ادامه بارندگی ها در جاغوری یاد اور بارندگی های قدیم درجاغوری

سلام دوستان بارندگی ها درجاغوری

با ادامه بارنگی ها در جاغوری ، جاغوری حال هوای کاملا زمستانی به خود گرفته است جاغوری زمنستانش نیز واقعا دیدنی است .  این بارندگی ها انسان را به یاد بارندگی های قدیم در جاغوری می اندازد  اما رسیدن به پای بارندگی های قدیم قضاوت ان کمی زود است .

 به هر حال دست ما از کار شناسان علوم جدید کوتا است  ولی کار شناسان محلی و یا همان پير مردان  محل می گوید : بارش سنگین برف درجاغوري  می تواند تغییرات مثبتی برای آبیاری  در سال آینده داشته باشد. خوشبختانه در هفته روان در جاغوري برف زیادی باریده است.

آنان مي گويند با بارندگي اخیر می تواند امید وار بود که شك آو بور شده است مخصوصا اینکه حالا زمستان نيز باقي مانده است .

ادامه بارنگی ها در جاغوری

جاغوري  در چند سال اخیر از خشک سالی رنج فروان برده است و شدت کمبود آب در سال گذشته به حدی بود که تمام کشت زارهای و نهال هاي مثمر و غير مثمر در اكثر نقاط جاغوري  خشک گرديد  و حتی مردم در فصل های تابستان و خزان با کمبود آب آشامیدنی رو برو شده بودند.

خشک سالی مردم مناطق روستایی يا” پيكره دهاتي” جاغوري  را که اقتصاد شان مثل بقيه هزارجات به زراعت وابسته است، به شدت متضرر کرده است.

پير مردان منطقه مي گويند:  بارندگی های اخیر می تواند مشکل ناشی از کم آبی را تا حدی کاهش دهد: «امیدواری برای ما پیدا شده که مشکل کمبود آب طوری که در سال های گذشته بود، در سال آینده نباشد».

مردم منطقه مي گويند اگر بخواهیم  آب کافی برای زراعت داشته باشیم به باران های بهاری نیز نیاز است، زیرا بدون این باران ها کشتزارها و مخصوصا للمي  حاصل نمی دهند.

نباریدن برف های سنگین در چند سال اخیر مردم با رفت آمد عادی عادت کرده بودند ولی بارندگی های اخیر مشکلاتی را نیز برای مردم به بار آورده است ، چنانچه برخی از شاهراه به مركز ولسوالي جاغوري مسدود شده  و راه های  بعضي مناطق  سرد سیر مانند بابه به مركز ، چهل باغتو  الي مركز ، مالستان – جاغوري ، و … به دلیل بارش سنگین برف مسدود مي باشد  اما با آنهم ناراحتی جدی را از طرف مردم احساس نمی شود مردم در عوض امیدوارند که دیگر شاهد خشک سالی های شدید نباشند.

این بارندگی ها نه تنها پير مردان را و دهاقين را خوشحال ساخته بلكه با  استقبال مردم نيزرو به رو شده است، زیرا کم آبی ها در سال های اخیر مردم را با مشکلات زیادی رو به رو کرده بودند .

 ارتفاع برف اخیر 55 الي 60 سانتي برف در منطقه ما كه در حدود 2 كيلوتري به بازار سنگماشه فاصله دارد مي باشد. و در كل فعلا در مركز 100 سانتي برف بروي زمين جا خوش نموده است . و اين بارندگي شور و شعف فراوان را ميان دهاقين به راه انداخته است .

بارندگی ها امروز تا ساعت ۱۱ قبل از ظهر یکسره می ادامه داشت و بعد ازآن نرمک نرمک می بارید فعلا سه شنبه  ساعت ۱۰ شب است  هوا کاملا ابری است باریدن برف نرمک نرمک ادامه دارد .

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مركز جاغوري

+;نوشته شده در ;دوشنبه یکم اسفند 1390ساعت;20:48 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


9 دیدگاه برای “ادامه بارندگی ها در جاغوری یاد اور بارندگی های قدیم درجاغوری
 1. دوشنبه 1 اسفند1390 ساعت: 22:58
  momenzada berar tashkur az khabarey khosh wa ba mawqe tan omidwaram hamisha kamyab wa moafaq bashe ma hamisha montazery khabarhay new tan hastem az jaghuri nazanen. n

 2. سه شنبه 2 اسفند1390 ساعت: 5:22
  salam khimati aghayee mominzada. wa tashakor mikonam azin gozarishi khobi tan. brayat arzoyee mowaffaghyat wa perosi mikonam. wa omidwaram ki ya k sali shadab wa ba tarawati dar pishi ro dashta bashim.

