خدایا خیرت را نصیب و روزی ما گردان

بنام خدا

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و برآمده شدن همه حوایج تان در این ایام با برکت و با فضیلت! متن دعای روز سوم ماه مبارگ رمضان همراه با شرحی کوتاه از آن خدمت شماتقدیم می گردد.

roza3

دعای روز سوم:

اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِیهَ وَ بَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِیهِ‏ وَ اجْعَلْ لِی نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیْرٍ تُنْزِلُ فِیهِ بِجُودِکَ یَا أَجْوَدَ الْأَجْوَدِین‏. خدایا، در این روز، مرا هوش و بیدارى نصیب فرما و از سفاهت، جهالت و کار باطل دور گردان، از هر خیرى که در این روز نازل مى‏فرمایى، مرا نصیب بخش، به حق جود و کرمت اى جود و بخشش دارترین عالم.

در فقرات این دعای با ارزش، بنده از خدای خود ، سه خواسته و تقاضای مهم را طلب می کند.

خواسته اول : هوشیاری و بیداری : اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ الذِّهْنَ وَ التَّنْبِیهَ. در این فقره ،‌ خواسته بنده از خداوند این است که به او در این روز هوشیاری و بیداری را نصیب گرداند. اگر کسی بیدار و هوشیار و در حالت تنبه باشد، هیچگاهی به خطا و گناه دچار نخواهد شد. درست به خاطر اهمیت صفت تنبه است که معلمین اخلاق توصیه می کنند،‌ همیشه متنبه و بیدار باشید از حقایق زندگی ات ، دشمنانت و کارهای خلاف که سعادت تان را تهدید می کنند ، غفلت نکنید. همواره چشم و گوش قلب تان را بیدار نگهدارید.

خواسته دوم: دوری از غفلت و سفاهت : وَ بَاعِدْنِی فِیهِ مِنَ السَّفَاهَةِ وَ التَّمْوِیهِ. در این فقره از دعا، دعا کننده از خداوند می خواهد تا او را از غفلت و سفاهت دور گرداند. حالت غفلت و سفاهت در مقابل حالت بیداری و تنبه قرار دارد و یکی از تهدید کنندگان اصلی سعادت بشر است. بنی آدم که از عقل و هوش بهره دارد، زمانی دچار خسران و زیان در رفتارها و معاملات خود می گردد، که نتواند حقیقت را از باطل و فایده های دراز مدت خود را از لذتهای زودگذر تشخیص دهد.این حالت زمانی گریبان آدمی را می گیرد که او دچار غفلت گردیده باشد، گویا که حواس و شعور او  در این حالت از کار افتاده و یا هم درست کار نمی کند.

خواسته سوم: درخواست خیر: وَ اجْعَلْ لِی نَصِیباً مِنْ کُلِّ خَیْرٍ تُنْزِلُ فِیهِ. در این فراز از دعا بنده از خدا طلب می کند که : خدایا نصیب و بهره‌ای از هر خیری که در این ماه نازل می‌کنی روزیم فرما. اینکه خیر چه می باشد و چیست و خیر ما درچیست؟ مطالب فراوانی وجود دارد. اما آنچه که مهم است این است که بشر گاهی ممکن است در تشخیص چیزی که برای سرنوشت و سعادت وی مفید و یا مضر است دچار اشتباه گردد. به همین دلیل خداوند می فرماید: كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتالُ وَ هُوَ كُرْهٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئاً وَ هُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَ عَسى‏ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئاً وَ هُوَ شَرٌّ لَكُمْ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ . یعنی بر شما كارزار واجب شده است، در حالى كه براى شما ناگوار است. و بسا چيزى را خوش نمى‏داريد و آن براى شما خوب است، و بسا چيزى را دوست مى‏داريد و آن براى شما بد است، و خدا مى‏داند و شما نمى‏دانيد.(بقره آیه216).

برای همین است که بهترین دعا این است که خدایا هرآنچه خیر ما در آن است آن را عنایت و پیشه گردان. ماه رمضان، ماه نزول جمیع خیرات است، میهمان خداوند هستیم ، کسی که خالق ما و به جمیع جهات ما دانا و آگاه است. اکرم‌الاکرمین است. آنگاه از چنین کریمی درخواست می‌کنیم که هر خیری که در این ماه داری روزی ما بفرما این درخواست بسیار مهمی است.

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

والسلام علیکم و رحمه الله وبرکاته

التماس دعا

دیدگاه برای “خدایا خیرت را نصیب و روزی ما گردان
  1. واقعا نوشته زیبای است.
    تشکر فراوان از دوستان که چنین مطالب را در ااختیار دوستان قرار میدهد.
    و وظیفه یکایک مردم مسلمان است که از راه های مختلف چنین مطالب را برای دیگران به اشتراک بگذارند.
    محمدعلی”رحمانی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*