درنگی بر گفته های یک نماینده

تا مرد حرفی نگفته باشد – عیب و هنرش نهفته باشد خانم عزیزه میثم

درنگی بر گفته های یک نماینده

بیش از چند هفته از اقدام اعتراض امیز طیبه حکیمی نمی گذرد . متاسفانه بعضی بجای دلجوی از خانواده آن مرحوم والتیام به داغ عزیز ار دست داده اش، نمک بر روی زخم هایی آن ها می پاشند .

آنچه که بیش از همه انتظار می رفت که واکنش مناسب در این راستا نشان بدهند ، نمایندگان مردم در شورای ملی وشورای و ولایتی بود . مخصوصا اینکه مردم جاغوری فکر می کردند در این چند سال گذشته اگر گلی به سر این مردم زده نشده به خواطر این بوده که نمایندگان لازم را ، در مجلس نداشته است . به همین دلیل امسال فکر می کردند به روئیاهایش خواهند رسید. غافل از اینکه وقتی کسی برای کسی کاری انجام ندهند و یا نمایندگان به جای اینکه در فکر کار برای مردم باشد بیشتر در فکر زد بند و معامله های شخصی خود باشد ، دیگر چه توقع وانتظار کار برای مردم می توان داشت . وقتی قرار است هر کس به فکر جیبی خود باشد دیگر چه فرق می کند نمایند زیاد داشته باشیم یا کم . در شورای ولایتی باشد یا شورای ملی.

در این میان از مسئولین ولایت غزنی نه تنها کدام اقدام در این راستا شنیده نشده بلکه بر عکس متاسفانه سخنان از بعضی به اصطلاح نمایندگان شنیده شده که باعث شرم و تاسف نیز گردیده است. از زبان عزيزه ميثم عضو شوراي ولايتي ولايت غزني در سايت بخدي مي نويسد که عزيزه میثم گفته است :

قبولي امتحان كانكور شرط مهم براي ازدواج با دختران جاغوري است او ادعا دارد كه مقامات محلي ولسوالي جاغوري گفته است كه دخترانی که از رفتن به موسسات تحصیلات عالی باز می مانند، خواستگاران شان را نیز از دست می دهند.

عزیزه میثم

سنايي ادعا دارد كه عزيزه ميثم اضافه کرده : که نتايج آزمون كانكور به حدی براي ساکنان ولسوالي جاغوري ولايت غزني مهم پنداشته مي شود که روي روابط اجتماعي و ازدواج جوانان این ولسوالی اثر گذار است.

سوال که از خانم عزیزه باید پرسید این است که ؟ :

شما روی چه مدرک این حرف را به مردم جاغوری نسبت می دهید آنچه در صحبت های شما به اشخاص استناد شده جناب آقای نایبی مدیر معارف جاغوری است که در صحبت های ایشان چنین چیزی دیده نشده است پس بنا بر این :

شما به عنوان یک زن آن هم از قشر که همین حالا افرادی هستند هیچ گونه حقی برای تان در این کشور قایل نیست این گونه سخنان شرم آور نیست . شما با طرح این گونه مسایل خلاف واقع چه را میخواهید ثابت کنید ؟ !!!

اگر می خواهید بگوید دانش برای این مردم اهمیت دارد باید خدمت تان عرض کنیم فکر نمی کنید کمی دیر فهمیده اید ؟!!! گمان نمی کنید طرح نظیر این موضوع و زمان آن نیز بسیار سپری شده باشد ؟!!!. چون طیبه و امثال آن تا پای جان استاده است شما می خواهید بگوید کسب دانش برای آنها اهمیت دارد آیا کمی خواب تشریف ندارید؟ .

اگر می خواهید اعمال دولت را بجای اعتراض برآن در پوشش این گونه مسایل توجیه کنید که این احتمال قوی نیز به نظر می رسد باید برای شما به عنوان نماینده قشر محروم طبقه اناث در این مملکت تاسف خورد .

و یا اگر از روی نادانی یک همچی الفاظ ناخواسته از دهن مبارک تان بیرون امده است توصیه ما این است که سکوت بهترین راه حل است تا مرد حرفی نگفته باشد عیب هنرش نهفته باشد . تا چه رسد به زن .

حرف و توصیه آخر اینکه :

نماینده های محترم مخصوصا خانم ها که تجربه چندان درحکومت داری و سیاست را ندارد قبل از آن که حرف های تان رسانه ای شود با بزرگتر ها ی خود مشورت کنید تا حرف های تان باعث سرافگندگی برای خود تان و شرمندگی ما را به عنوان نماینده ما فراهم نکند .

