دیدار رحمانی با مردم ولسوالی جاغوری

سلام دوستان

جاغوري امسال روز هاي خوبي را دارد سپري مي نمايد روز هاي كه مردم انتظارش را مي كشيد با گذشت چندين سال از سپري شدن دوره هاي پارلماني ما نمايندگان در بين ملت نديديم .

اما امسال خوشبختانه اين دومين وكيل است كه در جاغوري حضور مي يابد  ما نفس اين حضور را به فال نيك مي گيريم .

آقاي محمد عارف رحماني وكيل مردم ولايت غزني در شورا ملي مصروف ديدار از ولسوالي جاغوري است. كه طي كمتر از يك هفته با نمايندگان مردم ، مقامات ولسوالي جاغوري و معارف جاغوري ملاقات هاي داشته است . كه در اين ديدار ها مردم از مشكلات هاي شان سخن گفته اند

آقاي رحماني طي چند جلسه ي كه با مسوولين مقامات ولسوالي جاغوري ، نمايندگان شورا ولسوالي جاغوري و بازاريان محترم بازار سنگماشه داشت موضوعات رسيدگي به مشكلات مردم ، خواست هاي مردم جاغوري   و  شكايات بازاريان  گفتگو هاي صورت گرفت .

در نشست اول كه نمايندگان بازار سنگماشه كه از آنها پول ماليه بيش از حد گرفته شده است با اوراق دست داشته شان جريان را با آقاي رحماني در ميان گذاشتند كه در اين جلسه آقاي ظفر شريف ولسوال جاغوري نيز حضور داشت .

دكانداران بازار سنگماشه ادعا داشتند كه هيئت جمع آوري ماليات غير قانوني از آنها پول گرفته است ادعای كه قبل از اين نيز وجود داشت .

نمايندگان بازار سنگماشه ادعا داشتند كه 13 هزار افغاني از دكانداران گرفته شده  اما مبلغ 8 هزار افغاني آن به كتابچه ها درج گرديده است.

آقاي رحماني بعد از شنيدن شكايت مردم از جمع آوري ماليات افزود : ماليه حق دولت است و مردم بايد در رابطه به ماليه دهي كوتاهي نكنند .

اما مردم مي گويند ما حاضر به دادن ماليه هستيم در صورت كه ماليات به صورت قانوني جمع آوري گردد . و در غير آن ما به شكايات خود ادامه خواهيم داد. مسوولين جمع آوري ماليه آقاي ميرزاي شاروال جاغوري و امنيت ملي ادعا بازاريان را غير قانوني مي خوانند و مي گويد كه ما مطابق پلان مديريت ماليه از دكانداران پول گرفتيم و خيلي از دكانداران حاضر به پرداخت ماليه نشده اند .

در مورد اينكه چرا ماليات يك دفعه از 3 صد افغاني به هشت هزار افغاني بالا مي رود مبهم باقي مانده است .

دكانداران بازار سنگماشه مي گويند كه از ماليات جمع آوري شده نصف يا كم تر از نصف درج دفترچه مي شود و باقي مانده آن حيف و ميل مي گردد .

درنتيجه اين نشست ولسوال جاغوري آقاي ظفر شريف از بازاريان خواست اگر كسي از شما پول اضافه گرفته باشد و شما نيز اين ادعا تان را با مداريك و سند پيش كش نمايد ما متخلفين را به سرنوالي معرفي خواهيم كرد .

و نيز آقاي رحماني پيشنهاد نمود  كسانيكه ماليه نداده اند در اين امر كوتاهي نكنند و ماليه شان را برداخت نمايند . و از كسانيكه پول اضافي گرفته شده است لازم است تا يك هيئت از مستوفيت ولايت غزني در جاغوري آمده و موضوع را از نزديك برسي كنند .

در يك نشست ديگر كه نمايندگان شورا ولسوالي جاغوري با وكيل رحماني داشتند نمايندگان شورا ولسوالي جاغوري خواست مردم را مطرح کردند . در آغاز آقاي تقديسي رييس شورا علماي جاغوري گفت : در ادارات حكومتي از يك پياده گرفته تا يك مسوول اداري نواقص زياد وجود دارد . و نمي شود كه يكايك اين كمبوتات و نواقص را به برسي گرفت اما وي گفت كه مردم ولسوالي جاغوري عادت كرده هر كي آمد تمام جريانات داخلي اين ولسوالي را به رسم شكايات مطرح مي كنند. در حاليكه ما در اينجا ولسوال داريم و ادارات حكومتي ما فعال است و شايد به ندرت مشكلات با ولسوال جاغوري در ميان گذاشته شود .

آقاي تقديسي در ادامه ي صحبت هاي از عدم كار هاي حكومت در ولسوالي جاغوري سخن گفت وي افزود كه ولسوالي جاغوري از چشم دولت افغانستان به دور مانده و تا اكنون از سوي حكومت براي مردم اين ولسوالي كاري صورت نگرفته و به مشكلات و كمبوتات اين مردم هيچ توجه ي نشده است .

