طیبه حکیمی قربانی بی عدالتی ، برگ ننگ بر کارنامه وزارت به اصطلاح تحصیلات عالی

سلام دوستان

جمعه گذشته نتایج کانکور در سراسر افغانستان اعلان شد .  اعلان این نتایج هزاران شاگردان که در آن شمولیت داشته نگران ساخته و هزاران نفر دیگر را خوش حال ساختند .

اما در ولسوالی جاغوری که 1300 تن به امتحان کانکور سال گذشته اشتراک نموده بودند اعلان نتایج کانکور یک تن را به کام مرک فرو برد و دو تن دیگر خود شان را تهدید به مرگ کرده اند . که خوشبختانه آنان نجات یافته اند .

طیبه حکیمی دختر بود که دو سال قبل با نمرات عالی از لیسه نور ولسوالی جاغوری فارغ و دو بار در امتحانان کانکور بی نتیجه اعلان شد .

او دختر پرتلاش , جسور , با غیرت بود که در سال 1389 از لیسه نور فارغ گردید . و جهت آمادگی امتحانات کانکور راهی کابل می شود  و نیز در عرصه ورزش فعالیت داشت . طیبه حکیمی در همین سال شامل کانکور شد و اما نتیجه مثبت را به دست نیاورد . و باز هم جهت آمادگی کانکور در کابل باقی ماند به امید اینکه وی در دور دوم امتحانات کانکور اشتراک می کرد نتیجه مثبت را به دست اورد .

اما از قضا باز هم او در امتحان کانکور سال 1390 که نتیجه آن در روز جمعه گذشته اعلان گردید با مجموع نمبر 217 به تحصیلات عالی راه پیدا نکرد .

به گفته خانواده اش طیبه از این نمرات که بدست آورده بسیار رنج می برد و حتی باعث شد که خودش را در یک اطاق خلوت خانه اش حلقه آویز نماید .

بعد از ظهر روز جمعه طیبه حکیمی با تمام نگرانی که از این پیش آمد داشت خانه را خلوت دیده و خودش را با چادر سرش که به چوب دیوار می بندد و سری دیگرچادر را به گردنش خودش را از غم و رنج زندگی برای همیشه نجات می دهند . ظفر شریف

در این ضمینه آقای ظفر شریف ولسوال ولسوالی جاغوری چنین معلومات می دهند .

به تاریخ چهارم حمل سال 1391 با تاثیر و تاسف فراوان ما راپور گرفتیم که یکی از شاگردان مکاتب در خانه خود , خودکشی کرده است . بعد از آن که ما در صحنه رفتیم با تاسف فامیل شان کوتاهی کرده بودند که مسوولین دولتی را در جریان نمانده بودند و جنازه را از خانه انتقال داده  و دفن کرده بودند .

وقتی پیگری صورت گرفته معلوم شد که طیبه نام فارغ تحصل صنف 12 بوده و قرار گفته های هم صنفی ها و فامیلش دختر بسیار لایق و فعال بوده و ضمن این که در مکتب لایق بوده ورزشکار لایق نیز بوده است . دختری بوده که با تمام معنی باهوش و بافکر بوده – آقای ظفر شریف گفتند : ایشان دو بار در امتحانات کانکور اشتراک نموده بود که مرحله اول بی نتیجه می ماند و درمرحله دوم وقتی که نتایج اعلان می شود طیبه نام در اینترنت مراجعه می کند این بار  نیز به موسسه تحصیلات عالی راه پیدا نکرده است .

بنا از این قضیه بسیار متاثر می شود وقتی به خانه می رود بسیار گریان می کند و بعد از چند دقیقه از فامیل خود جدا شده  طیبق معمول به اطاق خود می رود با چادر خود – خودش را حلقه آویز می کند .

وی افزود : تحقیقا روی این مسئله جریان دارد و تا فعلا همین قدر معلومات بدست ما رسیده است .

آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری گفتند : بنا به تائید فامیل طیبه نام انگزه به دار اویخته شدنش نتایج کانکور بوده است .

با آنکه گفته می شود عوامل زیاد بخاطر بی نتیجه ماندن شاگردان مورد ارزیابی است اما خودکشی و اقدام به آن هیچگاه راه حل معقولانه نخواهند بود و این اولین بار است که در ولسوالی جاغوری چنین قضیه اتفاق می افتد . وقوع این حادثه برای مردم ولسوالی جاغوری و حتی حکومت افغانستان نگران کننده خواهند بود .