این همه نماینده مردم در ولایت غزنی کسی برای این همه بی عدالتی ها که روزانه صورت می گیرد دم نزدند همه دنبال معامله خویش مشغولند و براحتی پا روی خون طیبه ها گذاشتند شما نیز همین کار را بکنید . مگر تا به حال کسی به نمایندگان گفته که بالای چشم تان ابرو است که شما دومش باشید . بروید خوش با شید صفا کنید اگر نمی توانید کاری برای این مردم انجام بدهید نمک نیز بر روی زخم این مردم نپاشید .

مثلا یکی از نماینده آن هم از طبقه آناث می گویند : ملا عمر در خانه ما مهمان است ؟!!! دیگری بدون اینکه آشنایی از مردم و منطقه داشته باشد می گوید فلان اتفاق به این دلیل افتاده است ادم از بی درایتی نماینده هایش عرق خجالت بر جبینش می نشیند . بابا ساکت : عرض خود می بری زحمت ما می داری .

اما مردم ولسوالي جاغوري مي گويند : كه وكيل هاي كه از ولسوالي جاغوري راي گرفته اند همه مردم را فریب دادند وبه فریب و به وعده های بسیار کذایی راي هاي اين مردم را گرفته است . تا کنون بیشتر مشغول معامله شخصی بوده وهیچ گونه اثر ویا همدردی از آنها ندیده است در این مدت بیشتر به منافع خود شان مشغول بوده فرصت اینکه به وعده های که به مردم داده دست نیافته است . خوب باکی نیست این همه بر ما ظلم شده یکی دو سال دیگر هم رویش . دیگر مردم جاغوری به نمایندگان به عنوان دزد رای مردم نگاه می کند تا یک نماینده . این واقعا جاي تاسف است .

اين هم مطب كه در سايت بخدی به نشر شده است .

http://www.bokhdinews.af/human-rights/8058

این مطالب ابتدا برای سایت بخدی فرستاده شد چون بر اساس قوانین مطبوعات اگر در هر رسانه به کسی توهین ویا ظلم صورت گرفته  باشد آن شخص حقیقی و یا حقوقی حق دارند در همان سایت از خود دفاع کند  . متاسفانه سایت بخدی آن را نشر نکردند . لذا در این جا نشر گردید .

+;نوشته شده در ;دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391ساعت;9:36 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


6 دیدگاه برای “درنگی بر گفته های یک نماینده
 1. دوشنبه 21 فروردین1391 ساعت: 14:54
  سلام بر آقای مومن زاده عزیز و آقای رحیمی مدیریت محترم جاغوری یک! تشکر از توجه تان به موضوع مهم و حقی که پایمال شده است!
  خانم عزیزه میثم مانند دیگر اهالی سیاست و کیاست کیلویی سخن رانده است. ادعای خانم نماینده بدون اساس است چون هیچ تحقیق آکادمیک انجام نداده و دیگران هم انجام نداده‌اند پس آدم با سواد و مسولی چنین حرف بی‌حساب نمی‌زند!خانم نماینده این سخن شما بر پایه کدام منطق و دلیل خرد پسند و کدام تحقیق و با کدام روش تحقیق بوده است؟!
  شما که از جریان آگاهی ندارید چرا حق کشی دیوان سالاران قوم گرای اوغان را توجیه نا حق کرده، شوق تحصیل را در دختران جاغوری به مورد کوچک شوهر طلبی محدود می‌کنید؟ شما نماینده مردمید و یا وکیل الحکومه؟ شما باید در پیشگاه مردم نجیب هزاره و افغانستانی و وجدان بشری پاسخ گو باشید! آخرت در پیشگاه خدا نیز جواب پس بدهید!
  مهم تر از سخنان توجیه گرانه و حق کشانه این نماینده، نباید گذاشت خون این عاشق تحصیل علم و دانش پایمال شود. درست است که خود کشی محکوم است؛ اما باید این خود کشی ریشه یابی شود که باعث و بانی آن نظام تبعیض قوم مدارانه است!

