بیانیه مجمع علما وطلاب جاغوری به مناسبت شهدای 22/حوت/1373

باسمه تعالی

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلاً

پیچانده بین تابوت حجم یک آسمان را * از غزنه گسترانده تا بلخ کهکشان را

شهر است بی پرستو، بابا بر آسمان‌ها *  از قله کوچ داده باز بی آشیان را

بزرگداشت شهادت سرداران مقاومت غرب کابل به ویژه استاد شهید بابه مزاری ارج نهادن به رشادت‌ها، فداکاری‌ها و مقاومت‌های دلیرانه‌ی شهر وندان غرب کابل در جهت تحقق آرمان‌های انسانی و ملی همچون عدالت، آزادی، برابری و برادری، صلح، آبادانی و توسعه متوازن و عادلانه در کشور است.

شهید مزاری با درک عمیق از ریشه‌های منازعات در کشور و به خاطر اعتلا و سربلندی وطن و احراز جایگاه شایسته منطقه‌ای و بین‌المللی کشور و گشودن گره‌های مزمن چند صد ساله‌ای کشور با ژرف نگری و بصیرت منحصر به فرد خود مقوله‌های جدید و ارزشمندی را همچون عدالت اجتماعی، مشارکت ملی، برابری و برادری همه اقوام و رسمیت مذاهب، وارد فرهنگ سیاسی افغانستان نموده و همواره تأکید می­کرد که افغانستان خانه مشترک همه اقوام باهم برادر ساکن در این سرزمین است. ایشان در میان دو تفکر و گفتمان قدرتمند شمال و جنوب که کاذبانه بر پارادایم شریعت تکیه و تأکید می‌کرد، قرائت صادقانه و عریانی از شریعت مبتنی بر عدالت، کرامت انسانی، صلح، آزادی و پذیرش تنوع و تکثر مذهبی و قومی ارائه نمود. در نگاه ایشان تمامی ساکنان کشور نسبت مساوی با قدرت، منزلت، علم و سایر فرصت‌های ملی و کشوری داشت که هیچ کسی بر کسی دیگری برتری ندارد.

مجمع علما و طلاب جاغوری همسو با مردم شریف خویش بر این باور است که تنها راه مبارزه علیه بی عدالتی و نابرابری، و استبداد سیاسی و اجتماعی در هر شکل و قالبی همان راهی است که شهید مزاری بر آن تاکید می‌نمود و راه عزت و سربلندی کشور و مردم ستم دیده را، ادامه راه و تمثیل آرمان آن شهید والامقام می‌داند؛ اما سوگمندانه باید یاد آور شد که با فاصله یک دهه و اندی از شهادت آن فرزانه عزیز، آرمان‌های بلند و ملی ایشان ره به فراموشی می‌سپارد و سایه سیاه استبداد، برتری طلبی‌های سیاسی و اجتماعی بار دیگر به شکل جدید، دامن می‌گسترد و سیاست، فرهنگ، جامعه، اقتصاد و… به سمت استبداد می‌رود. از همین­رو ضروری است که شهید مزاری را همواره از نو باید خواند و راه و سیره­ی او را تجدید و برای اعتلای انسان و انسان مداری در کشور همیشه بایستی با درایت و هوشمندی حفظ و حدت، مبارزه نمود.

مجمع علماء و طلاب جاغوری، هفدهمین سالگرد(22/ حوت/1373) شهید مزاری و هم‌رزمان شهیدش؛ شهید ابوذر غزنوی و شهید اخلاصی و سایر شهدای راه عدالت و عزت و افتخار را گرامی می‌دارد. یاد و خاطره آن شهدای سربلند و عزیز گرامی­باد.

مجمع علما و طلاب جاغوری. قم 19/12/90

+;نوشته شده در ;یکشنبه بیست و یکم اسفند 1390ساعت;14:10 توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;


15 دیدگاه برای “بیانیه مجمع علما وطلاب جاغوری به مناسبت شهدای 22/حوت/1373
 1. یکشنبه 21 اسفند1390 ساعت: 19:15
  درود بر شور و شعور مجمع مردمی علما و طلاب جاغوری
  من تاکنون به این مجمع بعنوان یک نهاد به تمام معنی آخوندی نگاه می‌کردم، ولی این آگاهی شما اثبات کرد که علما و طلاب وارد عرصه‌های جدیدی از آگاهی انقلابی و درک درستی از جهان واقعی، جهانی که قبلا آخوندها با آن فاصله زیادی داشتند، شده اند.
  موفق باشید

 2. یکشنبه 21 اسفند1390 ساعت: 23:38
  سلام به علمای محترم که درقم خوابند. یک سوال از شما : راستی به کدام دلیل به جای عبارت" رهبرشهید و یاران" شهدای 22حوت عنوان کرده اید محترمان؟؟؟

  متأسفم که علمای ما جهانبینی و سیاست شان از یک مردم عامی بی سوادهم پایینتر است. یا اینکه غرض و مرض دارن؟

  استاد شهید مزاری حتی جان خود را فدای مردم خود کرد ولی شما حاضر نیستید به صراحت نامی از او ببرید.

