صدای ابی میرزا برای همیشه خاموش شد

گلِ صد برگِ تابستانم ای یار –  فرار از ملکِ مالستانم ای یار.”

ابی میرزا وصفدر علی مالستانی

شخصی که یک عمر (۴۰ سال )نقش اب میرزا را بازی کرد درد های پیدا و پنهان او را می سرود سرانجام در نخستین شب هفته جاری (18حمل) برای همیشه خاموش شد.

هنوز تفکیک بین صدای آبی میرزا و صفدر علی مالستانی برای بسیاری دشوار است آقای مالستانی با صدای نازک و رسایی که داشت بخوبی نقش ابی میرزا را بازی کرد ، دریایی از سرود ها و ترانه را به یاد گار گذاشت .

دقیقا معلوم نیست سروده ای واقعی از ابی میرزا در بیرون وجود دارد یانه ؟  اصلا ایشان موفق شده سروده اش  بیرون نشر شود یانه ؟ آنچه که مسلم است ابی میرزا در محافل زنانه در اوایل سروده های را می خوانده و از همان سروده ها شخصی بنام صفدر علی مالستانی صدایش را تقلید کرد و یک عمر به نام او اواز خواند.

ظاهرا ابی میرزا نیز از این مسلئه دل خوش نداشته در مصاحبه سالهای قبل مدعی شد که شخصی صدای مرا دزدیده وجای من خود را جا زده است . ظاهرا ابی میرزا در فضا وجامعه  بسته آن روز شانس بیشتر از آن را نیافت تا هنر نمایی هایش را در اختیار عموم قرار بدهند . ازنزدیکان آبی میرزا جکایت شده که او مدتی به جرم آواز خوانی زندانی شده بود.
آبی میرزا، زنی ساکن اصلی ولسوالی مالستان غزنی است هم اکنون نزدیک به 82 سال عمر دارد و به نظر می رسد که دیگر توان و حال و هوای آواز خوانی و دمبوره نواختن را نداشته باشد .

آبی میرزا هنوز به زندگی کردن به زادگاهش (مالستان) وفادار است و در کنار دوستان و اقارب خود در قریه “نو دِه” با یک دنیا خواطره روز را شب می کند .

اما صفدرعلی مالستانی فرزند برات علی در قریه موسوم به “نو دِه” ولسوالی مالستان غزنی نزدیک به 75 سال پیش از امروز پا به هستی گذاشت و در همین دهکده ایام کودکی، نوجوانی و جوانی اش را سپری کرد. صفدر علی مالستان پنج خواهر و دو برادر دارد . که آنان نیز مانند خودش آواز خوان هستند.مریم، صبر گل، بخت آور، لیلا و جان بیگم پنج خواهر صفدر مالستانی و مرادعلی و احمدعلی دو برادر صفدر علی مالستانی هستند.
 
صفدرعلی مالستانی در کابل با برخی دیگر از هنرمندان از جمله صفدر توکلی، آشنا شد و به صورت دوگانه اهنگ اجرا کرد .
صفدر علی مالستانی پس از حضور در کابل نیز به کارش ادامه داد او همچنان نقل محافل شب بیاد ماندنی از قبیل تولد عید یلدا و . . . بود با نواختن موسیقی محلی هزارگی  و لحظات شادی را برای همراهانش به ارمغان می اورد .

بی تر دید آبی میر زا وصفدر علی مالستاتی یکی از  آوازخوانان بسیار خوب محلی هزارگی بود که برای همیشه از دست رفت . هنوز که هنوز کسی نتوانسته جایش را پر کند . 

صفدر علی مالستانی

صفدرعلی مالستانی سر انجام به عمری 75 سالگی در 18حمل سال 1391 در دشت برچی شهر کابل بدرود زندگی گفت و برای همیشه از دنیای هستی رخت سفر بست. روحش شاد ویادش گرامی باد

این هم صدای ماندگار ابی میرزا :

گلِ صد برگِ تابستانم ای یار – فرار از ملکِ مالستانم ای یار.”

………..

+;نوشته شده در ;دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391ساعت;1:21 توسط;مدیریت وب سایت ; |;


2 دیدگاه برای “صدای ابی میرزا برای همیشه خاموش شد
  1. دوشنبه 21 فروردین1391 ساعت: 20:1
    ووی بیچاره
    خوخداراشکر که خود ابی میرزا نمرده به هرحال خدابیامرزه همه رفتگان ره ازمدیریت عزیز هم کمال تشکر که همیشه خبرای درجه یک ارایه میدن بااحترام

  2. دوشنبه 21 فروردین1391 ساعت: 20:35
    خدا بیامرزد صفدر مالستانی را که به سهم خود در زنده نگهداشتن هنر هزارگی کمک کرده است. هنری که بسیاری از ملاها و ناملاها با آن مخالفت میکردند و میخواستند که مانند هویت هزارگی گم و نابود شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*