مختصر معرفی منطقه حوتقول جاغوری (1)

سلام دوستان حوتقوقل جاغوری

خلاصه بعد از این همه حرف حدیث ، به سبیل یکی برخورد کوتا  ولی بسیار زیبا منطقه حوتقول جاغوری را به معرفی گرفت  . خدا را شکر که تلاش ها و گوشه کنایه ها به بار نشست . مردی به قول خودش از سر زمین مرد پرور جاغوری به خود زحمت داد در چند سطری ولی زیبا  این سرزمین با نام نشان جاغوری را به علاقه مند دانش معرفی کرد . کاری که باید خیلی وقت صورت می کرفت .

 به هرصورت من به سهم خودم از جناب آقای اکبر خان جاغوری در این اقدام نکوی شان تشکر و قدر دانی می نمایم . امید وارم  دوست عزیز ما در نوشته های بعدی شان جنبه های مختلف این منطقه را بیشتر برای ما و خوانندکان معرفی نمایند و نیز همانطور که کوشه کنایه به ایشان بر خورده به سبیل بزرگان و قلم به دستان این مناطق نیز بربخورد و منطقه را از همه جهات بیشتر به معرفی بگیرد . در ضمن عکس از منطقه در اختیار ندارم دوستان اگر عکس از منطقه دارد از طریق ایمیل موجود  سایت ارسال نمایند تا زمینه نشر شان فراهم گردد . با سپاس : مدیریت جاغوری یک .

حوتقل (اودقل) سرزمین مرد پروری است که در جنوبی ترین منطقه جاغوری زیبا قرار دارد. ازشرق به کوهای سربه فلک کشیده ای پامی -اب پران وکوهی باشی وصل است ،ازغرب به کوهای پاطو-کوتل دهمرده ومنطقه اوغان نشین رسنه مازار خوجسمو وصل است ، ازشمال به انگوری-لوخک وکوهای تبقوس وقبلیتو وصل است ، ازجنوب هم به کوهای معروف پیروزکو-هزاربز-تنگی ومنطقه اوغان نشین گیلان وصل  می باشد .

اودقل دارای 15ملابستی بزرگ می باشد که معروف ترین ان گردن حوتقل ( توسله خوران)است که گلوگاه جاغوری به حساب می اید .  شاه راه قندهار-کابل-غزنی و جاغوری ازاینجامی گزرد ، موادخوراکه پوشاکه سوختی تمام مایحتاج مردم ازاین جا وارد جاغوری می شود. مازار بزرگ و معروف (شاه بیرانه)اینجاقرار دارد که می گویند درتمام جنگهای این مردم با اوغانان سوارهای سفیدپوش ازانجابلند می شدند اوغانا را شکست می دادند .

می گویند باشی حبیب تمام دبدبه سبدبه ای خودرا ازاین (مازار) دارد چون خیلی به ان رسیدگی می کند و عقیده دارد.  نفوس حوتقول را اگر هرملابستی را 80خوانواده و هرخانواده را  5نفر بر اورد کنیم 6000 نفر نفوس دارد. مدرسه ایت الله وحیدی از معروفترین و سابقه ترین مدرسه و  فیضیه جاغوری است که از سراسرجاغوری و خارج ازجاغوری سالهای متمادی درانجاتحصیل می کرده اند .

حوتقل مردان تاریخی بزرگ و معروف مثل وحیدی -شریفی عوض کاکا-ملا حسینلی ومامور اسحق ناصری و… دارد که حماسه ها افریداست ، هرکدام آنها افتخاربرای جاغوری است. می گویند عوض کاکا وقتی صرفه می کرد اوغانا ده رسنه بدنش میلرزید . مامور اسحق ناصری وقتی شبها همه خواب می بودند مرز گیلان-رسنه را تاصبح با موترگزمه می کرد  تادشمنان خواب فرزندان جاغوری رابهم نزند .

