نگاهی به طرح تعدیل واحد های اداری هزارستان به ویژه جاغوری

naنگاهی به طرح تعدیل واحد های اداری هزارستان به ویژه جاغوری
*****
یکم- طرح امنیتی …؟
***
[دوم- طرح تعدیل واحدهای اداری مناطق مرکزی:
لازم به یادآوری است که خواسته ها و مطالبات مردم مناطق مرکزی، تأسیس سه ولایت به مرکزیت ولسوالی های جاغوری، بهسود و لعل و سرجنگل و ولسوالی های اطراف آن ها است که [متأسفانه تا کنون در این مورد اقدامات عملی صورت نگرفته و امیدواریم این آرزو در آینده عملی شود و اقداماتی در زمینه تأسیس سه ولایت فوق صورت گیرد.]
***
آنچه از این متن برداشت میشود، تنها در حد یک حرف از طرح ولایت های سه گانه هزارگی است که قرار بوده بشود ولی نشده و…!؟ پس تنها در حد یک امیدواری و آرزو باقی مانده که شاید در آینده محقق بشود!؟
بنابراین; حالا که ولایت شدن مابقی هزارستان (غیر از دو ولایت موجود: بامیان و دایکندی) به سه ولایت بهسود، لعل و جاغوری منتفی است، پس عجالتا طرح جایگزین[تعدیل اداری] با تقسیم ولسوالی های پر نفوس هزارستان به ولسوالی های متعدد، عملی میگردد!؟ پس ولایت های سه گانه مذکور(لعل، بهسود و جاغوری) در حد همان خیال و امید می ماند و آرزو هم که بر جوانان عیب نیست!؟ آرزوی که هرگز بعد از اجرایی شدن[طرح تعدیل] عملی نخواهد شد… !؟ به ادامه طرح مذکور دقت فرمایید:
***
[اینک با توجه به استعجالیت و ضرورت های عاجل مردم، [طرح تعدیل] و انقسام ولسوالی ها پیشنهاد می گردد.
تعدیل ولسوالی های بزرگ مناطق مرکزی که دارای نفوس زیاد و ساحات وسیع و صعب العبور هستند به ترتیب ذیل پیشنهاد می گردد:
و …!؟]
یعنی به عنوان [طرح جایگزین] نه اینکه این مناطق هم به ولسوالی تقسیم گردند و هم همین ولسوالی ها ولایت شوند!؟ پس می بینیم این طرح یک طرح جایگزین است که اگر اجرا شود دیگر هرگز ولایتی در کار نخواهد بود و اگر برداشت این باشد که پس از تعدیل، باز طرح ولایت نیز عملی میگردد، تنها در حد همان آرزوست! همان آرزوی کور، بی حاصل و بی نتیجه!؟
متأسفانه، حتی در همین [طرح تعدیل] و جایگزین نیز عدالت مراعات نگردیده و در حق جاغوری ها، جفای مضاعف شده است! زیرا ولسوالی مالستان با ۱۴۰ هزار نفوس نیز سه ولسوالی در نظر گرفته شده و برای جاغوری با ۳۰۰هزار نفوس، نیز سه ولسوالی پیشنهاد شده است!
*****
علاوه بر ایراد بالا، تقسیم جاغوری به سه ولسوالی دو عیب و ایراد اساسی مهم دیگر نیز دارد:
۱۱- اینکه طرح تعدیل و تقسیم به ولسوالی ها، در حقیقت [طرح جایگزین برای ولایت] شدن است! و این بدان معناست که با این [تعدیل]، دیگر عملا نیازی به ولایت شدن جاغوری نیست!؟
زیرا [بهانه کثرت نفوس] جهت ولایت شدن، با این تعدیل برای همیش از میان برداشته خاد شد! لذا عملا حق و طرح ولایت شدن، از اساس منتفی میگردد! چون طرح ولایت برای [تعدیل اداری] بود و حال با این [تعدیل جایگزین] (تقسیم جاغوری به ولسوالی ها)، گویا مردم این مناطق به ویژه جاغوری ها، عملا به حق نسبی خود رسیده اند و دیگر کثرت نفوسی در کار نیست، تا بحث ولایت شدن مطرح باشد!؟
۲۲- اگر منظور از [تعدیل و تقسیم جاغوری] به سه ولسوالی، واگذاری هر ولسوالی به مرکزیت یکی از ولایت های ارزگان، زابل و غزنی باشد، که نه تنها به نفع جاغوری نیست، بلکه بدترین تجزیه برای جاغوری و جاغوری ها بوده و در واقع یک [فاجعه] است، که هرگز نباید این گونه شود!؟
***
[نتیجه!]
در هر صورت تقسیم جاغوری به سه ولسوالی به عنوان طرح جایگزین، هرگز به نفع جاغوری و جاغوری ها نبوده و نیست! زیرا هم باعث فروپاشی جاغوری متحد میگردد و هم مانع ولایت شدن جاغوری میگردد!
به ویژه، [واگذاری اداره] هر یک از سه ولسوالی پیشنهادی، به سه ولایت و مرکزیت اوغوو نشین، نوعی تجزیه دردناک و برای جاغوری ها یک [فاجعه] وحشتناک و غیرقابل جبران خاد بود!؟
به خصوص برای دو ولسوالی غربی جاغوری: (از سنگ ماشه تا بابه) که به مرکزیت [ولایت ارزگان] وصل و ولسوالی جنوبی جاغوری(ناوه گری) که به مرکز [ولایت زابل] وصل خاد شد!؟
بنابراین، حتی اگر طرح ولایت شدن هرگز عملی نشود، [طرح تعدیل] پیشنهادی و جایگزین، نیز نباید اجرایی گردد، مگر اینکه هر سه ولسوالی جاغوری همچنان به مرکزیت ولایت غزنی باقی بمانند که در این صورت، تا جای قابل تحمل خاد بود! در غیر آن تقسیم ولسوالی های سه گانه به سه ولایت، [یک فاجعه] دردناک است که باید به هر قیمتی از اجرایی شدن آن جلوگیری گردد!؟پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*