 3. سه شنبه 2 اسفند1390 ساعت: 8:47
  مومن زاده گرامی و عزیز سلام و خسته نباشید. تشکر از گزارش سریع و مستند و بی مزد و منت تان. امیدواریم همچنان خستگی ناپذیر به اطلاع رسانی تان ادامه دهید و جدا از قضاوت های خوب و بد دوستان نسبت به کارتان، در خدمت مردم خود درسراسر جهان باشید.

 4. سه شنبه 2 اسفند1390 ساعت: 9:53
  سلام بر همه دوستداران جاغوری .وتشکر وسپاس فراون از برادر گرانقدر مومین زاده عزیز بااین خبرای خوشش که دلی همه را خوش کردن بااومید بارندگی های بشتر که انشالله موشکیل مردم عزیزمان کم وکمتر شوه الهی.وسلام

 5. سه شنبه 2 اسفند1390 ساعت: 17:20
  با عرض سلام و تشکر اقای مومن زاده گرامی از این گزراش شما. خدا کند که در سال آتی جاغوری عزیز چون سالهای قدیم سبز و خرم باشد.

 6. چهارشنبه 3 اسفند1390 ساعت: 15:8
  سلام جناب مومن زادۀ عزیز و گرامی – امید که خوب و سرحال باشی – اینکه همواره سعی در پوشش رویدادها و خبرهای جاغوری داری عالی است اما به عنوان برادر کوچک تر تان چند پیشنهاد: 1_ باوجودیکه می دانم شاید در جاغوری با کمبود امکانات، همانند برق منظم و انترنت دائمی رو برو باشید اما تقاضا می کنم ….
  ……………………………………….
  سلام دوست عزیز :

  تشکر از ابراز نظر واظهار لطف تان

  دنیای مجازی ویا دنیای سایبیری دنیای عجیب است واقعا لذت بخش است که هر کس با هر چه که در چنته دارد می تواند اظهار وجود وابراز نظر کند شاید قشنگی شان در همین نکته باشد .

  ولی قشنگ تر وقتی می شود که انسان همه جوانب را در نظر گرفته به ابراز نظر بپردازد . به تعبیر واصح تر نظر ها تا حدود از شکل آرمانی خارج شده وبه واقعیت ها موجود واحیانا کاربردی اشاره شود .

  دوست عزیز : من همه مطالب تان را خواندم گاهی با توجه به مشکلات که روزانه به آن دست پنجه نرم می کنم و نظرهای داده شده آن قدر دور است که حوصله جواب هم برای انسان نمی ماند .

  نشستن و یا مشغول شدن به کاری شخصی تان در طول سال و یکبار مثلا سر زدن به این سایت آن سایت و نظر دادن جنین جنان ظاهرا کاری سخت نباشد . حرف این جانب را وقتی درک می کنید تا در عمل در هر کجای این کره خاکی که تشریف دارید یک گزارش یک صحفه را از همان جا تهیه کرده برای ما بفرستید آن وقت بر گردید به نکته های که اشاره کرده اید بیبینید تا جه اندازه به آن توانسته اید عمل کنید .

  جنین کردند جنان شدن گفتنش خیل راحت است . ولی این بنده سراپاتقسیر در کنار مشکلات روز مره زندگی ام بیش از من ساخته نیست .ادعای هم ندارم . وگر نه همه دوست دارد که کارش سکه باشد همه چهه چهه به به کند .

  تازه جاغوری یک درش بروی همه دوستان باز است همیشه وقت از ما بهتران را انتظار می کشد ولی چه سود ؟!!!

  بازم خدا اموات شما را رحمت کند که وقت گذاشته اید در صدد ابراز نظر شده اید ولی دکتران مهندسین وقلم بدستان و … این مرز بوم به خود زحمت … نمی دهند تا …

  به هر صورت بازم از لطف تان سپاس گذارم منتظر یک گذارش از منطقه ای که تشریف دارید می مانیم تا از ادبیات و نکات آموزنده شما بیشتر استفاده نمایم . یا حق
  مومن زاده -جاغوری

 7. چهارشنبه 3 اسفند1390 ساعت: 22:33
  مه قربانت شوم پروردگارا سری یک بام بنگردوهوا را. درسنگماشه برف مثل سالهای قدیم میباردوراههاقطع میشه امادگردون هوتقول مراسم میدان ورزشی افتتاح میشه ودرسرکوهاش یک زره برف دیده نمیشود فقط گویی درسیبی وسکربوده است؟؟؟ک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*