««راز بقأ نظام جمهوری اسلامی ایران»»

 

««راز بقأ نظام جمهوری اسلامی ایران»»

(به بهانه سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران)

امروز جمعه 22 بهمن ماه (دلو)1395خورشیدی، مصادف است با آغازین روز از سی و نهمین سالیاد «پیروزی انقلاب اسلامی» به رهبری مرد نامور قرن و اعجوبه ای روزگار مرحوم امام خمینی؛ انقلابی که با تمام انقلاب های دیگر ملت ها در تاریخ جهان، تفاوت اساسی دارد. زیرا با مطالعه در تاریخ انقلاب های بزرگ دنیا مثل: انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب شوروی سابق و… به سادگی می توان دریافت که دین، مذهب و باورهای مذهبی نه تنها در ایجاد آن انقلاب ها سهمی نداشته اند؛ بلکه چه بسا برخی از این انقلاب ها دقیقا درمخالفت با دین و باورهای مذهبی راه افتاده اند. در حالیکه«انقلاب اسلامی ایران» از همان آغازین روزگار کاملا یک «انقلاب دینی و مذهبی» بوده و رهبری مستقیم آن، با یک روحانی برجسته و یک رهبر دینی و عالم مذهبی بوده است.

اکنون که حیات سیاسی نظام جمهوری اسلامی تقریبا به «چهار دهه» میرسد، با وجود اینکه این نظام از همان آغازین روزها با مخالفت های پیدا و پنهان بسیاری از حکومت های دور و نزدیک رو برو بوده؛ به ویژه همواره و مداوم درچنبره توطئه های رنگین و سنگین«نظام های سلطه» در جهان شرق و غرب قرار داشته؛ بخصوص که جنگ خونین و ویرانگر هشت ساله با حمله عراق بعثی را پشت سر گذاشته و همزمان در مصاف با گروه های تندرو چپی و راستی سالهای متمادی درگیری های خونین، انفجارها، ترورها و کشتارهای داخلی مواجه بوده است؛ به ویژه که سایه هراسناک غول های «تحریم، تهدید و تخویف» کشور قدرتمند«امریکا» و متحدانش، به بهانه«مهارایران هسته ای» تقریبا همواره برسر این نظام سنگینی نموده است و…!؟ اکنون پرسش اساسی این میتواند باشد که چه عامل یا عواملی تا کنون«بقأ و دوام» انقلاب و نظام اسلامی را درپی داشته و چنین حکومتی را به گونه ای در برابر تمام توطئه ها، خطرات، جنگ ها، تهدید ها، تحریم ها و  تخویف ها؛ «بیمه» نموده است؟ شاید بتوان به طور خلاصه علل و عوامل نجات دهنده انقلاب و نظام اسلامی در ایران و نیز مهمترین دلیل«بقأ و دوام» را به شرح زیر به شمارش گرفت:

1-       بدون شک، همانگونه حضور میلیونی مردم در راه اندازی انقلاب و پیروزی نهایی آن نقش اساسی و اصلی داشته است؛ به همان میزان،«معجزه حضور، وحدت و همدلی مردم» مهمترین و نخستین عامل اصلی در«بقأ و دوام» انقلاب و نظام اسلامی نیز بوده است. تا زمانیکه سران نظام و زمامداران حاکمیت ایران، بتوانند همچنان مردم را یک دل و یک دست در کنار خود داشته باشند، تردیدی نیست که نظام اسلامی حاکم بر ایران، همچنان بالنده و پوینده به پیش رفته و تمام چالشهای مخالفان منطقه ی و توطئه های جهانی را نیز ناکام خواهند گذاشت.

2-       رهبری صادق مذهبی به عنوان مهمترین رکن نظام و نیز یگانه «محور وحدت» در نظام اسلامی ایران، یکی دیگر از مهمترین عامل بقأ و دوام نظام اسلامی در ایران به شمار می رود، «رهبری مذهبی- سیاسی» که تا کنون در تاریخ انقلاب های جهان، بی سابقه یا کم سابقه بوده است. رهبری توانمند، خردگرا و هوشیاری که در مقابله با بحران های سرنوشت ساز کشوری، منطقه ای و جهانی سرفراز بیرون آمده و توانسته است با عملکرد خردمندانه و آگاهانه، کشور ایران را به خوبی از این بحران های ویرانگر عبور داده و تا کنون همچنان حافظ و نگهبان خوبی برای کشور، نظام و مردم خویش باشد.

