کاهش 45 درصدی در کیس های پناهجویی افغانها برای استرالیا

 

گزارش اخیراداره مهاجرت سازمان بین اللمل نشان می دهد که علرغم افزایش 20 فیصدی  در تعداد کیس های پناهجویی برای سایرکشورها، تعداد این کیس ها برای استرالیا 9 درصد کاهش داشته است.

با وجودیکه قبلا بلندترین میزان پناهجویان به استرالیا را افغانی ها تشکیل می داند، درسال گذشته تعداد کیس های پناهجویی افغانها با افت 45 درصدی همراه بوده است.

یک مقام بلند رتبه اداره مهاجرت سازمان بین اللمل “صحبت تنش آلود و خشن” مقام های استرالیا در مورد مساله پناهجویی را یکی از دلایل کاهش تعداد کیس های پناهجویی می داند. یک نماینده محلی دیگر این نهاد، دید”منفی”پناهجویان نسبت به دولت استرالیا  را عامل این افت خوانده است. وی می گوید:”ممکن دلایل مختلف دراین امردخیل باشد. اکنون، پناهجویان، استرالیا را محل مساعد و مناسب جهت درخواست پناهندگی نمی داند.”

وزیر مهاجرت استرالیا، کریس بوین، ضمن استقبال این خبر، گفت:” فکرمی کنم خبر خوشی است که {اکنون} عده کمتری سفر پرمخاطره با قایق را به سوی استرالیا در پیش می گیرند. مطمینم که این خبر خوشی است.” وی افزود:”باوجود این، اهمیت این نکته که ما دست به هرکاری می زنیم تا پناهجویان را از در پیش گیری سفر پرمخاطره با قایق به سوی استرالیا باز داریم، هم چنان باقی است.”

درعین حال سخنگوی حزب سبزهای استرالیا، سارا هانسون – یونگ دراین ارتباط گفت:”این حقایق و ارقام نشان می دهد که استرالیا {درسال گذشته} کمترین پذیرش را{نسبت به سایر کشورها} را داشته است. البته صرف به افراد به شدت نیازمند سرپناه داده شده است.”

همزمان با این انکشافات وزیرخارجه استرالیا، آقای باب کار، به رسانه های آن کشور گفت که  آنها و کشور مالیزیا درجهت احیای روند برگرداندن قایق های پناهجویان به مالیزیا کار می کنند. وی  افزود که اکنون مالیزیا آماده است که دراین مورد با استرالیا یک توافقنامه را به امضا کند.

 روند توقف دهی قایق ها درمالیزیا طوری است که دولت استرالیا قبل ازاین که قایق های پناهجویان را به داخل آب های ساحلی خود اجازه دهد، انها را به کشور مالیزیا جهت بررسی کیس های پناهجویی شان می فرستد. اگر این برنامه عملی گردد، کمپ های مراقبتی کنونی در داخل خاک استرالیا نیز بسته خواهند شد.

خبرکاهش تعداد کیس های پناهجویی افغانها همزمان با مصاحبه نصیر احمد اندیشه، سفیرافغانستان در استرالیا درمورد فرجام روند کیس پناهجویی یک افغان به نام اسماعیل معراج جان همزمان به نشر رسیده است. آقای اندیشه درمصاحبه اش با رسانه ی SBS گفته است که توافقنامه ی برگشت دهی جبری افغانهای که کیس های پناهجویی شان مردود اعلان شده اند، “به نفع طرفین {افغانستان و استرالیا} است.” وی افزود: “به عنوان سفیر افغانستان شنیدن خبر مرگ صدها مرد و زن افغانی ای که می خواهند ازطریق اندونیزیا خود را به استرالیا برساند، برایم خیلی سنگین است. ما حتی از مرگ آنها با خبر نمی شویم. زیرا که انها درچنگال قاچاقچیان انسان قرار دارند.” بنابر گفته ی وی اگر کسی می خواهد تا درکشوری پناهندگی بگیرد، این کار از داخل افغانستان هم ممکن است. سفیر افغانستان در رابطه بازگشت دهی جبری اسماعیل میرزا گفت که اگر امسال محکمه ی امر بازگشت دهی اجباری وی را صادرنماید، سفارت افغانستان اسناد برگشت وی را تهیه خواهد کرد.

قبلا هم رییس جمهور کرزی در مصاحبه ی با رسانه ی استرالیایی گفته بود که اکنون کمتر دلیلی برای افغانها جهت ترک کشوروجود دارد.   

 اداره مهاجرت سازمان ملل تعداد پناهجویان سال گذشته را درسراسر دنیا 411300 تن گزارش کرده است. سال گذشته 35700 تن افغانی در کشورهای غربی- به شمول استرالیا- درخواست پناهندگی داده اند. به صورت کلی میزان کیس های پناهجویی افغانی ها نسبت به سالهای گذشته به اندازه ی 34 درصد افزایش را نشان می دهد.  

منابع

·         http://www.abc.net.au/news/2012-03-27/asylum-seekers-turned-off-27toxic27-australia/3915842?WT.svl=news0

·           http://www.thejakartaglobe.com/international/less-asylum-seekers-left-indonesia-for-australia-last-year-un-reports/507484

·         http://www.stawelltimes.com.au/news/national/national/general/asylum-claims-in-australia-fall-despite-global-increase/2503097.aspx

·         http://www.sbs.com.au/news/article/1637707/Asylum-deal–in-the-interest-of-Afghan-people-?shr=f#

·         http://thestar.com.my/news/story.asp?file=/2012/3/23/nation/20120323142936&

+;نوشته شده در ;جمعه یازدهم فروردین 1391ساعت;8:43 توسط;احمد نوید – طنین; |;


4 دیدگاه برای “کاهش 45 درصدی در کیس های پناهجویی افغانها برای استرالیا
 1. دوشنبه 14 فروردین1391 ساعت: 17:13
  تشکر نقوی صاحب!
  واقعآ شما درست گفته اید تمام سرمایه های مردم هزاره درراه استرالیا به مصرف رسید حتی جان بسیار از مردم هزاره دراین راه قربانی شد اما نمیدانم چی دست آورد خواهیم داشت.

 2. چهارشنبه 16 فروردین1391 ساعت: 2:26
  هزاره های استرالیا در حال حل شدن در فرهنگ استرالیا است
  مردمان دیگر در نسل سوم کاملا حل شده اند ولی هزاره ها از حالا دلیل ان هم روشن است که مردم ازره نه از باور اعتقادی درست برخوردارند و نه از یگ تاریخ درست نزادی
  تلاش های هویت سازی دوستان چون فاضل کیانی ناهنوز از سوی مردم استقبال نشده است. و در نظر بسیاری افسانه است.
  مردم ازره از حالا حل شده اند درین فرهنگ/ من شاهدم که بزرگان مذهبی و روشنفکران ازره همه در فتنه های دیگر غرقند/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*