آقاي تقديسي مشكلات معارف را در صدر آجندا قرار داد و جمع آور پول از شاگردان را يك چالش عمده خواند كه بايد دراين راستا وزارت معارف كشور توجه نمايد .

اقاي تقديسي خود مردم جاغوري را در افزايش فساد اداري متهم كرد و گفت : دلال هاي وجود دارد كه از مردم پول مي گرد و همدست با شعبات اداري كار مي كند .

يكي ديگر از نمايندگان مردم 11 وكيل ولايت غزني را بي كفايت دانست و گفت كه اين وكلا براي مردم خود كار نكرده اند و اين خود مايع نگراني براي مردم ولايت غزني مي باشد .

وي افزود : قبل از اينكه ما وكيل نداشتيم پلان هاي در مورد كار سرك جاغوري – قره باغ ، كار ولايت شدن جاغوري و چندين پروژه ديگر روي دست بود.  اما از زمانيكه ما 11 وكيل در پارلمان داريم تمام اين پلان ها كنسل شده است .

يكي ديگر از اين نمايندگان به آقاي رحماني گفت : شما خود به عنوان وكيل مردم ولايت غزني از تمام مشكلات مردم با خبر هستيد قبل از اينكه ما از شما سوال كنيم شما بايد بدانيد كه در مورد منافع مردم خود چه كاري را انجام داده ايد و تا چه حد براي مشكلات مردم راه رفته ايد و كاركرد هاي شما در پارلمان چقدر منافع عامه را در نظر داشته است .

آقاي رحماني که پاسخ منطقی وقانع کننده برای مردم د
ر چ
نته نداشت در جواب مردم ولسوالي جاغوري گفت :  چوكي هاي پارلمان آنقدر نرم و آسوده نيست كه در آن راحتي احساس كنيم و در ضمن آقاي رحماني وقتی می بیند مردم خوب دست روی درد شان گذشته  و اقای نماینده به چالش کشانده  وبا طرح سوال انحرافی مي گويند : كه ما انتظار نظرات بالا تر ازاين را از شما داشتيم كه مردم ولسوالي جاغوري بايد در سطع منطقه ي فكر كنند و در مورد اوضاع سياسي جاري با ما صحبت كنند و تصميم گري هاي بالا ترمطرح کند كه  مثلا ما بايد در كجاي اين سر زمين زندگي مي كنيم و اينده ما چطور خواهند شد و حكومت با آينده ما چه كار مي كند و ما بايد با حكومت چه كار كنيم .

آقای رحمانی دست درد  نکند اگر قرار بود آن کار ها را مردم انجام دهند فلسفه انتخاب این همه  دفتر دستک وزیر وکیل  مشاویر متخصص و . . .  برای چه است ؟ !!!

قربان پیشنهاد ما این است که بگذارید هر کس در حیطه خودش  ودر توان خوش در چهار چوت اختیارات خودش صحبت کند . شما که مثل بقیه نمی خواهید سری  ماه بگذارید  دیر امدی  کلاه های گشاد  با این حرف ها سری ما گذاشته ورفتند دیگر  جای کلاه کذاشتن هم نمانده  یگان طرفند دیگر اگر داری رو کنید که این ترفند ها دیگر قدیمی شده است .

اقاي رحماني  وقتی دید که چیزی برای گفتن ندارد  جلسات و كاركرد هاي يك ساله پارلمان را به صورت گذرا به شكل يك گزارش با مردم ولسوالي جاغوري در ميان گذاشت . چيزي كه در روز اول آمدنش در ولسوالي جاغوري   تا روز اخر وقتی کم می اور آن را ابراز می کردند .

آقاي رحماني خطاب به نمايندگان مردم جاغوري افزود : بيايد كمي از چوكات قوم و قبيله بيرون شويم فراگير و بيرون مرزي فكر كنيم و تصميم كلان در سطح كشوري را مطرح كنيم و بايد آگاه باشيم نسبت به سرنوش آينده ما كه افغانستان در حال حاضر به كدام سمت و سو در حال حركت است و منافع ما در كجاي اين روند قرار دارد .

اما اقای رحمانی یا از وظیفه یک نماینده درست آگاهی نداشت  که فکر می کنم باید داشته باشد  ویا خود را به کوچه علی چپ زده شعارهای بالاتر اختیارات شان را سر داد رفت  تا عریضه خالی نباشد .

آقاي رحماني كه در جمع شاگردان مكابت حاضر نیز حاضر شد و به سوالات آنها نیز پاسخ درست نداد بعضي از سوالات شاگردان را که گویا  از خود بالا تر حرف می زند خورد کوچک  خوانند و بعضي از سوالات شان با گفتن نميدانم از جواب تفره رفتند .

مسئله ديگر كه سر زيان عامه مردم جاغوري قرار گرفته این بود  با وجود این همه کم کاری ولی از آن طرف اسكورت بی سابقه مقامات ولسوالي جاغوري است  كه نماینده نیز شده است  که با این مردم چه بکنند هر روز با چند رنجر آقاي رحماني را از يك جاي به جاي ديگر اسكورت مي كنند .

