“مسافران صفر!”

“مسافران صفر!”
*****
آن زمان که نخستین بار مسافران هزاره کویته، روز روشن و در چن صد متری پاسگاه پلیس در مسیر کویته-تفتان تیرباران شدند، این مسیر برای همیشه برای مردم هزاره ناامن گردید.
با تداوم ترور و کشتار هزاره ها در شهر پرهراس و وحشت کویته، تظاهرات جهانی هزاره ها به حمایت از این مردم ستمدیده به راه افتاد. سرانجام با حمایت گسترده بین المللی، دولت پاکستان مجبور گردید که تدابیر امنیتی ویژه ای را، برای حمایت و حفاظت از محله ها و نیز مسافران هزاره در مسیر پرخطر تفتان، اتخاذ نمایند.
****
تا آن زمان، مسافران شیعه غیر هزاره بدون کمترین احساس خطر، در مسیر پرخطر تفتان آزادانه تردد میکردند. زیرا تا آن زمان، همگان را تصور بر آن بود که گویا کشتار و ناامنی اختصاص به مردم مظلوم هزاره کویته دارد و الباقی مردم و شیعیان غیرهزاره در امان خواهند بود.23032880_1081825531920299_4070204070357766023_n
با حمایت و اسکورت نیروهای نظامی و انتظامی از اتوبوس ها و مسافران هزاره، گویی تروریستان به گونه ای از ادامه حملات به مسافران هزاره بازماندند! لذا، این بار حملات جدیدی را طراحی نموده و نوک پیکان انتحار و انفجار را سمت هدف های جدیدی نشانه رفتند! نتیجه این حملات کور و وحشیانه، انفجار چندین بس زائران، در همان مسیر خطرناک و خونین و زنده زنده سوختن مسافران شیعه، اما از جنس غیر هزاره بود!؟
این بار، حکومت مرکزی و ایالتی ناچار شدند، تمام مسافران شیعه پاکستان را، از ورودی خاک ایالت ناامن بلوچستان با اسکورت، به محله های تحت حفاظت هزاره ها در شهر کویته منتقل نمایند، تا در زمان نامعین اما امن، ایشان را به شهرک تفتان و مرز ایران برسانند و مسافران برگشتی را بدین گونه بازپس آورند! اکنون سالهاست که اجرایی چنین برنامه ای، برای هر دو طرف: زائران و نیروهای نظامی و انتظامی، به نوعی عادت تبدیل گشته است!23031161_1081825671920285_3992466937462148739_n
****
گرچه محله های هزاره نشین همواره در طول سال کم و بیش، شاهد حضور این مهمانان ناخوانده بوده و درب مساجد، امامبارگاه ها و… برای اقامت ایشان همیشه باز است. گویا اعتقادات و باورهای مذهبی مشترک، باعث گردیده که مردم هزاره هیچگاه از حضور شیعیان غیرهزاره در محله و مساجد شان نه تنها خسته و ناراحت نشوند، بلکه همیش با آغوش و قاش واز از هم کیشان خویش، استقبال نمایند.
اما، این حضور در طول سال دوبار به چندین برابر افزایش می یابد و مردم هزاره کویته شاهد حضور گسترده و بی سابقه دیگر شیعیان از سراسر پاکستان در محله های خود بوده و تدابیر ویژه ای را برای پذیرایی و اقامت زائران اتخاذ می نمایند:
یکی کاروان های [عاشورایی] که بعد عید قربان به محله های هزاره نشین سیل آسا سرازیر می شوند و بعد از رفع خستگی و آماده شدن نیروهای اسکورت، در قطارهای از ده ها اتوبوس، در چندین مرحله عازم مرز تفتان میگردند! 22886169_1081825795253606_2128463581703136019_n
دیگری کاروان های [اربعین] و چهلم، که تقریبا چندین برابر کاروان های عاشورایی افزایش یافته و محله های هزاره نشین مملو از زائر میگردند!
****
از اول ماه صفر تا دیروز، شاهد حضور گسترده و ده ها هزار نفری زائران از دیگر مناطق پاکستان در محله های هزاره نشین شهر کویته بودیم، طبق آمار رسمی پلیس، تا روز شنبه 28 ماه اکتبر، بیش از [چهل هزار] زائر از سراسر پاکستان وارد شهر کویته شده و در دو محله هزاره نشین علمدار رود و هزاره تاون (بروری) در تمام مساجد، امام بارگاه ها، سرای ها، شادی هال ها، ورزشگاه ها، منازل مسکونی، دوکان های خالی و… از سوی هزاره ها اسکان داده و پذیرایی گشته اند!
آنچه که بنده در این دو هفته شاهد بودم، هرگز محله علمدار رود را خالی از زوار ندیدم، آنهم با این حجم سنگین و گسترده! در حالیکه هر شب، حدود چهل تا پنجاه اتوبوس طبق نوبت، به سمت مرز تفتان حرکت داده می شدند، گویی از تعداد زائران هیچگاه کاسته نمی شد! زیرا در همان شب یا فردای آن، تقریبا به همان تعداد زایران جدید، برای رفع خستگی، تجدید قوا و رسیدن نوبت، وارد محله شده و جای خالی زائران رفته را پر می کردند!
به اعتراف بسیاری از مردم هزاره کویته، تعداد زائران امسال [اربعین] بی سابقه بوده! گویی به چندین برابر سالهای پیش افزایش یافته است! میشه گفت: بدون تردید هر ساله بر تعداد زائران اربعین و [مسافران صفر] افزوده میشود، گویا همه ای شیعیان آرزو دارند که در این ایام، خود را به مرزهای کشور عراق برسانند، تا بتوانند با شرکت در [راهپیمایی عظیم اربعین] با زائران میلیونی سالار شهیدان امام حسین(ع)، همراه و همگام گردند!
****
طی هفته های گذشته، بنده در محله های علمدار رود شاهد حضور گسترده زائران و اتوبوس های شان در خیابان ها و کوچه پس کوچه ها، بویژه میان دو محله گلستان تاون و هزاره هاوسینگ سوسایتی (سوله ایکد) بودم! 22894277_1081826015253584_271335248587939495_n
اینجا با وجود اینکه، حضور زائران، با بی نظمی بسیار، آلودگی صوتی اتوبوس ها با بوق های خرکی، آلودگی هوا با دود کشنده دیزل، تردد بی وقفه زائران همراه با سر و صداهای بسیار، بی نظمی و شلوغی غیرقابل کنترل، عدم رعایت نظافت و… همراه است، اما مردم هزاره و به ویژه خانه های مسکونی این دو محله، با بردباری عجیبی این اوضاع غیرقابل تحمل را، صبورانه تحمل میکنند!؟
****
دیشب آخرین گروه های زائران اربعین و [مسافران صفر]، در کاروانی بزرگی بیش از صد اتوبوس، محله های هزاره نشین شهر کویته را به سمت تفتان و مرز ایران ترک کردند.
خوشا به حال شان، که توفیق حضور در جمع گرم، صمیمی و بی نظیر دیگر زائران در راهپیمایی عظیم اربعین را، نصیب خواهند شد، الهی که سفر شان بی خطر باد!
******
م، خرمی
12صفرالمظفر1439
10عقرب1396
یکم نوامبر2017


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*