3-       باورمندی سران نظام و مردم ایران به خصوص قشر جوان به نوعی«خودباروی تام و تمام انقلابی» همراه با انگیزه های داغ ملی- مذهبی که پیشرفت حیرت انگیز ایران درعرصه های گوناگون سیاسی، فرهنگی، نظامی، اجتماعی و… بخصوص در عرصه های علمی همچون: دانش هسته ای، فضایی، مدیریت پروژه های عظیم نفت و گاز، زیر ساخت های عظیم و اساسی، بازسازی چشمگیر شهرها، روستا ها و…! درپی داشته است؛ بدون تردید، این«خودباوری» سازنده در میان قشر عظیم جوان دانشمند، دانش دوست و دانش افزا خود یکی از عوامل اصلی در«بقأ و دوام»این نظام بوده است.th

4-       بازی خوب سران زیرک و هوشیار نظام ایران در عرصه های سیاسی در سطح منطقه و جهان، بی شک ایران را به یک قدرت بلامنازع منطقه ای تبدیل نموده است! گرچه این توانمندی و مقابله با «نظام سلطه» از یک سو باعث وحشت نظام های مخالف گشته و هیاهوی بسیاری را درپی داشته اما، به همان اندازه«خودباوری» بیش از پیش سران نظام اسلامی ایران را به دنبال داشته و دربسیاری از این بازی ها، نظام ایران، دست برتر داشته و حریفان را به گونه ای مات نموده است. بدون شک، این توانمندی سیاسی- نظامی در سطح جهان و منطقه، یکی از عوامل مهم در«بقأ و دوام» نظام ایران بوده است. مدیریت خوب بحران های منطقه ای در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین؛ ایران را به یکی از بازیگران و بازی گردان های اصلی درایجاد، مدیریت و یا حل بحران های این گونه ای تبدیل نموده است به گونه ای حتی مخالفان سرسخت این نظام مثل امریکا این حقیقت را پذیرفته اند.

5-       باورهای دینی و مذهبی در میان مردم ایران بخصوص قشر جوان، مهمترین موتور محرک و ماشین انگیزه ساز برای اینان بوده است به گونه ای که تا کنون هزاران نفر در راه دفاع از آرمان های انقلاب و نظام اسلامی شان با شوق و ذوق و با افتخار تمام جان شرین خود را فداکارانه نثار نموده اند! بدون شک، این همه فداکاری بی نظیر یا کم نظیر از مهمترین عوامل«بقأ و دوام» نظام اسلامی ایران بوده است، تا زمانیکه چنین انگیزه های عظیم فداکاری در عرصه های گوناگون در باور مردم ایران وجود داشته باشد،«معجزه حضورمردم» همچنان بارها و بارها تکرار گردیده و نظام ایران را برای همیش بیمه خواهند کرد.

سخن آخر: هرگاه سران نظام اسلامی ایران بتوانند همچنان برای حضور میلیونی مردم انگیزه ساز باشند، بدون شک، همچنان مردم را در صحنه های گوناگون در دفاع از «سیاست های نظام اسلامی» در کنار خود خواهند داشت، حضور سازنده ای که بی گمان حیات سیاسی نظام اسلامی را تأمینن و بیمه خواهد کرد. یقینا در چنین حالتی، هیچ قدرتی جرأت و جسارت حمله نظامی و غیر نظامی به جمهوری اسلامی را نیز نخواهند داشت؛ زیرا، مردم ایران بارها و بارها ثابت نموده اند که با تمام اختلاف در سلیقه ها و اندیشه ها، تا آخرپای «منافع ملی» خود خواهند ایستاد! پس ملتی که از جان خود برای پاسداری از«منافع ملی» خود مایه بگذارد، یقینا آن ملت پیروز و آن نظام شکست ناپذیر خواهد بود. اما، هرگاه سران نظام مرتکب اشتباهاتی شوند که به اعتماد و اطمینان مردم لطمه وارد کنند، به یقین آن روز، نخستین لحظه های فروپاشی نظام اسلامی، کلید خواهند خورد. عجیب و جالب اینکه مردم ایران اگر«سرکاسه غیر غیر داشته اند، پس گرگ همواره یکجی بوده اند!؟» و این مهمترین رمز پیروزی ایشان و مهمترین عامل «بقأ و دوام» نظام اسلامی ایران بوده است.

*******
م، خرّمی
22 / 11 / 95پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*