 همین باشی صاحب همیشه سپرمردم ما بوده باورکنید درچله های زمستان وقتی مردم درسرخی تاوخانه شان گرم نمیایند افرادهایش مثل طاهر خاکسار- قومندان حامد-قومندان سلام و… درقله های برفی اب پران پیروزکو ازناموس جاغوری پاسبانی می کنند بدون اینکه کوچکترین چشم داشتی داشته باشند. همین پیروزکوه که به دست اوغانابود درجنگ بزرگ سال  77 فرزندان غیورحوتقل باده نفر چیریک ازذست 60 نفراوغان پس گرفتند  همه انها یاکشته شدند یا ازترس خودشان را ازلاش پایین انداختند و ازمافقط غلام یحی شهیدشد روحش شاد .
ما افتخارمیکنیم که سنگربان مردم خوب خود جاغوری زیبا هستیم به قول باشی صاحب هرکه برای جاغوری کوچکترین خدمتی کند ما دستهای شانرا می بوسیم .

حالاهم وقتی درخانهای خود ارام نشستید مو را اوغوشل مو گید؟؟؟ . شوخی کردم ازدست اندرکاران جاغوری1هم کمال تشکر را داریم.  بااحترام . نام فرستنده: اکبری جان جاغوری

+;نوشته شده در ;جمعه سیزدهم آبان 1390ساعت;9:37 توسط;مدیریت بخش حوتقول -; |;


5 دیدگاه برای “مختصر معرفی منطقه حوتقول جاغوری (1)
 1. یکشنبه 15 آبان1390 ساعت: 20:33

  سلام اقای اکبری زحمت کشیدید،ولی با معلومات خیلی کم! به ان نمی ارزد که این نوشته شما را منحیث معرفی نامه یک منطقه بخواند، چون نه کدام موضوع تاریخی دارد ونه کدام بحث اقتصادی و یا اجتماعی که خیلی مهم است در معرفی یک منطقه، این نوشته شما را وقتی ادم میخواند به یاد همان اربابان صابق منطقه می افتد ، در یکی از جلسات انها که در مکتب انگوری به خاطر معاشات معلمین برگزار شده بود، خوب یادم هست که میگفت سه صنف چارصنف را در یک صنف جمع کنید که یک معلم درس دهد، که دیگه نیاز به این همه معلم نست، در این نوشته شما هم، ادم موارد مشابه را میبیند، مثلا در سال ۷۷ هیچ جنگی بین پشتونها و مردم هوتقول انگوری صورت نگرفته وا این قضیه که شما گفتید مربوط سالهای قبل از انست، در سال ۷۷ مهم ترین قضیه که صورت گرفت این است که در خزان همین سال طالبان با بدرقه باشی حبیب بدون کدام جنگ وارد منطقه شد.
  سخی

 2. چهارشنبه 24 آبان1391 ساعت: 8:22

  او الی گو دیگه وختا حوتقلی ره اوغو شل موگید آلی خود گونشیم ده کله یگ دیگی خو چنگاو شودید خیر است اگر دوست دیرید حوتقل را خوب بنیخشید اگو دنه حوتقلی حوتقل شیشته را پیدا کید قنجیغی شی توره بوگید وپرسان مرسان کید که بلد شونید خو لالی گو
  خدافظ

 3. آقای اکبری من از گردن حوتقول هستم این که اینجا نوشتین 80خانواده خیلی اشتباه است چون تنها گردن حوتقول ملاهبستی 180خانواده است وقتی که مکتب اخوندی می رفتیم آخوند احمدی ملاه منبر ما بود میگفت گردو 180 خانواده است
  از 17منطقه بزرگتربنش کردن حوتقول، چمبرا، زواران و الغزار است که هر منطقه در داخیل خودش قریه های کوچک دارد.
  در ناوه نیرو پورنفوس ترینش حوتقول است.
  بزرگان حوتقول استاد شریفی که همه مردم افغانستان مدیونش است در زمان ظاهر شاه در وکالتش اولین شخص بود از زبان دری را رسمیت داد هم چنان عوض کاکا مامور اسحاق جنرال باشی حبیب الله، ایت الله وحیدی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*