«پروانه های بی پر؟!»

«پروانه های بی پر؟!»
*****

خیلی عجیب است! هنوز شور، شعار و شعور حسینی «محرم و عاشورا» فروکش نکرده که با حلول ماه صفر، شوق و شور دیگری جان های عاشق مشاقان را فرا میگیرد؛ شوق و شور شرکت در «مراسم جهانی اربعین حسینی»! عجیب تر اینکه این شور و شوق حتی از ایام اصلی عزا در محرم و عاشورا به مراتب داغ تر و فراگیرتر است. انگار که شعله های عشق حسینی بر دامان دل همگان افتاده که جز با زیارت حضرت اش و چشیدن آب «شط فرات و نهر علقمه» خاموش شدنی نیست که نیست! بازم عجیب تر اینکه سال به سال آتش اشتیاق بر جان های مشتاقان بیش و بیشتری پرتو افکنده و هر ساله تعداد عاشقان حضرت اش در «اربعین» افزون و افزون تر میگردد.

4bn3f0f92e206ex5rv_800C450

سال پار آنچه را که از حماسه حضور مشتاقان در این دیار شاهد بودم، به مراتب گسترده تر از پیش بود، گویی امسال تعداد مشتاقان شرکت در «مراسم جهانی اربعین» از این دیار، به چندین برابر افزایش یافته باشد. محله های: هزاره نشین علمدار رود و نیز هزاره تاون (بروری) هر شب و همه شب پر بود از زائران اربعین که با شور و شوق وصف ناشدنی از سراسر پاکستان عازم شرکت در اربعین بودند. تقریبا یک شب در میان؛ حدود ساعت سه نصف شب، بیش از صد بس(اتوبوس) از شهر کویته به سمت تفتان حرکت میکرد؛ بااین وجود، وقتی صبح از خواب بر میخواستی انگار حتی یک بس هم کم نشده باشد؛ زیرا، همان صبح زود جای زائران رفته با بس ها و زائران تازه وارد پر گشته بود.

82719147-71969670

*****

امسال با وجود افزاییش چشمگیر زائران اربعین حسینی از پاکستان، نظم و ترتیبی بهتر و بیشتر در ورود زائران به شهر کویته و مناطق محدود هزاره نشین دیده می شد و نیز نظم نسبتا قابل قبولی در انتقال مرتب زائران با کاروان بالایی صد بس به سمت تفتان برای جلوگیری از تجمع بیش از اندازه زائران و… آشکار دیده می شد. در مجموع  میتوان گفت: اعزام زائران پاکستانی به سوی مرز برای شرکت در اربعین حسینی قابل قبول بوده؛ گویی حاکی از عملی شدن وعده های دولت جدید در همکاری و اعزام مرتب و بدون درد سر زائران به سوی مرز بوده است.

وقتی شاهد حضور سیل آسایی مشتاقان و زائران اربعین باشی؛ وقتی در میان زائران شاهد حضور کودک شیرخوار تا سالخوردگان زن و مرد هشتاد و نود ساله باشی! وقتی شاهد حضور انسان های مشتاقی باشی که حتی پای برای رفتن ندارند اما با دل دریایی  و بی قرار و عاشق دارند که حتی با ویلچر و عصا و کمک و یاری دیگران عازم دیار یار هستند! وقتی شاهد حضور زائرانی باشی که زندگی شان جز حکایت فقر و سادگی و عشق تفسیری ندارند! وقتی انسان های مشتاقی را نظاره گر باشی که تمام ذخیره و پس انداز عمر شان را صرف این سفر معنوی نموده اند و…!

db3a17f7bcac837ecc1fe2bc630a5473_954

 

غرق در بهت و حیرت خواهی شد! شگفتی تمام دل و دیده ات را پر خواهد کرد! نمی دانی چگونه درک شان کنی، نمی دانی چگونه وصف شان کنی؟ نمی دانی چه بخوانی شان: انسان؟ فرشته؟ عاشق؟ مشتاق؟ فدایی؟ یا «پروانه های بی پر» که دارند به سوی دیار معشوق بال میزنند تا هرچه زودتر گرد «شمع» مزار نازنین اش طواف دل راه اندازند و «رقص سماع» بی خود از خود شدن را به مشاقی نشینند!؟

 خوش به حال شان و جان های مشتاق شان لبریز از عشق و عطر دلبری باد، بی باد!

آمییییین.

*****
م، خرّمی
دوم عقرب 1397
14 صفرالخیر 1440پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*