هیچه، مخصوصا غوغه هیچه درفراموشی مطلق مسولین ونماینده های دولتی

هیچه، مخصوصا غوغه هیچه درفراموشی مطلق مسولین ونماینده های دولتیScreenshot_۲۰۲۰۰۹۰۵-۲۱۵۰۰۱_1

 

 

 

 

 

 

هیچه با وجود اینکه نوار مرزی مناطق هزارستان بحساب می اید، در طول تاریخ شاهد دست خوش تحولات زیادی از طرف همسایه های غاصب اوغو شده اند. حمله کوچی ها که به تازگی مردم بهسود ودیگر مناطق هزارستان امروزی، ان را تجربه میکند، هیچه مخصوصا غوغه سالهایزیادی، این زخم کهنه را با خود دارد.

ازجنگ میر زمان گرفته تا جنگ های سالهای اخیر، نمونه ای کوچک از سختی های این مردم است.

با این وجود، که هیچه نقش سپر هزارستان را دارد ولی متاسفانه در فراموشی مطلق قرار گرفته است.

صرف نظر از به فراموشی سپردن نمایندگان ودولتی های هزاره، نقش خود مردم در این فراموشی کم نیست.

یک از دلایل ان نبود افراد با سواد در این منطقه است. روز گاری که تنها راه با سواد شدن درس اخوندی بود از هیچه به اندازه ناخن یک دست هم طلبه دیده نمی شد. که انهم همگی به دیار باقی شتافتند. در فصل ونسل جدید منطقه  بابه نسبت به بقیه مناطق جاغوری ، کمترین طلبه را دارد ولی همین کمترین نزدیک به ده نفر است . از هیچه به سه نفر هم نمیرسد.

به همین نسبت، میتوان دانشجویان ان ها را نیز حدس زد. گرچند سالهای اخیر خوشبختانه افراد با سواد وتحصیل کرده درمیان انها نسبتا زیاد به چشم می خورد. ولی این نسل هنوز با معیارهای یک دانشمند ودانشجو فاصله های زیادی دران  دیده می شود.

به دیگر سخن، نسل تحصیل کرده اش نیز نتوانسته است خود را، با معیار های وداعیه های یک دانشجو عیار کنند. هنوز عنوان اتحادیه دانشجویان هیچه برای انها بیگانه است.

هیچه اولین اقدام کننده رواج خوابگاه دانشجوی در حاغوری است. زمین با مساحت 500 متر با خون دل خریداری شد ولی همین دانشجویان در مقابل کسانی که به دلیل حسادت تصمیم بر فروش ان گرفتن ، فقط مثل بقیه افراد بی سواد ساکت مانده نگاه کردند. عنوان های عمومی وساختاری که بتوان خواسته خود ومنطقه را ازان طریق دنبال نمود، توجه نشان نداده است. مثل معروف است تا طفل گریه نکند مادر متوجه گرسنگی او نمی شود تا مشکلات مردم هیچه هر روز به رخ مسولین کشیده نشود انها نبز از یاد خواهند برد. این رسم این زمانه است.

مسولین دولتی کاری که نکردند، ولی ما هم به دلیل طرح نکردن مشکلات منطقه مقصریم.

از مشکلات عمومی که بگذریم چند مشکل عمده هیچه مخصوصا غوغه را رنج  میدهد.

1- غوغه راه ندارد نه اینکه راه مناسب ندارد. نسبت به دیگر مناطق جاغوری، غوغه با وجود اینکه که کوتا ترین مسیر برای جاغ خیرو وشیرداغ است  ولی ابتدای ترین کار در این راستا صورت نگرفته است. ما گاهی از تبعیض دولت فاشیستی شکایت داریم ولی وقتی به تبعیض دورن خود که میرسیم تازه حال روز فاشیست ها بهتر متوجه می شویم.

یک مسول دولتی هزاره سرک دو نمره پیش خانه خود درست کرده حالا در صدد پخته کاری ان است گور پدر مردم هیچه که نقش سپر دارد ولی از کوچک ترین امکانات، حتی جاده چند نمبر هم خبری نیست.

2- غوغه به دلیل رود خانه ای زیبایش، یکی از زیباترین ترین منطقه جاغوری واز مهم ترین مناطق گردشگری جاغوری به حساب می ایند مخصوصا درسالهای خشک سالی اوج گردشگران منطقه را تجربه کرد. این رود خانه مخصوصا در فصل بهار که طغیان میکند نیاز جدی به پل و پلچک دارد. مخصوصا پلچک های که دانش اموزان باید برای به مکتب رفتن از ان عبور کند بسیار ابتدایی وخطر ناک است وتا به حال هیچ توجهی به ان نشده است.

3- خانه بهداشت درمانگاه  ابتدایی هم ندارد ووو..  . از مرد های نامرد، نمایندگان ومسولین مردم هیچه خیری ندید. تازه یک زن نماینده استین بالا زده، تا گوشه های از مشکلات مردم را به دیگر همکاران بظاهر مرد شان، گوش زد کند.

من به سهم خودم ارزوی توفیق برای این نماینده دارم . مردم هیچه با همه مشکلات،  حافظه ای خوب دارد . خدمت گذاران خود را از یاد نخواهند برد.

عزیزالله رحیمی

حالا خواندن گزارش دعوت می کنم.

در ادامه دید وبازدید سفر وکیل پر تلاش و خدمت گزار انجنیر نفیسه عظیمی در منطقه هیچه ولسوالی جاغوری ولایت غزنی.

در این سفر ولایتی وکیل صاحب عظیمی که برای استماع مشکلات و بازدید از موکلین خود در ولایت غزنی داشت همراه مردم باعزت هیچه وغوغه دید وبازدید نمودند که با استقبال گسترده وپزیرایی گرم مردم آن منطقه روبرو شد.

در این دیدار که با اقشار مختلف جامعه صورت گرفت موسفیدان منطقه هیچه از جمله پشته هیچه و غوغه از زحمات و تلاش همیشگی انجنیر صاحب عظیمی در راستای رفع مشکلات اساسی مردم ابراز سپاس و امتنان نموده و همچنان سایر مشکلات منطقه را با انجنیر صاحب شریک و خواهان همکاری های مستمر وکیل صاحب عظیمی شدند.
همچنان در ادامه این دیدار مردم غوغه بخاطر تکمیل و به بهره‌برداری مکتب غوغه که توسط وکیل صاحب عظیمی در پروژه‌های انکشافی گنجانیده و تا ختم کار تعقیب شده بود ابراز سپاس و امتنان نموده و خاطر نشان ساخت که مشکل اساسی که فراروی دانش آموزان آن منطقه بود حل شده و همچنان خواهان توجه بیشتر وکیل صاحب به مردم دور افتاده غوغه شدند.
متقابلا انجنیر صاحب عظیمی برای مردم وعده سپردند که ایجاد مرکز صحی در غوغه وسرگ از غوغه الی مرز شیرداغ ولسوالی مالستان به طول ( ۱۶.۵ )کلیومتر زیری پروسس است ،از هیچ نوع تلاش در راستای خدمت به مردم صادق و سرفراز هیچه و غوغه کمافی‌السابق دریغ نخواهد ورزید و خدمت به مردم را رسالت و مسئولیت وکلای مردم دانست.

5/6/99پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*