  در زمان حکومت طالبان که می گفتید ما فراری هستیم به افغانستان نمی آمدید حا لا چه شده که به خاطر مردم خود از شهریه و حمام گرم قم تیر نمی شوید؟ اما مزاری بزرگ از همه چیز خود تیر شد جانانه. واقعا نمی دانم به چه زبان از سایت جاغوری یک وتحمل زیادش به خاطر نشر همه مطالب ونظرات تشکر کنم.

  کوچک شما عبد الرحیم قربانی

 3. دوشنبه 22 اسفند1390 ساعت: 7:22
  سلام دوستان عزیز:
  آرمانهای شهید مزاری نه اینکه براورده نشدبلکه همه روزه زیرپامیشود استادمزاری دوچوکی درکابینه خواستش نبود استاد مزاری افراد محافظه کار را درقومش خوش نداشت اماامروز جانیشینانش چی میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. دوشنبه 22 اسفند1390 ساعت: 9:47
  اعلامه بسیار وزین و متین و منطقی و معقول است. از علمای عزیز جهانی سپاس. واقعا جای امیدواری است؛ و من اولین بار است که از آدرس جاغوری، چنین آهنگ همگانی همگام با احساسات دیگر مناطق هزاره را می بینم و واقعا امیدوار میشوم که با رهبری علمای دین، میتوان حصارهای تنگ منطقه وقوم را شکست و دید بلند ملی و انسانی پیدا کرد. تشکر از همه

 5. دوشنبه 22 اسفند1390 ساعت: 20:9
  جناب عبدالرحیم قربانی کمی ادب داشته باش! خیلی از این علما جای پدرت می باشند. اول متن اطلاعیه را بخوان و منطق اطلاعیه را ارزیابی کنف پس از آن حمله کن! شاید این عنوان را کسی که در اینترنت گذاشته انتخاب کرده باشد، کمی ادب هم چیزی خوبی است. این مجمع ده ها دکتر و صاحب نظر و استاد دانشگاه عضو هستند مانند داکتر اکرم عارفی استاد کاتب، بختیاری رئیس کاتب، داکتر ناصری، داکتر صداقت، داکتر اسکندری، داکتر صالحی و… که همه این‌ها در دانشگاه های افغانستان استاد هستند! خدایا به همه سلامت روان و اخلاق عنایت کن!

 6. دوشنبه 22 اسفند1390 ساعت: 22:18
  آفرین به علمای بزرگ جاغوری:

  مجمع علما و طلاب جاغوری همسو با مردم شریف خویش بر این باور است که تنها راه مبارزه علیه بی عدالتی و نابرابری، و استبداد سیاسی و اجتماعی در هر شکل و قالبی همان راهی است که شهید مزاری بر آن تاکید می‌نمود و راه عزت و سربلندی کشور و مردم ستم دیده را، ادامه راه و تمثیل آرمان آن شهید والامقام می‌داند؛ اما سوگمندانه باید یاد آور شد که با فاصله یک دهه و اندی از شهادت آن فرزانه عزیز، آرمان‌های بلند و ملی ایشان ره به فراموشی می‌سپارد و سایه سیاه استبداد، برتری طلبی‌های سیاسی و اجتماعی بار دیگر به شکل جدید، دامن می‌گسترد و سیاست، فرهنگ، جامعه، اقتصاد و… به سمت استبداد می‌رود. از همین­رو ضروری است که شهید مزاری را همواره از نو باید خواند و راه و سیره­ی او را تجدید و برای اعتلای انسان و انسان مداری در کشور همیشه بایستی با درایت و هوشمندی حفظ و حدت، مبارزه نمود.

 7. سه شنبه 23 اسفند1390 ساعت: 5:7
  بادرود به روح شهید وحدت ملی وعدالت اجتماعی شهید بابه مزاری
  ایراد جناب قربانی وارد است هرچند ادبیات بکار رفته قابل دفاع نیست متاسفانه روح حزب منحله نهضت بجای علمای بزرگ ومردم شریف جاغوری درآن حاکم است که جای تاسف است .

