رفتن به استخر و یا رودخانه در حال روزه

چه چیزهای روزه را باطل می کند؟

استخر

نه چیز روزه را باطل می کند : (خوردن و آشامیدن، جماع، دروغ بستن به خدا و رسول، رسانیدن غبار به حلق، فروبردن سر در آب، باقی ماند برجنابت تا اذان صبح، اماله کردن، قی کرد)

یکی از چیزهای که روزه را باطل می‎کند و بسیار مبتلابه است و برادران کارگر با او سروکار دارد گرد و غبار است.

مراجع عظام می گوید:

بنا بر احتیاط واجب رسانیدن غبار غلیظ یا غیر غلیظ به حلق روزه را باطل می کند.چه این گرد و غبار از چیزی باشد که خوردن آن حلال است مثل آرد  یاغبار چیزی باشدکه  خوردن آن حرام است مثل خاک.(مسله 1651)

اگر بواسطه باد یا غباری پیدا شود و انسان با اینکه متوجه است و مواظبت نکند و به حلق برسد بنا بر احتیاط واجب روزه اش باطل می شود(مساله 1562)

یکی از چیزهای که در کشورهای غربی ممکن است برای روزه داران محترم مورد ابتلا باشد رفتن به استخر و یا رودخانه در حال روزه است. کسی که روزه است اگر خود را در استخر و یا رودخانه بیندازد به گونه ای که تمام سراو زیر آب گردد روزه او باطل می شود اگر در استخر و یا دریا برود ولی تا گردن بدن خود را زیر آب کند ولی سرش زیر آب نشود روزه او باطل نمی شود.

مراجع عظام می گوید:

اگر روزه دار عمدا تمام سر را در آب فرو برد اگرچه باقی بدن او از آب بیرون باشد روزه اش باطل می شود ولی اگر تمام بدن را آب بگیرد و مقداری از سر بیرون آب باشد روزه باطل نمی‎شود(مساله 1655)

اگر نصف سر را یکدفعه و نصف دیگر را دفعه دیگر در آب فرو برد روزه اش باطل نمی‎شود(1656)

+;نوشته شده در ;یکشنبه یکم مرداد 1391ساعت;8:49 توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;


5 دیدگاه برای “رفتن به استخر و یا رودخانه در حال روزه
 1. یکشنبه 1 مرداد1391 ساعت: 22:56
  سلام
  این چیز ها خورافات است …
  مهیم دل است اگر دلت پاک بود روزه ات قبول است
  طرف سرکار نره چون گرد و غوبار میره در گلوش و روزه اش باتیل میشه… چی جالیب

 2. دوشنبه 2 مرداد1391 ساعت: 18:54
  برادر عزیز رازق !تو که هنوز اسمت را نمی دانی چطور نوشته می شود رازق است یا رازیق چطور فتوا صادر می کنی به علاوه سرکاررفتن با جلو گیری از گرد و غبار هیچ ربطی نداره می توان هم کار کرد و هم از رفتن گرد و غبار جلوگیری کرد به علاوه جلوگیری از غبار و گرد وخاک مانع امراض ریوی و… می شود.
  برادر علی! مخاطب شما نیستی فتوا برای برادرانی نوشته می شود که در کشورهای غیر اسلامی است و توضیح المسایل ندارد. وقت هم ندارد که جای دیگر بروند.

 3. سه شنبه 3 مرداد1391 ساعت: 17:28
  سلام.

  آقای غفوری. قصد توهین به کسی‌ یا عقاید کسی‌ را ندارم. ولی‌ باید بگویم که وقت خودتان و خواننده‌های سایت را با نوشتن این گونه خرافات نگیرید. به نظر من روزه گرفتن یک رسم غلطی است که اعراب با ما تحمیل کرده اند. روزه گرفتن برای صحت انسان مضر است، این را دانش امروزی میگوید. بجای نوشتن در باره روزه بهتر است مطالب مفید که با دانش مطابقت دارد بنویسید، تا جوانان ما با جای خرافات مطالب مفید را بیاموزند..

 4. چهارشنبه 4 مرداد1391 ساعت: 17:47
  جناب خیرخواه خداتراخیربدهد!تمام مراجع عظام ازخودسایت دارد.میشودهرسوال را استفتاءکرد.مرجع کل نداریم مراجع متعددوجوددارد،هرکه مومن است اعتقاد به دین مبین اسلام داردوروزه رادوم فروعات میداند.بهرمرجع که ازاوتقلیددارد،اگردسترسی به توضیح المسائلش ندارد.انترنت دارد.راحت مسئله اش را بدست میاورد.
  امااین احسان که ازسویدن منکراعتقادات شده خطرناک است بوی ارتدادازاین گپا میاد. خداخیرراپیشه کندآقای خیرخواه،خیلی جاها و…. مادر گیر میشویم که تهمت نزنید.اماحالاببین چه می نویسد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*