از مقام علمی دکتر محمدسرور مولایی در ششمین جشنواره قند پارسی تجلیل می‌شود

 روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: در نشست اجرایی دفتر خانه ادبیات در تهران اعلام شد خانه ادبیات افغانستان از مقام علمی دکتر محمدسرور مولایی در ششمین جشنواره قند پارسی تجلیل می‌کند.

محمدصادق دهقان، معاون خانه ادبیات افغانستان و دبیر ششمین جشنواره قند پارسی با اعلام این مطلب گفت: دکتر محمدسرور مولایی، یکی از اندیشمندان بزرگ افغانستان است که آثار ارزشمندی در قلمرو زبان و ادب پارسی و تاریخ‌ و فرهنگ کشور نگاشته یا تصحیح و ویرایش کرده است. افزون بر آن، آثار متعددی در زمینه‌های مولوی پژوهی، بیدل پژوهی و بازنشر آثار خواجه عبدالله انصاری هروی دارد. اما مهمترین اثر پژوهشی ایشان، تحقیق گسترده راجع به زندگی «ملا فیض محمدکاتب» پدر تاریخ افغانستان و تصحیح «سراج التواریخ» است که اخیراً اقبال چاپ یافته است.

 هم‌چنین این استاد دانشگاه در پست‌های اجرایی و علمی مختلفی در افغانستان و ایران، مصدر خدمت فراوان به زبان فارسی بوده است.

دبیر ششمین جشنواره قند پارسی درباره چگونگی شکل‌گیری این جشنواره چنین گفت: خانه ادبیات افغانستان از هنگام بنیان‌گذاری در آغاز دهه 1380 خورشیدی تاکنون پنج جشنواره قند پارسی را با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای جوان افغانستان در زمینه شعر و داستان برگزار کرده است. در کنار این هدف، نکوداشت مقام علمی و فرهنگی پیش‌گامان ادب و فرهنگ افغانستان نیز در نظر بوده که بر همین اساس، از آقایان محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر ادبی؛ ابوطالب مظفری، شاعر و نویسنده؛ محمداعظم رهنورد زریاب، داستان‌نویس و محمدجواد خاوری، داستان‌نویس و پژوهشگر ادبیات عامیانه افغانستان تجلیل شده است.

معاون خانه ادبیات افغانستان یکی از ویژگی‌های برجسته این جشنواره را تلاش برای برقراری پیوند مستحکم‌تر میان فرهنگیان سه کشور هم‌زبان افغانستان، ایران و تاجیکستان شمرد و افزود: در همین راستا، همیشه تلاش کردیم در هر دو بخش شعر و داستان، داوران ایرانی در کنار داوران افغانستانی حضور داشته باشند. هم‌چنین بخش ویژه «چشم‌انداز ادبیات ایران» را در جشنواره ایجاد کرده‌ایم که شاعران، داستان‌نویسان و پژوهشگران ایرانی آثار خود را عرضه می‌کنند. به جز این‌ها از اهالی فرهنگ و ادب تاجیکستان هم شرکت‌کنندگانی در جشنواره حضور می‌یابند.

در پایان، دبیر ششمین جشنواره قند پارسی چنین بیان داشت: در واپسین نشست اجرایی دفتر خانه ادبیات در تهران، دبیرخانه ششمین جشنواره قند پارسی با عضویت دکتر محمدامین زواری، پژوهشگر زبان و ادب فارسی به عنوان مدیر علمی؛ محمدسرور رجایی، مدیر دفتر خانه ادبیات در تهران و شاعر، نویسنده و خبرنگار به عنوان مدیر اجرایی و مالی؛ محمدحسین فیاض، شاعر و نویسنده به عنوان مدیر روابط عمومی؛ علی‌مدد رضوانی، شاعر و نویسنده به عنوان مدیر داخلی و حبیب محمدی، از هنرمندان افغانستان به عنوان مدیر هنری آغاز به کار کرد.

 

+;نوشته شده در ;پنجشنبه بیست و دوم دی 1390ساعت;0:6 توسط;مدیریت وب سایت ; |;پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*