برک زرین افتخار دیگر به پرونده خوشنام سیما سمر اضافه شد . بارندگی و …

سلام دوستانعالم اسلام در غم رحلت آخرین پیام آور الهی عزا دار است جاغوزی نیز از امر مستثنی نیست ولی خبر تکان دهنده ای بیش از ۲۰۰ تن شهید و زحمی از برادران ما و شما در کویته ، سایه غم را در گوشه از گوشه ای این شهر و در چهره زن مرد به خوبی می توان مشاهده کرد .واقعا از تهی قلبم عرض می کنم دلی هر انسانی از این مصیبیت خون می شود چه عرض کنم …

اما خبر اول اینکه : بعد از سرگردانی فراوان بلاخره با خریداری یک دستگاه جدید بعد ازظهر امروز جمعه مورخه 22/10/1391 نشرات رادیو پیام جوان مجددا آغاز گردید .

خبر دوم اینکه : خوشبختانه در هفته جاری ولسوالی جاغوری شاهد بارندگی های خوبی بوده است روز سه شنبه این هفته در حدود 30 سانتی برف در مرکز جاغوری به زمین جا خوش کرده بود و از شب گذشته تا حالا نیز که ساعت 8:40 جمعه شب (شب شنبه) است جاغوری شاهد بارندگی های خوبی از نوع تربرف و باران می باشد . جاالب اینکه : به سبب گرمی نسبی هوا باریدن باران در این فصل از سال جذابیت این بارندگی را بشتر کرده است تقریبا تا نردیکی غروب باران می بارید واز غروب به بعد حدود 5 سانتی برف فعلا در روی زمین مشاهد می شود .

خبر سوم اینکه : یک برک زرین افتخار دیگر به پرونده خوشنام سیما سمر اضافه شد . رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برنده جایزه زندگی بهتر یا نوبل آلترناتیو یا الترنتف شده است.

این جایزه سالانه برای برجسته ترین چهره ها یا نهاد هایی که در زمینه‌های حمایت از حقوق بشر، بهداشت،حفظ محیط زیست، آموزش و صلح تلاش می کنند، داده می شود و ربطی به جایزه نوبل ندارد.

بنیاد جایزه “زندگی بهتر” روز پنجشنبه (۶ میزان) نام خانم سمر را به همراه اسامی جنی شارپ آمریکایی که حامی تکنیک‎های انقلاب بدون خشونت است و همچنین یک نهاد بریتانیایی که علیه تجارت سلاح مبارزه می‌کند، بعنوان برندگان این جایزه اعلام کرد. ظاهرا یک بازرگان ترک نیز برنده این جایزه شده است.

هیئت داوران بنیاد جایزه زندگی بهتر، گفته‌اند که خانم سمر را برای “پایداری و فداکاری دلیرانه” او در راستای تامین حقوق بشر در افغانستان مستحق این جایزه دانسته است.

سیما سمر سال‌های طولانی و در جریان جنگ‌های سه دهه گذشته، ده‌ها مکتب‌ و درمانگاه‌ را در مناطق روستایی و فقیر مرکز افغانستان ساخته است. کارهای او به ویژه در زمینه دفاع از حقوق زنان و دختران زبانزد خاص عام بوده است.

خانم سمر در سال ۱۳۸۰ در اجلاس بن، وزیر امور زنان افغانستان و معاون رئیس جمهوری شد و به دنبال آن بعنوان نخستین رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برگزیده شد.

خانم سمر پس از آن که برنده این جایزه اعلام شد، به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که : “اهمیت این جایزه بسیار زیاد ‌است و حد اقل برای من، معنی این جایزه اعتراف به کارهای من به عنوان یک شخص و کارهای زنان در کل افغانستان است.”

او افزوده بود که : “اخبار افغانستان همیشه منفی بوده و اخبار کشتن و زدن و سربریدن بوده، بالاخره یک خبر خوش و مثبت هم باید از جغرافیایی بیرون شود و این خبر برای شخص من و همه زنان افغانستان مایه افتخار است.”

زادگاه او نیز به پاس از زحمات این بانوی نمونه آرام ننشسته به سهم خود برنامه دست پا کرده بود . به همین مناسبت در جاغوری نیز با قطع نوار از مجسمه داکتر سیما سمر که از سوی مدیریت معارف ولسوالی جاغوری طرح گردیده بود پرده برداری گردید . در ضمن از درخشش تیم فوتبال آشیانه پسرانه سمر و کسب مقام دوم در بخش مقاله نویسی در سطح ولسوالی جاغوری ،تقدیر شد.

همچنین مراسم ویژه از سوی دفتر ساحوی شهدا در مقر آشیانه دخترانه سمر قبل از ظهر امروز نیز برگزار شده بود . در این مراسم مقامات حکومتی جاغوری به شمول آقای ظفر شریف ولسوالی جاغوری ، آقای دگروال اسدالله انصافی قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری ، آقای نایبی مدیر معارف جاغوری ، آقای شارح عضو نظارت ، مسوولین شفا خانه شهدا ، مسوولین آشیانه های سمر ، اطفال هر دو آشیانه های سمر اشتراک کرده بودند .

مراسم با تلاوت چند از کلام الله مجید توسط عطا و رحمان یکتن از بچه ها آشیانه سمر آغاز گردید و سپس با سخنرانی ، سرود ، مقاله ، اشعار ، و اجرا موسیقی محلی ادامه یافت .

آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری ، آقای دگروال انصافی قوماندان امنیه ، آقای نایبی مدیر معارف ، آقای شارح عضو نظارت ، آقای داکتر محمد ابراهم جاوید مسوول دفتر ساحوی شهدا و سرطبیب شفاخانه شهدا از سخنرانان این مراسم بودند که هر یک به نوبه خود از مقام والای داکتر سیما سمر قدردانی کردند .

در اخر مراسم تقدیر نامه ها و جوایز نیز برای تیم فوتبال آشیانه پسرانه سمر که در جام خزانی زیر سن جاغوری مقام سوم را از آن خود کرده بود و نیز آقای عطا و رحمان که دربخش مقاله نویسی در سطح ولسوالی جاغوری مقام دوم را کسب کرده بود از طرف دفتر ساحوی شهدا اهدا گردید .

ودر پایان با قطع نوار مجسمه داکتر سیما سمر نیز نقاب گشایی شد و در ختم با صرف غذا از مهمان پذیرایی به عمل آمد .

مشروح گزارش و عکس ها به زودی

تا آن زمان التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری

نوشته شده توسط مدیریت مرکز – مومن زادهپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*