محمدنعیم نظری یا بهترین آشپز در افغانستان!

20140513-0003آقای نظری میگوید من یگانه کسی هستم که در افغانستان در آشپزی رقیب ندارم.

دوستان سلام!

امید که همه تان به سلامت باشید!

خرسند هستم که این بار کسی را در این مطلب برای تان به معرفی میگیرم که ممکن تا هنوز باا این شخص آشنایی داشته باشید یا نداشته باشید، این شخص یک آشپز ماهر است که با آشنا شدن با این شخص خیلی متمایل شدم که باید برای شما عزیزان هم به معرفی بگیرم.

نام این آشپز محمدنعیم میباشد و نظری تخلص میکند.

به اساس صحبتهای که با وبسایت جاغوری یک و داشت: در اول جوزا 1360 خورشیدی در منطقه ی به نام داله که یکی از قریه های ولسوالی جاغوری میباشد چشم به جهان گشوده است و دوران مکتب را در لیسه هدایت سنگشانده سپری نموده است.

در سال 1377 خورشیدی که برابر با دوران حکومت طالبان میشد مجبور به ترک مکتب و راهی کشور همسایه ” پاکستان و ایران ” شده و مدتهای مدید را در مهاجرت به سر برده است.

وی می افزاید من در این سفرهای که به کشورهای ایران و پاکستان داشته ام سختیها و مشکلات زیادی را متحمل شده ام؛ بنأ خواستم که باید کاری را انجام بدهم که آینده راحت داشته باشد.

آقای نظری میگوید من در ابتدا در کشور پاکستان مصروف آشپزی شدم و بنا به مشکلات که داشتم مجبور به ترک اشپزی شده و راهی کشور ایران شدم و در آنجا مدت چهار سال را مصروف کارهای ساختمانی شدم.

با زهم این شور وشوق آشپزی مرا از ایران به پاکستان آورد و مدت چهار سال را تحت آموزش در رستورانتهای خارجی قرار گرفتم که توانستم به یاری خداوند متعال ماستری آشپزی را از کمامیشی جاپانی Kamamashi japan hotel   اخذ نمایم و بعد از آن بتوانم بصورت آزاد در این زمینه کار نمایم.

وی که اکنون 16 سال تجربه در آشپزی دارد از وظیفه چنان خرسند به نظر میرسد که گویا همه دشواری های که چند سال پیش گذشتانده این آشپزی باعث شده که همه آنها را فراموش کند.

آقای نظری در رابطه با اینکه چرا به آشپزی روی آورده است را شوق و علاقه  میداند و میگوید من از دوران دور به آشپزی علاقه ی ویژه ی داشتم که بالاخره بعد از متحمل شدن زحمات زیاد توانستم به هدف که داشتم برسم.

وی اکنون Master chef آشپز میباشد و هیچ نوع مشکل در پخت و پز غذا ها ندارد و میگوید که هرنوع غذاهای که در دنیا باشد را میپذد و حتا حاضر است که در رقابتهای جهانی اشتراک ورزد.

وی امسال 1393 در افغانستان آمده است و میخواهد که در وطن خود ایفای وظیفه نماید که اکنون در ولایت کابل پایتخت افغانستان مصروف آشپزی میباشد.

وی در ادامه چشم دید اش را از هوتلها و رستورانتهای کشور اینگونه ابراز میدارد: تعصب، نبود نظافت، نداشتن مهارت ویژه آشپزها در هوتلها، برخورد نادرست ( بد اخلاقی ) و صدها همچو پدیده های در افغانستان به چشم میخورد که یقینا باعث شکست  خودشان و حتی هوتلها و رستورانتها و محلات که ایفای وظیفه مینماید، میشود.

آقای نظری در این زمان از ویژه گی یک آشپز خوب اینگونه صحبت میکند: یک آشپز خوب کسی است که دارای نظافت، اخلاق نیکو، آموزش دیده، دایزاینر خوب ( Presentation کاری شان خوب باشد) قناعت مهمانان را حاصل بتواند و در قسمت تکمیل بودن وسایل شان کوشا باشد و همچنان بتواند که برای دیگران هم همکار باشد ( دیگران را آموزش بدهد )

با آنکه آشپزی به نظر آقای نظری آشپزی یک وظیفه سنگین میباشد، با آنهم ایشان از وظیفه  اش راضی بوده و میخواهد که به زودی دیگران را نیز تحت آموزش قرار دهد و طرز پخت و پز غذا ها را برای سایر هموطنان اش بیاموزاند.

وی در اخیر از آشپزان محترم میخواهد که باید در قسمت نظافت بسیار جدی بود و همچنان از اخلاق نیکو برخوردار باشد تا اینکه زمینه رشد برای خودش و برای دیگران هم فراهم شود.

20140327-0002 20140327-0003 new ph new photo

محمدعلی “رحمانی” – 19 سرطان 1393 « کابل »

 پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*