کنگره بین المللی آخوند خراسانی

آخوند خراسانی اما اين را ما بايد با اشك بگوييم در يك خطبه‌هاي نمازجمعه تقريباً با اشك اين مطلب را ادا كرديم كه حيف افغان و افغان و افغان كه به اين صورت در آمد اين مهد پرورش بزرگان بود اگر بوعلي است بالأخره از بلخ است اگر مولوي است بالأخره از بلخ است و اين‌چنين نيست كه فقط لعل بدخشان از بدخشان باشد اگر سيّدجمال است از بلخ است اگر آخوند خراساني است از هرات است اينها افغاني‌اند اكثر شاگردان به‌نام آخوند خراساني شدند …

بنام خداوند مهربان

در تعارضات و تضادها و کشمکشهای تاریخ، ملتی می تواند هویت ملی و برازندگی اجتماعی خود را حفظ نماید که همانند کوه در اعماق زمین ریشه داشته باشد و همانند درختی کهنی باشد که در دل زمین ریشه خود رامحکم نموده باشد تا بر اثر هر بادی نلرزد و در کام هرطوفانی غرق نشود و الا در این جریان پرشتاب تاریخ از صفحه روز گار محو خواهد شد و اگر مردمی می خواهند فخر نمایند هم باید گزشته روشن و پرافتخاری داشته باشد و هم با درایت و روشن بینی وضعیت موجود خود را تحلیل نماید و هم اهداف معین و مشخصی برای توسعه همه جانبه کشور و مردم خویش تعریف نماید و هم راهبردها و استراتژی دقیق و نقشه راه روشن برای رسیدن به آن اهداف اتخاذ نماید .

مردم ما در گزشته به ویژه در عرصه علم و دانش گزشته­ی پرافتخاری داشته است به خوبی توانسته است در ساختن بنای عظیم علمی در ریشته و موضوعات مختلف از قبیل عرفان و ادبیات و اصول و علم حدیث و… سهم بزرگی داشته باشد اما در صده اخیر به دلیل بی کفایتی سلاطین و حاکمان بی سواد کشور ما از حرکت علمی و خیزش فرهنگی باز ماند و مدیران نالایق و دست اندرکاران بی خرد سبب شد مردم ما از این کاروان عقب بماند. آنچنان دچار سرشکستگی و خفت و خواری شده است که گزشته پرافتخار خود را نیز فراموش نموده و حافظه تاریخی خود را از دست داده است و نشانه آن این است که در کشور از بزرگداشت و نیکوداشت شخصیتهای علمی و فرهیخته گان و اندیشمندان آن چنان که باید خبری نیست و گویا که ما نه گزشته ی داشته ایم و نه شخصیتهای فرزانه داشته ایم که لیاقت و شایستگی تجلیل را داشته باشد و بر اثر همین غفلت تاریخی هم فرزندان ما از گزشته سراسر افتخار و سربلندی خبری چندان ندارند و هم شخصیتهای ما را دیگران به نفع خود مصادره می نمایند .

در هفته های اخیر کنگره بزرک بین المللی در نکوداشت یکی از چهره های شاخص و برجسته علمی یعنی علامه آخوند خراسانی صاحب کفایه الاصول در قم دایر شد شخصیتی که نه تنها برای مردم عادی ما شناخته شده نیست که برای کسانی که چندین سال کتاب گرانسنگ این فرزانه روزگار را زیر بغل می گیرند و می خوانند و حتی مجتهدین افتخار شان این است که می توانند محتوای آن را بفهمند برای شان ناشناخته است. یکی از چهره های شاخص عرفانی و فلسفی و تفسیری و… آیت الله جوادی آملی در این کنگره مطالب و مباحث علمی و تایخی مهمی ایراد نمود که به دلیل تخصصی بودن مطالب از آوردن آن خود داری می شود اما در انتهای سخنرانی خویش به مطالبی مهمی تاریخی که سعی می شود مکتوم بماند اشاره نمود که ضمن سپاس از حضرت ایشان این بخش را عینا از ایشان می آوریم .این فرزنانه در فرازی از سخنانش فرمود:.

