خدایا یادت را بصورت دایم روزیم گردان

بنام خدا

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما مومنین عزیر روزه دار. دعای روز هفتم همراه با ترجمه و شرحی کوتاه از آن را خدمت شما تقدیم می دارم.

متن دعای روز هفتم: اَللّهُمَّ اَعِنّى فیهِ عَلى صِیامِهِ وَقِیامِهِ وَجَنِّبْنى فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ وَارْزُقْنى فیهِ ذِکْرَکَ بدَوامِهِ بِتَوْفیقِکَ یا‌هادِىَ الْمُضِلّینَ. خدایا مرا در این روز بر روزه گرفتن و عبـادت یاری فرما و در آن از بیهودگى و گناهان دور نما و توفیقی ده که همواره به یادت باشم ای هدایت کننده گمراهان.

در این دعا سه خواسته مهم مطرح شده است.ماهیت خواسته های امروزی درخواست عبادت و به یاد خدا بودن است که از اهمیت بسیار بالای در زندگی ما برخور داراست.

خواسته اول : یاری طلبیدن برای روزه داری: اَللّهُمَّ اَعِنّى فیهِ عَلى صِیامِهِ وَقِیامِهِ. خدایا مرا در این روز به روزه داری و انجام فرمانت یاری نما. یاری خداوند در هر کاری خیلی مهم است. اگر لحظه ی توجه او از ما برگردد، هلاک می شویم. اگر پشتیبان آدم خداوند متعال باشد، هیچ نیروی نمی تواند در مقابل او تاب تحمل داشته باشد. خداوند متعال می فرماید:إِنْ يَنْصُرْكُمُ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَكُمْ وَ إِنْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَا الَّذي يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَ عَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ. یعنی اگر خدا شما را يارى كند، هيچ كس بر شما غالب نخواهد شد و اگر دست از يارى شما بردارد، چه كسى بعد از او شما را يارى خواهد كرد؟ و مؤمنان بايد تنها بر خدا توكل كنند. (آل عمران آیه160). آری همین کمکهای او ست که بندگانش گرسنگی و تشنگی روزهای سخت تابستان را برای اطاعت از خداوند متعال تحمل می کند.  بلی ، خدا نعم المولی و نعم النصیر است. یعنی خداوند  بهترین سرپرست و بهترین یاور و کمک کننده است. اگر ایمان به این جمله داشته باشیم حتما خود را تنها و بیکس و بی پشتوانه احساس نخواهیم کرد. پس همیشه باید به همین عقیده استوار بود و یاری از او طلبید.

خواسته دوم: یاری خواستن برای دوری از گناه : وَجَنِّبْنى فیهِ مِنْ هَفَواتِهِ وَ اثامِهِ. یعنی خدایا، مرا در این روز از بیهودگی و گناهان دور نما. این تقاضا نیز بسیار خواسته زیبا است. یعنی خدایا من اهمیت این روز را درک کرده ام. حالا می دانم میهمان تو و سر سفره رحمتت هستم، پس یاریم نما تا پلیدیها و کارهای ناروا دوری کنم و در این روز، روزه داری کنم تا میهمان خوب و با ادبی در این روز باشم.

خواسته سوم: دایما به یاد خدا بودن: وَارْزُقْنى فیهِ ذِکْرَکَ بدَوامِهِ بِتَوْفیقِکَ. خدایا یاد خودت را بصورت دایمی روزیم گردان. به اندازه ی که هیچ وقت از یاد تو غافل نگردم. همیشه به یاد خدا بودن و خود را در زیر سیطره حکومت او احساس کردن خیلی با اهمیت و با ارزش است. زیرا هم باعث می شود آدم خود را تنها احساس نکند و هم موجب می گردد تا از خدای خود شرم نموده دنبال خلاف نرود. در دعای کمیل نیز بعد از یارب سوم خواسته ما این است که : اسْئَلُكَ بِحَقِّكَ وَ قُدْسِكَ وَ اَعْظَمِ صِفاتِكَ وَ اَسْماَّئِكَ اَنْ تَجْعَلَ اَوْقاتى مِنَ اللَّيْلِ وَالنَّهارِ بِذِكْرِكَ مَعْمُورَةً وَ بِخِدْمَتِكَ مَوْصُولَةً. یعنی خدایا ، از تو درخواست مى‏كنم به حقّت و قدست و بزرگ‏ترين‏ صفات و نامهايت كه همه اوقاتم را در شب و روز به يادت آباد كنى و به خدمتگزاريت‏ پيوسته بدارى.

در مورد اهمیت، به یاد خدا بودن و دیگران را به یاد خدا انداختن از حضرت امير المؤمنين «ع» در آمالی شیخ صدوق صفحه 27 نقل شده است که فرمود همه خوبيها در سه خصلت جمع است:1- نظر 2- خاموشى 3- سخن. سپس در توضیح آن فرمود: هر نظرى كه عبرت خيز نباشد سهو است. هر خاموشى كه انديشه در آن نيست غفلت است هر سخنى كه در ذكر خدا نيست لغو است. خوشا به حال آنكسى كه نظرش عبرت و خاموشيش فكرت و سخنش ذكر است بر خطاى خود ميگيريد و مردم از شرش آسوده‏اند.

خداوند متعال دعای همه بندگانش و از جمله دعای فوق را در حق همه ما مستجاب بگرداند. انشاالله و تعالی.

التماس دعاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*