آقای سرور حکیمی پدر طیبه حکیمی در مورد دختراش می گویند : وی  یک دختر پر تلاش ,فعال و  جسور بود که ما برای رشد بشتر وی در عرصه درسی و ورزشی اش آخرین سعی و تلاش خود را داشتیم تا با او همکاری کنیم .

و نیز ما امید های داشتم که طیبه بتواند به آرزو هایش برسد . اما ما هم نه میدانم که چرا وی دست به خود کشی زد .

مادر طیبه نیز زنی با ایمان است که همیشه دخترش را نوازش میکرد و در کار های خانه همیشه با هم هکاری می کردند . مادرش می گوید من همیشه تلاش می کردم کار های خانه را به دوش بگیرم تا طیبه به درس خواندنش مصروف باشد اما من هم نه میدانم که چرا طیبه برای همیشه از میان ما رفت .

آقای سرور حکیمی مرد توانا در عرصه ورزش است او استاد یکی از رشته های رزمی می باشد او می گوید ما از کودکی طیبه را پرورش دادیم و هیچگاه نخواستم با وی با خوشونت برخورد کنیم اما آنچه خواست خداوند بوده ما نیز به خواست او راضی هستیم .

عبدالقیوم

آقای عبدالقیوم آمرصحت عامه در جاغوری می گویند : دو تن از شاگردان که با بدست آوردند نتیجه منفی از امتحانات کانکور از تابلت های خواب آور استفاده کرده بودند که خوشبخانه در هفته جاری در شفا خانه شهدا مورد تداوی قرار گرفته اند و حالا وضعیت شان خوب می باشد .

و نیز 5 نفر دیگر بعد تعطیلات نوروز 1391 در شفا خانه شهدا ولسوالی جاغوری مراجعه کرده اند کسانی است که سن شان از 20 سال به پاین می باشد و آنان نیز از مواد های زهری استفاده کرده اند . آقای داکتر عبدالقیوم میگویند اینها شاگردان مکتب نبوده است .ولی انگزه روشن برای ما از این حادثات معلوم نشده که چرا این تعداد افراد در این اواخر دست به چنین اقدامات می زنند .

اقای داکتر عبدالقیوم می گویند ادویه فروشان یا
دو
اخانه های حق ندارند که بدون دستور داکتر به مردم دوا های آرام بخش عصاب تجویز نمایند .

ونیز به خانواده ها هوشدار می دهند مواد های زهری را که بدون مجوز از دوا خانه های می گیرند در جای مصون نگهداری کنند .

آقای میرزای خطیب و امام جمعه و جماعت مسجد جامع حضرت رسول اکرم (ص) مرکز جاغوری می گویند :

مایوس شدن خودش از گناهان کبیره است که آدم از درگاه خداوند عالم مایوس شود .

و اگر کسی بگوید که من در امتحانات قبول نشدم فکر کند از زندگی سقوط می کند چنین نیست . نیز در مورد خودکشی گفتند : ما در قرانکریم آیات متعدد داریم که مسئله خودکشی را محکوم می نمایند و کسی که خود را از بین می برد و یا کسی دیگر را در هر دو صورت قتل نفس می باشد . و انسان ها این حق را ندارد . و  مسئله خود کشی حرام است .

خود کشی در اسلام یک عمل ناروا می باشد اسلام هر نوع خودکشی را حرام دانسته و با ان مبارزه می کند .

علما وظیفه دارند که در مورد دستورات اسلام برای مردم اگاهی بدهند و از طریق مساجد و رسانه ها روی ترویج فرهنگ اسلام تلاش نمایند. تاباشد که جامعه ما از گزند های اجتماعی درامان باشد .

مرحومه طیبه بنت محمد سرور حکیمی باشنده طوغی ولسوالی جاغوری می باشد .به گفته فامیلش او 20 ساله بود دختر اجتماعی و فعال , جسور و پر تلاش .

زندگی نامه و عکس های طیبه به زودی در سایت جاغوری یک به  نشر خواهند رسید . تا آماده شدن آن التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری . 