 8. سه شنبه 23 اسفند1390 ساعت: 7:4
  آقای مزاری را خدا بیبخشد امااویک شخص بود که باعث جنگ داخلی دربین مردم هزاره شدماوشماشاهد اوجنگ هاوبدبختی هادربین هزاره جات بودیم.

 9. سه شنبه 23 اسفند1390 ساعت: 9:39
  عبدالرحیم قربانی با سلام این اظهار نظر شما بنده را به یاد آن قضیه بچه است که از مادرش نان طلب نمود بار اول از مادرش نان خواست مادرش به او نان داد بار دوم که مادرش را صدا زد و گفت او او آبی! آبی بچه بدون اینکه به سخنان او گوش کند با تندی جواب داد کفت آبی ! بلای آبی ! امی آلی د تو نان ندادوم بچه که زرنگ بود گفت آبی جان اول گپم را گوش کو باد ازاو توره بوگی مه که از تو نان نمی خایوم.

  عبدالرحیم قربانی نیز مثل این مادر بد اخلاق بدون اینکه متن را بخواند شروع به فحش و دشنام می کند عزیر برادر اول خوب توره را بخوان بعد بفهم بعد درست قضاوت نما و قبل از این ها ادب را رعابت نما زیرا گفته :مرد تا سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد

 10. سه شنبه 23 اسفند1390 ساعت: 9:44
  عبدالرحیم قربانی با سلام این اظهار نظر شما بنده را به یاد آن قضیه بچه بامادرش انداخت که روزی بچه ای از مادرش نان طلب نمود بار اول از مادرش نان خواست مادرش به او نان داد بار دوم که مادرش را صدا زد و گفت او آبی! آبی بچه بدون اینکه به سخنان او گوش کند با تندی جواب داد کفت آبی ! بلای آبی ! امی آلی د تو نان ندادوم بچه که زرنگ بود گفت آبی جان اول گپم را گوش کو باد ازاو توره بوگی مه که از تو نان نمی خایوم ده باره یک چیز دیگه می خوایوم توره بوگیم.

  شمار نیز مثل این مادر بد اخلاق بدون اینکه متن را بخواند شروع به فحش و دشنام می کند عزیر برادر اول خوب توره را بخوان بعد بفهم بعد درست قضاوت نما و قبل از این ها ادب را رعابت نما زیرا گفته :مرد تا سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد

 11. چهارشنبه 24 اسفند1390 ساعت: 0:16
  سلام به همه برادران عزیز جاغوری زیبا. برادران! دل من از این درد کرد که حتی شیخا و داکترای قمی ما هم به این درک نرسیده اند که امروز روز همدلی وشعار عدالت اجتماعی است.
  بزرگوار! خودشما قضاوت کنید خودشما محترمین اگر داکتر وانجنیر و.. باشید نمی گویید مهمترن نقطه نوشته که پیام اصلی را انتقال می دهد عنوان نوشته است وقتی داکتر و انجنیر و طبیب و…قمی ما به جای " شهادت رهبرشهید ویاران وفادارش" بنویسند" شهدای 22حوت" که یک عبارت گنگ و بی معنی و انعکاس دهنده یک رخداد ساده است ازما چه گله است؟ دوستان!
  یک اشتباه بسیار بزرگ و باور نکردنی دیگه هم دراین نوشته است که حتی یک طفل دبستانی هم شاید ای رقم اشتباه نکند آنش برای بعد باشد تا دوستان بیشتر فکر کنند شاید خودشان به یاد شان بیاید چه را می گویم؟ آیا داکتر و انجنیر و پرفیسور و.. این رقم متن می نویسد؟

  درضمن نقد و یاد آوری نواقص بی ادبی نیست بلکه عین ادب است ولی درفرهنگ ما متأسفانه غیر از موزه پاکی همه چیز به بی ادبی حمل می شود. این دوستان که به بنده انتقادهای تندی کرده اند هیج کدام بی ادبی نکرده اند بلکه با صراحت سخن بنده را نقد کرده اند ازجمله آغای محبی و… من هم که به کس فحش نداده ام فقط واقعیتها را بی پرده گفته ام مگرنه؟ دوستان!

