«تقارن عجیب و مصیبت عظیم!»

«تقارن عجیب و مصیبت عظیم!»

*****

تقارن شب های 19 و 21 ماه مبارک رمضان با شب های ضربت خوردن و شهادت امیرالمؤمنین امام علی(ع) بیش از پیش بر عظمت، بزرگی و اهمیت این شب نزد پیروان آن حضرت افزوده است. خوب است بدانیم در سال «چهلم هجرت» سه تن از خوارج، در کنار خانه خدا، هم پیمان گشتند که سه نفر از سران و حاکمان موجود مسلمانان را ترور نمایند.
1) عبدالرحمن بن ملجم مرادی، تعهد سپرد که به حیات امام علی(ع) در کوفه خاتمه دهد.
2) بَرَک بن عبدالله تمیمی، قول داد که معاویه بن ابوسفیان اموی را، در شام بکشد.امام علی، شهادت
3) عمرو بن بکر تمیمی نیز قول داد که جان عمرو بن عاص حاکم مصر را بگیرد.
هر سه نفر زمان انجام مأموریت خویش را «شب نوزدهم» ماه مبارک رمضان همان سال قرار داده و هرکدام به سمت محل مأموریت خویش رهسپار شدند. در شب موعود، عمرو بن عاص حاکم مصر، بیمار شد و برای نماز «خارجه عامری» را فرستاد. «عمرو بن بکر تمیمی» به خیال اینکه با عمرو عاص طرف است، در فرصت مناسب ضربت کاری خود را بر وی فرود آورد. بدین سان؛ به جای عمرو عاص، کسی دیگر قربانی این ترور نافرجام گردید و عمرو بن بکر نیز اعدام گردید. «بَرَک بن عبدالله تمیمی» هنگام ضربت بر معاویه دستان اش لرزید و شمشیر اش بجای سر بر ران معاویه نشست، معاویه از مرگی حتمی نجات یافت و برک جان خود را در این ترور نافرجام از دست داد. متأسفانه تنها مأموریت شیطانی ابن ملجم در مسجد کوفه به بار نشست و فرق تندیس عدالت و نماد ایمان و تقوا؛ امیرالمؤمنین امام علی(ع) با شمشیر زهرآلود شکافت.
بدین سان؛ در سحرگاه «روز چهارشنبه نوزدهم ماه مبارک رمضان سال چهلم هجرت»، ضربت کاری ابن ملجم مرادی، بر فرق مبارک امام عدالت خواهی فرود آمد و دو روز بعد در سحرگاه جمعه 21 رمضان همان سال خورشید عدالت کوفه برای همیش غروب نموده، به خاموشی گرایید!؟ تقارن این حادثه جانسوز، خونین و عظیم؛ عظمت شب قدر را در نگاه پیروان راستین امام، چند برابر نموده است. لذا، شیعیان در شب های با عظمت قدر، علاوه بر شب زنده داری و عبادت، به یاد فرق شکافته مولا علی(ع) به عزاداری و سینه زنی نیز می پردازند.

****
یاد پیشوای آزاد مردان، تندیس تقوا و تعهد و ایمان، حامی یتیمان و محرومان و نماد عدالت و برابری حضرت امیرالمؤمنین امام علی(ع) گرامی باد.
*****
مصطفی خرّمی
بیست و یکم رمضان المبارک 1438
برابر با 26/ 3/ 1396
کویته – پاکستانپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*