+;نوشته شده در ;پنجشنبه دهم فروردین 1391ساعت;16:21 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


27 دیدگاه برای “طیبه حکیمی قربانی بی عدالتی ، برگ ننگ بر کارنامه وزارت به اصطلاح تحصیلات عالی
 1. پنجشنبه 10 فروردین1391 ساعت: 22:20
  اولا تسليت عرض ميكنم خدمت فاميل محترم حكيمي . بعدا بايد بعرض برسانم كه جاغوري عزيز چنان بي سر پرست گشته كه هزاران قرباني مثل اين نيز بباد فراموشي سپرده شده و خواهد شد. مسولين همه بفكر پور كردن جيب هاي شان است. عزيزان : چي شد ؟ ولايت شدن جاغوري؟ پروژه هاي پهنتون جاغوري؟ سرك هاي جاغوري؟ ديگران انتحاري شان دو لك افغاني جايزه گرفته به بورسيه هاي خارجي فرستاده ميشوند. اما نابغه اي ما كه طياره ميسازد سرنوشتش به كجا ميرسد؟ خاك بر سري وكلاي ما در پارلمان و شوراهاي ولايتي. لعنت به تيكه داران بي حياي جاغوري كه منطقه را به عمده ترين مركز فساد تبديل كرده. افسوس كه اسب ها مرده و خرها قاضي شده.

 2. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 0:0
  .ولايت شدن جاغوري؟ پروژه هاي پهنتون جاغوري؟ سرك هاي جاغوري؟ ديگران انتحاري شان دو لك افغاني جايزه گرفته به بورسيه هاي خارجي فرستاده ميشوند………….. ….فسوس كه اسب ها مرده و خرها قاضي شده…..برار تو راست موگی چشم …… وا گوش مو ازکار مانده…..هو ازمو زیاد شودا….

 3. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 0:39
  ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´ کرزی باید اعدام ´´´´´´´´¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´ ¶¶
  ´´´´´´´´´´´¶¶´´´´ شود زیرا به مردم افغانستان و ´´´´´´ ¶
  ´´´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶
  ´´´´´´´´´´¶¶´´¶´تمام بشریت خیانت کرده است که ´¶´´¶¶
  ´´´´´´´´´´¶´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´¶
  ´´´´´´´´´´¶´´¶¶´باتروریستان سازش کرده است´´´´´¶¶´´¶
  ´´´´´´´´´´¶¶´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´¶¶
  ´´´´´´´´´´´¶´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´¶
  ´´´´´´´´´´´¶¶´´¶´´´¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶´´´¶´´¶¶
  ´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´¶¶¶´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´¶¶¶´
  ´´´´¶¶´´´´´´´´¶´´´¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´¶´´´´´´´´¶¶
  ´´´¶¶´¶¶´´´´´¶¶´´´´¶¶¶¶¶¶´´´¶´¶´´´¶¶¶¶¶¶¶´´´¶¶´´´´´¶¶´¶¶
  ´´¶¶´´´¶¶´´´´¶¶´´´´´¶¶¶¶´´´¶¶¶¶¶´´´´¶¶¶´´´´´¶´´´´´¶¶´´´¶¶
  ´¶¶´´´´´¶¶¶¶´´¶¶´´´´´´´´´´¶¶¶´¶¶¶´´´´´´´´´´´¶´´¶¶¶¶´´´´¶¶
  ¶¶´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´¶¶¶´¶¶¶´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´´¶¶¶
  ¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´¶¶¶´¶¶¶´´´´´¶¶¶¶¶¶´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶
  ´´¶¶¶¶´¶¶¶¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶´´¶¶¶´¶¶´´´´´´´´´´´´¶¶´¶¶¶´´¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´¶¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´¶´¶´¶´´¶´¶´´¶´¶´´¶¶
  ´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶´´¶´¶´¶´´¶´¶´´¶´¶´´¶¶¶¶¶
  ´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶´¶¶´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´¶¶´¶¶¶¶¶
  ´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶
  ´´´¶¶´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´´´´´¶¶
  ´´´´¶¶¶´´´´´¶¶¶¶¶´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´¶¶¶¶´´´´´´¶¶¶
  ´´´´´´¶¶´´´¶¶¶´´´´´´´´´´´¶¶¶¶¶¶¶¶¶´´´´´´´´´´´´¶¶´´´¶¶
  ´´´´´´´¶´´¶¶´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´¶¶´´¶¶
  ´´´´´´´´¶¶¶´´´´´´"""تُف بر کرزی تروریست و خائن"""´´´´´¶¶¶

  ´´´´´´´ کرزی خائن مردم افغانستان را به تروریستان می فروشد!