 12. چهارشنبه 24 اسفند1390 ساعت: 14:24
  آقای عبدالرحیم قربانی سلام
  برادر عزیز نقد را با بیان دیگر هم می شود گفت با ادبیات ملایم تر هم می توان تبادل اندیشه و افکارنمود یکبار دیگر به نوشته ات برگرد ببین لحن و کلماتت چگونه است و باز این گزارش را کسی دیگر نوشته و شما به کسی دیگر انتقاد می کنی باز دقت نما که در سایت و یا وبلاک و مدیران آن غیر از افرادی است که برنامه خویش را مدیرت می کند از اینرو سعی نما هر کس را در جایش نقد نمایی گناه کسی را به کسی دیگر نوشته ننما موفق باشی

 13. چهارشنبه 24 اسفند1390 ساعت: 22:12
  سلام به دوستان خوب
  همه بحث خوبی کرده اید. نقد بد نیست بلکه نمک هر نوشته و فکر است ولی اگر خیلی تند شد، تندی زیادش نمکین بودنش را کم میکند.
  البته ایراد جناب آٔقای قربانی به نظر بنده وارد است گرچند برادران آن را متوجه نویسنده بدانند و نه علمای جاغوری! وارد بودن نقد خودش حسن خود را دارد شاید آقای قربانی فکر کرده نمایندگان علمای جاغوری خود آنرا در سایت میگذارند.
  همه موفق باشید و روح بزرگ مرد تاریخ هزاره رهبر شهید، قهرمان ملی افغانستان، به همه عدالت خواهان و محرومانی که همانند ما پدر گم کرده اند، تسلیت باد.

 14. چهارشنبه 24 اسفند1390 ساعت: 22:37
  سلام به بزرگان قوم شریف هزاره جاغوری!
  من هم بعنوان یک هزاره این مصیبت را به همه شما تسلیت میگم. و هشدار میدم که امروز روز اختلاف نیست روز اتحاد است بیایید برای خدا اگر نشده برای خلق و سرنوشت خودمان از کینه های شتری دوری کنیم و تلاش کنیم امروز ما بهتر و جمع تر از دیروز مان باشد.
  مگر نمی بینیم که کرزی از جنایت کاران طالب چگونه با تمام وجود دفاع میکنند؟ طالبانی که ستم و سیاست شان روی تاریخ افغانستان نه، که روی تاریخ بشریت را سیاه کرده است ولی همین انسانهای قرن حجر می‌شوند برادر کرزی و خلیل زادی که خود را روشنفکر و چه میدانم همه چیز فهم پشتون ها میدانند! اینها برای ما درس است اگر یاد بگیریم و عبرت است اگر اهل عبرت باشیم،‌ اگر هم عبرت نگرفتیم نهایتا بازهم به سرنوشت ذلت باری مبتلا خواهیم شد که بیش از یک قرن در زیر آوار آن جان میدادیم.
  گاهی هست که قومی بخاطر نادیده گرفتن احسانی که دیگری یا دیگران در حق او کرده است، مجازات میشوند، ما نباید شهدای مان را نادیده بگیریم اینها حق مسلم در گردن ما دارند، بخصوص شهید مزاری که همه چیزش را در راه امنیت و آرامش و به حق رسیدن اقوام محروم و بخصوص هزاره ها داده است. بخدا نادیده گرفتن این خون و این حق کار بسیار ناشایست و ننگینی است! خون بناحق ریخته شده شهید مزاری بر هر انسان آزاده افغانی که دنبال عدالت است حقی اثبات میکند.
  شهید مزاری، در میان همه رهبران افغانستان یک استثنا است و این را زندگی شخصی و جمعی او نشان میدهد و اینکه او هیچ چیزی از مال ما و شما برای خود جمع نکرد و زمانی که وقت تقسیم قدرت و منصب بود، بجای اینکه خود را نامزد کند، بچه های قوم را نامزد میکرد و از آنها مقتدرانه دفاع می نمود.
  این ویژگی کوچکی نیست! بسیاری از ما وشما زن و بچه و… داریم و زحمت و مشکلات این زندگی افغانی را متوجه هستیم و درک میکنیم و با تمام وجود می یابیم! حال هرکس میتواند قضاوت کند که ترک همه چیز برای رسیدن به حقوق یک گروه محروم و یا برپایی عدالت اجتماعی برای تمام مردم افغانستان چگونه کاری است؟
  خدا همه ما از تمام انواع تعصب دور نگهدارد. که تعصب چه از نوع دوستی افراطی و چه از نوع دشمنی آن چشم دل را کور میکند!

 15. پنجشنبه 25 اسفند1390 ساعت: 21:24
  به سعیدی ……!
  متاسفم برات که هنوز در دهه هفتاد زندگی میکنی! فلسفه مجمع حضور همگانی است بدون رنگ و تعلق حزبی! هنوز در گنداب نصر نهضت و حرکت و … جنبش غرقی!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*