گزارشی از مراسم فرهنگی هنری در وین اتریش

بنام خدا

  526432_517988418266647_1563400646_nحح

گزارشی از مراسم فرهنگی هنری در وین اتریش

برای اولین بار در شهر وین اتریش مراسم هنری کنسرت با شعار«اتحاد و همبستگی» به همت و دعوت «مرکزفرهنگی کاتب» برگزار گردید.این کنسرت که در شب شنبه 6 جولایی 2013 در سالن موزایک برگزار شده بود با استقبال بسیار گسترده هموطنان افغانستانی مقیم اروپا مواجه شد. در این مراسم بیش از 500 نفر از هموطنان مهاجر در کشورهای اروپای از جمله اتریش و ایتالیا شرکت کرده بودند.

برنامه فرهنگی هنری فوق با مجری گری خواهرگرامی خانم رحیمه و تامیم همراه بود.مراسم با نواخته شدن سرود ملی افغانستان آغازگردید.سپس سرودی بسیار زیبا تحت عنوان «سرود وحدت» توسط گروه سرود نوجوانان و نونهالان به اجرا در آمد که مورد استقبال و تشویق حاضرین قرار گرفت.یکی از بیت های سرود فوق چنین بود:

تاکه یکدل نه شوی جنجال وجنگ استه برار    د بلی گلزار مو بارون سنگ استه برار

سپس جناب آقای حاجی دانش به نمایندگی از مرکزفرهنگی کاتب به میهمانان و شرکت کنندگان مراسم خوش آمد گفت. ایشان همچنان در این مراسم گزارشی از تشکیل و نشست شورای سراسری هزاره ها به حاضرین ارئه کرد.

سخنران بعدی مراسم فرهنگی هنری فوق، جناب آقای اوحدی بود.آقای اوحدی با تسلیت شهادت شهدای اخیرکویته به خانواده های آنان، برضرورت اتحاد و همبستگی تاکید کرده و آن را از نیازهای اساسی جامعه هزاره نه تنها در کویته و افغانستان بلکه در سراسر جهان دانست.

قابل یادآوری است که این مراسم چند میهمان ویژه نیز داشت. سرکنسول محترم سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان، جناب آقای داکترسراج الدین رسولی کار شناس پناهندگان افغان ها در کشور اتریش و خانم یلماز رئیس سوسیال دموکرات نا حیه 16 وین که ازطرف مایکل هویپل شهردار شهر وین آمده بودند، از جمله میهمانان ویژه این مراسم بود. سرکنسول محترم سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان و خانم یلماز هرکدام به نوبه خود ضمن ستودن فعالیتهای «مرکز فرهنگی کاتب» با آن اعلام همکاری نمودند.در این مراسم برنامه های دیگری، از قبیل پرسش و پاسخ و قرعه کشی جوایز بین افراد شرکت کننده، نیز برگزارشد.در برنامه قرعه کشی به نفر اول یک بلیط رفت و برگشت سفر زیارتی مشهدمقدس و به نفر دوم یک عدد گوشی سامسونگ گلگسی اس3 اهدا شد.

در پایان مراسم تحایفی که از سوی مرکزفرهنگی کاتب برای اطفال و برخی از شرکت کنندگان درنظر گرفته شد، بدست سرکنسول محترم سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان و آقای داکتر سراج به آنان اهدا گردید. تحایفی نیز به عنوان تقدیر و تشکر از سوی مرکز فرهنگی کاتب به مهمانان اهدا شد.

پس از پایان مراسم، مسئولین و دست اندرکاران مرکزفرهنگی کاتب در دیداری خصوصی که با سرکنسول محترم سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان داشتند نقطه نظرات خویش را در مورد ضرورت وجود و تقویت نهادهای فرهنگی فعال در کشورهای اروپایی بیان کردند.

همانطوریکه از شعار این مراسم پیدا بود، هدف اصلی برگزار کنندگان این مراسم فرهنگی هنری ، تزریق احساس نشاط و آرامش به هموطنان مهاجر در دیار غربت، و ایجاد فضای همدلی و همبستگی بین آنان بود. اینکه در این مراسم بیش از 500 نفر از جوانان و هموطنان مهاجر از گوشه و کنار کشورهای اروپایی گردهم جمع شده بودند، یک موفقیت وگامی رو به پیش برای برگزار کنندگان آن بود. امیدواریم در آینده با همیاری و همکاری مهاجرین فعال در زمینه فرهنگ و هنر و نیز همکاری نهادهای مربوطه بر تعداد و کیفیت این گونه مراسمها افزوده گردد. این یک واقعیت است که همه مهاجرین افغانستانی مقیم کشورهای اروپایی هرچند در ظاهر از کشور خود دور افتاده اند اما خود را همچنان بخشی از پیکره جامعه و وطن مادری خود افغانستان می دانند. به همین دلیل ضرورت دارد تا کارهای فرهنگی و هنری که پیوند دهنده مردم یک جامعه با یگدیگراست، در بین مهاجرین و در شهرهای مختلف اروپا گسترش یافته و تقویت گردد. هرچند چنین گردهم آییها ممکن است دارای کاستیها و نواقص باشد اما در مرور زمان و با کسب تجربه بیشتر این نواقص نیز برطرف و معایب آن اصلاح خواهد شد.

مراسم هنری در اتریش

1060385_518178004914355_998221580_nحح

قابل یادآوری اینکه گزارش کامل این مراسم هنری به زودی درنشریه « روزنه » نشر خواهد شد.

والسلام

بخش خبری فرهنگی مرکز کاتب مقیم وین اتریشپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*