوشنبه 18 مهر1390 ساعت: 15:29

  متشکرم اقای مومن زاده که مارا از جریانات که درجاغوری میگذرد آگاه میسازی. وامیدوارم که آقای باشی حبیب به گفته هایشان جامه عمل بپوشاند و اگر اینکار را بکند خدمت بزرگی به تمام مردم جاغوری به خصوص به قشر محصلین جاغوری که اینها بسیار به تکلیف هستند انجام داده است. خداکند که اینطوری نشود که مثل معروف هزارگی مصداق پیداکند که : "سنگ کته مانایش نازدن است". باز هم تشکر همین که به زبان می آورند که حاضر هستند بخاطر مردم جاغوری قربانی بدهند این بزرگترین خدمت به مردم مااست.

 4. دوشنبه 18 مهر1390 ساعت: 23:33

  با تشکر از برادر عزیز آقای مومن زاده وبا تشکر از والسوال صاحب باشی حبیب آرزوی موفقیت برایشان دارم ….خداوند خیر تان دهد

 5. سه شنبه 19 مهر1390 ساعت: 11:45

  سلام تشکر مومن زاده به اقای باشی حبیب باید گفته شود اول مهمتر از همه احتماداست امید وارم که اینبار اهتماد مردم را بدست اوریداکر نه گذشته شما خیلی
  سیااست

 6. سه شنبه 19 مهر1390 ساعت: 18:49

  باشی حبیب ازی … جز وعده های بدون عمل دیگه هیچ بد کده نمیتانه
  ببینید او درعین حال که ولسوال است مسئول امنیت راه ناهور راه گیلان راه قره باغ میتانه باشه ای کار ازعهده قوماندان ناتو و قوماندان غزنی بیرون است
  او فقط وعده میدهد
  امن ترین راه که تاهنوز کوچکترین حادثه درآن نشده بودو امن ترین راه برای عبورومرور افراد که طالب به دوربین میپالد راه لرگه بود که همی باشی نا حبیب با عبور تانک های بادارانش این مسیر امن را بروی مردم بسته کرد

 7. سه شنبه 19 مهر1390 ساعت: 19:12

  تشکر از اقای مومن زاده که مارا از جریانات جاغوری باخبر میسازد. امید وارم که اقای باشی صاحب نیز بقول خود عمل نماید.
  به نظر من در این دشت وحشت تاکه تجهزات و نیروی کافی در اختیار باشی قرار داده نشود امنیت تامین نخواهد شد.

 8. پنجشنبه 21 مهر1390 ساعت: 18:12

  تشکر از مومن زاده عزیز و از خداوند کامیابی هرچه بیشتر جنرال صاحب را درراستای تامنین امنیت در سراسر ولسوالیهای غزنی میخواهیم

 9. جمعه 22 مهر1390 ساعت: 9:36

  ههههههه کدام جنرال نه تنها باشی حبیب نمیتواند امنیت راه را بگیرد بلکه راه را خراب تر و نا امن تر خواهد کرد …در ضمن اینقدر موزه پاکی نکنید ادم بیسواد که جنرال شده نمیتواند .. یاد تان هست که چند سال پیش پوسته باشی را در تنگی .. وچندین جوان را به کشتن داد وبعد بیخیال امنیت همان راه شد

 10. جمعه 22 مهر1390 ساعت: 20:16

  سلام مومن زاده برادر . باشی بعد از سقوط طالبان در مجموع خوب درخشیده است . بر همه مردم معلوم است .که امروز جنرال باشی صاحب هم به فکر مردم خود هست . تازه با سوادهای ما هم خوب تر معا مله گری نموده و مردم را خوب چاپیده و قا پیده است .

 11. پنجشنبه 28 مهر1390 ساعت: 13:23

  تشکر از مومن زاده و سایت جاغوری یک . واما باشی حبیب ، باشی موجود بی شخصیت ، بد اخلاق ، بی تعهد و معامله گری است که جز مقام ، منصب و پول هیچ چیزی دیگری برایش ارزش ندارد ، خون مامور اسحق وزن و نوزادش هنوز بر دستان باشی نخشکیده . مامور اسحق که همرزم ، همکار و اگز بگویم منجی باشی بود هم بی مورد نیست . باشی ، مامور اسحق را با کودک شیر خوارش ، با مین تکه پاره کرد ، تو چی انتظاری از این موجود ، بی سواد و بی تعهد می توانی داشته باشی ای ، انسانی از جاغوری .

 12. واقعا اگر ما عمیق فکر کنیم در کل جاغوری یک انسان که واقعا نستوح همچون جنرال صاحب باشد دیده نمیشود همه جاغوری محاصره است ما تنها جنرال صاحب باشی حبیب را داریم مه از خداوند بزرگ توفیق مزید در امورات شان میخواهم خداوند حفظ شان کند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*