سفر کوتاه در غزنی و روز دهم محرم ( عاشــورای حسینــی )در این ولایت

امروز دهم محرم، روز عاشورای حسینی است و شهروندان غزنی در بزرگداشت از این روز، به عزاداری پرداختند.
for sit
به مناسبت بزرگداشت از روز عاشورا، جاده های شهر سیاه پوش شده اند و صدای نوحه در تمام جاده ها بلند است.
بیرقهایی که در آن شعارهای یاحسین (ع)، یا ابولفضل العباس (ع)، یا سید الشهدا(ع)، یا علی اصغر، یا علی اکبر و یا زینب کبرا(س) نوشته شده در فراز بام‌ها، دوکانها و وسایط نقلیه نصب شده است.
عزاداران حسینی در ولایت غزنی، از روزهای اول محرم به ویژه روز عاشورا با برپایی سقاخانه در کنار جاده های شهر به توزیع آب، چای، شیر و دیگر نذورات به عابران می پردازند.
آنان باور دارند که یزیدی‌یان پس از روز هفتم محرم، آب را بر امام حسین (ع) و یارانش بستند و توزیع آب، چای و دیگر نذورات به یاد لب های تشنه شهدای کربلا، ثواب بیشتر را میتواند داشته باشد.
امروز عاشورا یا دهم ماه محرم، عزاداران حسینی با راهپیمایی در اکثر جاده های شهارهای افغانستان به خصوص در ولایت غزنی،کابل، هرات، مزارشریف، دسته دسته خود را به زیارت گاه های میرساندند.
و عزاداران حسینی در ولایت غزنی، به ویژه سینه زنان و نوحه سرایان از اکثر مناطق این ولایت دسته دسته با راهپیمایی از مساجد شان خودرا در مسجد موسوم به ( محمدمصطفی “ص”) در منطقه قلعه قدم، که همه ساله در آن تجمع مینمایند رسانیده ومراسم عاشورای حسینی را با نوحه سرایی، زنجیرزنی و سینه زنی بر پا داشتند.
کودکان و نوجوانان سربندهای یاعلی اصغر و یا علی اکبر را بر سر بسته اند.
در یک کلام، کربلا عشقی است که امروز در قلب اکثر مناطق افغانستان، حتی در اکثر کشورهای جهان، به ویژه در پایتخت تمدن اسلام (غزنی) موج می زد.
الحاج موسی خان اکبرزاده والی ولایت غزنی، این ماه را، ماه پیروزی خون برشمشیر دانسته وابراز داشتند که این ماه از اهمیت ویژه یای برخوردار است که عزاداران حسینی هم عاشورای امام حسین (ع) را مکتبی می دانند که هر فرد آزاده ای می تواند از آن درس آزادگی بیاموزد.
چیزی که در این ولایت بسیار تأسف آور بود دسته سینه زنان و کاردزنان بودند که از داخل شهر غزنی در حال عبور پشتهای شانرا با انواع کاردها زخمی زخمی ساخته و خون خودرا در داخل جاده ها ریختاندند که مغایر با قوانین اسلامی خوانده میشود، وخوب است که جهت از بین بردن چنین کار، روحانیت محترم و سایر مسئولیت اقدام نمایند تا از این کار جلوگیری به عمل آیند. این درحالی است که رسانه از خون دادن معاون دوم ریاست جمهوری، آقای خلیلی به بینوایان امروز خون داده و از مردم این کشور نیز خواست که به جای اینکه خون خودرا با ضربه کارد در داخل جاده ها میریزانند، آنرا به کسانیکه بدهند که به خون نیاز دارند تا اجر وثواب بیشتری ببرند.
با آنکه ولایت غزنی یکی از ولایات ناامن کشور به شمار میرود، مراسم عاشورا امروز پنجشنبه مورخ 23 عقرب 1392با تدابیر خاص امنیتی که از سوی مقامات این شهر گرفته شده بود، بدون کدام چالش و حوادث دلخراش و خطرناک در سراسر این ولایت و ولسوالیهای دورافتاده این ولایت ( جاغوری، مالستان، ناهور ) برپاگردید.
به باور مسلمانان، علی الخصوص شیعیان جهان؛ امام حسین (ع) با هفتاد و دو تن از یارانش در برابر نیروی عظیم حکومت ظالم و ستمگر که در پی رواج دادن منکرات در جامعه بود، قیام کرد و با قیامش مکتب اسلام را زنده نگهداشت.
قیام عاشورا در سال ۶۱ هجری در کربلا به وقوع پیوست.
هر چند از نگاه ظاهری واقعه کربلا یک جنگ گسترده نبوده؛ اما پیامد و ابعاد آن به ویژه در بین مسلمانان بسیار وسیع و گسترده است.
امروز عاشوراست، عاشورای سال 1392 و پس از ۱۵ قرن، هنوز نام حسین (ع) و عباس (ع) ورد زبان هاست. با همان شدت و گستردگی. همین فریادهاست تا به همه نمایان شود که حسین (ع) زنده است و یزید مرده. این صدا بلند است و یزیدیان این عصر ، عجیب در این ایام ناراحتند.
در اخیر لازم میبینم تا تشکری نمایم از آقای “رحیمی” مسئول دفتر راهنمایی معاملات مصدق در شهر غزنی، که لطف نمودند دوربین عکاسی خودرا در اختیارم گذاشت تا چند قطعه عکس را هم گرفته وبرای شما عزیزان دور ازوطن در سایت شریک سازم.
for sit4

for sit5

for sit6

for sit13

for sit14

Untitled-1

محمدعلی “رحمانی” 23 عقرب 1392پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*