بازماندن مهاجرین مقیم ایران از حج تمتع

حدود سه هزار مهاجر افغاني مقيم ايران از حج تمتع سال روان محروم گشتند!
حدود چهار هزار نفر از اتباع خارجي مقيم جمهوري اسلامي ايران كه حدود سه هزار نفر آن از مهاجرين افغاني هستند از حضور در مراسم حج تمتع سال جاري محروم گشتند.اين عده از افراد كه حدود سه ماه پيش از طريق انترنيت و حضور در ادارات اتباع خارجه پيگيراين مساله بوده اند تا به امروز كه سوم ماه ذي الحجه الحرام مي باشد در اميد براي صدور ويزا از سوي سفارت عربستان به سرمي بردند.

اما متاسفانه برغم پيگيريهاي مكرر از سوي افراد ذيربط سفارت سعودي از صدور ويزا براي اين عده از مشتاقان زيارت بيت الله خود داري كرده است.اين درحالي است كه بنابه اطلاعيه وزارت كشور ايران ازچندين ماه پيش به اين سو رايزنيهاي لازم با سفارت سعودي و افغانستان و حتي كمسيارياي عالي پناهندگان سازمان ملل درايران صورت گرفته بود و افراد مسئول در اداره اتباع خارجي جمهوري اسلامي ايران و سفارت افغانستان با سفارت سعودي در اين ارتباط در تماس بوده اند و پس از قول مساعد سفارت سعودي به ثبت نام زايرين بصورت انترنيتي و پس از آن بصورت حضوري اقدام كرده بود. و برهمين اساس مسئولين اداره اتباع خارجه جمهوري اسلامي ايران زايران ثبت نام شده را در 27 كاروان سازماندهي كرده و براي آنان كلاسهاي آموزش حج نيز برگذار كرده است.اما متاسفانه برغم اين اقدامات و تلاشهاي زايرين و مسئولين ذيربط درنهايت اين عده از مسلمانان و مشتاقان زيارت بيت الله الحرام از سفر به سرزمين وحي منع شدند.البته در اين مورد سفارت جمهوري اسلامي افغانستان درتهران نيز تاحدودي مسئوليت دارد و بايد توضيح دهد كه چرا به صورت جدي پيگيراين قضيه نبوده است؟ وچرا و به چه دليلي هموطنان مهاجرما پس از اين همه سرگرداني و وعده وعيدها از اين سفر منع شده اند؟

+;نوشته شده در ;یکشنبه هشتم آبان 1390ساعت;15:43 توسط;افضلی; |;


11 دیدگاه برای “بازماندن مهاجرین مقیم ایران از حج تمتع
 1. یکشنبه 8 آبان1390 ساعت: 17:13

  خوب که جه اقای افضلی ! از عجب دردی حکایت می کنی ویزا که نداده است نرود اصلا بر انها حج واجب نیست در عوض یک نماز خوب و با حال بخواند . هزاران هم وطن اطفال معصوم که نه می تواند به مدرسه برود جه ؟ باقی امور زندکی آنجا خوب است که حالا حج مانده ؟!

 2. یکشنبه 8 آبان1390 ساعت: 17:29

  بشنهاد می شود به این عاشقان حج توضیح دهید که اکر بول تان زیاد است با وجودیکه اوره هستید بیت الله واقعی خانه های محقر ومکاتب نیمه ویران در افغانستان است . بهترین عبادت اینست که از خود ببرسید جرا اواره اید و جرا وضعیتی کشور تان این کونه زار و بریشان است درک و احساس این واقعیات بیشتر شما را به خدا نردیک می کند .

 3. یکشنبه 8 آبان1390 ساعت: 17:39

  سلام دوستان

  چرا مسایل را باهم قاطی می کنید چرا قیاس به نفس . مردم درست است که مهاجر است ولی همه مثل من وتو نیست که گدا باشد . اکثرا بر اساس یک واجب اظهار تاسف می کند . براستی شما اگر نتوانی نماز خود را بخوانی افسوس نمی کنی و یا اگر از کسی که مانع از نماز خواندن تو شده شکایت نمی کنی

  حرف اشنکانه مقام انسان را پایین می اورد . در این قسمت سفارت افغانستان مقصر است بیشترین از اتباع افغانی بودند که توفیق این فریضه اللهی برای شان حاصل نشده است .

  باید اینها جواب پس بدهند . این پولها را در جای دیگر مصرف می کرد نظرات ابلهانه دیگر است .

  اگر مسایل شرعی نمی دانید در این خصوص اظهار نظر نکنید .

 4. دوشنبه 9 آبان1390 ساعت: 3:24

  حج یعنی چه؟ خدا را راضی و خشنود ساختن به این نیست که پول را به جیب عربهای عیاش بریزی و شکم گنده آنها را سیر کنی. بهترین کار سیر کردن شکم یتیمان و بیوه زنان افغانستان است و والاترین کار به مملکت خود خدمت کردن است شفاخانه خوب درست کن که سالانه هزارها زن باردار افغانستان نمیرد. عقل سالم

 5. دوشنبه 9 آبان1390 ساعت: 4:6

  آغای ایت الله محمد باورکن تو هم مثل من مسایل شرعی را نه می دانی ! 1 کی کفته است اینها کدا است 2 جرا موضوع حج را با نماز مقایسه می کنی ؟ و حتی نماز را در صورتکه امر بر شما سخت است و معذوریت می توانی نه خوانی من آخند نیستم ولی این اینها از بدیهیات است ! 3 متاسفانه تفسیرهای یک جنین دکم و متحجرانه دین را از صحنه زندکی دور کرده است تو امثال تو مقصر است . به وضعیت کشور خود و اواره کی خود اندکی تامل کن بعد از فریضه حج بکو !

