افغانستان در بند سیاستهای دو گانه کرزی

درست چند هفته قبل بود كه حامد كرزي ريس جمهور افغانستان در پي ترور برهان الدين رباني ريس شوراي عالي صلح “براي اولين بار در طي زمامداري اش “سياستي را در قبال حكومت پاكستان اتخاذ كرد كه به مزاج اكثر افغانها خوش امد كه از اين رو نمايندگان مردم در پارلمان اكثر به قريب جامعه مدني احزاب سياسي و حتي اپوزسيون پشتيباني خود از ريس جمهور را در پي اتخاذ اين سياست اعلام كردند.

اقاي كرزي سريح و بي پرده در برابر رسانه هاي داخلي و خارجي گفت كه روند گفتگوهاي صلح كه دولت او مقابل طالبان پيش گرفته بود به كلي اشتباه بوده و جز ترور شخصيتها دستاوردي در پي نداشته است و دولت به اين نتيجه رسيده كه گفتگوها براي اوردن صلح و ثبات درافغانستان بايد مستقيما همراه دولت پاكستان انجام شود يقينا انها هستند كه گروههاي دهشت افكن مانند طالبان و گروه حقاني را براي بي ثباتي در افغانستان اكمال مي كنند. همانطور كه ياداور شدم اكثر افغانها كه در طول ساليان متمادي هميشه از ناحيه پاكستان اسيب ديده اند همراه و همصدا شدند با اقاي كرزي و تصميم به جا و درستي كه گرفته بود هر چند بايد مدتها قبل به اين نتيجه مي رسيد. از طرفي امريكا و متحدين غربي اش نيز به اين نتيجه واحد با افغانها رسيده است كه اگر پاكستان را از مداخله در امور افغانستان وا ندارد برقراري صلح و ارامش ارزويي دست نيافتني خواهد بود مخصوصا بعد از چند حمله پلان شده اخير طالبان و گروه حقاني كه طي ان مي خواستند از يك بلند منزل در كابل سفارت امريكا و مقر فرماندهي نيروهاي ناتو در كابل را اماج قرار دهند از اين رو روابط امريكا و پاكستان هم به تيرگي گراييد و همانطور كه همه مستحضر هستيد امريكا چندين هزار قواي بحري خود را در سرحدات افغانستان با پاكستان گسيل داشته است كه از مدتها قبل هر روز هدف حملات راكتي پاكستان قرار داشته و دارد و همچنان موضع گيريها و اظهار نظرهاي سخت مقامات نظامي پاكستان و امريكا در قبال تحولات جاري گواه بر اين مدعاست . واما در چند روز گذشته در صورتي كه هنوز هم اظهارات اقاي كرزي راجع به پاكستان را در صفحات نخست خبر گذاريهاي معتبر دنيا مي توان ديد جناب ايشان با چرخشي 180 درجه اي به كلي تغيير موضع داده و از نشرات و رسانه هاي داخلي خواسته تا عليه پاكستان واكنش منفي نشان ندهند و در مصاحبه اي با يك تلويزيون خصوصي پاكستان عكس العمل خود به عنوان ريس جمهور افغانستان را در رابطه با جنگ احتمالي امريكا و پاكستان اين گونه ابراز داشته كه اگر اين احتمال به وقوع بپيوندد در اين صورت كنار برادان پاكستاني و همسايه نيك افغانستان مي ماند ! كه در نوع خود بسيار تعجب بر انگيز است. سه هفته قبل با خشم و انزجار استراتژي جديد حكومت در قبال پاكستان را اعلام كرد و حتي از سفر ستراعظم  انها به افغانستان جلو گيري كرد و لي امروز دم از برادري مي زند . اقاي كرزي سالهاي سال طالبان را برادران ناراضي خود خطاب كرده و انها را دعوت به پروسه صلح مي كرد كه هر دفعه با پاسخ طالبان كه هيچ نبود جز شدت دادن حملات انتحاري و ترور شخصيتها مواجه مي شد كه چند ماه قبل برادر خودش احمدولي كرزي نيز قرباني ديگر برادران ناراضي اش شد . حالا با پيش گرفتن اين سياست دو پهلو از طرف اقاي كرزي در برابر پاكستان و برادر خطاب كردن انها كه بر تمام دنيا پوشيده نيست “متوليان جنگ ” ناامني و بيچاره گي افغانها انانند به كدام نا كجا اباد خواهد انجاميد؟ غرق شدن افغانستان در منجلابي كه درگيرش است ” و يا شايد هم تجزيه افغانستان ” همه و همه علامت سوالهاي بي جوابي است كه در برابر فرد فرد افغانها قرار دارد و در اين هيچ جاي شك و ترديدي نيست كه كرزي راه اسياب و مسجد را اشتباه و گم كرده است و زنده ايم به اميد روزي كه همه خود را ببينيم در صلح صفا و رفاه . به اميد ان روز

+;نوشته شده در ;دوشنبه دوم آبان 1390ساعت;9:20 توسط;رضا اعتمادی; |;


2 دیدگاه برای “افغانستان در بند سیاستهای دو گانه کرزی
  1. دوشنبه 2 آبان1390 ساعت: 14:23

    بقول مردم ازره کرزی نه . او دره نه دانه . خیلی بیکفایت ادم است . چکنیم بچه خورو با کنار امدن شان . این داغ تو دیده ره بلی تولغی مردم ایشته .

  2. جمعه 20 آبان1390 ساعت: 0:3

    آقای کرزی اگرکفایت می داشتی ویک پشتون باغیرت بودی همان توهین جنرال مشرف اوراکافی بودکه گفت تومثل مرغابی سرخودرازیربرف برده وازافغانستان اطلاع نداری .اگررفتاروکردارمتضاداین آدم جمع بندی شوددیده می شودکه اصلاتعادل وتقررندارد.خداعاقبت راختم بخیرکند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*