موتر مسافری هزاره ها در منطقه اسپنی رود مورد حمله قرار گرفت.

 کویته 29-3-2012: روز گذشته حوالی ساعت 8 صبح موتر مسافر بری هزاره ها در علاقه اسپینی رود مورد حمله تروریستها قرارگرفت. تروریستها که سوار بر موترسایکل بودند طرف سوزکی آتش گشودند که در اثر ان طبق گزارش اولیه 5 هزاره مومین شهید و 7 نفر دیگر زخمی شدند. یک زن در میان شهدا نیز می باشد. یک دختر کوچک که طرف مکتب روان بود نیز کشته شده است. زخمی ها را ابتدا از محل واقعه در شفاخانه صاحب الزمان علمدار رود انتقال داده بودند بعدا در شفاخانه نظامی (سی ایم ایچ) انتقال داده اند.

دیروز ساعت 3 بعد از ظهر موتر کارگران کان کوله (معدن زغال سنگ) در منطقه دشت علاقه سریاب نیز مورد حمله قرار گرفت. در اثر فائرنگ تروریستها یک هزاره بنام زخمی شد و دو نفر دیگر که سوار بر موتر بودند محفوظ ماندند. موتر کارمندان کان کوله از شهرک مچ طرف شهر کویته در حرکت بود.

کویته 30-3-2012:  روز گذشته حوالی ساعت هشت صبح تروریستها  به سوی موتر حامل چند تن از شیعیان قوم هزاره تیراندازی کردند و پنج نفر بنام ظفر، عالم خان، غلام سخی و حفیظ الله، از جمله یک زن بنام جمال را به شهادت رساندند و شش نفر دیگر بنام الطاف حسین، عسکر علی، خادم حسین، ذاکر حسین، سید عاشق و رازق علی در این حادثه زخمی شدند. این موتر از هزاره تاون طرف علمدار رود روان بود که در منطقه اسپنی رود پایین تر از پول بی نظیر در فاصله چند متر ایستگاه پولیس رخ داد.

 موتروان دلیر و شجاع این موتر توانیست، با انکه چند مرمی در جانش اصابت کرده بود، باحالت زخمی موتر را با چند تن از زخمی ها از محل حادثه تا شفاخانه صاحب الزمان در علمدار رود برساند. 

بعد از قوع این حادثه غم انگیز، مردم شروع به تظاهرات کردند که این تظاهر به خشونت کشیده شد. در اثر تیر اندازی بین پولیس ومظاهرین یک نفر پولیس و دو نفر هزاره بنام ناظر حسین و مبارک شاه کشته شدند. پولیس چند تن از مظاهرین را دست گیر کرده با خود بردند.

دیشب جنازه شهدا طرف هزاره قبرستان تشییع شد. اما وابستگان شهدا و مردم هزار تاون تدفین جنازه های شهدا را تا رهایی دستگیر شده گان به تعویق انداخت. 

همچنان آقای اشرف زیدی صدر شیعه کانفرانس بلوچستان،  در پریس کانفرانسی همراه با سردار سعادت علی، صدر اتحاد تاجران بلوچستان، صدر هزاره جرگه و آقای اسدی در ضمن محکوم نمودن شدید حادثه امروز، از بی تفاوتی حکومت به شدت انتقاد نموده و گفت که با یک پلان مشخص هزاره ها در کویته کشتار می شوند و به نمایندگی از جمع از وزیر اعلی بلوچستان، آقای ریسانی خواست تا جهت حل شدن مساله باید یک جرگه بزرگ را که مشتمل بر نمایندگان اقوام و احزاب مختلف است برگزار کند. به علاوه وی از هرتال فردا حمایت کردند.

امروز هرتال در شهر کویته اعلان شده است. اکثر احزاب سیاسی هزاره و غیر هزاره از این هرتال حمایت کرده اند. تمام مراکز تجاری و بازار بسته است. 