 4. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 0:56
  خیلی متأثر شدم واقعا دلم آتش گرفته از این همه تبعیض قومی و بی رحمی که کرزی خان در پیش گرفته است.

  به مردم شریف خود و خانواده مصیبت دار طیبه تسلیت می گویم

  وقتی تبعیض قومی از حد خودش گذشت عواقبش چیزی جز این نیست.

  طیبه با این همه استعداد و لیاقت بی نتیجه می ماند اما از آن سوی دیگر بی سوادانی را که هیج تمایلی به سواد و دانش ندارند با دادن دلار و صدها امتیاز دیگر به دانشگاه می آورند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  واقعا که قوم پرستان افغانستان را جهنمی روی زمین برای انسان و انسانیت ساخته اند. قوم پرستانی هیج ارزش اسلامی و قرآنی به غیر از قوم و منفعت شخص خود قبول ندارند.

  قرآن شریف می فرماید: ارزش انسان به تقوی است نه به پشتون بودن یا تاجیک وهزاره و ازبیک بودن و…. اما پیش وزیران حکومت کرزی ارزش انسان فقط بستگی به قوم او دارد. ریاست معارف را هم که مثل آهن را چسبیده اند و حاضر نیستند به یک غیر پشتون لایق واگذار کنند. تاجیکها هم که در زیر میزهای اداره ها کمین کرده اند و پنهانی کار خودشان را می کنند….

 5. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 0:59
  باید وزارت تحصیلات عالی، ریاست معارف غزنی و مدیریت بی لیاقت معارف جاغوری پاسخگو باشند. بی بی سی هم در سایت خود این خبر را نشر کرده

  مدیریت بی خاصیت معارف جاغوری باید مراحل حقوقی این پرونده بسیار درد آور را با جدیت پیگیری کند

 6. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 1:11
  تسلیت می گویم بسیار بسیار غمناک بود کاشکی نمی شینیدوم به همه مردم ما تسلیت امسال متأسفانه خبر کانکور بسیار تلخ شد. خدا وند همه مردم افغانستان را از مصیبت و بدبختی نجات بدهه پدرا و مادرا از ای به بعد مواظب بچه های خود باشن که وقتی لایق هم هستند ولی بازهم کامیاب نشون افسردگی شان شیدید میشه و تا خود کشی پیش میرن شاید این خبر ده جهان یک حادثه عجیب باشه و تا هنوز سابقه نداشته باشه خدا می داند سر از اون خواهر ما چقدر فشار بوده است

 7. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 4:5
  salam khidati aghaye aqili, man ham harfi shomara taaaeed mikonam. dili ma ham khili dard darad chikonam ki kari az dastam sakhta nest wa illa in mosoolini be kifayat wa be worza jaghori ra mibodar dar Daya chopan menishandam. in ha dar aslan ghairati mara zeri sawal bora. dar aslan ma bayad geela az khod ham bokonim chon khodi ma in hara taji sari khod gharar dadim.

 8. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 15:8
  این هم از ریاکاری و محافظه کاری برادران جاغوری که فایده اش را بگیرند. این مردم متاسفانه همواره محافظه کار تشریف دارند و حتی در سالگرد رهبرشهید که با همین دردها زندگی کرد و از همین دردها مرد، اینها یک بیانیه درست حسابی صادر نمیکنند، و اگر کردند هم آن را با صد کنایه و… همراه میکنند.
  مردمی که قدر قهرمانان شان را ندانند و حق بزرگی که رهبرشهید مزاری برگردن تمام محرومان کشور بخصوص هزاره ها دارند …. جاغوری هشت سال پیش زمزمه ولایت شدنش بود و نه فقط زمزمه که صدای آن همه گوش ها را کر میکرد ولی متاسفانه اکنون نه فقط زمزمه ان شنیده نمی شود که اصلا فراموش شده است. راه و سرک و دانشگاه و … که باشد سرجای خودش.
  اف بر تو ای دنیا! چه ها با کی‌ها که نمیکنی؟ ما انتظار داشتیم مردم جاغوری با جدیت بیشتر و در حق مقدمتر!!! به دفاع از حقوق خود چه که از حقوق دیگران بپردازند، اما اکنون چه شده که اینها خود چنان اند که قابل ترحم شده اند.
  من در سالگر رهبرشهید، احساسم این بود که مردم جاغوری از روی بی توجهی به خدمات ارزشمند آن بزرگوار، خود را به کوچه حسن چپ میزنند، ولی الآن دارم به این نتیجه میرسم که این مردم، و در راس همه علمای شان، از روی بیحالی به چنین حالی مبتلایند! یا بیحالی از عوامل مهم این برخورد با حسنات و تلاشهای تنها قهرمان ملی هزاره هاست!
  من برای همه این کارها متاسفم، و به خانواده محترم طیبه تسلیت میگم و برای روح نا ارام و پرتلاطم او که مردانه طاقت و تحمل این ذلت ها نداشته و وقتی فکر کرد به کرامت انسانی اش اهانت شده مرگ را بر زندگی ترجیح داد، رحمت الهی را خواهانم.
  البته معتقدم که این راه برای مرگ راه خوبی نیست! و نباید این تجربه ها را تکرار کرد. البته همیشه در صورت مواجهه با زندگی ننگین، باید برای مرگ آمادگی کامل داشته باشیم. و این چیزی است که ممکن است خروج نیرهای بین المللی در سال2014 بصورت اجباری که شده نیز آنرا بر ما تحمیل کند.
  به هر صورتی که باشد "مرگ سرخ به از زندگی ننگین است"

