چگونگی نیت در ماه مبارک رمضان

بسمه تعالی

ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن

ورود ماه رمضان المبارک به همه بندگان خوب خدا در سراسر جهان مبارک باد.

از خداوند برای همه مومنانی که از فرمان الهی پروا دارند و به دستورات او گوش می دهند آرزوی سلامت و توفیق عبادت و بندگی در این ماه مغفرت و ماه بخشش خواستاریم.

اگر توفیق داشته باشم هر روز یک فتوا از فتواهای  آیات عظام  را در باره روزه برای خوانندگان محترم در جاغوری یک قرار دهم.

نیت : برای کارهای که برای خدا انجام می شود یکی از ارکان اساسی آن نیت است. حضرت امام (ره) در باره نیت در ماه مبارک رمضان می نویسد:

لازم نیست انسان نیت روزه را از قلب خود بگذراند یا مثلا بگوید فردا را روزه می‎گیرم، بلکه همین قدر که بنا داشته باشد برای انجام فرمان خدا عالم از اذان صبح تا مغرب کاری که روزه را باطل می‎کند انجام ندهد کافی است و برای آن که یقین کند تمام این مدت را روزه بوده، باید مقداری پیش از اذان صبح و مقداری هم بعد از اذان مغرب، از انجام کاری که روزه را با طل می‎کند خود داری نمایند .(توضیح المسایل مساله ۱۵۵۰)

حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی در باره نیت در ماه مبارک رمضان می نویسد:

لازم نیست انسان نیت روزه را  از قلب خود بگذراند یا مثلا بگوید فردا را روزه می‎گیرم، بلکه همین قدر که بنا داشته باشد برای انجام فرمان خدا عالم از صبح تا غروب کاری که روزه را باطل می‎کند انجام ندهد کافیست و برای آن که یقین کند تمام این مدت را روزه بوده، باید مقداری پیش از اذان و مقداری هم بعد از مغرب، از انجام کاری که روزه را با طل می‎کند خود داری کند.(توضیح المسایل مساله 1597)

حضرت آیت الله العظمی فیاض در باره نیت در ماه مبارک رمضان می نویسد:

در صحت روزه نیت با اجزای سه گانه آن معتبر است

۱- قصد قربت

۲ – قصد اخلاص : به معنی آنکه ریا نیاشد زیرا ریا حرام و روزه را باطل می کند

۳ – قصد اسمی :  … مثلا قصد روزه قضا یا روزه کفاره  ویا روزه استجاری  و … ومانند اینها نکند و …

ولی در روزه ماه رمضان تعین لازم نیست . چنانچه غافل باشد از این که ماه رمضان است روزه بگیرد روزه او صحیح است . بلکه اگر از روی غفلت یا ندانسته در ماه رمضان روزه مثلا نذری بگیرد ان روزه از ماه رمضان حساب می شود .و …    .(توضیح المسایل مساله ۹۹۱)

+;نوشته شده در ;شنبه سی و یکم تیر 1391ساعت;5:11 توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;


4 دیدگاه برای “چگونگی نیت در ماه مبارک رمضان
 1. شنبه 31 تیر1391 ساعت: 17:17
  غفوری عزیز پیش از انکه راجع به روزه و فتوا آیت الله ها چیزی بنویسی، ضمیر و نهاد خود را الهی بساز!! شما که قلب و قلمت در میان خون آدمی شته میزند، ایا چنین نوشته هایی از جناب شما بغیر از منبر رفتن های عمر عاص گونه ها میباشد؟؟!

 2. شنبه 31 تیر1391 ساعت: 23:16
  کار پاکان راقیاس از خود مگیر
  دوست عزیز به گفته مولوی همه را مثل خود مپندار اگر تو به عنوان مسلمان چیزی از تکلیف خود را میدانی که نیاز به خواندن نداری پس مخاطب تو نیستی اگر مسلمان نیستی با شما کاری نداریم اگر مسلمان هستی و نمیدانی خوب است بدانی و اگر هیچ کدام نیستی دیگران را مثل خود مپندار زیرا هستند افرادی که در جای قرار دارد که فرصت رفتن به سایتهای دیگر را ندارند ولی برای باخبر شدن از اوضاع وطن خویش در سایت جاغوری می آیند و در این سرکشیدن اگر چیزی را بلد نبود بلد می شود حال چه ضرری به تو دارد کجای تو می سوزد؟

 3. شنبه 31 تیر1391 ساعت: 23:25
  شما غفوری را می شناسی که چنین حکم صادر می کنی او که غیر از قلم و نوشتن چیز بلد نیست و از دست و حوادث روزگار سالهاست در خارج از کشور زندگی می کند و حتی بینی کسی را خون نکرده چطور قلب وقلمش در میان خون شته می زند تازه از ضمیر کسی مگر تو خبرداری؟ برادر عزیز خوب است کمی در اندیشه و روان خود تامل کن و برای کسی زود فتوا صادر نکن. شاید روز در پس این روزها باشد که از رفتار و نیات و افکار اعمالش بپرسند و حقی را به حقدار برساند.

 4. یکشنبه 1 مرداد1391 ساعت: 0:17
  دوستان عزیز این همه سفسطه بازی چرا؟! ما جناب غفوری عزیز را از نوشته هایش میشناسیم که تراوش اندیشه ها او میباشد. چه فرقی دارد میان کسی که میکشد و کسی که از قاتل قهرمان سازی مینماید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*