سایت جاغوری یک: سال نو به همگی مبارکباد!

یا مقلب القلوب والأبصار
يا مدبراليل والنهار
يامحولل حول والاحوال
حول حالنا الي احسن الحال

روز اول سال برابر است با اول حمل که همه ساله در یک تعداد از کشورها به شمول افغانستان تجلیل میگردد، که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به عنوان تحول فصلی ثبت گردیده و گفته میشود که قدامت بیش از سه هزار ساله دارد.

گرامیداشت از روز نوروز به عنوان یک میراث فرهنگی در دوران معاصر همواره مورد توجه مردم قرار داشته و همه ساله برگزار و تجلیل می گردد که در هرکشور مراسم آن متفاوت است.

نوروز که آن را آغاز سال جدید و بهار جدید می نامند  مردم شادمان هستند که دوباره طبعیت سرسبز شده و دهاقین به کشت وکار خویش شروع می نمایند و همه ای مردم دنیا فصل بهار را نسبت به سایر فصول سال دوست دارند و از طبعیت زیبا و هوای خوب آن خرسند می باشند.

قبل از نوروز فصل زمستان می باشد در این فصل  اکثراً دارای آب و هوای برفی، بارانی و سرد بوده که با خاتمه یافتن این فصل سرد، تغیر سریع مردم شاد هستند که فصل زیبای بهار آمده و دیگر از سردی هوا نگران نمی باشند و با آغاز فصل بهار مردم نخستین روز این فصل را بنام نو روز یا سال نو با سرور زیاد استقبال می نمایند.

در کشور ما عموما  وجاغوری  خصوصا تمام وسایل منازل در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می شوند. هم چنان یکی از متداول ترین غذاهایی که به مناسبت نوروز پخته می شود؛ سمنک  است. این غذا با استفاده از جوانه گندم تهیه گردیده که در افغانستان نیز معمول است وبه آن حلوا نیز نی گویند  یک تعداد خانم ها با جمع شدن در کنار هم و خواندن شعر:
سمنک در جوش ما کفچه زنیم
دیگران در خواب ما دف چه زنیم
آنرا طبخ می نمایند.

این در حالی است که نوروز سال 1393 نیز فرا رسیده است و مردم شادمان هستند که بهار نو زیبایی های نو بار دیگر طبعیت را لباس سبز می پوشاند؛ چون که افغانستان یک کشور کوهستانی می باشد و همواره زمستان در کشور ما دارای برف باری های شدید بوده که این برف باری ها سبب هلاکت مردم نیز گردیده چنانچه در این زمستان در ولایات مختلف کشور، از اثر برف باری های شدید جان صد ها تن از هموطنان در خطر قرار گرفته و ده ها تن دیگر از بین رفتند؛ بناً مردم کشور ما جهت آمدن فصل جدید بهار خرسند هستند که زمستان سختی را پشت سر گذاشتند و جهت سرور خویش از این روز زیبا تجلیل به عمل آورده و خرسندی خویش را ابراز می نمایند .

با وجود اینکه مردم افغانستان صرفاً سرور و شادمانی خویش را از رسیدن فصل بهار و زیبایی طبعیت نشان می دهند ولی اشخاص مغرض و استفاده جوی که همواره به بهانه های مختلف خون افراد بی گناه را می ریزند و همه عملکرد آنها خلاف شریعت اسلامی بوده و هیچگاه چنین اشخاص، خوش بودن و آرام بودن مردم این سرزمین را تحمل نمی تواند و می خواهند با اتهامات واهی و با شیوه های وحشیانه مانع خوشی و استقبال مردم شوند؛ که همه می دانند که چنین اشخاص دشمن صلح و ثبات و خوشی مردم ما هستند.

جاغوری نیز در استانه نوروز حال هوای دیگر بخود گرفته است . بازار ها شلوغ  رفت آمد ها زیاد است . هرکسی بنا به ضرورت هایی اولیه اقدام به خرید می کند . یکی کفش و لباس تهیه می کنید  دیگر شرینی  و تنقلات دیگر .

ولی در این وسط بازار کسانی  داماد هستند ویا عروس  و نامزد دارد از همه داغتر است . گاهی داغی شان به دلیل چشم هم چشمی ها سوزناک می شوند . که خدا کند برای کسی اتفاق نیافتد .

به هر حال پیام ما این است که همه باید نوروز را با تمام خوبی ها و پیام هایش که همانا استقبال و انتظار از سرسبزی، خرمی و تغییر طبیعت است گرامی دارند و امیدواریم که نوروز امسال با وجود یک انتخابات شیرین و سالم، یادآور روزهای خوبی و خوشی برای مردم ما باشد.
ســـــــــــــــــــال نــــــــــــــــــــــــــــو مبــــــــــــــــــــــارکــــــــــبـاد!پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*