خدا یا ما را از روزه داران واقعی قرار بده

rozaبنام خدا

با عرض تبریک ماه مبارگ رمضان به همه مومنین و دوستان گرامی و آرزوی توفیق روزه داری واقعی در این ماه پربرکت! برای استفاده بهتر از لحظات نورانی و ایام و لیالی ماه مبارگ رمضان دستورالعملها و دعاهای ارزشمند فراوانی از ایمه معصومین و بزرگان دینی ما به ما رسیده است.دعاهای همانند دعای افتتاح, دعای ابوحمزه ثمالی,دعای سحر ، دعاهای هر روز و هرشب و سایر ادعیه ماثوره که در مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی آمده است. یکی از دعاهای مهمی که دارای نکات مهم و برجسته ی می باشد، دعاهای مخصوصه هر روز این ماه است.سعی می کنم انشاالله در صورت امکان , هر روزه , ضمن نقل دعای هر روز، نکات برجسته در آن را نیز خدمت دوستان عرضه نمایم.

دعای روز اول ماه رمضان
اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین، وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَةِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین، وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمی. یعنی خداوندا ! روزه‌ام را در این ماه روزه روزه داران قرار ده و شب زنده داری‌ام را شب زنده داری شب زنده داران و بیدارم کن در آن از خواب بی خبران و ببخش گناهم را در آن ای معبود جهانیان و از من درگذر، ای در گذرنده از گنهکاران.

نکته مهم در دعای فوق این است که ما از خداوندمتعال می خواهیم تا ما را از روزه داران واقعی قراردهد.روزه داری صرفا نخوردن و نیاشامیدن نیست.بلکه روزی داری واقعی آن است که انسان حرمت ماه مبارگ رمضان و حرمت حریم الهی را نگهدارد.همه اعضای بدن آدم ,گوش ، چشم ، دست و پا و … باید روزه دار باشد.

حضرت امام سجاد(ع) در دعای مخصوصه اول ماه رمضان(دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه) به ما یاد می دهد که از خداوند چه بخواهیم: اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ إِجْلَالَ حُرْمَتِهِ، وَ التَّحَفُّظَ مِمَّا حَظَرْتَ فِيهِ، وَ أَعِنَّا عَلَى صِيَامِهِ بِكَفِّ الْجَوَارِحِ عَنْ مَعَاصِيكَ، وَ اسْتِعْمَالِهَا فِيهِ بِمَا يُرْضِيكَ حَتَّى لَا نُصْغِيَ بِأَسْمَاعِنَا إِلَى لَغْوٍ، وَ لَا نُسْرِعَ بِأَبْصَارِنَا إِلَى لَهْوٍ وَ حَتَّى لَا نَبْسُطَ أَيْدِيَنَا إِلَى مَحْظُورٍ، وَ لَا نَخْطُوَ بِأَقْدَامِنَا إِلَى مَحْجُورٍ، وَ حَتَّى لَا تَعِيَ بُطُونُنَا إِلَّا مَا أَحْلَلْتَ، وَ لَا تَنْطِقَ أَلْسِنَتُنَا إِلَّا بِمَا مَثَّلْتَ، وَ لَا نَتَكَلَّفَ إِلَّا مَا يُدْنِي مِنْ ثَوَابِكَ، وَ لَا نَتَعَاطَى إِلَّا الَّذِي يَقِي مِنْ عِقَابِكَ، ثُمَّ خَلِّصْ ذَلِكَ كُلَّهُ مِنْ رِئَاءِ الْمُرَاءِينَ، وَ سُمْعَةِ الْمُسْمِعِينَ، لَا نُشْرِكُ فِيهِ أَحَداً دُونَكَ، وَ لَا نَبْتَغِي فِيهِ مُرَاداً سِوَاكَ. بار خدايا، درود بفرست بر محمد و خاندانش و شناخت فضيلت اين ماه و بزرگداشت حرمت آن و پرهيز از هر چه در اين ماه ما را از آن منع كرده ‏اى. به ما الهام كن. و ما را به روزه داشتن يارى ده: آن سان كه اعضاى بدن خويش از معاصى تو بازداريم و در آنچه سبب خشنودى توست به كار داريم، تا به هيچ سخن بيهوده گوش نسپاريم و به هيچ لهو و بازيچه ننگريم و به هيچ ممنوع دست نگشاييم و به سوى هيچ حرامى گام بر نداريم و چيزى جز آنچه تو حلال كرده‏ اى در شكمهاى خود جاى ندهيم و زبانمان جز سخن تو نگويد و رنجى بر خود هموار نكنيم جز آنكه ما را به ثواب تو نزديك سازد و كارى نكنيم جز آنچه ما را از عقاب تو در امان دارد. اى خداوند، از تو مى‏خواهيم كه اين همه اعمال را از رياى رياكاران و آوازه در افكندن آوازه افكنان دور نگه دارى. و چنان باد كه كسى را در عبادت با تو شريك نسازيم و جز تو براى خود مرادى نجوييم.

از روایات ائمه اطهار(ع) و سخنان بزرگان چنین برداشت می شود که روزه صحیح و کاملی که خدا برای کامل نمودن روزه‌دار مقرر فرموده، قطعاً شامل خودداری اعضای بدن از گناه می‌باشد، و روزه کامل‌تر این است که علاوه بر آن، قلب را از یاد غیر خدا باز داشته و از هر چه غیر اوست روزه بگیرد.هنگامی که انسان ماهیت روزه، درجات و فلسفه تشریع آن را فهمید، ناچار باید از هر گناه و حرامی، به خاطر قبول روزه‌اش خودداری کند.

خداوند متعال همه ما را از جمله روزه داران واقعی قرار دهد.

التماس دعا


دیدگاه برای “خدا یا ما را از روزه داران واقعی قرار بده
 1. ای شمایی که روزه میگیری!!!

  روزه گرفتن فقط نخوردن نیست!

  اگه راس میگی 30 روز دروغ نگو

  اگه راس میگی 30 روز غیبت نکن

  اگه راس میگی 30 روز تهمت نزن

  اگه راس میگی 30 روز چشمات رو پاک نگه دار ….

  اگه راس میگی 30 روز یاد بگیر با احساسات کسی بازی نکنی و دل کسی رو نشکنی

  اگه راس میگی 30 روز آدم بودن رو تجربه کن

  پس نناز به گُشنگیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*