+;نوشته شده در ;جمعه یازدهم فروردین 1391ساعت;11:7 توسط;عاقلی – کویته; |;


5 دیدگاه برای “موتر مسافری هزاره ها در منطقه اسپنی رود مورد حمله قرار گرفت.
 1. جمعه 11 فروردین1391 ساعت: 22:9
  این کار بدون شک توسط عوامل آی اس آی برای تهجیر هزاره ها و عودت ایشان به افغانستان انجام می شود. البته وهابیت و حتی پشتون های ملیت گرا نیز از این کار خوشحالند برای این که هدف آن ها این است که بلوچستان را به پشتونستان تبدیل کنند و زمینه شکل گیری یک سرزمین مستقل و جدا از پاکستان فراهم شود. هم اکنون بلوچ ها شهر را ترک کرده و در حاشیه ها زندگی می کنند. فقط هزاره ها هستند که تا بحال مقاومت کرده اند. دشمنان این مردم گمان کرده اند که قتل و کشتار و ارعاب و تهدید می توانند آن ها را وادار به ترک این سرزمین بکنند که کور خوانده اند. لعنت خدا بر دشمنان مردم هزاره.

 2. شنبه 12 فروردین1391 ساعت: 1:35
  وقتئ ان رسیده که متحدانه مقابله بمثل نمود.زمان عبدالرحمان جابرتکرار نه شود .هزاره هائ کویته بدون رهبر دل سوز شده فقط بفکر استرالیا رفتن هستند بس یامهدئ ادرکنئ

 3. شنبه 12 فروردین1391 ساعت: 3:10
  خدا لعنتش کند دل ادم خون میشه بخدا تا بکی . ازره هم یک گروه چنینی داشته باشد و سران این گروه وحشت را ازبین ببرد . اگرنه هر بار باید شاهد این چنین فاجعه باشیم .
  چیبکشیم یانه انها مارا میکشد !

 4. شنبه 12 فروردین1391 ساعت: 9:1
  مدیریت وبلاگ (جاغوری نوین) این جنایت بزدلان تاریخ را به شدت محکوم نموده وازبارگاه ایزدمنان برای شهداجنت برین ،برای مازنده گانش صبرجمیل وبرای عاملین این جنایت عذاب عظیم را خواهان است .
  دوستان عزیز تااینکه درمورد این گونه کشتار ها مردم ما یک تسمیم را اتخاذنکنند همه روزه این نوع جنایات درقبال مردم ما هم درپاکستان وهم درافغانستان رخ خواهند داد.

 5. یکشنبه 13 فروردین1391 ساعت: 0:37
  مردم هزاره انسان های عاقل، بادرایت و با ایمان هستند، مثل برخی از آدم های کور دل، جاهل و انسان نما نیستند که برای رسیدن به اهداف شوم و غیر انسانی شان دست به کشت و کشتار بزنند و انسان های مظلوم و بی گناه را به خاک و خون بکشند.
  مردم هزاره نیز این قدرت را دارند که مخفیانه برخی از سنی ها را بکشند، اما دست به این کار نمی زنند؛ چون می دانند که کشتن انسان های بی گناه کار انسان مومن، مسلمان و عاقل نیست و گناه نابخشودنی محسوب شده و آتش سوزان جهنم را به دنبال دارد.
  صدها سال است که مردم ما تاوان پذیرفتن مذهب شیعه را به دوش می کشند. جالب این جاست که سازمان کنفرانس به اصطلاح اسلامی و مجامع بین المللی این گونه حوادث دلخراش را می شنوند و از کنار آن به راحتی گذشته و حتی محکوم هم نمی کنند.
  خدایا به انسان های جاهل و کور دل بصیرت، به انسان های آگاه احساس مسئولیت، به انسان های متعصب رحم و مروت و به انسان های فاشیست و خود محور دیگر پذیری عنایت بفرما! آمین یا رب العالمین!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*