خدایا از ما راضی باش

khudayaبنام خدا

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما و توفیق روزه داریهای خالصانه ،و پیدایش حال راز و نیازهای عارفانه با خداوند متعال در این ماه مبارگ، دعای روز دوم همراه با نکات مهم در آن را خدمت تقدیم می نمایم.

دعای روز دوم: اللَّهُمَّ قَرِّبْنِی فِیهِ إِلَى مَرْضَاتِکَ وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیَاتِکَ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین. خدایا در این روز مرا به خشنودی‌هایت نزدیک گردان، و از خشم و عقوبت‌های خود دور کن و به قرائت آیات خود موفق بدار  به رحمتت ای مهربانترین مهربانان.

در دعای روز دوم ، روزه داران سه تقاضای مهم از خداوند متعال دارند که هریک از آنها از مهمترین عوامل و راههای رسیدن به تکامل حقیقی و سعادت ابدی انسانهاست.

تقاضای اول : کسب رضایت پروردگار: «اللَّهُمَّ قَرِّبْنِی فِیهِ إِلَى مَرْضَاتِکَ» خدایا مرا در این روز به خشنودی هایت نزدیک کن.

این خواسته از مهمترین خواسته های بندگان خالص خداوند است. اهمیت این در خواست وقتی روشن می شود که به قرآن کریم مراجعه کرده و بفهمیم که رسیدن به مقام رضوان و خشنودی الهی در چه جایگاه و مرتبه قرار دارد. آن گونه که از نص صریح قرآن کریم استفاده می‌شود، در میان نعمت‌های بزرگ خداوند،که در بهشت برای مؤمنان آماده شده، رضایت خداوند از مهمترین و با ارزش ترین آنها است. وعد الله المومنین والمومنات جنات تجری من تحتها الانهارخالدین فیها ومساکن طیبة فی جنات عدن و رضوان من الله اکبر ذلک هو الفوز العظیم. یعنی خداوند به مردان و زنان باايمان، باغهايى از بهشت وعده داده كه نهرها از زير درختانش جارى است جاودانه در آن خواهند ماند و مسكن‏هاى پاكيزه‏اى در بهشتهاى جاودان (نصيب آنها ساخته) و (خشنودى و) رضاى خدا، (از همه اينها) برتر است و پيروزى بزرگ، همين است!(توبه، 72)

از حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) در مورد نشانه های رضایت خداوند از بنده اش نقل شده است که فرمودند: «نشانه رضایت خداوند از بنده، رضایت بنده به تمام مقدرات خداوند است ـ چه آن مقدرات خوش آیند، و چه ناخوشایند باشند»(غررالحکم، ص 104).

تقاضای دوم : دوری از خشم خداوند. «وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ» یعنی خدایا مرا از خشم و عذابهایت دور گردان. یعنی خدایا عنایتی کن تا از غضب تو اجتناب کنم و کاری نکنم که در ماه رمضان از من ناراضی باشی. و کارهای را که موجب خشم و نزول عذاب تو است ترک نمایم.

این خواسته نیز مطلق است. در مجموع هرچیزی که مورد رضایت الهی و طاعت او محسوب گردد، موجب دوری انسان از خشم الهی خواهد شد. یکی از چیزهای طبق فرمایش قرآن کریم موجب خشم خداوند می گردد، دوستی با دشمنان خداوند است. ( تَرى‏ كَثيراً مِنْهُمْ يَتَوَلَّوْنَ الَّذينَ كَفَرُوا لَبِئْسَ ما قَدَّمَتْ لَهُمْ أَنْفُسُهُمْ أَنْ سَخِطَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَ فِي الْعَذابِ هُمْ خالِدُونَ. بسيارى از ايشان را مى‏بينى كه با كافران دوستى مى‏ورزند. بد است آنچه پيشاپيش براى خود فرستادند. خشم خدا بر آنهاست و در عذاب جاودانه‏اند( مائده آیه 80).

در حدیث قدسی آمده است:کسی که گناه کند متعرض خشم خدا شده است. بنابراین دویمین خواسته نیز از والاترین خواسته های روزه داران از خداوند است.

تقاضای سوم: توفیق قرائت قران «وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیَاتِکَ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین» یعنی خدایا در این روز به من توفیق قرائت قرآن کریم و آیاتت را به من عنایت کن. همه این خواسته ها را از  رحمت خویش برای من برآورده ساز که تو ارحم الراحمین هستی .

ماه رمضان بهار قرآن است. اگرکسی بخواهد زنگار دلش را پاک نماید باید در این ماه بیش از پیش در محضر قرآن باشد و آن را تلاوت نماید. حضرت رسول الله (ص) فرمود: همانا این دل‌ها زنگار می‌گیرد همان طوری که آهن زنگار می‌گیرد و همانا جلای دل‌ها به خواندن قرآنست.

بیاییم با دوری گزیدن از معاصی و گناهان، و خواندن قرآن کریم هم از روزه داران واقعی و از میهمانان عزیز خداوند باشیم و هم موجبات کسب رضایت خداوند و دوری از خشم و غضب الهی را فراهم نماییم.                                    التماس دعاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*