نباید با انتشار خبرهای جهت دار دشمنان را وادار به چنین کار کرد .

logoنباید با انتشار خبرهای جهت دار دشمنان را وادار به چنین کار کرد .

شاید شما این داستان را شنیده باشید که دو نفر مشغول جنگ بودند . در اولین حرکت، طرف را از موهایش گرفت کوبید به زمین . بد بختانه حریف او ، سرش کل بود هرچه تقلی کرد ره بجایی نبرد . در این میان ، تماشاه چیان زرنگ به کمک او شتافته ، با راهنمای کوچک ، او را نجات داد . طرف او بجای موی ریش کلان داشت . فکر مقابله  به مثل ، باعث شده بود که ریش کلان او را نبیند .

در این میان ، با صدای آهسته  گفت : توخ  از ریشی نگریی . طرف از ریش شان گرفت کوبید به زمین .

ما طرفدار نشر خبر هستیم ، نه بدون مدیریت . خبری که با جهت دار کردن ، با عث تشویش مردم  و یا وادار کردن دشمنان به چنین شگرد شود ، مایل نیستم . باید با هر قضایایی ،عاقلانه برخورد کنیم .

حالا اصل خبرنشر شده را بخوانید .

بیماری ناشناخته بار دیگر بیش از ۱۲۰ دختر دانش‌آموز جاغوری را روانه شفاخانه کرد.

—–

بیماری ناشناخته و ضعف و تشنج های پی‌هم شاگردان مکاتب ولسوالی جاغوری، مردم این ولسوالی را نگران کرده است. از چند روز به این طرف تعدادی از شاگردان مکاتب جاغوری به بیماری ناشناخته‌ای متبلا شده اند که تا اکنون از طرف داکتران و مراکز صحی به صورت اساسی تشخیص داده نشده است .

امروز بیش از ۱۲۰ دانش آموزان مکتب شاهیار سلطان المیتو جاغوری برای بار دوم به علت بیماری به صورت دسته جمعی به مراکز درمانی و شفاخانه های مرکز جاغوری منتقل و بستر شدند .

والدین شاگردان در گفتگوی به رادیو پیام جوان، حالت فرزندان شان را شبیه به مسمومیت می خوانند اما داکتران و مراکز صحی جاغوری مساله مسمومیت این شاگردان را رد کرده و می گویند که از نظر آنها تا حالا علایم مسمومیت در شاگردان دیده نشده و این مساله قابل تایید نیست.

داکتر قیوم ستوده آمر صحت عامه ولسوالی جاغوری می گوید که اکثر این دختران روزه دار هستند و و کدام علایم که مسمومیت دانش آموزان را ثابت بسازد در معاینات داکتران دیده نشده است .

آمر صحت عامه جاغوری ۹۵ فیصد مسمومیت این شاگردان را رد می کند.

این در حالیست که هفته گذشته به تعداد ۲۷ نفر از شاگردان لیسه دخترانه حیدر نیز به صورت گروهی دچار مشکلاتی از این قبیل شده و آنها را نیز در شفاخانه شهدا مرکز جاغوری انتقال داده شدند. که این شاگردان بعد از تطبیق سیروم و ادویه اولیه صحت یاب شده ومرخص گردیدند.

اما، و اینکه ۱۲۰ نفر همزمان دچار چنین مشکلات می شوند سوال برانگیز است که تا حالا کسی جواب قناعت بخش در این مورد ارائه نه کرده است.

رادیو پیام جوان ۲۰ جوزا ۹۶

——–

پ.ن: گزارش ها و معلومات قبلی در پیوند به این رویداد را می توانید در ویب سایت رادیو پیام جوان بخوانید.

نوت :

دوست عزیز ما جناب اقای مومن زاده تعبیر به بیماری داشته که تا حدودی گمان های دیگر را کم می کند .

درعین حال و در چنین شرایط ، قبل از هر گونه نظرات تخصصی، دست از نظرات شخصی برداریم به همان دلایل که بالا عرض کردیم .

در حال که خوشبختانه قبلا در مرحله اول نظرات تخصصی داکتران را در این زمینه داشتیم  که گفتند :

  • هیچ گونه علایم مصمومیت دیده نشده است
  • علت اصلی ضعف عمومی بیماران در ماه مبارک است
  • دلیل اینکه بیشتر دختران مواجه اند شاید به دلیل قرص آهن تاریخ گذشته باشد که انهامصرف کرده بوده است . خانم ها را معمولا در چنین سنی داکتران به دلیل وضعیت خاص انها  به آنها توصیه می کند .
  • این کار در ماه رمضان است وان به دلیل صعف عمومی افراد است .
  • با همه این حرف ها مانع تحقیق بدون سرو صدا نمی تواند باشد .

از طرفی این مسایل باعث می شود که تدابیر امنیتی شدید تری در موارد این چنین ایحاد کنیم ، بدون اینکه آن را رسانه ای کرده باشیم.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*