 6. دوشنبه 9 آبان1390 ساعت: 8:31

  با جناب علی و صمیم، کاملا موافقم! راست ميگويند: در کنار جناب سرمایه دار و پولدار مهاجری که گدا نیست و قارون شده است، گدایان بیشماری از مهاجرین هموطن مقیم ایران هستند که کمرشان زیر بار کار و جریمه های کلان … ، خم است و نان شب و روز خود راندارند و مرحمتی های … را هم دریافت نمیکنند و اطفال شان از مکتب وسواد که حق اولیۀ انسانی بشر امروزاست، محروم اند!
  حج!! برای عده ای خرپول، جز سیروسیاحت و ریختن پولهای کلان به جیب تاجران مکه و مدینه و تقویت سران و پایه گذاران القاعده، چه اهمیت و معنویتی میتواند داشته باشد!؟ ادای واجب چیست؟ ده ها هزار انسان در افغانستان و ایران، با گرسنه مرگی دست و پنجه نرم میکنند و خانواده هایی در جامعه، به خودکشی جمعی و فاميلى دست میزنند، آیا نجات آنها اولویت دارد یا سیر وسیاحت جناب پولدار خوش روزگار؟ فلسفۀ حج، مگر چیست جز نجات انسان و درک درد و رنج شان! کدام حاجی که از مکه آمده، با درک معنویت و مفاهیم حج ابراهیم و متاسى از ذبح اسماعیل، ابراهیم وار از بهترین سرمایۀ زندگی خود در راه خدا گذشته و به دستگیری خلق بی نان و نوا پرداخته است؟ جز اینکه به گفتۀ شهید شریعتی: چمدانش پر است و خودش خالی!" تجربه کرده و دیده ایم که هرکی از حج برگشته، به گفتۀ عوام: مار بوده و اژدر گشته!! و با امتیاز نام حاجی، به غصب و غبن مال و منال خلق پرداخته است؟ نجات غریق اولویت دارد یا طول و طمانينۀ فریضۀ نماز؟
  بگذریم از اینکه وجوب حج، دراصل یک فلسفۀ اقتصادی به نفع جامعۀ عرب داشته و در شرايط امروز، برای مردم گرسنه و آوارۀ افغانستان، هیچ فرضیت و اولویتى ندارد!
  بسیار خوب شده که عالیجنابان از رفتن به حج بازمانده! پول شان اگر به فقرا نمی رسد، حداقل حسابهای بانکی القاعده در بازارهاى سعودی را هم سنگین نمیکند تا با آن امکانات و ابزارآلات جنگی و انتحاری تهیه کنند و برای تکه پاره کردن مردم بخصوص شیعه، در افغانستان و پاکستان اعزام بفرمایند!

 7. سه شنبه 10 آبان1390 ساعت: 6:1

  درود نصیر جان کاملا دروست می کویید. متاسفانه عده ای از آغایان واقعا از زمان عقب افتاده درک و تحلیل دروست از زمانه و نوعی ارطبات دین با اصل زندکی انسانها ندارد همان است که نه می تواند ارطبات کاری با مردم و جامعه بر قرار کند . جوانان بسیاری می برسند دین و مذهب جه کاری کرده است تا کنون و….. نه می کویند تیکه داران مدعی جه برداشت های عقب مانده ای از دین اراعه می دهند .

 8. سه شنبه 10 آبان1390 ساعت: 8:34

  پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد (ص) در عین زمان ، سیاست مدار خوبی هم بوده است که :
  اولاً- قبله ی مسلمانان را از بیت المقدس به مکه تغییر داد .
  دوماً- خمس را برای معیشت آنهاییکه ادعای … میکنند بالای ما واجب گردانید.
  …..

 9. سه شنبه 10 آبان1390 ساعت: 11:51

  آغای زردادی اولا تغییر قبله از بیت المقدس به مکه فلسفه دینی و عقلی خودش را دارد و از لحاظ سفر و غیره فرق برای ما ندارد دوم خمس ان کونه که شنیده ای نیست وراثت در خمس معنی ندارد بلکه باید کفت که خمس برای کسی است که رفتار و عملکرد مثل حضرت محمد (ص) داشته باشد . اشکال در رفتار روحانیون همین است که جرا از زمان عقب افتاده و تعبیرات کهنه و غیر معقول از دین اراعه می دهد

 10. سه شنبه 10 آبان1390 ساعت: 22:12

  آقای علی محترم ! دراین مسئله که قبله ی اول مسلمانان بیت المقدس بود همه متفق القول هستند .اگر همانگونه تا حال ادامه می یافت ، تصور بکنید که اضافه از 3 ملیون مسلمان همه ساله برای زیارت حج عازم بیت المقدس می شدند. در اینصورت : اولاً دولت اسرائیل شاید برای این کمیت ویزا نمیداد و اگر از لحاظ درنظر داشت منافع اقتصادی خود حتا ویزا هم میداد همه منافع آن که ملیاردها دالر را بالغ میشود به جیب و بودجه دولت اسرائیل سرازیر میگردید.
  دوماً ذکات که از جمله ی فرایض دینی و نص صریح قرآن در تادیه ی آن وجود دارد صرف ده درصد از عایدات مسلمانان است و خمس 20 درصد.. …….

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*