 9. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 15:14
  وای وای وای واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااییییییییییییییییییی
  مرگ بر خاینین ملی،
  مرگ بر کرزی دروغ گو که بارها قول ولایت شدن جاغوری را داده ولی هیچ قدمی بر نداشته،
  قابل توجه نمایندگان بی خاصیت غزنی،
  مرگ بر نمایندگان پارلمان که با تضییع حقوق مردم جاغوری، به ولایت شدن آن که حق مسلم این مردم است، تلاش نمی کنند.
  راستی نمی شود این نمایندگان بصورت خود جوش و با توجه به اینکه مردم جاغوری حال دنبال کردن حقوق شان را ندارند، به ولایت شدن این ولسوالی کمک کنند؟
  اگر همه ما این دل و جرات را داشتیم، اکنون به بسیاری از حقوق مان رسیده بودم، ما باید بجای خودکشی به دشمن کشی روی آریم و کرزی و امثال این کثافت تاریخی را ترور کنیم.

 10. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 23:53
  راستی که ما مرده ایم. جاغوری هشت سال پیش ولایت شدنش روی میز بود اما حالا بعد از هشت سال امر ولایت شدن این ولسوالی که پرنفوس تر از ولایت است از روی میز به سطل زباله انداخته شده است و ما دل خوش کرده ایم که پنج وکیل بی خاصیت داریم.

  سرکهای جاغوری چه شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  سرکهای با نفوس چند هزار نفری پخته شد شاهراه جاغوری با استفاده بیش از یک ملیون عبور کننده جاغوری و ولسوالیهای همجوار خرابتر شده است!!!!!!!!

  مرگ برنمایندگان بی خاصیت و بی کفایت در پارلمان

  مرگ بر والی بی رحم و بی عدالت که خدا را نمی پرستد قوم خودرا می پرستد……

  مرگ بر ولسوال موزه پاک که به خاطر گرفتن معاش دو هزار دالری در برابر حقوق چند صد هزار نفر دهنش را مهر زده است……..

  بالاخره مرگ برما جوانان جاغوری که خواهر شهید مان مثل همان دختر مصری حماسه ای بی نظیر به پا کرد اما ما ما از گفتن حتی یک تسلیت و ابراز همدردی به خانواده اش عاجزیم!!!!!!!

  طیبه با مرگ خود تبعیض دولت قومی را افشا کرد……. اما ما؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 11. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 23:54
  من در گوگل زدم طیبه دختر جاغوری مطالبی زیادی آمد اما در جاغوری یک نویسنده های ما کمتر از این دختر قهرمان نوشته می کنند

 12. شنبه 12 فروردین1391 ساعت: 10:25
  اگرچی خودکشی دراسلام روا نیست به هرصورت خداوند بزرگ متعال رحمتش کند ومورد عفو وبخشیش آن قرار گیرد
  مرگ برسران وزارت تحصیلات عالی مرگ بروکیلان غزنی.

 13. شنبه 12 فروردین1391 ساعت: 17:8
  ازاین پیشامد ناگوارمتاسفم.بهرصورت جوانان بایدبامشکلات دست وپنجه نرم کند.به قول آن شاعرکه: ماشیشه یم باک نداریم از شکست. شیشه هرانچه می شکندتیز ترشود.عدم راهیابی به دانشگاه ویاشکست درکنکورنبایدسبب مایوسی یک دیپلمه شود.همه دیپلم داران که نمی شودبه به دانشگاه را یابد.بهرصورت نخبگان ودست اندرکاران سیاست جاغوری ومالستان تلاش کندیک دانشگاه درجاغوری رامجوزش بگیردکه ازهمه امورمهمتراست.

