به سیمایی خاک آلود شاگردان مکاتب پاتو توجه کنید! درد مند

آري سه چهار سال است كه مكاتب ابتداييه كاريز و شهيد نظري ميدان ، از جمله مكاتب اند كه  صدها شاگرد را در دامنش به تعليم و تربيت گرفته است، ولي از جمله ي محرومترين مكاتب در سطح كشور محسوب ميشوند زيرا اين مكاتب هيچ گونه امكانات كه شايسته ي تعلم وتربيه است ، براي شاگردان اش ندارند.

شاگردان اين مكاتب كه گلهاي افغانستان اند، وتعليم وتربيه حق شان ،  نصيب

شان بر خاك نشستن است و احيانا به نظاره نشستن گفتارها و كردارهاي بزرگان.

اين كودكان با درد تر و با احساس تر ازهمه صبحگاهان پروانه وار از روي قله هاي بلند و بالاي كوه ها به سوي مكاتب شان مي آيند. و روي تكه فرشي، سنگي و يا روي چوكي هاي  پاشكسته ي مي نشينند . تا به زعم خودشان انشاالله فردا  نظام نا بسامان اين مرز و بوم را زير و رو كنند. و  فلگ را سقف بشكافند و طرح نو در آندازند. سال قبل وزارت معارف چند تا خيمه تكه پاره را بحيث سر پناه براي اين شاگردان در نظر گرفته بود ولي وزش تند بادها همان چند تكه سرپناه را نيز از شاگردان گرفته و امسال شاگردان در هواي سوزان بايد بسوزند و بسازند . به ديدار و ملاقات اين شاگردان مي روم كسي بر خاك، كسي بر تخته سنگ نشسته و دارند مي آموزند. ولي چيزيكه به نظر نمي رسد ياس و نا اميدي است . از چهره يكايك اينان سرود صبح رهايي و بهاري فردا را مي توان خواند. آنگار هركدام آنها به فاصله بسيار نزديك سعادت و خوشختي با خودشان باورمندند. و اطمينان دارند كه اين شب تيره و تار سر انجام پايان، و روزگار ستم خاتمه خواهند يافت. آري اين شاگردان درست و بجاه فكر مي كنند امسال سال نو با يك پيك و خبر نو  مبني بر توجه دلسوزان و معارف دوستان به گوش مي رسد. ومقامات علاوه بر توجه به مكاتب مركز به حال دور دستان نيز توجه نموده  و بيش از اين دامنه محروميت و بي توجهي را بر اين فرزندان وطن  گسترش نخواهند داد. زيرا كه اين يك حق از حقوق هر شهروند كشور بود و ثانيا:

مردم شريف پاتو، با توجه به اين مشكلات و كم توجهي ها اينك خود آستين همت را بالا زده و مي خواهند اين سرنوشت غم را دگرگون نموده و كار ساخت وساز در هر دو مكتب ميدان و كاريز را شروع نمايند.

كه اين كار بسي ستودني است. و آنچه قابل صد تقدير است اقدام به جاه و شاهكارانه مهاجرين و مسافرين عزيز ما در انگليس اند كه آنان تصميم گرفته اند تا براي هر دو مكتب نمايندگان دلسوز، كاركن و فعال انتخاب گردند و اينان تا آباداني كامل اين دو مكتب دست از تلاش و زحمت بر ندارند و عزيزان مهاجر و فرهنگ دوست پاتو مقيم انگليس مصمم اند تا ضمن همكاري براي مصارف نمايندگان مذكور جايزه 100000 صد هزار افغانيگي را به نماينده اي اعطا نمايند كه بتواند از هر منبع كار ساخت و آباداني اين مكاتب را راه اندازي نمايند و خوب است جوانان و موسفيدان منطقه نيز تكان خورده و به هوش آيند كمر همت را نه براي تخريب، توهين، و ايجاد اغتشاش و اختلاف بلكه براي خاتمه دادن فصل سياه و ستم و دلسوزي به اولاد خودشان ببندند. از تمام دوستان و عزيزان مهاجر در كشورهاي خارجي عاجزانه تقاضا منديم كه با اين پروسه پيوسته و امسال سال باشند كه به هر قيمت  بناي بزرگ زندگي عزتمندانه را تهداب گذاري كرده. و صداي خود را رساتر از قبل به گوش همه برسانيم و صاحب مكتب مجلل و باشكوه چون مكتب شهيد قربانعلي در اين دو منطقه محروم نيز باشيم . انشاالله  

+;نوشته شده در ;چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391ساعت;14:24 توسط;مدیریت بخش پاطو – اخلاصی; |;


6 دیدگاه برای “به سیمایی خاک آلود شاگردان مکاتب پاتو توجه کنید! درد مند
 1. چهارشنبه 13 اردیبهشت1391 ساعت: 20:4
  با سلام و خسته نباشید خدمت مردم معارف دوست جاغوری و بخوصوص منطقه پاتو…
  بسیار کاری خوب و مفید میباشد.
  اگر لطف کنید یک کم بشتر توضع بدهید برای کسانکه مخواهند کمک های داشته باشند باید از چی طریق و در کجاه و چگونه کمک بکنند …
  از انجایکه مهاجر های جاغوری قبلا هم کمک های داشته در این راستاه
  من فکر مکنم ه باکمک ناچیز مهاجر های غزیز ما در سرتاسر این کره خاکی این مکتب را سبز خواهد کرد.

 2. یکشنبه 17 اردیبهشت1391 ساعت: 0:2
  مکتب های پاتو در آتش نفاق می سوزد.
  اخلاصی از این فرصت استفاده می کند. زیرا چلاندن روزگار کاری سخت است!
  تا بحال بیش از سی میلیون افغانی از سوی مهاجرین برای پاتو کمک آمده است و هیچ معلوم نیست در کجا مصرف شده است.

 3. چهارشنبه 20 اردیبهشت1391 ساعت: 15:44
  سلام به دو دوست عزیز ما اقایان رازیق جان و عسکر جان از نظریات متفاوت تان دست هر دوی تان درد نکند عرض شود که برای اخلاصی یک قران روان نکنید اخلاصی خاک ره بخورد بجای اینکه پول مکتب های پاتو را بخورد. من می خواهم صدای اون بچه ها را به گوش شما برسانیم و قبول یا رد همکاری یا کارشکنی همه و همه به شما مربوط است این مکاتب از خود نمایندگان بخصوص خود را دارد .

 4. پنجشنبه 21 اردیبهشت1391 ساعت: 0:48
  جناب اخلاصی اگر جناب عالی دنبال کار خیر هستید به فکر حرف مردوم نباشید, از ماگفتن بودددددددددددد

  نمیدانم کیها این اعلامیه را روی سایت میگزارند بدون کدام راهنمای کردند برای کسانکه میخواهد کمک داشته باشد برای این مکتب ابتداییه.

 5. پنجشنبه 28 اردیبهشت1391 ساعت: 11:9
  رازیق سلام و درود خدا بر شما شما اگر خواستید کمک کنید در ایمیل ادرس من روان كنيد من مورد مصرف و سند رسيد كتبي از مسولين مكتب را براي تان روان مي كنم Farhad_ekhlasi@yahoo.com خدا به همراهتان و اگر شماره تلفن ات را بگذاري من با شما در تماس مي گيرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*