 2. سه شنبه 22 فروردین1391 ساعت: 2:20
  دوستان خوب جاغوری یک سرفراز باشید
  در رابطه با این مطلب، من فکر می کنم اشکالی ندارد اگر چنین سخنی را این نماینده شورای ولایتی در رابطه با تاثیر ورود به دانشگاه بر مسائل ازدواج دختران در جاغوری گفته باشد. من فکر می کنم جای افتخار است که دختری یا پسری در موقع ازدواج، دانشگاهی بودن و به طور کلی باسواد بودن طرف را در نظر بگیرد. با جرات می گویم خوشحال می شوم اگر مثلا من خواستگار باشم به سواد و دانشگاهی بودن دختر مورد نظرم توجه داشته باشم یا اینکه شوهر خواهرم چنین دیدی در مورد همسر آینده اش داشته باشد.
  بعد من فکر نمی کنم این وکیل شورای ولایتی، این سخن را بطور مشخص در مورد طیبه حکیمی گفته باشد بلکه بصورت عام چنین چیزی را درباره دختران جاغوری گفته است. این که ننگ نیست نمیدانم چرا در سایت وزین جاغوری1 این طور واکنش تند به آن نشان داده شده است.
  از طرف دیگر، اگر کسی درس و تحصیل را با انگیزه زندگی بهتر و درآمد بهتر و حتی به انگیزه اینکه خواستگاران بهتری به سراغ شان بیاید بخوانند شان و منزلت علم و جایگاه دانشجو شکسته نمی شود و پایین نمی اید. این خیلی خوب است که دختران جاغوری با انگیزه اینکه با کسب علم شخصیت عالی کسب کنند، زندگی بهتر برای شان درست کنند، شوهر خوب داشته باشند و یا اینکه خواستگار خوب به سراغشان بیاید، درس بخوانند.
  با احترام به شما و درود بر سایت خوب جاغوری یک

 3. سه شنبه 22 فروردین1391 ساعت: 18:27
  گاهی انسان می خواهد عقده کشای نماید گیج می شود که چی بگوید در این زمان است که تیرگی و رنگ سیاهی روی اندیشه را می پوشاند و اندیشه از کار می افتد مثل آن(….) است از (…)از آن می زند بیرون .
  متأسفانه تازه به دوران رسیدها تازه به نان و نوای برسد تلاش می کند به هر قیمت شده چند صباحی به زندگی نکبت بار خود ادامه بده شروع می کند به این و آن تحت زدن حد کار این است که حرف خویش معقول و از روی جنون مستند بفرمایید تا دیگران هم بفهمد که حرف های شما وقعیت دارد.
  در ثانی بگفته برادر ما که شما مردم جاغوری که در یاد گیری علم و دانش زبان زد در کل مردم افغانستان و بخصوص مردم هزاره هستند نشناختید و چگونه خود را قانع کرد ی که این تحمت ناروا را به این مردم دانش دوست بی زنی

 4. سه شنبه 22 فروردین1391 ساعت: 19:43
  سلام دوستان

  عبدالاحد جان متوجه نکته نشده اید نکته این است دولت وعمال شان سعی می کند این حادثه را به یک رقابت منفی جلوه بدهند که از دست دادن طیبه صرفا یک رقابت متفی در بین جاغوری ها بوده ارتباط به جای دیگر ندارد .

  وزارت به اصطلاح تحصیلات عالی زیر فجار مجامع جهانی است این آغی خواسته یا نخواسته یک نسبت ناروا را به جاغوری ها نسبت داده تبعض نظام فاشیستی را می خواهند در سایه این عناوین گم کند .
  طیبه با 217 نمره بی نتیجه شده در حال که به نقل از خود دانشجویان از مناطق پشتون در کلاس های دانشگاه وجود دارد وقتی در کلاس جواب استاد را داده نمی تانه می گوید استا ما به 120 نمره امدیم یکی دیگر می گوید ما با 80 نمره امدیم بقیه را خودشان اضافه کردند ما چیزی بلد نیستیم شما یک شبه از ما این ها را نخواهید .
  اری عزیز برادر کجای کار هستی . طیبه وقتی که دید همه کر شده برای اینکه صدای اعتراض خودش را به این کر ها اعم نمایندگان غیره برساند دیگر راههای جز این به فکرش نرسید .
  اری این چنین است ای برادر

 5. سه شنبه 22 فروردین1391 ساعت: 21:26
  سلام دوستان گرامی!
  مهم‌ترین مساله در این حادثه تلخ اعمال تبعیض حاکمیت قومگرای اوغانی است و بدتر از آن توجیه اعمال ضد انسانی حاکمیت از سوی یک نماینده مردم است. شوق تحصیل و ازدواج بر اساس سواد و شرط دانستن آن خوب و پسندیده است، اما با این بهانه نباید عاملان قتل روانی طیبه تبرئه شود!
  اگر تحلیل روان شناختی از این حادثه به دست داده شود، روشن خواهد شد که علت اصلی این اقدام، حق کشی آشکار وزارت تحصیلات عالی است!! مهم‌ترین رسالت دوستان قلم به دست مبارزه سیستم تبعیض است. مهم‌ترین حق انسانی حق تحصیل است. اگر انسانی از حق تحصیل، آگاهی و کامل شدن محروم شود؛ حیاتش نابود شده است.

 6. شنبه 26 فروردین1391 ساعت: 9:16
  سلام دوستان عزیز

  این اظهار نظرها نشانه بیسوادی مطلق ایشان میباشد وایشان از احساسات درونی یک جوان خبرندارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*