 14. شنبه 12 فروردین1391 ساعت: 18:23
  خودکشی این دختر قهرمان ره هیج کسی خوب نمی داند اما چرا بهترین جوانان ما تا این حد به مشکل روانی و سرخوردگی مبتلا شوند که بی اختیار خود را به کام مرگ بفرستند؟

  پاسخ سوال فوق را در نهایت تبعیض و محرومیتی که برمردمی ما تحمیل می شود می یابیم. شک نیست که برخی جوانان ما که حتی از دانشگاه نیز فارغ شدند به کاری که طیبه دست زده بود دست بزنند. وقتی پس از آن همه زحمت کسب دانش و لیاقت از کار و استخدام در ادارات مناسب شأن شان محروم شوند معلوم است که دچار سرخوردگی و افسردگی و…. می شوند

 15. یکشنبه 13 فروردین1391 ساعت: 9:35
  ما 4 تا نماینده در پارلمان داریم چکنیم که صدای به گلو خفه شده مردم ما را بلند نمیکند وتا امروز برای مردم جاغوری هیچ کار نکرده است در حالیکه مردم جاغوری از حق شان بالا تر نخواسته است …
  ازدیگران گلایه ما بجاست اما کسانی در راس امور داریم که خاموش است ازینها باید بیشتر گیله مند شد ..

 16. یکشنبه 13 فروردین1391 ساعت: 11:55
  به راستی چرا مردم جاغوری بعد از یک موفقیت که در آن دو نفر حاجی رسول و سیما و سمر در ساحه معارف بیشترین نقش را داشتند متوقف شده و در جا می زند؟
  به پیشرفت های که حق شان است چرا دست نمی یابند؟
  آیا غرور کاذب مانع آن است؟
  چرا همیشه تیم فاشیستی کرزی و مرد ساده دل و احمق چون بشردوست آنها را فریب می دهد؟

  فقط یک مساله :
  مردم جاغوری باید در راه و رسم و وضعیتی که دارند بازبینی و تجدید نظر کنند

 17. یکشنبه 13 فروردین1391 ساعت: 23:17
  گرچی این تنِ منست

  در تناب!

  در حقیقت

  بی عدالتی را دار میزنم

  حرف ساده ی مرا

  فهم و درکِ نبود

  گوش های این شهر کرست

  من از گرهِ ریسیده ها

  جار میزنم

 18. یکشنبه 13 فروردین1391 ساعت: 23:59
  طیبه حکیمی آغی پیام مرگ شما به مردم ما بسیار روشن است ما دیگر نمی گذاریم جوانای ما به این اوضاع مبتلاشوند

 19. دوشنبه 14 فروردین1391 ساعت: 13:40
  این حادثه غم انگیز را به بازماندگان خواهر مرحومه طیبه حکیمی تسلیت میگویم و امیدوارم چنین چیزی دیگر هرگز تکرارنشود.
  تنها طیبه در جاغوری ما بی نتیجه نمانده و شصت هزار جوان به این سرنوشت گرفتاراند. دار زدن خود، راه حل نیست و کاری از پیش نمیبرد.
  در کشوری که رییس جمهور آن بر مصوبه شورای علما مبنی بر "منع سفر بدون محرم شرعی و عدم اختلاط زنان با مردان بیگانه در ساحات مختلف جامعه چون بازار، دفاتر، مراکز تعلیمی، سازمان های ورزشی و بخش های دیگر زندگی"، صحه میگذارد؛ حلقاویز کردن طیبه، افتادن قطره باران در باطلاق است که چیزی از ظلمت و غلظت آن نمیکاهد.
  راستش که ما مردم جاغوری مشکل زیاد داریم و فقط در مواردی به یاد رییس جمهور و ولسوال و مقامات ملی وقومی و…. می افتیم و انگشت بالای شان بلند میکنیم که سر مان به سنگ بخورد و دست مان از هردری کوتاه بماند؛ اما دیگر مردم، چنین نیستند و از بدترین آدم های خود قهرمان می سازند و چنان محکم گرد شانرا میگیرند و در هر غم و شادی به سراغ شان میروند که فکر کنی تمام زندگی شان را به آنها بخشیده اند. کدام پشتون است که از کرزی و ملا عمر و گلبدین در داخل قبیله خوش شان بیاید و حتی کشت و خون نکرده باشند. اما در مواجهه با مسایل فراقومی و ملی، میبینیم که آنها قهرمانان شان است ولب از لب هم باز نمیکنند. تاجک ها همنیطور وحتی ازبک ها نیز. مردم هزاره بهسود و دایکندی و مناطق دیگر هم علیرغم جنگ و کشتاری که با هم کرده اند، امروز در عرصه سیاسی در کابل، همه برپای دوسه نفر شان جمع اند و مقامهای نمایشی یا سمبلیک دولتی را در تصرف دارند و از ما یک گام جلوتر اند؛ اما ما مردم غزنی درکل و جاغوری بخصوص؛ نه رییس جمهور، نه معاون، نه وزیر، نه نماینده، نه قوماندان، نه ولسوال و نه قریه دار وارباب، هیچکدام را قبول نداریم و به همه نفرت و نفرین میکنیم. با اینحال چه میشود کرد و به کجا میتوان رسید؟

