لیسه عالی فیضیه جاغوری درد و رنج مکاتب در جاغوری

rahmani lisaبنام خداوند متعال و با سلام خدمت بينندگان  سایت جاغوری یک  . اميدوارم كه همه تان در همه امورات زندگي تان موفق و سرفراز باشيد.http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/rahmani/Jaghori%20feziya.jpg

ليسه فيضيه جاي است که بیش از سی سال در جاغوري فعال بوده وده ها تن را درقلب خود پرورش داده كه اكثر آنها فعلا در نقاط مختلف جهان پراگنده هستند اما متاسفانه هيچ وقت مانند پدران خويش به فكر اولاد اين سرزمين نشده و اين ملك را رها نموده وهرجا كه دلش خواسته رفته و جز فكر براي خود ديگر هيچ فكر در سر ندارد كه واقعا جاي بسيار تاسف است بجاي اينكه در صدد ارتقا سرزمين خود باشد ميرود در جاي ديگر بخاطر بعضي از مسايل اين وطن يا اين سرزمين آبا خويش را به فراموشي سپرده و هيچگاه در فكر اولاد اين وطن كه هميشه از نبود علم رنج ميبرد نميباشد.

ليسه فيضيه در ابتدا كه تهدابش توسط شيرمردان گذاشته شد ودروازه شان بروي اولاد اين وطن باز شد مثل يك دانشگاه كه واقعا كارمندان يا معلمان عزيز آن زمان به صورت راستين در خدمت متعلمين عزيز بودند متعلمين را از اين مكتب فارغ دادند مثل نور نه تنها در جاغوري بلكه در غزني مي درخشيد كه واقعا نمونه بودند.http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/rahmani/lisa%20feziya.jpg

البته نميدانم كه چرا فارغين اين ليسه كه فعلا در ساير ادارات مصروف كار هستند يكبار از ليسه فيضيه سر نميزند و درفكر اين نيستند كه باش يكبار برويم در جاي كه واقعا من از همانجا فارغ شدم و در سمت فعلي رسيدم.

ليسه فيضيه متاسفانه متاسفانه ليسه فيضيه سابق نمانده كمبود معلم آن هم درحالي كه سالانه بیش از هزار تن از مكاتب جاغوري فارغ ميشود و ده ها تن از دانشگاهاي مختلف كشور، خرابه شدن ساختمان اين مكتب آن هم در حالي كه در زمانش اين مكتب  ازهر لحاظ مثل كيفيت درسي، از نگاه وسايرامكانات  در جاغوري نمونه بودند، نبود درس درست درمكتب آن هم در حالي كه سالانه ده ها معلم مسلكي كه چندين سال قبل از دانشگاها مختلف كشور فارغ  شده است در حالي كه همين اشخاص در ابتدا تهداب درس شان در مكاتب جاغوري گذاشته شدند و همين قسم مشكلات فراوان درد ورنج ديگر نيز فراراه متعلمين ولیسه ها شده كه هميشه تشنه علم ودرس در اين وطن مي باشد شده است.

بنا من شخصا از دوستان خواهش ميكنم كه نه تنها اين ليسه را بلكه به تمام مكاتب جاغوري دل بسوزاند و كوشش نمايد تا مكاتب كه قبلا در جاغوري نمونه بودند نشود كه در آينده ها بجاي اينكه بيشتر رشد نمايد ازبين رود.

البته به نظرمن اين همه مشكلات كه فعلا متعلمين جاغوري به آن دچار است ازدياد مكاتب است چرا كه مكتب زياد شده اما معلم كم.

  بک تعداد کسانی که از قبل به قسم معلم در مكاتب جاغوري در خدمت مردم اين سرزمين بودند حالا فقط آنها به اين وظيفه مقدس خويش ادامه داده و تعداد زياد كه از دانشگاهاي اين كشور فارغ شده تعداد اندك شان به معلمي روي آورده و در خدمت اولاد اين سرزمين ميباشد و بيشتر شان اين وظیقه را به دست فراموشي داده اند.http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/rahmani/rahmani%20lisa.jpg

بنا اين حقير خدمت مردم شريف جاغوري يك پيشنهاد دارم آن اينكه:اگر واقعا ازدياد مكاتب در جاغوري باعث از بين رفتن كيفيت درسي ميشود از ازدياد مكاتب در اين ولسوالي جلوگيري نمايد.

پيشنهاد ديگر خدمت دانشجويان و جوانان عزيز اينكه: زمانيكه از دانشگاه فارغ ميشود كوشش نمايد كه چندسالي در خدمت اولاد اين وسرزمين به قسم معلم راستين ايفاي وظيفه نمايد تا باشد كه اولاد اين وطن در راستاي علم از ديگران عقب نماند چرا كه اگركسي علم نداشته باشد مثل كور است پس شما خوش استيد كه اولاد تان بيسواد باشد؟

 محمدعلي “رحماني” متعلم در ليسه عالي فيضيه جاغوري.


دیدگاه برای “لیسه عالی فیضیه جاغوری درد و رنج مکاتب در جاغوری
 1. کمبود امکانات، انحصار طلبی، دگم اندیشی، تبعیض، تجاوز، جنگ و انزوا.
  این ها همزاد عمر خیلی ها استند.
  نباید مثل شکست خورده ها نالید، گاهی قطره کار دریا می کند اگر هدف گذاری درست باشد. این طبیعی است که گذر زمان خیلی چیزها را تغیر می دهد. هیچ کسی هم انتظار ندارد که تحصیل کرده های جاغوری پس از پایان تحصیل و باز شدن افق ها، دوباره در آنجا سکنا گزینند.
  هیچ کسی نمی تواند ( حتی اگر بخواهد ) سرزمین پدری و زادگاه اش را فراموش کند.
  کسانی که بیرون از جاغوری اند نیز قلب شان برای آن جا می تپد.
  تجربه ام را برای تان بگویم: مکتبی در جاغوری از کمبود امکانات رنج می برد، راهرو ها، دهلیز، صنف ها و همه جا خاکی بود. زمان تفریح شاگردان، کسی در فاصله یک متری قابل تشخیص نبود. من و فقط 10 نفر دیگر تصمیم گرفتیم این وضع را تغیر دهیم، از خودمان شروع کردیم.
  هر نفر پولی را وسط گذاشتیم، با دست خالی شروع کردیم. گفتیم حتی اگر یک متر هم شده سمنت کنیم، شروع می کنیم. این کار را کردیم و باور کنید نزدیک 600 لگ افغانی ( پول قدیم ) را جمع آوری و تمام مکتب را سمنت کردیم. کمک مردم و کار که انجام دادیم باور نکردنی بود.
  خیلی زود مکتب از نظر امکانات، از این رو به آن رو شد.
  شما هم می توانید این کار را بکنید. اگر صداقت باشد کارها خود به خود رو به راه خواهند شد.
  مردم جاغوری از حرکت رو به جلو باز نمی ایستد، مگر اینکه خود بخواهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*