سه قول منطقه فراموش شده جاغوری

سه قول، یک منطقه دور افتاده جاغوری است که حتی از طرف خود جاغوری ها در مورد آن جفا روا داشته شده است. سه قول یک منطقه است واقع در قلب جاغوری که اطراف آن توسط مناطق پاتو، تبقوس، داله و قادی احاطه شده است، می باشد.

این منطقه متشکل از سه قریه به نام های( صوبه، غریبره و روزی) می باشد. در این منطقه فعلا 150 خانوار زندگی می کند البته باید یادآوری کرد که تعدادی زیادی از اهالی این منطقه در اثر مشکلات اقتصادی و … مجبور بر ترک منطقه شده اند که در داخل و خارج کشور متواری گردیده اند.

در این منطقه  دو مکتب متوسطه تحت نام های ( مکتب ذکور وحدت سه و مکتب اناث وحدت سه قول) وجود دارد که با همت خیرین زمان ساخته شده است و از زحمات شان سپاسگذاری می شود. فعلا این دو مکتب از جانب خیرین منطقه چه در داخل و یا خارج با وساطت انجمن محصلین منطقه (انجمن بهبودی) مورد حمایت قرار می گیرد. پسران این مردم بعد از ختم دوره متوسطه مجبور می شود که برای ادامه درس و تعلیم خود، راه طولانی را طی کند تا به مکتب هدایت سنگشانده برسد اما دختران این منطقه یا مجبورا به مکتب اناث تبقوس و یا مکتب اناث مزار بی بی برود و یا اینکه ترک درس گویند.
دوستان می تواند برای اثبات حقیقت در منطقه سفر نماید.

+;نوشته شده در ;پنجشنبه بیستم مهر 1391ساعت;9:16 توسط;اسدالله عظیمی; |;


3 دیدگاه برای “سه قول منطقه فراموش شده جاغوری
 1. جمعه 21 مهر1391 ساعت: 9:59
  سلام اقای عظیمی

  تشکر از گزارش تان

  ما نفهمدیم جفای که جاغوری ها بر منطقه شما روا داشته است خوب بود مشخص می کردید تا ما بندگان سرا پاتقصیر از از گناه نکرده خود واقف می شدیم

  در کلمات و نوشته تان دقت کنید . شما از منطقه بنام شنیه منکه نیقول خر پورو قرقوتال و . . . چه می دانید ؟ همه این ها در جاغوری وجود دارد جاغوری منطقه کلان است
  در صورت ندانستن آیا درست است بگوید پس انهای که این منطقه را نمی داند بر ساکنان ان منطقه جفا کردند ؟!!!!.

  از شما چه پنهان جفای حقیقی را تمام قلم بدستان آن منطقه کردند که با گذشت نزدیک به سه سال از عمر جاغوری یک هنوز قلم بدستان این دیار به خود زحمت نداده اند سطری برای این دیار خط خطی کند بازم دست شما درد نکند که ما را با این نقطه جاغوری زیبا آشنا کردید

  پس متوجه مسئله شدید !! غصه هم نخورید شما تنها نیستید هنوز بسیاری مناطق جاغوری هستند که قلم بدستان خود شان بیش از هر کس دیگر جفای بزرگی بر خود روا داشته دریغ از یک سطر برای معرفی مناطق شان که ینویسد .

  بقول دکتر شریعتی :

  ای خداوند!
  به علمای ما مسؤولیت
  و به عوام ما علم

  و به دینداران ما دین
  و به مؤمنان ما روشنایی
  و به روشنفكران ما ایمان
  و به متعصبین ما فهم
  و به فهمیدگان ما تعصب

  و به زنان ما شعور
  و به مردان ما شرف
  و به پیران ما آگاهی

  و به جوانان ما اصالت و به اساتید ما عقیده
  و به دانشجویان ما نیز عقیده و به خفتگان ما بیداری

  و به بیداران ما اراده و به نشستگان ما قیام

  و به خاموشان ما فریاد و به نویسندگان ما تعهد

  و به هنرمندان ما درد و به شاعران ما شعور

  و به محققان ما هدف و به مبلغان ما حقیقت

  و به حسودان ما شكاف و به خودبینان ما انصاف
  و به فحاشان ما ادب و به فرقه‌های ما وحدت

  و به مردم ما خودآگاهی

  و به همه‌ی ملت ما، همت تصمیم و استعداد فداكاری و شایستگی نجات و عزت ببخش

  امین

 2. یکشنبه 23 مهر1391 ساعت: 12:30
  اقایی یار محمد دست شما درد نکند , با نظر زیبا و حرف های پر معنی تان ما را هم مجبور ساختید تا برای چند دقیقه دست از کار برداشته و نظری بنوسم پیرامون به معرفی گیری سه قول و عرض داشته باشم خدمت اقایی عظیمی که از دیار ماست و من خودم هم باشنده همین منطقه کوچک و بسیار دوست داشتنی و خاطر انگیز می باشم
  به واقعیت که ما قلم بدستان , و اهل علم و خبره در برابر سه قول کاملا مقصیر می باشم و نباید گناه غفلت و کم کاری خود مان را به گردن جاغوریان پر تلاش و معارف پرور بی اندازیم
  خدمت اقایی عظیمی عرض نمایم که در … اخلاقی و رسوایی مکاتب و ابرو بری مردم سه قول انجمن که شما انرا انجمن بهبودی می نامید دست والایی داشته و نام نامی سه قول به خاک یک سان کرده است چی می شد که یک کمی وقت تان را در معرفی این منطقه صرف می کردید.

  در حالیکه برای ع …. و ابروی بری وقت کافی دارید , برای وارد کردن بی بندوباری و اوردن افراد بی بندوبار و استخدام انها در محل علم و دانش , جایکه فرزندان معصوم ما و شما با اذاهان پاکش در چنین مکان مقدس شاهد فساد گسترده اخلاقی معلمان شان است و هر روز از رومانس و فساد اخلاقی شان قصه های جدید را به والدین شان قصه می گوید که دست بارزی در این میان انجمن شما و خود شما دارید.

  بیشتر از انجمن شما و خود شما و همکاران شما که در این انجمن ابروی بری سهم هستید کی ها ظلم روا داشته به این مردم ؟ ایا این ظلم نیست که اطفال مردم سه قول زیر دست یک بی بندوباری که در تمام جاغوری شهره است تربیه شود ؟

  ایا این ظلم نیست که شما به بهانه کمک به مکاتب سه قول از مردم پول دریافت بکند و در کابل به عیاشی بی پردازید ؟ ایا ظلم بیشتر از این در کجاست که شما یی که به عنوان اصلاح گران کار می کنید پا به مکتب نسوان مانده و برای پیدا کردن دوست دختر جدید تلاش کنید و بی ببینید که خوشگل ترین کدام است ؟
  تو در باره کدام ظلم از طرف مردم جاغوری به این منطقه حرف می زنی ؟ شرم و حیا از شما دور است . خجالت بکش ؟ توبه کن و بیا تا برای ابادی سه قول کار کنم نه برای ابرو بری سه قول.

 3. یکشنبه 23 مهر1391 ساعت: 16:1
  دوست ما آقای سروش نام‘ برای مردم که ادعا دارد خودش هم از آن مردم هست با دشنام و تهمت خدمت می کند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*