خدایا مرا از دوستان دوستانت قرار بده

بنام خدا

 

باسلام و آروزی قبولی طاعات و عبادات و روزه داریهای شما مومنین عزیز و گرامی، و توفیق بیشتر برای بهره مندی از فیوضات ماه مبارگ رمضان در ایام باقیمانده از این ماه بزرگ، دعای روز بیست و پنجم با شرحی کوتاه خدمت شما تقدیم می گردد.

متن دعای روز بیست و پنجم:«اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِكَ ومُعادیاً لأعْدائِكَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِكَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن»خدایا در این روز مرا از محبان دوستانت و دشمن دشمنانت قرار بده، خدایا در این روز مرا به طریقه و سنت خاتم پیغمبرانت استوار بدار، ای نگهدارنده دلهای پیغمبران.

در این دعا سه تقاضا را بنده از خداوند متعال درخواست می کند. دوستی با دوستان خداوند و دشمنی با دشمنان خداوند که هردو از فروع دین یعنی همان تولی وتبری هستند، و اقتدا به طریقه و سنت پیامبرخاتم(ص)‌ در امورات فردی و اجتماعی زندگی از خواسته های مطرح در دعای فوق است.

خواسته اول:دوستی با دوستان خداوند: « اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِكَ» خدایا در این روز مرا از محبان و دوستان دوستانت قرار بده. در زندگی اجتماعی، انسان خواه نا خواه در گروههای مختلف اجتماعی قرار می گیرند. بسیاری از نیازهای مادی و معنوی انسانها در درون همین گروهها قابل برطرف شدن است. بنابراین اعضای گروهها بطور حتم با همکاریها و داد وستدها و مراوده های که دارند گاهی حلقه های صمیمی را به نام حلقه دوستان که حد مشترکی برای خود دارند تشکیل می دهند. انتخاب حلقه های دوستانه که تاثیرپذیری و تاثیرگذاری در آن بر اعضای حلقه ، بسیار زیاد و غیر قابل انکار می باشد برای هر انسانی بسیار مهم است. برای همین است که در متون دینی توصیه شده است تا نسبت به انتخاب دوستان دقت به خرج دهید.مهمترین معیار برای انتخاب دوستان را خداوند متعال ایمان و مهمترین معیار برای دوری از جرگه های مختلف را عدم ایمان آنان می داند. قرآن کریم بارها و در آیه های مختلف توصیه کرده است تا کسانی را که ایمان ندارند و دشمن ایمانی شما هستند به عنوان دوست انتخاب نکنید:يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْكافِرينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنينَ أَ تُريدُونَ أَنْ تَجْعَلُوا لِلَّهِ عَلَيْكُمْ سُلْطاناً مُبيناً (سوره نساء آیه144)اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! غير از مؤمنان، كافران را ولّى و تكيه‏گاه خود قرار ندهيد! آيا مى‏خواهيد (با اين عمل،) دليل آشكارى بر ضدّ خود در پيشگاه خدا قرار دهيد؟!

در آیه دیگر خداوند متعال با صراحت تمام تر و با برشمردن دلایل محکم بیان می دارد که مبادا دشمنان من را به عنوان دوست انتخاب کنید. زیرا آنها شما را گمراه خواهند نمود:يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ عَدُوِّى وَ عَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاءَ تُلْقُونَ إِلَيهْم بِالْمَوَدَّةِ وَ قَدْ كَفَرُواْ بِمَا جَاءَكُم مِّنَ الْحَقّ‏ِ يخُرِجُونَ الرَّسُولَ وَ إِيَّاكُمْ  أَن تُؤْمِنُواْ بِاللَّهِ رَبِّكُمْ إِن كُنتُمْ خَرَجْتُمْ جِهَادًا فىِ سَبِيلىِ وَ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتىِ  تُسِرُّونَ إِلَيهْم بِالْمَوَدَّةِ وَ أَنَا أَعْلَمُ بِمَا أَخْفَيْتُمْ وَ مَا أَعْلَنتُمْ  وَ مَن يَفْعَلْهُ مِنكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَوَاءَ السَّبِيلِ(سوره ممتحنه آیه1)اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگيريد! شما نسبت به آنان اظهار محبّت مى‏كنيد، در حالى كه آنها به آنچه از حقّ براى شما آمده كافر شده‏اند و رسول اللَّه و شما را به خاطر ايمان به خداوندى كه پروردگار همه شماست از شهر و ديارتان بيرون مى‏رانند اگر شما براى جهاد در راه من و جلب خشنوديم هجرت كرده‏ايد (پيوند دوستى با آنان برقرار نسازيد!) شما مخفيانه با آنها رابطه دوستى برقرار مى‏كنيد در حالى كه من به آنچه پنهان يا آشكار مى‏سازيد از همه داناترم! و هر كس از شما چنين كارى كند، از راه راست گمراه شده است!