اگر این ایسکوت این پذیرای باشد گور پدر مردم  با شکایت هایش . از مسولین اسکورت  واز مردم شکایت  در نتبجه تخت بخت بر قرار گور پدر مردم .

اين بود  گزارش ما از ديدار اقاي رحماني وكيل محترم مردم ولايت غزني در شوراي ملي كشور .

تلاش مي كنيم تا مختصر مصاحبه نيز با آقاي رحماني داشته باشيم .

تا ديدار بعد التماس دعا

مومن زاده مركز جاغوري . 

+;نوشته شده در ;سه شنبه سی ام خرداد 1391ساعت;9:22 توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;


7 دیدگاه برای “دیدار رحمانی با مردم ولسوالی جاغوری
 1. سه شنبه 30 خرداد1391 ساعت: 20:16
  از آقای رحمانی بپرسید، دیدگاه شما در مورد شهید مزاری چیست؟ ایشان یکی از کسانی که همچنان پیرو سرسخت محسنی است و از شهید مزاری هرگز به نیکی یاد نمی کند.

 2. چهارشنبه 31 خرداد1391 ساعت: 10:23
  شاید در میان وکیلان بر حال هیچ کس به اندازه رحمانی تقلب نکرده باشد!! وبه اندازه او بازور پول پیش نرفته باشد !!وای بر جاغوری!!

 3. پنجشنبه 1 تیر1391 ساعت: 7:3
  فکر میکنم توقع ما مردم بیش از اندازه زیاد شده…………
  نماینده مردم در پارلمان کار شان نظارت از کارهای دولت و قانون گذاری است نه تطبیق کنینده پروژه های زیر بنایی و اقتصادی!
  درضمن رحمانی صاحب هم راست میگه باید قضای جاری را با دید وسیعتر بینگریم و از دید قومی و طایفه ی باید خودمان را بیرون بیکشیم و ملی فکر کنیم.
  فساد اداری که در ولسوالی جاغوری بیداد میکند و بخاطریکه تذکره گرفتن هم باید پول پرداخت بیکنی……… مثلا قیمت تذکره 10 افغانی است باید 1000 هزار افغانی مصرف کنی……..
  مردم بیچاره چی کنند وقتی همین رئیس و مامور و حتی عکسر امنیتی از مردم درخواست پول و رشوه میکند……………….

 4. جمعه 2 تیر1391 ساعت: 4:13
  چیزهای نخوردنی خورده رحمانی که گفته شما باید حرفهای بالاتر از این می گفتید.
  مردم از تبعیض و محرومیت و فساد و فراموش شدگی به تنگ آمده اند و دچار هر نوع تحقیر و محرومیت عمدی از سوی حکومت شده اند آنوقت این وکیل پرحرف بی عمل کله خام می گوید شما چیزهای بالاتر بگویید.

  اول شما همین چیزهایی پایینتر را حل کنید تا ما چیزهایی بالاتر بگوییم.
  ای مردم فروشان بی عرضه ای بی خاصیت!

  خیلی درست و به جا گفته مردم درد دیده ای جاغوری که به قیمت خطرجان خود به نمایندگان پارلمان رأی دادند اما امروز وقتی مشکلات حوزه ای نمایندگی آن وکیل را با او مطرح می کنند او جوابهای نه احمقانه بلکه حتی توهین آمیز می گوید.
  چقدر زیبا گفته نمایندگان شورای ولسوالی:

  يكي ديگر از نمايندگان مردم 11 وكيل ولايت غزني را بي كفايت دانست و گفت كه اين وكلا براي مردم خود كار نكرده اند و اين خود مايع نگراني براي مردم ولايت غزني مي باشد .

  وي افزود : قبل از اينكه ما وكيل نداشتيم پلان هاي در مورد كار سرك جاغوري – قره باغ ، كار ولايت شدن جاغوري و چندين پروژه ديگر روي دست بود. اما از زمانيكه ما 11 وكيل در پارلمان داريم تمام اين پلان ها كنسل شده است .

 5. جمعه 2 تیر1391 ساعت: 20:24
  ,-.,-.
  ( ( (
  ) ) _..-.._
  __)/ ,’,’ `.
  ," `. ,–. `.
  ," @ .’ `
  (Y ( ;”.
  `–.____, , ;
  ((_ ,—-‘ ,—‘ _,’_,’
  (((_,- (((______,-‘

  سلام. رحمانی یک زبان باز بی عمل است . زبان چرب دارد اما عمل ندارد با همین زبانش مردم ما را فریب داد

 6. شنبه 3 تیر1391 ساعت: 3:26
  تاانزمان که اقای عرفانی ولسئوال جاغوری بود شاهید کم وبیش تغیرات در جاغوری بودیم هالا همه چیز تمام است

 7. شنبه 3 تیر1391 ساعت: 14:30
  اقای مومن زاده محترم،.. قربان، و… اگر… چه؟
  اما در مورد نمایندگان ولایت غزنی، براستی که هیچ کاری نکرده و نمی‌کنند یا نمیتوانند؟ ولایت شدن جاغوری که ظاهرا رفت برای قرن بعد؟ و…
  به امید بیداری مردم شریف هزارستان و افغانستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*