ما دِيْني به مرحوم آخوند خراساني داريم براي اينكه اين بزرگوار بسياري از اساتيد ما را او تربيت كرد بسياري از مراجع را او تربيت كرد اما اين را ما بايد با اشك بگوييم در يك خطبه‌هاي نمازجمعه تقريباً با اشك اين مطلب را ادا كرديم كه حيف افغان و افغان و افغان كه به اين صورت در آمد اين مهد پرورش بزرگان بود اگر بوعلي است بالأخره از بلخ است اگر مولوي است بالأخره از بلخ است و اين‌چنين نيست كه فقط لعل بدخشان از بدخشان باشد اگر سيّدجمال است از بلخ است اگر آخوند خراساني است از هرات است اينها افغاني‌اند اكثر شاگردان به‌نام آخوند خراساني شدند مرجع فقهي ما شيعه‌ها آقاي بروجردي كم ‌آدمي نبود مرحوم حاج آقا حسين قمي قبل از ايشان كم آدمي نبود اين آقاسيّدابوالحسن كم آدمي نبود. خدا غريق رحمت كند يك سيّد بزرگواري همشهري مرحوم شهيد غفاري بود كه بعضي از آقايان بايد بشناسنشان ما بحثي داشتيم به نام كتاب توحيد مرحوم صدوق را مباحثه مي‌كرديم اين طبع روزگار است ديگر, در اتاقي كه ما توحيد مرحوم صدوق را بحث مي‌كرديم اين آقايان در دور نشسته بودند اتاق پر بود الآن يكي دو نفرشان زنده‌اند اين طبع روزگار همين است ديگر, اين سيّد بزرگوار در آن بحث توحيد صدوق ما شركت مي‌كرد بعد يك وقت به من گفت فلاني ما بچه‌هايمان كه به زبان آمدند نام خدا و پيامبر كه يادشان مي‌دهيم نام اهل بيت كه يادشان مي‌دهيم ولي همان طوري كه به بچه‌هايمان مي‌گوييم امام دوازده‌تاست نام آقا سيّدابوالحسن هم ياد بچه‌هايمان مي‌دهيم, گفتم چرا؟ گفت ما را آقا سيّدابوالحسن آزاد كرد آذربايجان را آقا سيّدابوالحسن آزاد كرد اين آقا سيّدابوالحسن كه شاگرد آخوند خراساني بود ما را آزاد كرد, گفتم چطور؟ گفت متّفقين آمدند ايران جنگ جهاني دوم شد ايران ارباً اربا شد شمال در اختيار شوروي سابق بود مركز و جنوب در اختيار انگليسيها و ساير بيگ


8 دیدگاه برای “کنگره بین المللی آخوند خراسانی
 1. دوشنبه 5 دی1390 ساعت: 18:2

  به رستي که قباي علم با قامت صادق و بي‌غل و غش عالمي همچون فرزانه زمان، آيت الله جوادي آملي که قلبش به نور قران منور و زبانش به کلام مولا علي آراسته است، زيبنده است. به واقع بايد گفت که علم بايد بر خود ببالد که در چنان ظرفي طاهر و پاک قرار گرفته است. خداي بر توفيق و سلامتي اين عالم عامل بيفزايد و عمرش را پرکت‌تر از قبل قرار دهد.

 2. دوشنبه 5 دی1390 ساعت: 23:2

  برفیلسوف نامی جهان اسلام آیت الله جوادی آملی هزاران درود وهزاران سلام .درفضیلت اوهمین بس که نامه ی تاریخی امام خمینی رحمت الله علیه رابه اتحادجماهیرشوروی آن وقت بردکه اگرچنانچه مباحث فلسفی اسلام ومارکسیزم پیش می آمد این آیت الله املی بودکه درکاخ غرورضددینی که هفتادسال علیه اسلام کارکرده بودبایدبرابرتئوریسن های کمونیست جواب می گفت.بیانات عالمانه مبتنی برواقعیت وحقیقت ایشان براینکه آخوندخراسانی افغانی است وسیدجمال الدین افغانی است .نشانه همان دیدگاه اسلامی جهانی وی است که هرکه رادرجایش ذکرکند وعدالت هم همان است که گذاشتن هرشی درموضع خودمی باشد.

 3. سه شنبه 6 دی1390 ساعت: 16:47

  او برارو که گفته که آخوند خراسانی افغانیه!!؟؟
  به خدا قسم که آخوند خراسانی افغان نیسته! اگه ده جای شی ده گیر اوغان میامد، کله شی از کاه پر موکد ! چرا دروغ مو گید از خدا شرم کید!!

 4. چهارشنبه 7 دی1390 ساعت: 9:51

  ازهمه خواننده گان عزیز جاغوری یک ممنونیم که ازسایت خود شان دیدن می نمایند و اظهارنظرمی کنند
  البته همانطورمیدانید که مدیران سایت با اینکه در یک سایت قلم می زنند ولی یک رقم نمی اندیشند و همه مثل هم فکر نمی کنند و نباید هم چنین باشد والا تولید فکر و دانش متوقف می شد اما همگی برای هم و برای بهبودی کشور و نهادینه سازی نوشتن و نقد منصفانه و مودب و در یک خانه هستیم و ازشما خوانندگان هم توقع نداریم یک رقم فکرکنید.از خداوند برای همگی تان توفیق آرزوی می نمایم.والسلام .

 5. چهارشنبه 7 دی1390 ساعت: 20:56

  ضمن تشکروقدردانی ازحضرت آیت الله جوادی آملی فیلسوف جهان اسلام که اظهارات این گونه واقیعیت ازنظرفلسفی وعرفانی سرچشمه می گیرد.چون عرفای اسلامی نه درمنطقه خاص بلکه دراین جهان مادی نمی گنجد ومافوق جهان مادی فکر می نماید.

 6. یکشنبه 11 دی1390 ساعت: 9:34

  فيلسوف نامي ومفسير فرزانه حضرت آيت الله جوادي آملي يكي ازواقعيتهاي تاريخي راكه كمكم بفراموشي سپرده مي شد درعصر كنوني برملا ساخت . اميدوارم اين وضعيت آشفته وبحران دركشورافغانستان پايان يافته بازهم شخصيتهاي مانندآخوند خراساني،سيد جمال الدين،بوعلي ومولوي…..ازكشورما تبارز نمايد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*