در آیه دیگر حتی توصیه شده است که نسبت به فاملین نزدیک و درجه یک خود نیز دقت کنید اگر آنها در ایمان با شما همراه نبودند از آنان نیز با کمال احترام دوری کنید:يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ ءَابَاءَكُمْ وَ إِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّواْ الْكُفْرَ عَلىَ الْايمَنِ  وَ مَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَأُوْلَئكَ هُمُ الظَّالِمُونَ(سوره توبه آیه23)اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! هر گاه پدران و برادران شما، كفر را بر ايمان ترجيح دهند، آنها را ولىّ (و يار و ياور و تكيه‏گاه) خود قرار ندهيد! و كسانى از شما كه آنان را ولىّ خود قرار دهند، ستمگرند!

دوستی با دوستان خدا که در این دعا خواسته شده است تضمینی برای حفظ ایمان و رسیدن به آرامش و سعادت ابدی است. خداوند متعال می فرماید:أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لَا هُمْ يحَزَنُونَ(سوره یونس آیه62)آگاه باشيد (دوستان و) اولياى خدا، نه ترسى دارند و نه غمگين مى‏شوند!

خواسته دوم: دشمنی با دشمنان خداوند : «ومُعادیاً لأعْدائِكَ»خدایا در این روز مرا دشمن دشمنان خود قرار بده. این خواسته نیز همان تبری است. از نشانه های ایمان خالص دوستی با دوستان خداوند و دشمنی با دشمنان خداوند است. خداوند متعال می فرماید:يَأَيهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ الَّذِينَ اتخَّذُواْ دِينَكمُ‏ْ هُزُوًا وَ لَعِبًا مِّنَ الَّذِينَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكمُ‏ْ وَ الْكُفَّارَ أَوْلِيَاءَ وَ اتَّقُواْ اللَّهَ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ( سوره مائده آیه57)اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! افرادى كه آيين شما را به باد استهزاء و بازى مى‏گيرند- از اهل كتاب و مشركان- ولىّ خود انتخاب نكنيد و از خدا بپرهيزيد اگر ايمان داريد!

خواسته سوم:اقتدا به سنت پیامبر(ص): «مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِكَ» خدایا در این روز مرا بر طریقه و روش و منش و سنت رسول الله(ص) قرار بده. انسان برای اینکه در دنیا زندگی کند، برای برخورد با دیگران و نیز شیوه برطرف نمودن نیازهای خود به روشهای برخورد و شیوه های حل نیازهای و داد و ستدهای اجتماعی نیاز دارد. خداوند متعال می فرماید ای مردم باید به حضرت رسول الله(ص) اقتدا کرده و برطبق سنت و روش او در جامعه و در تمام کارهای خود عمل کنید. امروزه یکی از مشکلات اصلی جهان اسلام و مسلمانان به این دلیل است که از سنتها و روشهای اسلامی و نبوی فاصله گرفته و به روشها و سنتهای غربی و ضد دینی روی آورده اند. نمونه های از این مساله پیروی از سنتها و رسم و رواجهای است که کمر مردم را شکسته است. به عنوان مثال در مساله ازدواج ، ‌میهمانیها، مسافرتها و حتی خیرات و فاتحه ها و…همه و همه مردم  به رسم و رواجهای منطقه ی و وارداتی نگاه می کنند تا سنت و روش رسول الله(ص).‌ به  همین دلیل مشکلات زیاد شده و زنجیرهای رسم و رواجهای که بعضا خرافی  هستند زندگی ما را با مشکلات بسیار زیاد مواجه نموده است. تنها راه رهایی از این وضع فاصله گرفتن از رسومات خرافی و قبیله ی و نزدیگ شدن به سنت رسول الله و روشهای دینی و مذهبی است.

خداوند متعال می فرماید:لَقَدْ كانَ لَكُمْ في‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كانَ يَرْجُوا اللَّهَ وَ الْيَوْمَ الْآخِرَ وَ ذَكَرَ اللَّهَ كَثيراً (سوره احزاب آیه21)مسلّماً براى شما در زندگى رسول خدا سرمشق نيكويى بود، براى آنها كه اميد به رحمت خدا و روز رستاخيز دارند و خدا را بسيار ياد مى‏كنند.

از خداوندمتعال بخواهیم تا ما را از خواب غفلت بیدار ساخته و از قید و بند و زنجیرهای جهل و خرافات و رسومات ضد دینی و سلطه فرهنگی غربی و بیگانه آزاد و رها سازد. به ما توفیق دهد در تمام امورات زندگی خود از سنت نبوی و دستورات دینی اطاعت نماییم. انشاالله و تعالی

التماس دعاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*