 20. دوشنبه 14 فروردین1391 ساعت: 21:47
  مردم ما در حقیقت ادم سنبلیک را دوست ندارد چه از جاغوری باشد و نباشد ازره باشد با احساس و برای مردم تلاش کند و…
  دوم اینکه ازدیگران خصوصا پشتونها . مقام وزرات ادمهای انهارا وزیر میسازد . ولایت ادمهای بیکفایت انها را والی میسازد و تا حالا خوب هم نساخته متاسفانه .
  اما از خودما که هم در نوع خودش مشکلات داریم ! هزاره وزیرش با استعداد است وزارت را میسازد والی شان ولایت را میسازد . اگر دولت مغرضانه با والی ما وزیر ما بر خورد نکند . دوم وزیر ما هم ازون وزیرهای محا فظه کار نباشد .کمی با احساس باشد ..

 21. سه شنبه 15 فروردین1391 ساعت: 10:13
  میرزایی جان! شما بگویید که در خودکشی طیبه جکیمی، ولسوال بدبخت و وکلای جاغوری چه تقصیر دارند تا من با شما همصدا شوم؟
  ده ها هزار بی نتیجه دیگر از هر قوم و منطقه و ولایت، مگر ولسوال و وکیل و کلان قوم ندارند؟ چه کرده اند؟ لازم نیست هرچیز حتی درگ دان جوی را هم اگر آب برد، به وکیل و ولسوال راجع کنیم و هو بکشیم!
  در قسمت ولایت شدن جاغوری و پخته شدن سرک جاغوری، من بیشتر از همه هم بر ولسوال، هم بر وکلا، هم بر مقامات مملکت انتقاد دارم و فریاد میکشم؛ با اینکه میدانم درین مورد هم قصورهایی از خود مردم جاغوری صورت گرفته وا عتراضات مدنی هم در منطقه و هم در کابل، صفر بوده که همه در آن مقصر اند و نمیشود انگشت بر کسی بالا کرد؛ چون به قول حضرت علی(ع): "کلکم راع و کلکم مسوول"
  همه فردا فردا مسوولیت داریم تا صدای خودرا در جای آن بکشیم. جایش سایت جاغوری یک نیست که به همه بد و بیراه گفته دل خودرا خنک کنیم.

 22. چهارشنبه 16 فروردین1391 ساعت: 2:8
  نصیرجان! انتقاد ما از مقامات مسئول‘ به خاطر ایجاد فضای تبعیض‘ ظلم و….. هست که جوانای مارا مأیوس و سرخورده می کند. خودکشی بسیار بد است اما ریشه خودکشی افسردگی و مشکلات روانی است وریشه مشکلات روانی تبعیض و ایجاد نا امنی و سرزنشهای غیر مستقیم جوانان از سوی دولت تبعیضگرای کرزی است. ما به تبعیض دولت وسکوت نمایندگان اعتراض کردیم که طیبه جان اولین قربانی غیر مستقیم آن است و اگر به هیمن روال ادامه پیدا کند بسیار طیبه ها دچار مرض خودکشی خواهدشد………

  دلیل دیگه اینکه در گزارش همین پست هم آمده که طیبه لایق وسرآمد کلاس بوده پس چرا قبول نشده؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*