خدایا مرا از تازیانه عذابت درامان بدار

بنام خدا

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و روزه داریهای شما مومنین عزیز و میهانان سفره با برکت الهی، دعای روز ششم ماه مبارگ رمضان را همراه با ترجمه و شرح کوتاهی از آن تقدیم شما خوبان می نمایم.

دعای روز ششم: ” اَللّهُمَّ لا تَخذلنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ”. خدایا در اين روز مرا به خاطر  ارتكاب معاصی و عصيانت خوار مساز, و مرا به ضرب تازيانه قهرت كيفر مكن  و مرا در این روز از موجبات خشم و غضبت دور گردان، به حق احسان و نعمت‌هاى تو به خلق، اى منتهاى آرزوى مشتاقان.

در این دعای کوتاه سه خواسته مهم از خداوند متعال مطرح شده است. که هر یک از آنها در زندگی روزمره ماکلیدی و مهم به حساب می آیند. دو تقاضای اول در این دعا راجع به ترس از عذاب و عقاب الهی است. تقاضای سوم هم در خواست کمک از خداوند برای به وجود نیامدن فرصت گناه است.

تقاضای اول : خوار نساختن: اَللّهُمَّ لا تَخذلنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ. یعنی خدایا مرا به خاطر نا فرمانی از دستوراتت خوار مساز. قطعا هر گناهکار و معصیت کاری با اصرار بر ارتکاب معاصی و نا فرمانی از دستورات خداوند، روزی خوار و ذلیل خواهد شد. اما اینکه خداوند بندگانش را زود عقاب نمی کند و به آنها مهلت می دهد تا برگردند و توبه کنند, به معنای رضایت خداوند از نافرمانی بنده اش و نیز درست کرداری بنده گناهکارش نیست.

تقاضای دوم: امان خواستن از تازیانه الهی. وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ.خدایا مرا با تازیانه عذابت تنبیه نکن. هر عمل و حتی فکری خوب یا بد، هر قدر هم که کوچک باشد آثار و نتیجه دنیوی و اخروی دارد. باید خیلی مراقب اعمال و افکار خود بوده، از هر اشتباه و خطایی نیز به سادگی نگذشته و ضمن توبه، برای جبران آن تلاش کنیم. خداوند به بندگانش مهلت می دهد تا کارهای نادرست خود را جبران کند. اما اگر انسان به اندازه ی نا فرمان شود که طغیان کند, آن زمان است که خداوند متعال در همین دنیا سزای عمل او را می دهد. این تازیانه عذاب به اندازه نامرئی و شکننده است که قابل محاسبه ما نخواهد بود. به همین دلیل گفته اند که چوب خدا صدا ندارد.

تقاضای سوم: توفیق دوری از گناهان: و زَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ. خدایا در این روز مرا از موجبات خشم خودت دور کن و به ما توفیق نا فرمانی مده. این فقره به اندازه ی مهم است که بنده با ایمان به لطف و عنایت خداوند و ترس از عذابش صلاح کار خویش را به او می سپارد. تقاضا می کندکه خدایا ما نمی دانیم ، تو بهتر از ما می دانی ، هرکاری که به صلاح ما نیست و موجبات خشم تو را فراهم می سازد ، مرا برای انجام آن کار توفیق مده. این هم زیباترین خواستهبنده از خداست. همیشه این گونه دعا کنیم چنانچه بزرگان این گونه دعاکرده اند : بار الها! نفس ما را از عادت به گناه، قلب ما را از خبث و تیرگی گناه، چشم ما را از آلودگی به گناه، دست ما را از آغشتگی به گناه، زبان ما را از تکلم به گناه، و گوش ما را از استماع گناه باز دار!  آمین یا رب العالمین.

التماس دعاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*