نقطه سر خط۴۱

نقطه سر خط۴۱
۱۴/۶/۱۴۰۰
۱. فیرهای شادمانه شب گذشته در سرار کشور ده ها نفر زخمی و کشته به جا گذاشت. رسانه ها تا ۳۲ نفر کشته را گزارش کردند. دلیل فیرهای شادمانه نیز تا کنون روشن نشده است.
۲. تظاهرات زنان در کابل ادامه دارد و تاکنون زخمی نیز داشته است و این تظاهرات بر جرئت و شهامت مردم افزوده است.
۳. روز گذشته جبهه تفاهم و توسعه جلسه ی را به منظور روشن نمودن ساختار داخلی خود برگزار کرد و فیصله شد که جبهه یک شورای رهبری، سه کمیته مالی، فرهنگی و ارتباطات داشته و شروع به کار کند. قابل یادآوری است که جبهه از شیعیان اسماعیلی و هزاره های اهل سنت نیز نماینده دارد و اغلب اعضا آن را اساتید دانشگاه تشکیل میدهد. از مهمترین اعضا آن در شورای رهبری میتوان از داکتر عبدالله شفایی، اکرم عارفی، عبدالعلی محمدی، دین محمد جاوید، حاجی ارزگانی و حاجی پارسایی نام برد.
۴.شهر کابل هر چند هنوز خلوت است، اما دکانها و رستورانها باز است و حضور زنان نیز در سطح شهر بیشتر از گذشته دیده میشود.
۵. قرار است دانشگاه های خصوصی فردا درسهای حضوری خود را که از سمستر بهاری مانده است، دوباره شروع کند.
۶. نکته جالب در افغانستان این است که هیچ خبری از کرونا نیست و هیچ کسی درباره آن حرف نمی زند و تدابیر صحی نیز مراعات نمی گردد.
۷. در جاغوری، در برخی از مناطق ط البان موتر شخصی مردم را با خود برده است، گفته میشود ظ البان همچنین برخی از نمایندگان منطقه را مورد ضرب و شتم قرار داده و برخی از علما را نیز اهانت کرده است. ۸. گفته میشود به خاطر اختلاف که در میان کابینه ولسوالی جاغوری قرار دارد تا کنون سه بار درگیری در داخل ولسوالی صورت گرفته که چندین نفر زخمی و کشته درپی داشته است.
۹. از جاغوری نیز مانند سایر جاها، تعداد از سرمایه داران منطقه را ترک کرده و جوانان و نوجوانان زیادی مهاجر شده اند، شاگردان مکتب از صنف هفت به بالا تعداد زیاد شان منطقه را ترک گفته و به سمت ایران و پاکستان هجرت کرده اند.
۱۰ در جاغوری مسئول توزیع تذکره یک نفر بنام حاجی آصف از چهل باغتو تعیین شده و این بخش فعال است.
۱۱. گفته میشود ظ البان در کابل بر سر تعینات و قدرت اختلاف دارد و اختلاف دو قوم غلزایی و درانی به جای باریک رسیده است. سفر مقامات پاکستان در کابل به همین منظور تحلیل و تفسیر میشود.
۱۲. در میان همه این گزارش ها که چون “ختام مسک” میماند، چاپ کتاب ارزنده دکتر محمد امین احمدی تحت عنوان “صلح افغانستان جدال جمهوریت و امارت” است، هر چند کتاب کمی دیر هنگام روانه بازار گردیده است اما کتاب خواندنی است.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*