خدایا مارا در زمره دوستان نزدیگت قرار ده

بنام خدا

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما میهمانان عزیز الهی، دعای روز پنجم ماه مبارگ رمضان را همراه با شرحی کوتاه از آن خدمت شما تقدیم می دارم.

متن دعای روز پنجم:

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ أَوْلِیائِکَ الْمُقَرَّبِینَ بِرَأْفَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.خدایا در این روز مرا از استغفارکنندگان و آمرزش جویان درگاهت قرار ده. خدایا در این روز مرا  از بندگان صالح و شایسته و فرمانبردارت  قرار بده.خدایا مرا در این روز از اولیاء و دوستان نزدیکت قرار ده، به حق مهربانی‌ات، ای مهربان‌ترین مهربانان.

در دعای مخصوصه امروز نیز خواسته های مهمی از خداوند متعال مطرح شده است. هریک از این خواسته ها اهمیت زیادی دارد. در این خواسته ها دعا کننده از خدا در خواست می کند تا او را در جرگه، عده ی از بندگان خاص خود که دارای مقام والای هستند قرار دهد.

خواسته اول: قرار گرفتن در زمره آمرزش جویان: اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ. خدا یا مرا از مستغفرین و آمرزش جویان قرار بده. مستغفرین طبق آیه شریفه قرآن کریم از بهترین بندگان خداوند هستند. … وَ اللَّهُ بَصِيرُ  بِالْعِبَادِ. الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا إِنَّنَا ءَامَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ. الصَّبرِينَ وَ الصَّدِقِينَ وَ الْقَنِتِينَ وَ الْمُنفِقِينَ وَ الْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَارِ(آیات 15 الی 17آل عمران). یعنی خداوند به بندگان خود بینا است. همان كسانى كه مى‏گويند: پروردگارا، ما ايمان آورديم پس گناهان ما را بر ما ببخش، و ما را از عذاب آتش نگاه دار. [اينانند] شكيبايان و راستگويان و فرمانبرداران و انفاق كنندگان و آمرزش‏خواهان در سحرگاهان.

خواسته دوم: قرار گرفتن در زمره بندگان صالح: وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ الْقَانِتِینَ. یعنی بارالها مرا در این روز از بندگان صالح و فرمانبردارت قرار بده.خداوند متعال در قرآن کریم از عده ی خاصی همانند انبیاء به عنوان بندگان صالح خود نام برده است. وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ نافِلَةً وَ كُلاًّ جَعَلْنا صالِحينَ یعنی و اسحاق و يعقوب را [به عنوان نعمتى‏] افزون به او بخشوديم و همه را از شايستگان قرار داديم. (سوره انبیاء آیه72). از حضرت عیسی نیز خداوند به عنوان بنده صالح یاد می کند و می فرماید: وَ يُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَ كَهْلاً وَ مِنَ الصَّالِحينَ یعنی «و در گهواره [به اعجاز] و در ميانسالى [به وحى‏] با مردم سخن مى‏گويد و از شايستگان است.آل عمران آیه 46). و همچنین سایر انبیاء را نیز خداوند متعال به عنوان بنده صالح یاد می کند. بنابراین خیلی مهم است که بنده از خداوند بخواهد تا او را در زمره بندگان برگزیده خویش قرار دهد.

خواسته سوم: قرار گرفتن در زمره دوستان نزدیگ خدا: وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ أَوْلِیائِکَ الْمُقَرَّبِینَ. خدایا مرا در این روز از اولیای مقرب و دوستان نزدیک خودت قرار بده. دوستان خداوند کسانی هستند که به شناخت حقیقی خداوند دست یافته و در برابر دستورات او تسلیم محض باشند. همان طور که در روايات و آيات آمده است کساني از دوستان نزدیک الهي قرار مي گيرند که از ياد خداوند در تمام لحظات عمر و حيات خويش هیچگاهی غافل نگردند و بندگي خدا را فقط براي رضاي خداوند انجام دهند.نمونه بارز آن حضرت امير مومنان علي عليه السلام است که فرمود: الهي ما عبدتک خوفا من نارک و لاطمعا في جنتک لکن وجدتک اهلا للعباده فعبرتک.یعنی بار خدايا! تو را به خاطر ترس از جهنمت و يا به جهت طمع به بهشتت عبادت نمي کنم، بلکه تو را شايسته عبادت يافتم، پس تو را عبادت مي کنم.

لقب اولیاء الله صرفا برای کسانی که همیشه در طاعت الهی بوده اند و در این راه مجاهدت کرده اند همانند انبیاء و شهدا و مخلصان دربار الهی، ‌اطلاق می گردد. مقام و درجه دوستان خداوند به اندازه ی است که خداوند می فرماید: أَلا إِنَّ أَوْلِياءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ.یعنی بدانید و آگاه باشید که بر دوستان خداوند نه بیمی وجود دارد و نه هیچ اندوهی. (یونس آیه 62).

 ما هم در این روز با خواندن دعای فوق، از ته دل از خداوند متعال بخواهیم تا با عنایت خودش به ما توفیق اطاعت و عبادتهای خالصانه و دعا و استغفار در این ایام با برکت را عنایت فرموده و دعای فوق را در حق ما مستجاب گرداند.

والسلام علیکم و علی جمیع عبادالله الصالحین

التماس دعاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*